Miks Latvis

Search

personīgā budžeta plānošana

izdevumu-uzskaite1

Doma izsekot iztērētajai naudai mani jau sen ir “vajājusi.” Vispirms jāsāk ar to, ka man patīk skaitļi un dažādas statistikas. Tam komplektā vēl nāk krīze un jaunais gads, kurā parasti cilvēki cenšas apņemties dažādas neizpildāmas lietas.

Esmu sapratis, ka nav jēgas izvirzīt milzīgu, mērķi, ja pats zini, ka nespēsi pie tā pienācīgi piestrādāt. Tāpēc šī gada apņemšanās ir mazas un vienkāršas. Viena no tām jau jūs zināt – domāt vairāk, bildēt mazāk (nav taču sarežģīts mērķis?).

Otra mazā apņemšanās ir noskaidrot, kur aizdodas visa mana nauda un vai to nav iespējams ietaupīt. Lai to uzzinātu es gatavojos dažus mēnešus pasekot līdzi saviem izdevumiem, lai sevi disciplinētu un atturētu no impulsīviem gājieniem veikala virzienā, kas dažreiz beidzas ar nevajadzīgas elektrotehnikas iegādi.

Kas ir jāņem vērā, lai izdevumu uzskaite būtu pēc iespējas vienkāršāka un tabula tiktu papildināta arī pēc pirmā pedantiskuma eiforijas viļņa beigām?

 • nevajag pārcensties
  līdz pēdējam santīmam visu nesaskaitīsi, un pārcenšoties tikai lieki patērēsi laiku un nervus. Pietiek ar vienu reizi dienā, 5 minūtes vakara pusē padomāt un atcerēties pirkumus, vai dažos gadījumos izvilkt no kabatām saņurcītos čekus
 • apdomā galvenās izdevumu sadaļas
  sadaļām jābūt tādām, lai tās nav par plašu un nav par šauru, tad būs gan ērti aizpildīt tabulu, gan arī vēlāk veikt saprātīgus secinājumus
 • uzskaites tabulu lieki nesarežģī
  dažiem patīk papīrs, tad strādājiet kladītē. Man patīk interneta piedāvātā brīvība un savu uzskaites failu glabāju pie Google Docs, tas man ļauj papildināt, tabulu jebkurā pasaules malā pat no telefona. Arī pašas tabulas struktūra ir maksimāli vienkārša

Īstenībā neko daudz vairs nav ko piebilst, katram ir iespējas savu izdevumu uzskaiti veikt vai neveikt, kā vien ienāk prātā.

Ja uzradīsies kādi prātīgi secinājumi mēģināšu tos izlobīt un apkopot.

Iedvesmu izdevumu uzskaitei smēlos no Endija Lisovska veiksmīgā piemēra – Budžeta plānošana un Secinājumi pēc 3 mēnešiem. Zinu, ka pirms pāris mēnešiem manīju vēl kādus rakstus, kas mani iespaidoja, taču konkrētas saites vairs neatminos.

13 Responses

 1. Pateikšu priekšā- ar vienu reizi vakarā atcerēties nepietiks. Protams, ja ieiesi tik vienā veikalā un nopirksi tik vienu lietu, tad nav problēma. Problēma būs tad, ja ieiesi veikalā A, nopirksi b,c,d. Tad veikalā B iegādāsies e, f un vēl pa ceļam mājās nopirksi kioskā g un divas paciņas h, tad vakarā filmu nesalīmēsi kopā. Visvienkāršākais ir vadīties pēc čekiem (tik jāatceras tos paņemt vai paprasīt pārdevējiem).
  Un var mierīgi visu sskaitīt arī līdz santīmiem- viss ir atkarīgs kāds mērķis ir uzskaitei:
  – uzskaitīt tikai izdevumus (tāpat vien)
  – meklēt iespēju ietaupīt (kur ellē ratā es iztērēju savu algu?!)
  – analizēt izdevumus (jopcik, alkohols sastāda 48% no maniem pārtikas izdevumiem!)
  – utt

  Tas pats ekselis arī ir gana labs šādiem mērķiem.

 2. Nu es jau vismaz 3 gadus aktīvi sekoju līdzi izdevumiem un vari ieteikt šo to:
  1. kategorijām jābūt kādām 5..6 ne vairāk (tjipa pārtika, transports, izglītība, izklaides, mājsaimniecība … vai tamlīdzīgi… atkarībā no tavas aptuvenās šībrīža struktūras.
  2. ja ir aizdomas, ka kāda no sadaļām paņem ļoti daudz (piemēram auto), tad varu ieteikt nodalīt vēl dažās apakškategorijās (benzīns, līzinga maksājums, citi) lai var saprast, kas tieši veido visvairāk izdevumus.

  Es pēdējā laikā pierakstu ļoti reti – vienu līdz 2 reizes mēnesī, taču man izdodas to izdarīt praktiski līdz santīmam precīzi un tas ir tapēc, ka ar laiku ir izveidojušie paradumi:
  a. kur var, tur maksā ar karti… un pēc tam izdrukājot bankas atskaiti precīzi redzi kur esi tērējis.
  b. visus čekus (gan ko skaidrā naudā maksāji, gan ko ar karti) pēc paraduma sametu somā, kabatās un cītīgi salieku kaudzītē… tas ļoti palīdz atcerēties, ko tad īsti pirki. :)
  c. vajag arī kaut kādā veidā atsekot tīri formāli saņemtās dāvanas un aizdoto naudu, dāvināto naudu (tjipa brālim iedevu/uzdāvināju 20Ls… mēneša beigās noved pie tā, ka tu nezini, kur palika 20LS. :) tīri atskaitei. Var darīt tā, ka paņem mazu lapiņu uzraksti 20Ls brālim un ieme somā.. kad pārskatīsi, tad atcerēsies. :)

  Dažas patiesības:
  Visa uzskaite ir fufelis, la nevar dabūt detalizētu atskaiti.
  Visas izdevumu optimizācijas ir fufelis, ja tu nevari atsekot vai bija efekts vai nē (attiecīgi uzskaite ir jāturpina arī pēc tam.)

  Varu ieteikt izmantot programmu Microsoft Money… jo tur ir diezgan ērtas atskaites (jau gatavas), bet nu ja personīgi patīk ar exceli spēlēties, tad arī ar to var panākt līdzīgu efektu.

 3. Es pierakstu savas finanses – gan izdevumus, gan ienākumus jau gandrīz 13 gadus.. Ir bijuši dažādi pieraksta veidi, bet galu galā esmu palicis pie vecās labās pārbaudītās vērtības – Excel tabulas. Piekrītu, ka nepieciešams ikvienu izdevumu ielikt kādā no kategorijām, lai pēc tam varētu vieglāk veikt statistikas veidošanu. Nepiekrītu tēzei, ka pietiek vakarā pārdomāt dienas izdevumus un apmēram kaut ko `ķap-ļap` sarakstīt.. Ja uzskaite netiks veikta līdz pēdējam santīmam, tad šī te pieļaujamā nobīde arvien palielināsies – ja sākumā tie būs pāris santīmi, tad drīz vien tie būs jau pāris desmiti santīmu, tad pāris latu un visbeidzot uzskaite tiks veikta labi ja reizi nedēļā. Ja grib, lai būtu kārtība, vajag piespiest sevi to darīt ar vislielāko precizitāti.

 4. Arī pāris mēnešus ar draudzeni pasekojam līdzi. Pārsvarā no čekiem visu ik mēnesi saskaita un skatās, cik labi ieejam pieļaujamajā zonā :-) Tuvākajā laikā domāju pameklēt kādu “softiņu”, ar kuru būtu vienkāršāk to visu pa kategorijām samest un vēlāk arī izdot grafiku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *