Grūti iedomāties tādus mūsdienu cilvēkus, kuri savu ikdienu nepavadītu darot vairākas lietas vienlaicīgi. Fonā vienmēr skan mūzika, ir atvērts Skype logs, paralēli rakstām epastu, lasām ziņu portālus, runājam pa telefonu un runājam ar kolēģiem visu laiku pārslēdzoties no viena datora loga uz otru.

Ir cilvēki, kuri ļoti labi jūtas šādā vidē, kurā uzmanība nepārtraukti jāpārslēdz starp desmit dažādiem informācijas kanāliem. Viņus angliski apzīmē ar vārdu “multitaskers”.

Domāju, ka psiholoģijas pārzinātājiem tas droši vien nebūs nekāds jaunums – cilvēku smadzenes un domāšanas sistēma kopumā nav paredzēta vairāku uzdevumu vienlaicīgai izpildei. Izrādās, lai cik pārliecināti multitaskeri būtu par savām spējām viņi savu darbu veic sliktāk nekā tie, kas vienlaicīgi pilda tikai vienu uzdevumu.

Stenforda universitātes pētnieku grupa profesora Kliforda Nasa vadībā nesen ir veikusi pētījumu (Media Multitaskers Pay Mental Price), kurā ir salīdzinātas divas cilvēku grupas – viena, kas regulāri nodarbojās ar multitaskingu, un otra pretējā grupa, kura biežāk darbu veic pa vienam uzdevumam.

Šeit divu minūšu video par šo pētījumu:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2zuDXzVYZ68[/youtube]

Video: Media Multitaskers Pay Mental Price

Izrādās, ka multitaskeriem piemīt virkne ar trūkumiem:

  • viņi neprot veiksmīgi filtrēt informāciju un nodalīt nesvarīgo no svarīgā
  • viņi nespēj pietiekami koncentrēt uzmanību veicamajam uzdevumam
  • viņu iegaumēšanas un atmiņas process darbojas vājāk nekā ne-multitaskeriem
  • viņi patiesībā nespēj tik viegli pārslēgties no viena uzdevuma uz otru, kā bija domāts līdz šim, jo viņi turpina domāt par iepriekšējo uzdevumu, atšķirībā no ne-multitaskeriem, kuri vieglāk varēja pārslēgt domāšanu starp uzdevumiem

Manuprāt, pētījums diezgan pārliecinoši ir pierādījis, ka mūsdienu informācijas troksnī daudz augstākus rezultātus būs iespējams sasniegt tiem, kuri spēs izslēgt visus apkārtējos procesus un programmas, kuras tajā brīdī nav nepieciešamas uzdevuma veikšanai. Kā minēts angliskā raksta noslēgumā: “By doing less, you might accomplish more.”

Avots – sitepoint.com, via rodzhers. Publikācija par pētījumu: Media Multitaskers Pay Mental Price

Pētījums atrodams Proceedings of the National Academy of Sciences 24. augusta izdevumā