Miks Latvis

Kindle touch

Ziemassvētkos zem zaļa laksta (tā nebija ne egle, ne palma) es atradu dāvanu. Tiešām biju varen pārsteigts, kad sapratu, ka no šī brīža grāmatas lasīšu elektroniski. Iepriekš jau biju skaļi prātojis, ka Kindle ir saimniecībā ļoti noderīgs gadžets, bet neiedomājos, ka pie sava Kindle touch es tikšu šādā ceļā.

IMG_7225

ekrāns

Pirmie iespaidi diezgan spēcīgi. Ar e-papīru man līdz šim ir bijusi maza pieredze. Varbūt kādā veikalā biju paspaidījis, protams, biju salasījies interneta atsauksmes un skatījies video komentārus par to, kādi ir labākie un jaunākie epapīra lasītāji. Tāpēc biju patīkami pārsteigts par to, kā tiek attēlots teksts. Par spīti tam, ka ekrānam ir tikai 600×800 pikseļu izšķirtspēja, teksts tiek parādīts pārsteidzoši precīzi. Ikdienā lietojot iPad un iPhone, kuri aprīkoti ar retina ekrāniem (un darbā strādājot ar dizainiem, kur katrs pikselis ir svarīgs), ir neliels apjukums par to, ka Kindle touch, piemēram, burta “a” izliekums, izskatās pēc “kāpnēm”. (bildē to nevar redzēt)

IMG_7226

Jau rēķinājos ar to, ka epapīra ekrānam ir lēns refresh rate un tāpēc lapu pāršķiršana, nenotiek momentā, bet uzskatu, ka to grūti nosaukt par trūkumu. Sākumā bija aizdomas, ka Kindle touch novēloti reaģē uz pieskārieniem (piemēram, rakstot tekstu vai pāršķirot lapu), bet šāda sajūta bija tikai uz īsu brīdi, līdz sapratu, ka ekrāns uz pieskārieniem reaģē ļoti labi, bet aizkavēšanās notiek tikai tāpēc, ka uz ekrāna tiek izvadīta jauna informācija.

Pagāja laiks līdz pieradu pie tā, cik zems ir ekrāna kontrasta līmenis. Pelēkais fons un ne gluži melnais teksts sākumā rada iespaidu, ka kaut kas īsti nav kārtībā un to ir nepieciešams pamainīt. Protams, ka nē, neko nevar mainīt un ar laiku pie šī vājā kontrasta pierod. Pēc laika ir skaidrs, ka šis epapīra tehnoloģiskais ierobežojums nāk par labu, jo kādā brīdī pazūd sajūta, ka ekrāns ir ekrāns un sāk likties, ka patiešām tiek lasīta īsta grāmata.

izmērs un svars

Pēc tam, kad ikdienā tiek lietoti smagi alumīnija gadžeti no Apple krājumiem, Kindle touch liekas ļoti viegls. To var ilgstoši turēt rokās un nebaidīties par “nogurumu.” Ierīces izmērs šķiet ideāli piemērots lasīšanai. Droši vien ekrāna izmērs varētu būt mazliet lielāks, tomēr esošajā variantā ir diezgan ērti iespējams lasīt tekstu un pārslēgt lapas pat ar vienu roku.

lasīšana

Pie grāmatu lasīšanas procesa bija mazliet jāpierod. Lappaspušu pārslēgšana it kā būtiski neatšķiras no tā, kas pierasts uz iOS Kindle vai iBooks uz iPad, lai arī ekrāns ir stipri atšķirīgs un to var viegli sajust ar pirkstiem. Sākumā gadījās pārslēgt lapas šurpu un turpu to nemaz negribot, jo ja iOS ierīces reaģē tikai uz pirksta pieskārieniem, tad Kindle virtuālās pogas var viegli saspiest arī ar audumu un visu citu, kas nejauši tiek piespiests pie ekrāna. Arī šī ir lieta, pie kuras var viegli pierast un vēlāk jau aizmirst.

Viens jautājums gan man bija ļoti aktuāls – apgaismojums. Tieši sagadījās, ka gada nogalē mēs ceļojām apkārt pa Kambodžu un gandrīz visur, kur devāmies, vakaros bija vājš apgaismojums. Kā jau visiem zināms, epapīrs no parasta ekrāna atšķiras ar to, ka tas pats par sevi neizstaro gaismu. Epapīrs nav gaismas avots, tāpēc tumsā to nevar salasīt gluži tāpat kā īstu papīru. Droši vien grāmatu tārpi šajā jomā nekādu trūkumu nesaskatīs, jo būs pieraduši, ka tumsā grāmatu lasīt nesanāks, bet citādi ir ar plāksnīšu lietotājiem, kas ir pieraduši pie tā, ka var lasīt grāmatu arī pēc gaismas izslēgšanas. Te nu es nesapratu, kāpēc ekrāna malā nevarēja ielikt vienu vai divas diodes, kuras dotu gana daudz gaismas, lai varētu salasīt tekstu arī tumšās telpās.

fīčas

Kindle touch ir aprīkots ar visādām fīčām. Ir viena poga ar kuru ieslēdz lasītāju un ir otra poga, ar kuru var paiet vienu soli atpakaļ. Vēl var klausīties mp3, ja ir atkarība no tekstu pavadošas mūzikas. Var pirkt un klausīties audio grāmatas. Tālāk jau seko visi klasiskie Kindle labumi – iebūvēta skaidrojošā vārdnīca, pēdējās izlasītās lapaspuses sinhronizēšana ar citām lasāmajām ierīcēm utt. Viena fīča, kuru droši vien nesanāks lietot pārāk bieži, bet kādā brīdī var izrādīties īpaši noderīga, ir iebūvētais interneta pārlūks, ar kuru kritiskā brīdī var pieslēgties epastam, Google maps vai kam citam. Man, piemēram, izdevās pieslēgties viesnīcas wifi tīklam un atrast vienu aktuālu grāmatu .mobi formātā un pusminūtes laikā to lejupielādēt.

trūkumi

  • Kā jau minēju galvenais trūkums ir apgaismojuma neesamība, bet otrs “lielākais” mīnuss manuprāt ir tas, ka Kindle uzspiež savas ekrāna bildes, kuras nevar nomainīt pret savām. (Kad Kindle ir izslēgts tas uz ekrāna rāda dažādus attēlus) Labi, man pat nevajag iespēju likt savas fotogrāfijas, pietiktu ar to, lai ekrānā rādītu pēdējās lasītās grāmatas vāku.
  • Vēl es fantazēju par .cbr failu atbalstu, lai varētu lasīt komiksus, piemēram, the Walking Dead, kas ir melnbalts komikss, kuru salīdzinoši viegli varētu rādīt uz Kindle ekrāna.
  • Tāpat varētu piesieties jau minētajai ekrāna izšķirtspējai, kura varētu būt labāka.
  • Piedevām gribētos pielāgot teksta fontus, jo šobrīd izvēle ir tikai starp diviem režīmiem – serif un sans-serif. Ideālā variantā varētu katrai grāmatai piesaistīt citu fontu.

Bet ar šo arī trūkumu saraksts beidzas un var jau redzēt, ka arī minētie trūkumi patiesībā nav tik būtiski un Kindle touch noteikti ir viens no vērtīgākajiem tehnoloģiju rīkiem, kāds man ir piederējis.

Papildus lasīšanai:

10 iemesli, kāpēc Tev vajag Kindle e-grāmatu lasītāju

Ja ir kādi jautājumi, komentāri vai vērtīgas saites, es lūgtu padalīties, lai iedrošinātu citus, kas vēl tikai domā par Kindle iegādi.