Miks Latvis

Hoya 55mm R72 infrared foto filtrs

Hoya 55mm infrared (R72) filtrs beidzot ir nonācis manā rīcībā. Un beidzot man ir kāds mirklis pabeigt sen iesākto tekstu. Šis ir viens no vispopulārākajiem filtriem, kurš iekļaujas “near infrared” grupā. IR filtru var izgatavot arī pašrocīgi no tukšas attīstītas filmiņas. Padomus var atrast internetā, taču es vēlējos iegādāties šo nezvēru par 30 latviešu naudiņām ar piegādi.

Pirms sāku ar filtru darboties nedaudz apkopoju informāciju, kas atrodama internetā. Šeit ir daļa no vispārīgās sākuma informācijas, kas nepieciešama sākumam.

Kas ir infrasakanajai tuva (near infrared) gaisma?
Infrasarkanajai tuva gaisma, tā redzamā spektra gaismas daļa, kas ir pietuvināta redzamās gaismas robežai 780 nm, tā ir sarkanās gaismas beigu daļa un infrasarkanās gaismas sākuma daļa. Īsāk sakot tā ir tā gaismas daļa, kuru mēs parasti neredzam un nevaram ar savām acīm novērot.

Gaismas spektrs

Kas ir near infrared filtri?
Tie ir filtri, kas filtrā lielu daļu redzamās gaismas atstājot sarkano gaismu un infrasarkano gaismu.

Šajā gadījumā ar R72 flitru tiek nogriezta gaisma līdz 720 nm, pāri paliek arī daļa redzamās gaismas. Tas nozīmē, ka tiek nogriezta nost gandrīz puse no redzamās gaismas.

Parasti tiek pieņemts, ka fotokameras gaismjūtīgā matrica ķer gaismu diapazonā līdz max 1100 līdz 1200 nm savukārt īsta infrasarkanā (infrared) augstas jutības kamera, kas fiksētu ķermeņa siltumu, līdzīgi kā militārajās tehnoloģijās un skaistās bandītu filmās maksātu virs 6000 Ls. Pētot specializēto informāciju internetā un lietotāju atsauksmes, kā arī profesionālu fotogrāfu komentārus sapratu, ka šis (R72) ir viens no jēdzīgākajiem infrasarkanajiem filtriem, jo ir izmantojams ar salīdzinoši mazākiem slēdža ātrumiem nekā citi. Citi filtri aizturētu vpilnīgi visu redzamo gaismu, tas savukārt nozīmē to, ka, lai iegūtu attēlu nāktos ekspozīcijas laiku krietni palielināt, līdz pat 5 minūtēm.

Kāpēc tas ir nepieciešams?
Iemeslu ir gauži vienkāršs, lai paraudzītos uz pasauli ar citam acīm. Gluži kā veidojot melnbaltās bildes. Šādi iespējams redzēt pilnīgi citu apslēptu pasauli.

Ir arī jēdzīgāki pielietojumi šaurās nozarēs, piemēram, pierādījumu vākšanai un dokumentēšanai kriminālistikā. Ar šādām bildēm var noteikt krāsojuma svaigumu. Acij vienādas krāsas var būt patiesībā dažādas ja skatās krāsu neredzamo spektra daļu.

Infrared compare
Pirmā bilde lielāka. Otrā bilde lielāka. Trešā bilde lielāka.

Varam ērti salīdzināt, kas ir sanācis. Otrā bilde ir tāda, kāda tā nāk no fotoaparāta pēc filtra pielietošanas. Trešā ir otrās melnbaltais variants. Domāju, ka ļoti interesants liekas melnbaltais variants. Pēc krāsu kanālu manipulācijām var panākt, ka koki izskatās apsniguši vai apsarmojuši. Interesants efekts. Pārejot uz melnbalto bildi var īpaši labi izcelt tekstūras un atsevišķus objektus. Joprojām esmu laika trūkumā tāpēc nevaru sabildēt pietiekami daudz infrasarkano bilžu. Bet noteikti eksperimentus turpināšu.

Vai ar fotofiltriem ir iespējams kadrā noķert siltumu?
Nē! Siltuma starojums ir infrasarkanā diapazona beigās un tiek dēvēts par far infrared, tātad to iespējams fiksēt tikai ar speciālu augstas jutības tehniku.

Kādus kameras regulējumus izvēlēties?
Iesaku ņemt pēc iespējas aizvērtāku diafragmu, lai būtu dziļāka bilde, jo ar IR filtru grūti nofokusēt. Jāizmanto manuālais fokus, kuru varēs izmantot tik pirms filtra uzlikšanas, jo skatu meklētājs ar filtru būs galīgi melns. Taču domāju, ka var eksperimentēt ar dažādiem f.

Infrared test
Ekspozīcija 50 sec, diafragma f/11, ISO 80
Kā jau redzam foršums veidojas iespējā redzēt no kurienes nāk un un kurieni iet mākoņi.

Infrared test
Ekspozīcija 8 sec, diafragma f/11, ISO 80
Var arī nelikt tik ilgu laiku un vienkārši izbaudīt debešu dramatiskumu.

Kas un kā izmainās bildējot ar šādu filtru?
Augi, koki – visa veģetācija kļūst gaišāka. Mākoņi paliek apmēram tik pat gaiši. Debesis kļūst tumšākas. Fotogrāfijās var gadīties, ka cauri ādai labāk ir redzamas vēnas. Tumšas saulesbrilles, fotogrāfijās var kļūt caurspīdīgākas un atsegt aiz tām parasti apslēptās acis. Pašas acis var kļūt tumšas.

Ko bildēt?
Atbilde ir iepriekšējā rindkopā – visu, kas izmainās. :) Jāeksperimentē ar debesīm, dabasskatiem un augiem un cilvējiem gaišā apģērbā.

Secinājumi
Jāturpina bildēt, jo vairāk bildējam jo vairāk iemaņas apgūstam. Domāju tādā pašā garā tik turpināt.

Te varat redzēt vairāk infrared bildes iekš Flickr.

18 Responses

  1. re kā… man arī kā reize šobrīd iet vaļā eksperimento ar IR filtru. turklāt – arī R72, tik 67mm (kas gan maz ko maina ;) )
    kādu bildi būs jāprovē iekš veba iekopierēt… :)

  2. šitam iepriekšējam piemēram nē. jocīgi. Drošības labad izmanto arī http://
    es varu izlabot katru komentāru, pēc laika to izdarīšu, bet pagaidām saite izskatās tāda kāda tā ir

  3. bzz… nu vot. brīvdienās sabliezos kaudzi ar IR, bet nupat ir problēma – secināju, ka šobrīd rokas par īsām, lai photoshopa kvalitatīvu melnbalto bildi uztaisītu… :(
    nāksies pastudēt netu un pakonsultēties ar googltanti… bet gan jau ;)

  4. jā tur bija interesanti jāspēlējas ar krāsu kanāliem, lai sasniegtu labāko rezultātu. Sen to filtru neesmu izmantojis. Būs jāpieķeras, kas būšu zaļumos

  5. mxz: kustība, jau nav vienīgā lieta, ko dod filtrs. vēl ir jocīgais krāsu sajaukums. koki izskatās apsniguši, apsarmojuši. debesis tumšas, zāle gaiša.

    turklāt vismaz manam fotoaparātam pēc 50 sekundēm bez filtra tiks iegūts pavisam balts attēls

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *