Miks Latvis

Latvijas mūziķu IQ

Aiz garlaicības vakar sabiedriskajā transportā paklausījos radio SHW. Tur darbojās Toms Grēviņš, kurš vadīja raidījumu, kurā viņš uzdeva jautājumus Latvijas mūzikas zvaigznēm. Raidījums saucās “Riekstu grozs”, ja nemaldos, un dalībnieku mērķis bija pelnīt riekstus par pareizām atbildēm.

Raidījumā piedalījās Marka no Divkosīgajiem zušiem (Double Faced Eels) un kaut kāda blondīne, neatceros, kā šo sauca. hmm.. nu kā viņu tur… (ja kāds zina, lūdzu atgādiniet).

Viņi nezināja vairākas lietas, bet trakākais bija tas, ka viņi neatpazina latviešu dzejas klasiķus Ojāru Vācieti un Aleksandru Čaku. Viņiem nolasīja priekšā šos dzejoļus (Visu tekstu) un viņiem bija jānosaka autors. Abas reizes viņi nosauca Raini, jo tas laikam bija vienīgais dzejnieks par kuru šie bija dzirdējuši. Man ir kauns par tādiem latviešiem un par tādiem mūziķiem. Toms Grēviņš līda vai ārā no ādas palīdzēdams, bet pat pēc māšanas ar mietu, ka dzejnieks parasti apdzejo Rīgu, mūsu muzikanti netika galā.

Piesaukšana

Kuries
slīpā lietū, mana uguns,
kuries.

Buries
pāri senču kauliem,
mana sirdsapziņa,
buries.

Kur ies
mana tauta,
mana dūša
tur ies.

Turies
debesīs un zemē,
mana nolemtība,
turies.

O.Vācietis

Liepas satumst. Lapās apklust vēji,
Savāds gurdums zāli lejup māc,
Un tu atkal šodien nevarēji
Atnākt šurp, kā bija norunāts.

Kamdēļ teikt un smaidot solīt klusi,
Ka tu nāksi tad, kad saule riet,
Ja tu zini, ka uz citu pusi
Gribas tev tai pašā brīdī iet?

Laikam tīk tā doma tev un jūta,
Ka es mokos, tevi gaidot viens,
Kamēr vējš pār zemi nakti sūta,
Tumsā pazūd ceļu baltais piens.

Kā lai zin, varbūt tā arī labi,
Ka te sēžu skumjš un vientulīgs, –
Mani draugi tagad – ceļa stabi,
Nakts un klusums, klusums brīnišķīgs.

Liepas satumst. Lapās apklust vēji,
Savāds gurdums zāli lejup māc,
Un tu atkal šodien nevarēji
Atnākt šurp, kā bija norunāts.

A.Čaks

P.S.

Uz jautājumu: “Ja trollis 2 stundās izrok 1 metru dziļu, 1 metru platu un 1 metru garu bedri, tad cik stundās viņš izraks 2 metrus garu, 2 metru platu un 2 metrus dziļu beri?” Šie abi kopā nespēja neko izdomāt un pateica 4 stundas, vai astoņas. Nožēlojami.

24 Responses

 1. Neizprotu kāpēc ir nožēlojami tas, ka jauni mūziķi neprot risināt cietos riekstus. Ir cilvēki kuriem tas nepadodas, neinteresē, varbūt viņiem patīk māksla, mūzika un viņi muzikāli ir gudrāki, spējīgāki nekā mēs te visi kopā.
  Ja es neprotu uzcept kādu smalku itāļu ēdienu, nenozīmē, kas esmu nožēlojams vai kā atpalicis, man vienkārši tas nepadodas un es labprātāk samaksāju tam kurš man to pagatavos nekā ar baigo godkāri un pārspīlētu pašapziņu izgāžos.

  Ok, ar to dzeju ir tā čābīgi, bet nu tas ir viņu ziņā, vai viņiem to vajag, vai nevajag. Varbūt paliks vecāki, sāks to novērtēt. ;)

 2. Es arī nezinātu. :) Dzejoļi dzirdēti, ja pateiktu autorus, varētu pat salikt, kurš ir kurš, bet nevienu no šiem neesmu lasījis tik daudz, lai atpazītu/atcerētos. Virzas dzejoli moš kādu varētu, ar tiem vienu brīdi (ļoti īsu brīdi) aizrāvos. :)

  Un arī tas P.S. cietais rieksts man nepieliec – ja jau 1 kubikmetrs 2 stundās, tad divi – četrās (izņemot, ja viņš turpina iesākto, tad, protams, vēl divas, bet kopā tāpat četras). Ko es laižu garām?

 3. Šitos dzejolīšus vajadzēja zināt. Pirmo es pilnīgi noteikti atbildētu, jo neaizmirstams palika notikums dziesmu svētkos, kur uz ūdens sienas tika attēlots, kā Vācietis lasa šo burvīgo dzejoli.
  Un par to bedri – 2m plata, 2m gara, 2m dziļa bedre ir 8 kubikmetrus liela, tātad 16 stundas.

 4. Mjā, es to raidījumu pa ausu galam dzirdēju, bet ne tur, kur bija dzeja, citādi arī tāpat spļaudītos (:

  It kā jau var piekrist, ka ne visiem tas (dzeja, matemātika) interesē, ir vajadzīgs u.tml., taču elementāro pamatskolas vielu neatcerēties ir diezgan… bēdīgi. Neprasīja jau viņiem L.Taunu vai Z.Lazdu atpazīt, bet divus no latviešu skaistākās dzejas klasiķiem… turklāt ar viņu populārākajiem dzejoļiem. Mjjjjjjh.

 5. tieši jau par to ir runa, ir divi dzejoļi, kas ir iekļauti iztikas minimumā, kurus skandē pie katras izdevības un otrais pie tam ir dziesmas versijā un šie mūziķi jaunieši 20-30 gadu vecumā par to neko nezināja. Jājautā, ko tad viņi zināja un kāds ir mūsu kultūras līmenis, ja pat tādas savā ziņā elementāras lietas mēs nezinām.

  lapsa: pareizi un loģiski un es nedomāju, ka grūti, bet piekrītu, ka visi nav matemātikā virzīti, tas itkā būtu piedodams

  Edijs: tieši tā, šie divi būtu puslīdz jāzina, it sevišķi ja tev saka priekšā, ka dzejnieks visvairāk rakstījis par Rīgu.

 6. Tomēr viņi ir mūziķi nevis inteliģenti, tā nav Prāta Banka – domāju, ka viņiem drīzāk būtu apkaunojoši nezināt kādu gammu vai vēl sazin, ko saistītu ar mūzku vai mūzikas teoriju. Bet nu to Čaka dzejoli es pats arī nezināju, lai arī esmu Čaku lasījis, neuzskatu, ka tas mani ļoti apkaunotu vai padarītu stulbāku.

  Toms Grēviņš noteikti to darīja ar nolūku, jo, cik man zināms, Double Faced Eels ar IQ tik tiešām neizceļas.

 7. kāds sakars dzejas zināšanai ar kultūras līmeni. Ja es tev tagad noliktu priekšā kaut kādus pirmskara Latvijas mākslas klasiķus un tu nezinātu, kas tie pa darbiem un kas pa autoriem, vai tas arī norādītu uz kādu tavu zemo inteliģences līmeni kultūras jomā? Nedomāju gan.
  Es netaisos slēpt to, ka nezinu ne šos dzejoļus ne daudzus citus, jo literatūra viennozīmīgi nebija tas priekšmets, kurš mani aizrāva un kuros lasīju visu ko lika. Vai tas tagad arī varētu nozīmēt to, ka esmu pilnīgs muļķis un nekultūras persona? Līdz ar to tādi fakti kā patika iet uz teātri, teju vai 20 gadus gara pieredze tautiskajās dejās, divu mūzikas instrumentus spēle kļūst mazsvarīga un niecīga manā kultūras lauciņā tikai tādēļ, ka nezinu latviešu dzejas autorus?

  bet par tiem kubikmetriem gan gribētos piekrist lielākajai daļai komentētāju – tas tiešām nebija nekas tāds, kas prasītu pat īpašu matemātisko formulu zināšanu.

 8. nu kmon, Čaks un Vācietis. Tie nav nekādi nezināmie mistiskie vecolaiku klasiķi.

  Dziesmu un deju svētkos tika Vācieša dzejolis skandēts. Šo Čaka dzejoli ir dziedājuši vismaz 70% Latvijas iedzīvotāji. Kā to var nezināt? Var jau izprukt cauri un nezināt. Skolā mācīja. Obligātie dzejoļi. Var jau izsprukt cauri.

  Tev pasaka, ka dzejnieks parasti rakstīja dzeju par Rīgu.
  Nu kam tad ir jānotiek, lai jaunatne zinātu šīs lietas?

  Arī skatoties TV ir bijuši n raidījumi par šīm personībām. Smagi ap sirdi. Palasi tos dzejoļus un tad pārdomā, vai patiešām par tiem neko neesi dzirdējis?

 9. Bez tam dzejoļi un kubikmetri, bija tas par ko es visvairāk šūmējos, bija vēl daudz citu lietu, ko viņi nezināja.
  Starp citu Simbel, kā sauca to sieviešu kārtas dziedātāju?

 10. Hvz, 0nkuli,man šķiet, ka kaut kas no Eirovīzijas rodņas ar kaut kādu anglicētu vārdu un igrek galā (May, Kay, Hay… nez). Dikti blonda izklausījās (:

  Turpinot diskusiju par dzejas zināšanu/nezināšanu – tas nav tikai erudīciju raksturojošs faktors.
  Es, piemēram, atpazītu kaut vai tā paša Raiņa dzeju un citus murgus, kas man nebūt pie sirds neiet, nav gājuši un arī neies. Skolā to mācīja VISIEM, un to nevar nezināt – kurš dzejnieks raksta par Rīgu, kurš ir tautas sirdsapziņa, kuram pieder vārdi “liepas satumst” un kuram “tas jaunais laiks…” (: Tās nav kaut kādas specifiskas, nozarei raksturīgas zināšanas. Latvietim tas ir tikpat elementāri kā 2×2.

  Kāds sakars dzejas zināšanai ar kultūras līmeni? Vistiešākais, tāpat kā mākslas zināšanai, vēstures zināšanai, valodu prasmēm u.tt. u.tjpr. Varbūt šeit precīzāk pat būtu minams nevis ‘kultūras līmenis’, bet gan jēdziens ‘inteliģence’.
  Protams, ir cilvēki, kas ir ļoti gudri un ar lielu zināšanu bagāžu, bet nav dēvējami par inteliģentiem; un otrādāk. Tā jau ir atsevišķa tēma.

  Šajā rakstā minēti cilvēki, kuriem nepiemīt ne viens, ne otrs. Domājat, ka viņi visu par mūzikas jomu zina? Šaubos…

  P.S. Var jau būt, ka man vienkārši ir paveicies gan ar skolu, gan cilvēkiem paziņu lokā, ja tik snobiski izsakos par intelekta līmeni. Nav starp pazīstamiem cilvēkiem man tāda, kurš nezinātu kaut vai šos divus dzejoļus.

 11. Jā, protams, viena no inteliģenta cilvēka pazīmēm ir kūltūras zināšanas – mākslas, dzejas, rakstniecības pārzināšana, bet manuprāt, ir ļoti aplami pārmest citam cilvēkam to, ka tas nezin O.Vācieša dzeju, kaut kādus muļķīgus ”cietos riekstus”.
  Vai kāds no šejieniešiem atpazītu kādu Latvijas glezniecības klasiķi? Stipri šaubos, bet tas taču arī itkā jāzin.
  Kauns ir nevis nezināt kaut ko, bet negribāt zināt, kā kāds klasiķis ir teicis.

  Bet jāatzīst, es būtu nedaudz priecīgāks, ja tomēr viņi ko tādu arī zinātu. :)

 12. Manuprāt viss, kas te pašlaik komentāros tiek apskatīts ir kārtējā cilvēku dalīšana grupās. Ja nespēj savākt pietiekoši daudz plusiņu kategorijās interesē/neinteresē, atceros/neatceros, kur man ir vairāk plusiņu, tad tu esi galīgi nekruts čalis un tev vajadzētu iet kaktā nokaunēties, kamēr mēs, krutie džeki, te normāli pamērīsimies ar krāniņiem. necenšos nevienu aizskart, bet nu tas viss izklausās pēc kaut kā šādā.

 13. deem, joriks: nav tik traki. es nepārmetu, bet es izdaru secinājumus. tā nu dzīvē ir iekārtots, ka cilvēkam ir jābūt vispusīgam.
  Es pazīstu cilvēkus, kas ir šauri specializēti savā nozarē un ir labi speciālisti. Šajā gadījumā “muzikanti” nezināja ne dzejas, ne cieto riekstu ne mūzikas jautājumus. Rodas jautājums ko tad viņi zin.
  Toms Grēviņš tai blondīnei (Jany May, mācās par skolotāju) arī pajautāja, par kādu skolotāju viņa mācās – pirmo klašu audzinātāju?

  Nevienam netiek prasīts zināt Ojāra Vācieša dzeju, bet šo konkrēto dzejoli gan būtu lietderīgi. Tas, kā jau minēju, ir mācīts skolā un apspēlēts kultūras raidījumos, (ja nelasāt grāmatas) tajā skaitā arī Dziesmu un deju svētkos.
  Līdz šim man likās pašsaprotami, ka visi zina šo dzejoli, ka visi ir dzirdējuši Čaka dzejoļa dziesmas versiju.

 14. Nju jaa…tie dzejolji, tas jau tā kaa buutu jaazina, iipashi, ja saka priekshaa taadus nepaarprotamus papildus faktus…ne jau visu galu galaa ir rakstiijis tikai un vieniigi Rainis…

  Bet nu tas par to trolli…es arii neiebraucu, nekad nav patikushas pat vienkaarshaakaas matemaatiskaas lietas…un nebuut neuzskatu, ka esmu galiigi neintelektuaala…vnk katram savs…

 15. simbel: pabeidz tu vidusskolu, augstskolu, pastraadaa paaris gadus un paskatiisimies, ko tu atcereesies no pamatskolas vielas.
  dzejolju autorus nezinaaju, un ja godiigi, tad atpaziitu tikai Melgalvja darbus, kura teksti izmantoti grupas Peerkons dziesmaas

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *