Miks Latvis

Fotoportāli – veids kā mācīties un saņemt vērtējumu par fotogrāfijām

Jūs, kā jau visi citi vēlaties apgūt fotografēšanu… tas patiešām nav nekas jauns. Ir sācies jau kādu laiciņu milzīgs fotografēšanas bums. Tas viss pateicoties digitālajai fotogrāfijai un interneta kopienām. Digitālā fotogrāfija (un telefonogrāfija, NOKIAgrāfija) ļauj iegūt ātras un vienkāršas fotogrāfijas un pēc brīža tās arī rediģēt un apstrādāt ar efektiem līdz nepazīšanai. Bet… no tā nav nekādas jēgas, ja nav neviena ar ko dalīties, te nu talkā nāk draugi.lv (atkarībnieki.lv), kur visi metās komentēt tavu spilgti lillā miglaino bildi, (jo neprotam noregulēt asumu). Visi sauc: “CmUx biLŽuKs!!!” “VīĪ” “Cmuki,” bet tā nav auditorija, kuru ņemt vērā, jo vidusmēra draugotājs pat nejūt, ka bilde ekrānā ir maza un miglaina – tas nevienu nesatrauc. Ko darīt? Kā iegūt kvalitatīvus komentārus un ieteikumus?? Kā attīstīties, progresēt? Kur redzēt labu un kvalitatīvu fotogrāfiju piemērus?

Ir divas labas iespējas tepat Latvijas interneta plašumos. Fotoblog.lv un Erfoto.lv ir galvenie vērā ņemamie fotogrāfiju ievietošanas un vērtēšanas portāli. Erfoto biju reģistrējies jau sen, auditorija tur ir diezgan veca/sena un stagnējoša ar izņēmumiem, bet katrā ziņā nav spējīga pieņemt un kvalitatīvi komentēt. Erfoto bija pāris cilvēki, kas tiešām deva vērtīgus komentārus un saites ar materiāliem par fotogrāfiju un tās zelta likumiem. Erfoto var labi kalpot fotogrāfijas teorijas meklējumos. Daļa lietotāju publikas ir gan vienā gan otrā portālā, tomēr labāks publicēšanas ziņā man šķiet fotoblog.lv. Kāpēc?

Kā jau minēju fotoblogā ir jaunāka publika un labākas cerības, ka ielikto bildi kāds pamanīs un novērtēs – labi, vai slikti tas ir cits jautājums. Turklāt fotoblog dod iespēju veidot savu fotodienasgrāmatu un fotoreportāžas, kas var būt veltītas paša izvēlētai tēmai. Labā lieta ir tā, ka tur viss ir mūsu pašu mēlē un daudz cilvēku kuriem ir iespēja aizsūtīt privāto ziņu, tā, ka pēc iepazīšanās ar noteikumiem problēmām nevajadzētu rasties. Vēlu veiksmi publicējot bildes!

13 Responses

 1. Fotoblogs sācis bremzēt, diezgan ticami, ka tas tādēļ, ka gribas jau uber ērti uztaisīt. Tas, ka galerijā katru reizi parādās, cik kurai bildei ir tevis vēl nelasītu komentāru, liecina par tīri normālu noslodzi serverim ;-))) Spriežot pēc tā, ka cookies iztīrīšana neko nemaina, šie dati glabājas uz servera, tātad – katrai parādīšanai tīri tā neko slodzīte ;-)))

 2. Taisnība. Draugiem.lv jau arī cik reizes pārrakstīts no jauna, lai ātrāk darbotos – fotoblogam vajadzētu to pašu. Tikai atšķirība tā, ka draugiem fonā bija nauda, par ko to darīt. Līdz ar to vai nu fotoblogam nepieciešams entuziastisku koderu bariņš, vai arī jāsāk meklēt, kā atpelnīt šo pasākumu. Domāju, ka labāki dzelži šajā gadījumā varētu izrādīties īslaicīgs risinājums ;(

 3. nezinu detaļas, bet arī domāju, ka vajadzētu optimizēt viņiem bišku to lietu, katrā ziņā neļaut tur tonnām bildes likt, kā arī ieviest sistēmu, ka lai ieliktu vērtējumu obligāti kaut kas jāraksta arī iekšā komentāros, tas nav tehniski nekas grūts un tas uzlabotu kopējo situāciju…

 4. Šaubos vai obligāts komentārs ko atrisinās. Tajā pašā erfoto.lv netrūkst balsotāju ar “.”, “!”, “OK” un tamlīdzīgiem komentāriem.
  Pats ar dažreiz līdzīgi izdaros, jo nu nav ko teikt, ja bilde patīk.

 5. nu lv-ieshi jau ir taadi ka patiik vienam otru koshljaat…tapeec izveelos photosight.ru vai photodom.com tomeer publika daudzzzzz izgliitotaaka…pie mums jau katrs muudzis kam kamera ir fotografs…bez fishkas un domas..tur tieshaam ir ko pamaaciities !!!!

 6. manas domas :
  fotoblog.lv daaleeji degradee, jo ieliekot bildi ar daudzaam kluudaam paareejie iesaaceeji novertee pozitiiivi taadeejaadi nenoraadot kluutas. fotoblogaa ir veerts iegriezties forumaa un obligaati fotoskolaa.

  erfoto.lv ir speeciigs forums. ja ir kaads jautaajums par kaut ko saakumaa ieseercho tur. bildes ir veerts likt erfoto.lv. ja nav neviena komentaara noziimee bilde ir nekada (parasta) un tai buus tikai dziivoshana fotobloga, turpretii ja bilde ir laba tai izteiks komentaarus, meeginaas noraadiit kluutas uttt… dazhus indiviidus nav veerts nemt galvaa.

 7. Nu rakstiņš tāds banāls. Pirmkārt ir arī shutter.lv iespējas jaunajiem māksliniekiem. Tiesa gan prasības tur ir augstākas pret jauno talantu centieniem nekā blogā. Regulāri notiek klātienes pasākumi, sanākšanas, diskusijas, utt. Pasākums nekomerciāls, līdzīgi erfoto, toties draudzīgāks.
  Raksta autors pirms kaut ko tādu publicēt, varēja gan iepazīties ar visiem piedāvājumiem, citādi izklausās pēc uzsauktas reklāmas diviem saitiem. ;)
  http://www.shutter.lv

 8. tas pirmārt ir nevis rakstiņš, bet manas domas un pieredze, otrkārt, atzīšos godīgi par tādu shutter.lv dzirdu pirmo reizi.
  mans uzdevums nav iepazīties ar visu iespējamo, vismaz tad kad es šo rakstīju es tādu mērķi nebiju izvirzījis.

  varu brīvā laikā piereģistrēties izokšķerēt un tad uzrakstīt kaut ko arī par shutter.lv, bet pagaidām nāksies pagaidīt. Manu rakstu mērķis nav reklāma, bet mana subjektīvā viedokļa paušana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *