DELFI: Rosina noteikt stingrāku kontroli pār interneta portāliem

pārdomas par rakstu

par portāliem
Skaidrs, ka mūsu gudrās galvas nevēlas neko sliktu. Vienkārši ir dabiska vajadzība sakārtot likumdošanu interneta vietņu jomā. Taču ir cits sāpīgāks jautājums – cik labi valdība orientējas mūsdienu interneta procesos?

Beigu beigās ir iespējams, ka tiks pieņemtas pamatīgas aplamības, kuras rastos neievērojot to, ka internets ir strauji mainīga vide.

Pašlaik nevajadzētu būt grūtībām nodalot lietotāju radīto saturu no tā, kuru veido portālam algotie žurnālisti. Ja par žurnālistu rakstiem portāla veidotāji var nest atbildību, tad pavisam savādāk ir ar lietotāju saturu. Atbildību par komentāriem, un portālā ievietotajiem foto un video materiāliem ir jānes tiem, kas tos pievieno. Portālam iespēju robežās ir jāseko līdzi pievienotajiem materiāliem, taču ir jāsaprot, ka pilnībā tos izkontrolēt nav reāli.

Un tas vēl nav viss. Parādoties jauniem projektiem, kuros gandrīz viss saturs ir lietotāju radīts un pievienots, rodas jautājums, kurš ir atbildīgs par šo materiālu publiskošanu – informācijas radītājs un pievienotājs, vai publicēšanās platforma.

Vai ir pieļaujams, ka pie atbildības tiek saukti portāla īpašnieki un veidotāji?

sodīsim komentētājus vai portālus

Scenārijs:

  • Lietotājs portālā pievieno “sliktu” materiālu.
  • Sliktais materiāls tiek cauri filtram.
  • Vainīgo pievienotāju nav iespējams atrast.
  • Publicētais materiāls ir jau paspējis “traumēt” citus portāla lietotājus.
  • “Cietušais” apmelotais, apsmietais upuris vēlas kompensāciju.
  • Neatrodot slikto lietotāju, kompensācija tiek pieprasīta no portāla, kurā publicēts sliktais materiāls.

Vai šāds scenārijs šķiet normāls?

Padomājiet par analoģiju ārpus virtuālās vides. Par rupjībām, kas ir uzpūstas uz ēkas sienas taču neviens nesauc pie atbildības sienas īpašnieku. Tad kāpēc virtuālajā vidē vajadzētu būt šādai aplamai kārtībai?

par blogiem

Delfu ziņa cita starpā vēsta arī par to, ka arī blogi varētu tikt pielīdzināti masu mēdijiem.

Vēl gan nekas nav īsti skaidrs kādas būs sekas topošajiem grozījumiem likumos, bet spekulācijas jau ir panesušās labu labās:

  • Blogi varētu iegūt masu mēdiju statusu un līdz ar to arī atbildības bagāžu
  • Blogeriem un neatkarīgajiem žurnālistiem/brīvības cīnītājiem būs jāatbild par katru uzrakstīto vārdu un jākontrolē komentāru saturs
  • Rupjības būs jāsatīra un jāslēpj no lasītāju acīm – vairs nevarēs rakstīt visu, kas ienāk prātā

Es tomēr ieteiktu sekot līdzi visiem jaunumiem, kas skar šo tēmu un jau laicīgi domāt par to, kādā veidā dot ziņu mūsu viedajiem prātiem par to, kas ir blogi un kāpēc tos vajadzētu vairāk vai mazāk likt mierā :)

Ieteicamā papildus literatūra: