Miks Latvis

aigarius.com: Kā dabūt 100% ātruma drošību uz ceļiem

Gribu iesaitēt uz interesantu ideju par to, kāds varētu būt risinājums, lai uz ceļiem garantēti nodrošinātu drošu braukšanas ātrumu.

aigarius.com: Kā dabūt 100% ātruma drošību uz ceļiem:

Iedomāsimies mazu melnu metālisku kastīti, kas piemetināta auto šassijai, pieslēgta auto elektrosistēmai kā barošanas avotam (ar rezerves batareju iegšā) un sevī iegšā satur: integrātu System-on-a-Chip ARM mikroprocessoru ar integrētu GPS un GLONASS uztvērēju (kas līdzīgs SIRF Atlas IV), Bluetooth raidītāju un 1 Gb flash atmiņas. Pie liela izmēra ražošanas tādas iekārtas izmaksas varētu būt ap 20 Ls. Ar triviālu programmu šada iekārta var visu laiku, katru sekundi pierakstīt auto GPS koordinātes. Katra gada beigās, kad auto ir tehniskajā apskatē, CSDD var caur Bluetooth nolasīt visa gada vēsturi un izrakstīt sodu par visiem fiksētajiem pārkāpumiem. Šādas kastītes esamība un sodu apmaksa var būt par priekšnoteikumu TA iziešanai.

Līdzīgas idejas ik pa laikam izmet auto ražotāji, bet protams, publikai šādi gājieni nav pa prātam, jo kurš gan grib braukt ar atļauto ātrumu? Domāju, ka kas līdzīgs varētu realizēties ne pārāk tālā nākotnē, jo neredzu šķēršļus, lai kāda progresīva/radikāla valsts to sāktu darīt (ja neskaita to, ka tehniskās detaļas līdz galam tomēr nav skaidras).

Vēl viens citāts, kuram nevaru nepiekrist:

Auto ir privilēģija. Autovadītāja apliecība ir privilēģija. Tiesības atrasties uz publiskajiem ceļiem ir privilēģija. Sabiedrība ir tiesīga uzlikt apgrūtinājumus uz personām, kas grib izmantot šīs privilēģijas. Lidmašīnām melnās kastes un GPS transponderi ir obligātais aprīkojums, taču mūsdienās vairāk cilvēku mirst auto nekā avio avārijās.

 

24 Responses

 1. Kaut ko tik kaitinoši stulbu sen neesmu lasījis, par Miku Latvi biju labākās domās. Vai tiešām Kambodžā esi kādu stulbuma vīrusu sadabūjis ?

    1. Smieklīgi. Šāda tipa komentārus var diezgan precīzi prognozēt, es biju 100% drošs, ka tas notiks, pirms spiedu “publish” – atliek tikai uzrakstīt kaut ko saistībā ar auto likumiem, mac/pc, gejiem un parādīsies kāds, kas nespēj savaldīties. 

      1. Ā, nē. Man nav Gemiusa kods iekšā, bet tāpat gribas paskatīties, kas notiktu, ja liktu iekšā info regulārāk, kā reizi mēnesī. Protams, ka prātīgāk šo enerģiju būtu izlietot citur, kaut vai Kambodžas blogā.

 2. Kāda privilēģija? Tad jau iet pa ietvi arī ir privilēģija. Uzliksim Tev melno kasti, lai piefiksētu vai Tu neej pie sarkanās gaismas, par ātru neizej uz brauktuves kāpjot tramvajā un vai gadījumā nepārej ielu nepareizā vietā. Un ja jau tik spēcīgi kontrolējam, tad liekam arī kastītes visos elektroniskajos devaisos -> fiksējam chaildpornu jau uzņemšanas brīdī. Kameras dzīvoklī – lai iznīdētu vardarbību ģimenē. Bet principaa lobotomija -> way to go. Un nē es neatbalstu skriešanu uz ceļiem – fotoradi principaa ir way to go, tikai likt viņus vajag random vietās un slēpt.

   1. Tev šķiet, ka valstij nauda no gaisa krīt? Par ceļiem es maksāju – sākot ar akcīzi par degvielu un beidzot ar ekspluatācijas nodokli. Ja tiešām visa par ceļiem samaksātā nauda nonāktu uz ceļiem, būtu daudz jaukāk. Daļa no maniem izdevumiem par ceļu uzturēšanu nez kādēļ nonāk kopējā budžetā. ” patlaban “Valsts autoceļu fonda” rīcībā nonāk tikai 25% no iekasētā degvielas akcīzes un ikgadējā ekspluatācijas nodokļa ” – tātad man ir “privilēģija” maksājot par ceļiem atbalstīt valsti.

    1. Izlasi ko es tev rakstīju. Es teicu “privilēģija, par kuru tu maksā”. Tas nenozīmē, ka ceļš pieder tev, un tu tur vari rīkoties kā vēlies. Kad esi samaksājis par sporta kluba abonomentu, tas nenozīmē, ka tu tur vari staigāt kails un uzmākties meitenēm. Ir noteikumi, kas ir jāievēro. 

     1. Vai es kur saku, ka nevajaga ievērot noteikumus? Es pat piedāvāju neuzbāzīgāku risinājumu. Vai veikalā iepirkties arī ir privilēģija? Vai ar sabtransportu pārvietoties ir privilēģija? Pa ietvi staigāt privilēģija? Kā maksāšana par pakalpojumu ( 5x lielāku cenu ) un tā izmantošana var tikt pasludināta par privilēģiju?

      1. Es piekrītu par random vietās paslēptiem radariem, manuprāt tāds psiholoģiskais spiediens arī ir labs risinājums. Bet neuzskatu, ka aigara piedāvātie elektroniskie ierobežojumi būtu problēma, ja vien tiem, kas baidās no izsekošanas. 

       Runājot par terminu “privilēģija” – šis vārds nozīmē, ka to pakalpojumu (braukt pa ceļu) var izmantot tikai konkrēti cilvēki (tie kas maksā nodokli). 

       1. Varbūt maldos, bet biju sapratis Aigara tekstā “privilēģija” kā pretstatu indivīda neatņemamām tiesībām, nu tur runas brīvība, tiesības saņemt taisnīgu sodu utml. Šobrīd faktiski arī ir, ka “braukt ar auto pa publisku ceļu” ir privilēģija, kuru piešķir pēc veselas grēdas birokrātisku ķezu izturēšanas, un pēc rupjākiem pārkāpumiem veicīgi atkal atņem ;-)

          

   2. Un valsts starp citu esam mēs paši. Principā ar referendumu palīdzību ir iespējams likumā iešūt jebko. Arī melnās kastes. Arī iespēju braukt uz 200km/h pa pilsētu. Demokrātija. Man gan nerodas pārliecība, ka vairums atbalstītu melnās kastes.

 3. Atkal Aigars nav mierā… :) Būtu reiz pats regulāri sācis braukāt pie stūres. Jau “izcēlās” savulaik ar savu akciju fotoradaru sakarā. Piedodiet, bet kad diskusijas uzsāk cilvēks, kam regulāra braukāšana pie stūres ir sveša, man tas atgādina katoļu mūka spriedelējumus par seksa kaitīgumu…

   1. Precizēsim. “idioti” izdomāja, ka mašīnai (radaram) ir jāuzliek limits +15 un kontrole par šo diapazonu jāatstāj CP ziņā. Ir drusku atšķirība :)

 4. Nebūtu tik vienkārši – vēl būtu milzum daudz pūļu jāpielieto, lai nerastos kantorīši, kas par 10-20Ls tev visu sakārtotu, ka tu tu gadu pat mašīnu no garažas neesi izkustinājis. Kā zināms pat smago lentas māk nomainīt un salikt kā vajag, tā kā šis risinātu tikai daļu problēmu.
  Tāpat jāņem vērā, ka pie apdzīšanas var vajadzēt palielināt ātrumu par 5-10km/h, lai paspētu apdzīt, tā kā gadījumi visādi un ar tīru ātruma kontroli nebūs līdzēts. Kā arī – agresīvu rindas apbraukšanu pa pretējo joslu tas nefiksētu un bieži ātrums nav tas noteicošais, bet gan vispārējā uzvedība uz ceļa..

 5. Onkuli, tev atšķirībā no oriģinālā raksta autora ir auto vadītāja apliecība!

  Tad kāpēc nesākt no sevis? Uzliec uz auto jebkuru GPS iekārtu ar log funkciju, dienas beigās apskati logu un pārskaiti valstij sodus par katru ātruma pārkāpumu! 
  Te protams ka ir jautājums piem braucu ar ātrumu 51 kmh 5 min – cik sodus jāmaksā? Bet domājams ka to varētu atrisināt! 

 6. Šim varu piekrist tikai vienā gadījumā: Tiklīdz jebkur, jebkādā veidā sāk veidoties satiksmes sastrēgumi – par to tiek dzēsti visi pārkāpumi. Vidējais ātrums nedrīkst maršruta ietvaros nokrist zem 40 kmh. Tāpat kastītei vajadzētu reģistrēt vibrācijas (lai fiksētu bedres un nelīdzenu segumu) un attiecīgi kompensēt autorizēto servisu un tehniskās apmaksas izmaksas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *