Nesen vienā sarunā uzpeldēja viedoklis, ka mikroviļņu krāsnis esot visīstākās nāves mašīnas.

mikroviļņu krāsns

Nabaga mazās metāla krāsniņas tika pielīdzinātas nāvējošiem mikroviļnu starotājiem, kuru vienīgais eksistēšanas mērķis ir sagandēt pārtiku un līdz ar to arī cilvēku veselību. Dzirdēju arī to, ka ārsti esot atzinuši, ka mikroviļņu krāsnīs gatavotais ēdiens esot īpaši neveselīgs cilvēka kuņģim.

Es vēlējos uzzināt vai tiešām pusi sava mūža esmu dzīvojis zem draudīgu mikroviļņu lāsta, tāpēc kā jau kārtīgs interneta dīkdienis ķēros pie wikipēdijas. Izgāju cauri tur atrodamajai informācijai, paskatījos video klipus, pasekoju vairākām saitēm, lai saprastu, krāsns darbības principus, bet tā arī neatradu nevienu tiešu kaitējumu, kuru krāsns nodarītu ēdienam.

Kā jebkurš ēdiena gatavošanas veids arī mikroviļņošana samazina ēdienā esošo vitamīnu apjomu. Kā piemērs tiek minēts vitamīns B12, no kura pāri paliekot tikai 60-70% Bet, piemēram, ar spinātiem esot tā, ka tos tieši būtu ieteicams gatavot mikroviļņos, jo tad tie zaudē mazāk vērtīgo vielu, nekā ja tiktu vārīti tradicionālā ceļā.

Visbiežāk dzirdēts mīts par to, ka mikroviļņu krāsniņas ēdienu silda no iekšpuses (no vidus uz āru) un tāpēc varot gadīties apēst ēdienu, kas ārpusē ir silts, bet vidū karsts, arī ir nepatiess.

Atbilde uz šo mītu ir vienkārša, ēdiens tiek sildīts sākot no ārējiem slāņiem diezgan līdzīgi, kā gatavojot ēdienu ierastajā veidā. Vienīgā atšķirība ir tā, ka mikroviļniem šis ārējais sildīšanas slānis sniedzas daudz dziļāk. Sildot īpaši nepiemērotus (lielus) produktus, arī mikroviļņi var nesasildīt produkta vidusdaļu (pretēji mītam, kas apgalvo, ka vidus vienmēr ir viskarstākā daļa).

Ir skaidrs, ka mikroviļņu gadījumā bīstams visbiežāk ir ēdienu lielais karstums, ja produkti tiek gatavoti ilgāk kā nepieciešams, bet to pašu var teikt par tradicionālajiem gatavošanas veidiem. Visi taču saprot, ka tikko no cepeškrāsns izņemtu ēdienu nav vēlams bāzt mutē, tas pats attiecas uz mikroviļņotu ēdienu.

Vienīgā īstā bīstamā mikroviļņu vaina, ko es spēju atrast (un kura nav saistīta ar tīšu krāsns bojāšanu, vai cilvēku neizmērojamo stulbumu), ir ūdens uzvārīšana virs 100 grādiem bez tvaika burbuļiem, jeb superuzkaršana (Superheating). Tas nozīmē, ka izņemot krūzi no krāsns un ieberot tajā cukuru var gadīties, ka pēkšņi karstais tvaiks strauji sāk šaujas uz augšu, jo tam nav bijusi iespēja atbrīvoties sildīšanas procesā.

Video piemērs:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZAqqpDF4bVw[/youtube]

Saite uz video.

Visbiežāk šāds pasākums notiek ar destilētu ūdeni, kurš ir krietni viendabīgāks par parastu ūdeni (lai ūdens nesāktu burbuļot ir vajadzīgi diezgan ideāla apstākļu sakritība). Bailīgajiem ir iespējas izvairīties no roku applaucēšanas ieliekot krūzē plastmasas karoti, vai vienkārši nesildot ūdeni pārmērīgi ilgu laiku.

Es ar lielāko prieku gribētu dzirdēt kāda gudrāka cilvēka viedokli šajā jautājumā. Un atcerieties, ka mani interesē nevis ļaunprātīga lietošanas noteikumu pārkāpšana, bet gan reāli piemēri, kā mikroviļņu krāsns apstrādātais ēdiens var būt cilvēkam kaitīgs. Varbūt ir īstais laiks aizliegt tās lietot?