Miks Latvis

Search

Kindle touch

Ziemassvētkos zem zaļa laksta (tā nebija ne egle, ne palma) es atradu dāvanu. Tiešām biju varen pārsteigts, kad sapratu, ka no šī brīža grāmatas lasīšu elektroniski. Iepriekš jau biju skaļi prātojis, ka Kindle ir saimniecībā ļoti noderīgs gadžets, bet neiedomājos, ka pie sava Kindle touch es tikšu šādā ceļā.

IMG_7225

ekrāns

Pirmie iespaidi diezgan spēcīgi. Ar e-papīru man līdz šim ir bijusi maza pieredze. Varbūt kādā veikalā biju paspaidījis, protams, biju salasījies interneta atsauksmes un skatījies video komentārus par to, kādi ir labākie un jaunākie epapīra lasītāji. Tāpēc biju patīkami pārsteigts par to, kā tiek attēlots teksts. Par spīti tam, ka ekrānam ir tikai 600×800 pikseļu izšķirtspēja, teksts tiek parādīts pārsteidzoši precīzi. Ikdienā lietojot iPad un iPhone, kuri aprīkoti ar retina ekrāniem (un darbā strādājot ar dizainiem, kur katrs pikselis ir svarīgs), ir neliels apjukums par to, ka Kindle touch, piemēram, burta “a” izliekums, izskatās pēc “kāpnēm”. (bildē to nevar redzēt)

IMG_7226

Jau rēķinājos ar to, ka epapīra ekrānam ir lēns refresh rate un tāpēc lapu pāršķiršana, nenotiek momentā, bet uzskatu, ka to grūti nosaukt par trūkumu. Sākumā bija aizdomas, ka Kindle touch novēloti reaģē uz pieskārieniem (piemēram, rakstot tekstu vai pāršķirot lapu), bet šāda sajūta bija tikai uz īsu brīdi, līdz sapratu, ka ekrāns uz pieskārieniem reaģē ļoti labi, bet aizkavēšanās notiek tikai tāpēc, ka uz ekrāna tiek izvadīta jauna informācija.

Pagāja laiks līdz pieradu pie tā, cik zems ir ekrāna kontrasta līmenis. Pelēkais fons un ne gluži melnais teksts sākumā rada iespaidu, ka kaut kas īsti nav kārtībā un to ir nepieciešams pamainīt. Protams, ka nē, neko nevar mainīt un ar laiku pie šī vājā kontrasta pierod. Pēc laika ir skaidrs, ka šis epapīra tehnoloģiskais ierobežojums nāk par labu, jo kādā brīdī pazūd sajūta, ka ekrāns ir ekrāns un sāk likties, ka patiešām tiek lasīta īsta grāmata.

izmērs un svars

Pēc tam, kad ikdienā tiek lietoti smagi alumīnija gadžeti no Apple krājumiem, Kindle touch liekas ļoti viegls. To var ilgstoši turēt rokās un nebaidīties par “nogurumu.” Ierīces izmērs šķiet ideāli piemērots lasīšanai. Droši vien ekrāna izmērs varētu būt mazliet lielāks, tomēr esošajā variantā ir diezgan ērti iespējams lasīt tekstu un pārslēgt lapas pat ar vienu roku.

lasīšana

Pie grāmatu lasīšanas procesa bija mazliet jāpierod. Lappaspušu pārslēgšana it kā būtiski neatšķiras no tā, kas pierasts uz iOS Kindle vai iBooks uz iPad, lai arī ekrāns ir stipri atšķirīgs un to var viegli sajust ar pirkstiem. Sākumā gadījās pārslēgt lapas šurpu un turpu to nemaz negribot, jo ja iOS ierīces reaģē tikai uz pirksta pieskārieniem, tad Kindle virtuālās pogas var viegli saspiest arī ar audumu un visu citu, kas nejauši tiek piespiests pie ekrāna. Arī šī ir lieta, pie kuras var viegli pierast un vēlāk jau aizmirst.

Viens jautājums gan man bija ļoti aktuāls – apgaismojums. Tieši sagadījās, ka gada nogalē mēs ceļojām apkārt pa Kambodžu un gandrīz visur, kur devāmies, vakaros bija vājš apgaismojums. Kā jau visiem zināms, epapīrs no parasta ekrāna atšķiras ar to, ka tas pats par sevi neizstaro gaismu. Epapīrs nav gaismas avots, tāpēc tumsā to nevar salasīt gluži tāpat kā īstu papīru. Droši vien grāmatu tārpi šajā jomā nekādu trūkumu nesaskatīs, jo būs pieraduši, ka tumsā grāmatu lasīt nesanāks, bet citādi ir ar plāksnīšu lietotājiem, kas ir pieraduši pie tā, ka var lasīt grāmatu arī pēc gaismas izslēgšanas. Te nu es nesapratu, kāpēc ekrāna malā nevarēja ielikt vienu vai divas diodes, kuras dotu gana daudz gaismas, lai varētu salasīt tekstu arī tumšās telpās.

fīčas

Kindle touch ir aprīkots ar visādām fīčām. Ir viena poga ar kuru ieslēdz lasītāju un ir otra poga, ar kuru var paiet vienu soli atpakaļ. Vēl var klausīties mp3, ja ir atkarība no tekstu pavadošas mūzikas. Var pirkt un klausīties audio grāmatas. Tālāk jau seko visi klasiskie Kindle labumi – iebūvēta skaidrojošā vārdnīca, pēdējās izlasītās lapaspuses sinhronizēšana ar citām lasāmajām ierīcēm utt. Viena fīča, kuru droši vien nesanāks lietot pārāk bieži, bet kādā brīdī var izrādīties īpaši noderīga, ir iebūvētais interneta pārlūks, ar kuru kritiskā brīdī var pieslēgties epastam, Google maps vai kam citam. Man, piemēram, izdevās pieslēgties viesnīcas wifi tīklam un atrast vienu aktuālu grāmatu .mobi formātā un pusminūtes laikā to lejupielādēt.

trūkumi

 • Kā jau minēju galvenais trūkums ir apgaismojuma neesamība, bet otrs “lielākais” mīnuss manuprāt ir tas, ka Kindle uzspiež savas ekrāna bildes, kuras nevar nomainīt pret savām. (Kad Kindle ir izslēgts tas uz ekrāna rāda dažādus attēlus) Labi, man pat nevajag iespēju likt savas fotogrāfijas, pietiktu ar to, lai ekrānā rādītu pēdējās lasītās grāmatas vāku.
 • Vēl es fantazēju par .cbr failu atbalstu, lai varētu lasīt komiksus, piemēram, the Walking Dead, kas ir melnbalts komikss, kuru salīdzinoši viegli varētu rādīt uz Kindle ekrāna.
 • Tāpat varētu piesieties jau minētajai ekrāna izšķirtspējai, kura varētu būt labāka.
 • Piedevām gribētos pielāgot teksta fontus, jo šobrīd izvēle ir tikai starp diviem režīmiem – serif un sans-serif. Ideālā variantā varētu katrai grāmatai piesaistīt citu fontu.

Bet ar šo arī trūkumu saraksts beidzas un var jau redzēt, ka arī minētie trūkumi patiesībā nav tik būtiski un Kindle touch noteikti ir viens no vērtīgākajiem tehnoloģiju rīkiem, kāds man ir piederējis.

Papildus lasīšanai:

10 iemesli, kāpēc Tev vajag Kindle e-grāmatu lasītāju

Ja ir kādi jautājumi, komentāri vai vērtīgas saites, es lūgtu padalīties, lai iedrošinātu citus, kas vēl tikai domā par Kindle iegādi.

28 Responses

 1. Kā ir ar to touch ekrānu viņš spilgtā gaismā neatspīd?

  Par apgaismojumu nu nav tas vispār aktuāli, kādreiz sony bija aparāts ar gaismas dodēm, jāsaka efekts bija diezgan draņķigs, lasīt jau varēja. Pie tam gaismeklis samazinās Kindles lietošanas laiku.

  Par grāmatu izvēlni gan piekrītu, man patiktu ja būtu tāpat kā kindle aplikācijā, smuki ar grāmatu vākiem (kaut melnbaltiem), nevis tikai liste.

  Par to izšķirtspēju gan nezinu, uzlieku vismazākos burtus un nekādus defektus neredzu, varbūt četru gadu laikā esmu pieradis, ka vairs nepamanu.

  1. Es teiktu, ka neatspīd, vai atspīd maz. Katrā ziņā var lasīt brīvā dabā, Kambodžas saulē un viss ir ok. Saules zaķis gan veidojas un var iespīdināt kādam citam acīs, bet lasīšana ir ļoti ok, ar parastajiem gadžetu ekrāniem nevar salīdzināt. Var jau būt, ja es būtu lietojis klasisku Kindle, tad liktos, ka šis ir spīdīgāks, bet man nav ar ko salīdzināt, tāpēc teikšu, ka īpaši neatspīd. Pašus mazākos burtus es nelieku, jo man viņi izskatās ne pārāk labi, it sevišķi serif režīmā, viņi tādi galīgi dīvaini šķiet. Šobrīd lietoju trešo mazāko izmēru, tikai tāpēc, ka fonts šim izmēram izskatās vislabāk piemērots.

 2. Man ir dziļas un pamatotas aizdomas, ka Kindle ir speciāli zīmēti fonti, tā kā diezin vai tu sagaidīsi fontu maiņas iespēju. Aizdomas man ir tāpēc, ka zemas izšķirtspējas ekrāniem dažādiem lielumiem zīmē savus bitmap fontus, kas būtu speciāli pielāgoti konkrētās izšķirtspējas konkrēta veida ekrāniem. Vari pamēģināt par to pārliecināties, apskatoties ekrānā kādus eksotiskākus simbolus, kas, visticamāk, nebūs uzzīmēti priekš šiem fontiem. Teiksim, kaut ko no tavā pusē esošajām valodām.

 3. Tajā rakstā, ko esi minējis apakšā (10 iemesli…) komentāros ir divreiz jautāts par shipito servisu. Varbūt pie Tevis kāds komentāros vai Tu pats vari izstāstīt step-by-step, ko un kā jādara. Pieļauju, ka piereģistrēties iekš shipito visi mācēs, bet ko īsti jādara tālāk… :) man noteikti noderētu.

 4. Tās diodes kuras tev pietrūkst, ir dārgākajā Paperwhite modelī :)

  Par robotajiem fontiem piekrītu, bet ātri pierod.
  Par komiksiem – uzinstalē programmu Calibre, tur visādus formātus varēsi konverēt, vienīgi diez vai tas komikss būs salasāms uz tāda maza ekrāna (tā pati problēma, kas ar A4 izmēra PDF failiem sīkā fontā).

 5. Ā vēl. Esmu lietojis gan touch, gan netouch. Man pašam ir netouch un es tavā vietā nebūtu ņēmis touch. Lai pāršķirtu lapu, tev ir jākustina pirksts līdz ekrānam. Netouch gadījumā lappuses poga ir uz sāna, tā ka turot viņu rokā, pirksts nav jāizkustina no vietas, lai pārslēgtu lapu. Otrkārt vari turēt aiz ekrāna, neizraisot nevēlamus pieskārienus. Godīgi sakot pieskārienu ekrānam uz Kindles neredzu nekādu priekšrocību. Klaviatūru lietoju labi ja reizi mēnesī. Pārsvarā taču tomēr lasa uz viņa.

  1. Kindle touch dabūju kā dāvanu. Par lapu pāršķiršanu jau pieradu, turu tā, ka īkšķis ir mazliet pāri malai un ar vieglu pieskārienu tieku pie nākamās lapas – tā, ka var pāršķirt pat neizkustinot pirkstu. Klaviatūra noder reti, bet noder. Manā gadījumā, kaut vai, lai lietotu vārdnīcu un ievadītu wifi paroles, lai tiktu pie jauna wifi (un ielādētu jaunas grāmatas).

   1. Nu ja dāvana, tad cita lieta :) Es savu ar kā dāvanu dabūju. Kindle ir laba dāvana. Jaunas grāmatas es lādēju caur Calibre. Vai no Amazon.com un tad jā Wifi

    1. Man ļoti ērta liekas Kindle app priekš Mac, kas saucas Sent to Kindle. Grāmatas ielādēju datorā. Tad dubultais klikšķis uz grāmatas, atveras Send to Kindle un ar vienu klikšķi varu nosūtīt grāmatu uz visiem lasāmajiem rīkiem – Kindle, iPad un iPhone (kur vairs neko nelasu, bet ja nu tomēr)

     1. Tas nestrādā ar FB2, DOC un citiem dīvainiem formātiem. Tur Calibre noder. Plus Calibre māk smuki kataloģizēt, meklēt, un labot bojātas grāmatas (ar mistiskām atstarpēm utt).

 6. kindle un e-tintes trūkumi:

  1) melnbalts ekrāns (krāsainā e-tinte ir crap pagaidām)
  2) lēnais refresh (nevar attēlot dinamisku saturu)
  3) daudzas grāmatas (PDF) piem. par web tēmu, izskatās nelasāmi, tāpēc lasīt var tikai daiļliteratūru un dzejolīšus (kas sastāda tikai daļu no tā, kas man interesē), tāpat arī amazon kindle grāmatas bieži vien ir noformatētas ar kļūdām, jo kindle atbalsts ne vienmēr ir grāmatu izdevniecību prioritāšu augšgalā (un arī, protams, augstā e-grāmatu cena, bet kurš tad tās pērk, ja var izzvejot?)

  + viss, ko jau minēji (it sevišķi fonti + izšķirtspēja)

  forši ir kindle cena un baterijas darbības laiks, bet es šobrīd tomēr vairāk sliecos uz tabletu.
  tas, ka e-tinte ir labāka acīm, tomēr tagad šķiet bullshits, jo acis var sāpēt arī tad, ja lasa papīra grāmatas/žurnālus, jo lasīšana pati par sevi nav dabiska. un augstas izšķirtspējas ips tomēr varbūt pat ir labāks, kā arī lasīt melnbaltus saspiestus PDF uz kindle arī nav nekas labs acīm, esmu izbaudījis.

  1. 1) daiļliteratūrai krāsas nevajag, tāpēc šis nav tik būtisks punkts.
   2) grāmatai dinamisks saturs? šis tāds nebūtisks trūkums, kuru gan jau ar laiku novērsīs
   3) te gan jāpiekrīt, pdf uz Kindle lasīt ir krietni neērti.

   Par acu bojāšanu/nebojāšanu būtu vērtīgi atrast, vai ir kāds puslīdz zinātnisks pētījums, jo atminos, ka esmu lasījis, ka plāksnīšu neveselīgums acīm esot mīts.

   1. 1) grāmatas bieži vien ir ilustrētas, it sevišķi bērnu grāmatas, tāpat citreiz teksts (ne tikai attēli) ir dažādās krāsās, virsraksti, syntax highlight, sidebar teksti, utt.
    2) runa nav par grāmatu, bet par pilnvērtīgu elektronisku ierīci (ar wi-fi, touchscreen, linux utt., bet nespēj attēlot neko citu kā burtu virkni)
    Daudzi atsaucas uz šo rakstu, ka no e-ink nav lielas jēgas
    http://bits.blogs.nytimes.com/2010/02/12/do-e-readers-cause-eye-strain/
    Protams, katram pašam ir jāizvērtē, vai tas ir labs/slikts acīm.

    1. Problēmas acīm (vismaz manā pieredzē) izraisa pārāk daudz gaismas un pārāk liels kontrasts. To var novērot pat lasot parasto grāmatu ar īpaši baltu papīru un pavisam tumšus burtus spilgtā saules gaismā. Kontrastains baltasi fons ieplūst iekšā baltajos šaurajos burtos un tas nogurdina acis. Daudziem programmētājiem (kas ilgu laiku pavada skatoties uz tekstu) šī iemesla dēļ patīk lietot pelēkus burtus uz melna fona – ilgākā lietošanā vieglāk acīm. Kindle ekrāns ir kā kompromiss un ar jauno Paperwhite atkarībā no apkārtējā apgaismojuma vai acu noguruma līmeņa var palielināt vai samazināt apgaismojumu un līdz ar to arī kontrastu.
     Kindle un citi e-ink ir tikai un vienīgi grāmatām. Tekstam. Un viss. Visu pārējo labāk ar tableti darīt.

  2. Neizklausās, ka esi lietojis Kindle. Ne jau par acu bojāšanu ir runa. E-papīrs arī izskatās kā papīrs, man personīgi lasīt uz datora/telefona ekrāna ilgstoši ir nogurdinoši.

   PDF’us es lasu, pagriežot lapu par 90 grādiem. Nav ideāli, bet ir labāk.

   1. Esmu lietojis Kindle samērā daudz un izlasījis vairākus desmitus grāmatu ar to. (pdfus lasīju arī landscape režīmā, protams)
    E-papīra priekšrocība pār planšetdatoru kopš pirmsākumiem ir minēta tās nekaitīgums redzes orgāniem (vēl arī baterija), un tas nereti ir vienīgais iemesls, kāpēc cilvēki iegādājas to, nevis, piemēram, daudz funkcionālākos ipad/nexus

    Par minēto atšķirību starp parastām grāmatām, e-ink un lcd/led/ips ir pilns internets, un cik cilvēku, tik viedokļu.

 7. welcome to the club! mani, ikdienā lietojot Kindle Touch, kaitina tikai 2 lietas:
  1) Apgaismojums tumšos vakaros (domāju – varbūt ir vērts nopirkt to pieknaģējamo lampiņu vai vāciņus ar lampiņu)
  2) Izveidojies naids pret .pdf formātu – tik ļoti daudz mācībām svarīgu grāmatu ir tieši šādā formātā. uz Kindle ar to, manuprāt, vispār nav vērts mocīties. Esmu ar Calibre mēģinājusi konvertēt, bet tad teksts kļūst nesmuki formatēts. Tā rezultātā .pdf’us visbiežāk tomēr lasu datorā.

  Un vispār – tā neiedomājamā grāmatu pieejamība ir viena traka lieta. Pēkšņi visa kā laba ir TIK daudz! Un tie neizsmeļamie Amazon krājumi ar bezmaksas vai 99 c grāmatām.

  Viena no superērtajām funkcijām man šķiet iespēja grāmatas nosūtīt uz e-pastu. Man ļoti nepatīk vadi : ), tāpēc šai funkcijai piešķiru lielu nozīmi.

 8. Kinduļa man nav, bet jau gadu lietoju līdzīgu devaisu – Nook simple touch.
  +
  7 fonti, bet jāatzīst kā vienu caecilia uzliku, tā arī lasu
  Skrīnseiveris rāda kādas bildītes iekopē konkrētā folderī

  Diezgan nesakarīga angļu vārdnīca, reizēm gribētos plašāku un naviģējamu – ko dod, ja nezināmu lietvārdu paskaidro ar tādu pašu darbības vārdu :-)

  Neizprotu sūdzības par izšķirtspēju. Man ir laba redze, bet pikeļus un trepes egrāmatā pamanīt nevaru, burti smukāki un gludāki kā papīrgrāmatās

 9. Kindlam ir viens huge pluss, ko kaut kur nesen blogā izlasīju, bet ko biju piefiksējis arī iepriekš – uz kindla ir diezgan bezjēdzīgi mēģināt padarīt kaut ko citu, attiecīgi var mierīgi koncentrēties uz lasīšanu, nav kas novērš uzmanību. Un tas jau ir solis ceļā uz vairāk lasīšanas. Pie tam, ja ikdienā pierod arī daļu weba transferēt caur readability uz kindle, lasīšana kļūst pavisam citāda. Gaismai priekš touch gan jau var piepirkt vāciņu ar lampiņu, bet tas ir padārgi.

  1. Jā, tas ir milzīgs pluss. Ja paņem rokās Kindle, tad vakarā notiks īsta grāmatas lasīšana, nevis twitter/facebook čekošana ar īsiem starplaikiem, kas veltīti grāmatai.

 10. Nez, kam bija šie vārdi?

  “No savas puses es vēlos vēlreiz atkārtot to, ka parastie, klasiskie
  e-lasītāji Latvijā iznīks, nemaz tā pa īstam neieskrienoties. Ir
  jāpierod pie domas, ka tā šobrīd ir neveikla un negatava tehnoloģija,
  kura vēl ir tikai ceļā uz lietotājiem patīkamu produktu. E-grāmatām ir
  jāprot būt krāsainām, jaudīgām un multifunkcionālām, lai tās vispār būtu
  interesantas plašākām cilvēku masām. Tie e-tintes risinājumi, kuri ir
  pieejami šobrīd, interesē tikai atsevišķus cilvēkus, kuriem ir īpaši
  lasīšanas ieradumi.”

  1. Pastāvēs, kas… :) turklāt vismaz daļēji šim vēl piekrītu, jo par Amazon jau piedāvā “netīros” e-lasītājus. Turklāt, lielākajai daļai, kam jau ir iPad, nav nepieciešamības pēc Kindle, jo arī tagad, kad paralēli lietoju abas ierīces ir skaidrs, ka klasiskā Kindle nepiedāvā neko būtiski labāku par to, ko nodrošina iPad. Lielākā daļa LV iepirks parastu planšeti un nenonāks līdz Kindle pirkšanai, jo nav pārāk daudz nopietnu iemeslu šim pirkumam.

 11. Tad, kādu vislabāk izvēlēties, ja vēlos lasīt .pdf failus lasītājā , nevis pirkt e-grāmatas amazonā? Šis raksts patiešām ir noderīgs, paldies!

  1. Ja svarīgākais ir lasīt pdf failus, tad laikam jāņem klasiska planšete. Kinle lasa pdf failus, bet mazais ekrāns nav tam īsti piemērots. Savukārt planšete derēs gandrīz jebkura. Gribēju tikai piebilst, ka Kindle ierīce nespiež pirkt tieši Amazon grāmatas. E-grāmatu failus var arī vispār nepirkt, tos pat var vienkārši ielādēt no pirātu līča.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *