Ir mums lepnie un ir nelepnie. Kāds teica “lupatas”. No Pride – Nav lepnuma. Nav lepnuma par Latvijas tautu. Šajā sakarā man liekas pretīga gan viena, gan otra puse, abas ceļ neslavu Latvijai, CNN ziņās bija info, par to, ka Latvijai ir sūdīga demokrātija, kā arī ka mēs neievērojam cilvēktiesības, kā arī tika apšaubītas iespējas sarīkot kvalitatīvu NATO samitu… un pie visa vainīgi zilīši, viņu pretinieki un infantīlā Rīgas dome… malači, paldies viņiem par Latvijas tēla sačakarēšanu.
pride [praid]
lietv.
1) lepnums
2) plaukums; krāšņums
3) bars (plēsīgu zvēru)

Latvian capital bans gay parade
CNN International – USA
Schwartz said the decision calls into question Riga’s ability to host a NATO summit later this year, where alliance leaders, including US President George W.

US Ambassador Urges Latvia Not To Cancel Gay Pride
365Gay.com – USA
Following the meeting Tihonirovs told reporters that “The event should not be allowed to take place at all as it offends morals of Latvia’s population and

Gay parade banned in Latvia
Sydney Morning Herald – Sydney,New South Wales,Australia
Council leaders in the Latvian capital, Riga, banned a gay parade through the city, citing security reasons but organisers plan to challenge the decision in

Latvian capital bans gay parade

RIGA, Latvia (AP) — City authorities in the Latvian capital on Wednesday denied a request by several gay rights organizations to hold a parade here this weekend, saying they could not guarantee marchers’ safety.

“The city council met and decided not to allow the gay pride parade to take place because of security concerns,” said Sandra Grinberga, a city council spokeswoman. (Lasīt tālāk CNN ziņu)