Vēlos apkopot savu pieredzi un domas, par diviem no Latvijā populārākajiem mobilā interneta risinājumiem.

Bite Vodafone mobile connect un Tele2 mobilais internets

BITE bija pirmā, kas blogu autoriem piedāvāja testēt savu mobilo internetu, neilgi pēc tam radās iespēja testēt arī TELE2 piedāvājumu un tā nu es pēdējos pāris mēnešus pilnībā izbaudu, ko nozīmē mobilā brīvība.

Intereses nolūkos sanāca paralēli lietot un testēt gan Bites mobilo internetu, par kuru jau rakstīja Kristaps Skutelis (Testējam mobilo internetu „Vodafone Mobile Connect”) gan Tele2 mobilo internetu par kuru rakstīja Artūrs Zeļenkovecs (Tele2 Mobilais internets).

Tālākajās rindkopās es centīšos paskaidrot, kas ir mobilais internets, cik vienkārši ir to uzstādīt, kā tas darbojas, kur tas darbojas un cik tas maksā.

Kas ir mobilais internets?

Vienkāršā valodā runājot, mobilais internets šobrīd izpaužas tā, ka laptopam vai galda datoram tiek iesprausta uztvērēja antena, kas izmēros un izskatā stipri atgādina parastu USB flash atmiņu. Mazajā plastmasas ierīcītē atrodas SIM karte un visa interneta būšana ir salīdzināma ar parastu telefona zvanu.

Kā tas darbojas?

Pieslēgt abus internetus ir vienkāršāk, par vienkāršu. Nav nekādu instalācijas disku, jo visi nepieciešamie faili ir pašos interneta puļķīšos. Tas nozīmē, ka var droši pieiet pie sveša datora, padarboties 5 minūtes ar instalēšanu un lietot internetu uz nebēdu.

vodafone vodafone

Neliela aizķeršanās var rasties Microsoft Vistu lietotājiem, jo tur instalācijai pa ceļam ir arī dažādi kaitinoši sistēmas paziņojumi. Abas ietaises teorētiski sadarbojas arī ar Apple Mac datoriem, lai gan šo faktu neesmu pārbaudījis. Kopumā mazliet ērtāks ir TELE2 softs, bet Vodafone pluss ir sistēmas ikona, kurā visu laiku var redzēt zonas stiprumu.

Ātrums

Rīgas centrā un Juglā lietojot mobilo internetu tā arī neizjutu īpašu ātruma kritumu salīdzinot ar klasisko interneta pieslēgumu. Varēju paralēli klausīties last.fm, skatīties youtube.com klipus, lejupielādēt palielākus failus bez nekādas aizķeršanās. Aptuvenos ciparos izsakot, ātrums ir ap pus megabaitu sekundē. Praktiskās vienībās salīdzinot, viena mp3 dziesma tiek lejupielādēta vidēji 7-10 sekundēs (ar nosacījumu, ka otrā galā ir nodrošināts šāds ātrums).

Problēmas sākas ar augšupielādi, kurai krietni zemāks ātrums, tur neko nevar padarīt, nākas samierināties, jo tehniskajām iespējām ir robežas. Ja gribas nosūtīt kādu lielāku failu var nākties uzgaidīt.

Kur tas darbojas?

Abi operatori piedāvā savas apraides kartes. Principā tajās nav īpaša jēga skatīties, jo visos gadījumos ir nosegta lielākā Latvijas daļa. Cita lieta ir tas, kā šis pārklājums izpaužas dzīvē. Manā gadījumā ļoti svarīgs punkts ir interneta ķeramība Ķersterciemā. Pēc apraides kartēm spriežot vajadzēja darboties gan BITEs, gan TELE2 internetam.

Bet dzīvē viss ir savādāk… Pie mūsu mājām droši vien ir kaut kādas drūmākās anomālijas, jo pirms uzcēla LMT torni, nedarbojās praktiski nekādi mobilie sakari. Vienīgā iespēja kādam piezvanīt bija tad, kad uzkāpām uz pagraba. TV arī nekad nav īpaši labi rādījis. Uz vienu dienu biju pieslēdzis Bites internetu pie vecāku datora, bet ar to arī prieki beidzās. Visi klucīši no ikonas pazuda un vairs neatgriezās. Ar TELE2 internetu netiku pat pie viena klucīša. Līdzīgi cunduri bija Bērzciemā, kur arī nedarbojās neviens no internetiem.

Tāpēc arī pirmais secinājums. Pirms sperat soli un noslēdzat līgumu noteikti vajadzētu praktiski izmēģināt vai viss darbojas. Abi apskatītie interneta sniedzēji piedāvā savus mobilos internetus testēšanai. Un ja jau piedāvā, tad to vajag arī izmantot.

Cik tas maksā?

Lai kā es to gribētu tomēr es nesagatavoju pārskatu par to, cik šāds mobilais internets jums varētu izmaksāt. Katrā gadījumā ir pieejami dažādi tarifi un BITE izceļas ar to, ka viņiem ir priekšapmaksas iespēja. Samaksā un tērē tieši tik, cik nepieciešams bez noteiktas mēneša maksas. Izvēles iespējas ir plašas, var maksāt maz un saņemt patiešām mazu summu un saņemt ierobežotu internetu un var maksāt arī vairāk un saņemt visnotaļ pieklājīgu interneta pieslēgumu.

Noteikti ir vērts apdomāt, kāds būs patērējamā interneta apjoms un tad sazināties ar abiem pakalpojuma sniedzējiem, lai noskaidrotu izdevīgāko piedāvājumu.

Nieks, bet patīkami

Atzīšos, ka Vodafone baltais plastmasas olītis man iepatikās no pirmā mirkļa, kad to paņēmu rokās. Tas ir veidots no foršas supergludas plastmasas, kuru ir dikti patīkami turēt rokās. Turklāt tam nebija nekāda vāciņa, USB gals ielien un izlien pēc vajadzības. Tā, piemēram, TELE2 puļķīša vāciņš pašlaik ir bez vēsts pazudis.

Divas foršas lietas, kas ir abiem piedāvājumiem – iespēja sūtīt un saņemt SMS gūzmas, kā arī interneta puļķīši var kalpot kā datu nesēji, jo tajos var ielikt micro SD atmiņas kartiņas un nēsāt riņķī ne tikai internetu, bet arī bildes, mūziku un citus labumus.

mikro sd

Micro SD (pa labi klasiskā izmēra SD kartiņa, kura darbojas kā adapteris)

Secinājumi

Mobilais internets Rīgas pilsētā ātruma un stabilitātes ziņā pamazām tuvojas klasiskajam internetam, kuru sniedz lokālie provaideri. Saprotams, tiem, kuri iecienījuši ārzemju seriālus un jaunākās kinofilmas ar mobilo internetu būs par maz, bet visiem pārējiem ieteiktu pārdomāt, vai vispār ir nepieciešams klasiskais pieslēgums.

Ja runājam par Latvijas rajoniem, tad pilnīgi iespējams, ka dažam labam šāds mobilais risinājums ir vienīgais veids kā tikt pie interneta, bet arī tad bez testēšanas nav ieteicams ķerties pie līguma slēgšanas.

Ja internets tev ir ikdienas darba rīks, tad tuvojoties vasarai nekas nevar būt labāks par darba dienu savā piemājas dārzā, šūpuļkrēslā vai zālājā.