Domāju, ka nav nozīmes iepazīstināt ar to, kas ir SmashingMagazine.com, šo lapu ikdienā pārlapo gandrīz visi, kas interesējas par mūsdienu web dizainu.

Šajā lapā katru mēnesi tiek publicētas interesantas ekrāntapetes, kuras vienlaikus kalpo, kā attiecīgā mēneša kalendāri. Dažas ekrāntapetes ir praktiskākas, citas radošais lidojums ir padarījis nelietojamas, bet tās visas kalpo kā labs iedvesmas avots.

Starp 2009. gada marta kalendāriem/ekrāntapetēm ir arī divas, kas iesūtītas no Latvijas. Tās iesūtījuši Reinis Ivanovs un Signe Cāne:

Space Invaders:

space invaders

“The inspiration for this wallpaper comes from the classic arcade video game Space Invaders. Since the game itself is very simple, I thought it was appropriate to make the wallpaper minimalistic too.” Designed by Reinis Ivanovs from Riga, Latvia.

Colour of love

colour of love

“March is the month when people start impatiently waiting for early Spring; and Spring, among other things, associates with falling in love. To me the colour white symbolizes these feelings more than any other colour. And this design is also quite personal – about my own feelings towards that maybe special someone. The surrealistic touch of bits and pieces connected with strings is how we slowly get to know the other person.” Designed by Signe Cāne from Latvia.

Lejupielādes saites meklējiet SmashingMagazine.com rakstā Desktop Wallpaper Calendar: March 2009.