Miks Latvis

Kādu lomu ASV prezidenta vēlēšanās spēlēja jaunie mediji, sociālie tīkli un web 2.0 tehnoloģijas?

Domāju, ka daudzi aktīvākie interneta lietotāji pieredzēja to, ka pieslēdzoties jebkuram lielākam aizjūras portālam, lai arī par kādu tēmu tas būtu, bija sajūtams, ka patiešām esi iegājis vēlēšanu kara laukā.

Pats visvairāk to izjutu ierastajā youtube.com, kas tikai paviršam vērotājam var izskatīties pēc “video klipiņu portāla.” Domāju, ka lielākajai daļai tomēr ir skaidrs, ka youtube ir milzīgs video veidotāju un patērētāju organisms, kas reaģē uz visām pieprasījuma izmaiņām.

Par politiskajām reklāmām youtube, ASV prezidenta vēlēšanu sakarā, rakstīju jau vairāk kā pirms gada (PR* revolūcija). Tad vēl šajā cīņā bija aktīva otra demokrātu kandidāte Hilarija Klintone un par Obamas izredzēm es klusībā cerēju, bet ārēji tikai smīkņāju, jo nelikās, ka aizspriedumainā “white America” būtu gatava nebaltam prezidentam. Pagājis pusotrs gads un esmu nostādīts fakta priekšā.

Turpinājumā vēlos piedāvāt Jāņa Poļa informācijas apkopojumu (Tehnoloģijas izšķir ASV prezidenta vēlēšanas) par aktivitātēm internetā, kas norisinājās pirms ASV prezidenta vēlēšanām.

Atļaušos citēt tikai faktu daļu:

 • YouTube vien dažādi ar 2008. gada ASV prezidenta vēlēšanām saistītie klipi (kandidātu reklāmas, TV raidījumi, debates, parodijas, lietotāju radītie videokomentāri) kopumā apskatīti vairāk nekā 2 miljardus(!) reižu. Vairāk nekā divas trešdaļas no šiem skatījumiem saņēmuši tieši Baraku Obamu atbalstošie video.
 • Abi galvenie kandidāti ārkārtīgi plaši izvērsa savu kampaņu sociālajos tīklos Facebook un MySpace. Obama savā Facebook atbalstītāju nometnē savervējis vairāk nekā 2 miljonus tīkla lietotāju, savukārt Makeinam izdevies piesaistīt 600 tūkstošus.
 • Google BlogSearch uz šo brīdi atgriež vairāk nekā 15 miljonus blogu ierakstu ar atslēgvārdu “Obama” un vairāk nekā 8 miljonus ierakstus uz “McCain”.
 • Baraks Obama, tikai izmantojot internetu, privātos nelielos ziedojumos savāca aptuveni 200 miljonus dolāru savai vēlēšanu kampaņai. Tas ir divreiz vairāk, nekā jebkurš cits kandidāts jebkad ir spējis piesaistīt savai kampaņai kopumā. Viņa oponents šādā ceļā piesaistīja 10 reizes mazāk līdzekļu.
 • Tūkstošiem amerikāņu piedalījās projektā Twitter Vote Report, kas izmantojot Twiter mikroblogošanas sistēmu, ļāva ikvienam balsotājam dalīties savā vēlēšanu pieredzē un ziņot par novērotajām problēmām, par kurām tālāk nekavējoties tika informētas atbildīgās instances, tā pamatīgi atvieglojot darbu oficiālajiem vēlēšanu novērotājiem.
  http://notesjokes.blogspot.com

Pieņemot, ka Latvijā ir aptuveni 1 miljons aktīvu interneta lietotāju varbūt arī pašmāju politiķiem vajadzētu apjaust, ka līdzīgu ideju atbalstītāji ir jāmeklē tieši internetā?

9 Responses

 1. Pie Jeremy jau komentēju, ka tas ir tikai loģiski, ka Obamam ir vairāk panākumi interneta medijos. Jo viņa atbalstītāji pēc vecuma ir jaunāki (About two-thirds of 18- to 29-year-old voters support Obama) un jaunāki cilvēki vairāk lieto internetu. Līdz ar to abiem veicot vienādi labas aktivitātes, by default Obamas video tiks apskatīts 2x vairāk reizes.
  Tā kā apgalvot, ka tehnoloģijas izšķīra vēlēšanas, ir gandrīz vai stulbi :)

 2. tiešām gribi redzēt nobaroto mūļu fotogrāfijas banneru/izlecošo-peldošo-flash-reklāmu formā pirms nākamajām saeimas vēlēšanām?? :D

  bet vispār man liekas, ka ASV vēlēšanu rezultāts atkarīgs no pašu (un viceprezidentu) kandidatūrām. un nedomāju, ka ja makkeinam būtu 10 miljoni draugu feisbukā, viņš būtu vinnējis…

  daudzi cilvēki gribēja pārmaiņas un makkeins izskatījās tāds kā bušs II.turklāt jau vecs.kad parādījās peilina, tad vispār sākās zirgošanās par republikāņiem, kaut tajā pašā digg.com. :)

 3. Citēšu sevis paša komentāru no sava bloga:

  Latvijas mērogā vispārējā internetizācija un tradicionālo mediju saplūšana ar digitālajiem tomēr vēl nav sasniegusi tādu līmeni kā ASV. Līdz ar to, lai arī zināmu efektu minēto vai analogu servisu prasmīga izmantošana politiskām kampaņām noteikti dotu, šādām aktivitātēm tomēr nebūtu tāda efekta, jo mums ir pavisam cita politiskā sistēma un kultūra. ASV ļoti daudz kas ir atkarīgs no brīvprātīgajiem, kā arī no ziedotājiem, kuru piesaistē un organizēšanā sociālo mediju izmantošana šoreiz nospēlēja izšķirošu lomu. Latvijā tas nebūtu aktuāli.

 4. Jeremy, ja tu runā par kādu ASV daļu, tad varbūt OK, bet par visu plašo Ameriku kopumā tā runāt gan nevar :) Tur tomēr salīdzinoši mazai daļai pieejams internets.

 5. Neaizmirsīsim, ka ASV ir salīdzinoši zema politiskā līdzdalība, it īpaši, ja salīdzina ar Rietumeiropu. Līdz ar to, tiem, kas tomēr piedalās, internets un kā vēl ir pieejams.

 6. ietekmēs. Tādi izdomājoši pokemoni esat, un te onkulis vāl pēdējā teikumā mūs aicina kļūt tikpat apdauzītiem kā lielai daļai no amīšiem un pasaules. Gaidu momentu, lai varētu attīrīt Latviju no šādiem neanderetāliešiem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *