Miks Latvis

Search

CIP (CIA) publiskotie slepenie ziņojumi

Pētu CIA publiskotos slepenos ziņojumus.

Ceru, ka tiem pievērsīsies arī īsti vēsturnieki un vēstures entuziasti, kas varēs precīzāk komentēt šo dokumentu saturu. Kā arī ceru, ka kāds pieķersies šo dokumentu tulkošanai, lai informācija nonāktu līdz tiem, kas neprot angļu valodu.

Šeit ir saite uz CIA lapu – https://www.cia.gov/library/readingroom/

Pirmie dokumenti, kurus pamanīja visi:

Šobrīd pētu arī citus dokumentus, kas tiešām izklausās pēc spiegu grāmatām un filmām. Ir dokumenti par ziņotājiem Latvijā, kuriem bija gan koda vārdi, gan iesaukas, kā arī atpazīšanās frāzes. Ziņojumos minētas vietas, kur noslēpta nauda. Latvijas ziņotāji informējuši arī par LZ (landing zone) – vietām, kas būtu noderīgas, lai tur nosēstos? (kas?). Ir minētas arī DZ (drop zone) vietas.

Piemērs šādam interesantākam dokumentam: https://www.cia.gov/library/readingroom/document/519697ed993294098d50cdf8

Naudas slēpņa piemērs (šajā dokumentā ir minēti vairāki slēpņi un šāda veida dokumenti sistēmā netrūkst):

Atpazīšanas frāzes piemērs:

vai

Citos dokumentos var atrast garus ziņojumus par cilvēkiem no Latvijas, kuros aprakstīts viss viņu dzīves gājums. Piemēram:

Freds Launags – https://www.cia.gov/library/readingroom/document/519697ec993294098d50cbb8 (šis dokuments, cik saprotu bijis publicēts jau senāk)

Šajā vienā ziņojumā var atrast gana daudz info, lai safilmētu ne tikai spiegu filmu, bet veselu seriālu. Pieminēta pietiekami plaša papildinformācija, kas kopumā spēj uzburt tā laika ainu – cilvēku attieksme pret Ulmani, studentu korporācijas saites, tipogrāfijas ierīču zagšana, NKVD darba metodes, nopratināšanas, izsekošana utt.

Interesanti un aizraujoši lasīt šādus ziņojumus, jo CIA ir specifisks stils, kādā tiek aprakstīti cilvēki, tiek pieminētas viņu intereses, vājības, raksturs u.c. informācija, kas acīmredzot tiek uzskatīta, kā noderīga. Protams, jāvērtē, kam ticēm, kam nē, bet jebkurā gadījumā šāda lasāmviela neatstāj vienaldzīgu.

Cita starpā, CIP publiskotajos dokumentos ir arī ziņojumi par militārajām mācībām, kas piedalījās, kāda tehnika izmantota, kur, ko darīja utt.

Gaidīšu ziņu, ja kādam ir vērtīgi komentāri vai saites uz nopietnākiem pētniekiem.

3 Responses

    1. Nezināju gan. Par tiem izpletņlēcējiem drusku gribu parakt, nav tik laika šim. Bet nu kopumā ļoti interesanti. It sevišķi, ja var atrast info par nosacītiem laukiem, kur visi visus pazīst un pieminētās atrašanās vietas ir īsa brauciena attālumā.

      1. Skatos, ka pašvaldības mājaslapā teikts, ka neviens īsti nezin, kur bija bāze. Derētu viņiem parādīt to karti :) Uz viņu 1916. tika uzbūvēts vilciens uz Ķūļciemu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *