Miks Latvis

izmanto datora resursus lietderīgi – folding@home

Iedomājieties, ja būtu tāda programma, kuru uzstādot datorā jūs kļūtu par mazliet labāku cilvēku.

Tāda programma ir radīta – folding@home.

folding.lv Latvijas komandas lapa

folding@home piedāvā kļūt par zinātnieku sabiedroto un palīdzēt risināt olbaltumvielu telpiskās savākšanas procesus. Varbūt nav tik svarīgi saspringt par zinātniskiem terminiem, īsumā — darbinot šo programmu tiek iegūta informācija, kuru iespējams izmantot lai atrastu zāles pret: vēzi, Alcheimeru, Parkinsona slimību, govju trakumsērgu, cistisko fibrozi un daudzām citām slimībām.

Zinu ka pasaulē ir dažādi dalīto aprēķinu projekti un katrs var izvēlēties kādā jomā palīdzēt. Skolas laikā man likās forši šifrēt radio signālus no galaktikas nostūriem, lai atrastu citas dzīvības formas. Nu tas periods ir aiz kalniem. Ir nopietnākas lietas, kuras darīt.

Šī programma lieto datora neizmantotos resursus laika sprīžos, kad jūs esat aizgājis pusdienās, vai jums ir 5 minūšu pauzes, vai arī jūs darba laikā nodarbojieties ar frīsbija spēlēšanu biroja telpās.

folding@home ir visu laiku ieslēgta un seko līdzi tam, kā jūs lietojat datoru. Un brīžos, kad dators netiek maksimāli nodarbināts programma dara labu darbu visai cilvēcei.

Es šajā projektā biju iesaistījies jau sen, bet nopietni atsāku tikai pirms pāris nedēļām, kad sapratu, ka mans laptops gan filmu skatīšanās laikā, gan citos brīžos principā stāv dīkstāvē, jo jaudas pietiek ar kaudzi.

Noderīga lapa ir Latvijas komandas biežāk uzdoto jautājumu sadaļa. Tur ir atbildes uz visiem tipiski skeptiskajiem jautājumiem, kādi varētu rasties mūžīgi aizdomīgajiem latviešiem.

Kā jau statistikas maniakam, man arī atlec neliels prieciņš, man ir iespēja sekot līdzi dažādiem grafikiem, tabulām un līknēm, kurās ir atzīmēts mans un Latvijas komandas progress. Iespēja vienlaikus palīdzēt un sacensties ar citiem projekta dalībniekiem.

Latvijas komanda (kods 41587) pašlaik ir nokritusi uz 101. vietu. Ja arī tev rūp mūsu komandas liktenis un šis pasākums šķiet gana svarīgs lai iztērētu 2 minūtes šīs programmas uzstādīšanai, tad uz priekšu:

 1. Lejupielādē folding@home
 2. Ievadi savu segvārdu
 3. Atceries norādīt, ka esi Latvijas komandā (pie komandas jāraksta 41587)
 4. Priecājies, kā tava karma zaļo un plaukst

Noderīgs resurss Latvijas folding@home komandas mājas lapa – folding.lv.

Par folding@home ir rakstījuši arī:

Nobalso par šo rakstu

22 Responses

 1. asdfgfh: paskaties gan. par ļaunu nenāks.
  bekgrounds jau kādu labu laiciņu, paspokojos, iepatikās, tagad pastāvēs. Sapratu, ka vajag kau minimālu dzīvību iedvest šajā askētiski bālajā lapā.
  Backgroundus varu tagad mainīt pēc sirds patikas.

 2. Biju par līdzīgiem brīnumiem dzirdējis, bet praktiski izmēģinājis gan ne. Un ja ir pat sava LV komanda, tad kādēļ gan neizmēģināt.
  Nu jau darbojas ~5min, RAM`u ēd ~10MB, parcik man ir Dual Core CPU, tad vienu no procesoriem viņš nodarbina uz 90%, otru vsp neaiztiek.
  Lai jau palieto manus resursus ar, nekādi traucējumi manā darbā vēl nav izraisīti, patīkami ir tas, ka šķiet šim brīnumam aiziet vesels mana datora procesors, bet tas tāpat netraucē strādāt man.

  Cheers ;)

 3. mārci, uz dual core var palaist divus šādus procesus. Uzstādi vēl vienu programmu citā folderī un palaid abas, lai darbojas.

  Pats jau arī laikam krietni sen darbinu, tikai ne Latvijas grupā. Tās grupas jau vispār krāniņu mērīšanai vien ir. Darbā darbojs 24×7 (lai arī nav pārāk zaļi, kompi ārā neslēdzu), mājās arī ir palaists. Uz laptopa gan neliku, nebija praktiski.

 4. Man arī šķiet, ka nu jau gadi pieci būs pagājuši kopš es pirmo reizi šito brīnumu uz savas kastes uzliku. Un uz visām darba kastēm arī. Pēdējos gadus gan vairs nav entuziasma. Bet kādam redz jaunums.

 5. papuass – tā nu gluži nav. jālieto ir SMP CLI versija kas arī izmantos visus procesorus un kodolus.

  miks – vienu lietotāju var lietot uz vairākiem kompjiem paraleli. mums ir kādi 5 jaudīgi datori kas paraleli ar to nodarbojas. mājās pārsvarā visiem :) man starp citu iMac ir viens no labākajiem foldotājiem

 6. Starp citu, gribēju pajautāt vai Onkulis arī šogad piedalīsies orientēšanās? Laicīgi uzsākot un aktīvi skrienot var labu vietu iegūt kopvērtējumā.
  Iesaku vēl reģistrēties 21C grupā, top10 no tās tāpat diezgan ātri skrien ;)

 7. Mārcis Balodis: skriešu un piedalīšos. Būšu C grupā, negribās vairs pa pēdējām ņemties un nosist sev garīgo. C grupā man ir cerības nebūt pašam pēdējam finišā :)

 8. Aha, es ar savulaik nodarbojos ar locīšanu. Tas gan bija kādus gadus 3-4 atpakaļ, kad kaut kur par to izlasīju (ka tik ne Sviesta Cibā). Tagad gan man nav nekādas vēlmes lieki nodarbināt manus dzelžus.. Tāpat nekad nevar zināt ko viņi patiesībā rēķina, varbūt kalkulē jaunus atomieročus..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *