Miks Latvis

crop factor

Biju iegājis internetos un izdomāju izglītot sevi crop factor jautājumā, kā nekā, lietojot filmiņniekam paredzētus objektīvus uz digitālās kameras, man vajadzētu šo lietu pārzināt diezgan labi, lai būtu skaidrība, kas un kāpēc notiek ar bildi.

Viens no detalizētākajiem aprakstiem, kuru atradu: Real Crop Factor explained – Nicolas Genette

Vienkāršā valodā crop factor ir izskaidrots šeit – Digital Photography School – Crop Factor Explained.

Ielāgojot visu šajos rakstos minēto, uz mani visvairāk attiecas brīnumainās milimetru pārvērtības. Tas nozīmē, ka ir savādāk jāskatās uz lētajiem, lietotajiem m42 vītnes objektīviem. Visi garie stobri paliek foršāki, jo tie kļūst vēl garāki. Savukārt viss tuvais un vidējais gals tiek padarīts mazāk pievilcīgs, vai pat garlaicīgi nelietojams.

Neskatoties uz precīziem cipariem jau biju novērojis, ka 50mm Pentaflex dod aptuveni tādu pašu pietuvinājumu, ka KIT objektīva 80mm gals. Tagad paskatoties tabulā konstatēju, ka novērojums ir pilnīgi precīzs.

Tātad. Ja man ir salīdzinoši mazs un kompakts fiksētais 200 mm Pallas Magenta AM, tad ierēķinot Canon 450D crop reizinātāju, tad šis objektīvs kļūst līdzvērtīgs 320 mm stobram. Ja nekļūdos, es to eBay atradu un nopirku par ne vairāk kā 30$. Patīkami, vai ne?

Tagad mani ieinteresēja, vai ir iespējams atrast kādu metāla ripu kuru ieskrūvēt starp fotoaparātu un m42 vītnes objektīvu, lai milimetri atbilstu pareizajiem. Pat ja tas dotu attēla kropļojumus, būtu diezgan forši iepirkt “lētu” platleņķi, kas arī darbotos kā platleņķis nevis patleņķis reiz 1,6.

11 Responses

 1. Ko tu domāji ar “ieskrūvēt ripu, lai milimetri atbilstu pareizajiem”? Tas nav iespējams. Crop faktoru (skata leņķi) ietekmē nevis stikla attālums no vītnes vai sensora, bet gan tieši sensora izmērs. Ja vien tu neizdomā, kā savu mazo sensoriņu izstiept lielāku, visi objektīvu skata lenķis būs x 1.6!

  Vēl vajadzētu izvairīties no apgalvojuma, ka crop faktors pataisa tavu 50mm par 80mm. Tā nav, lēca ir un paliek 50mm. Attēls, ko lēca projicē uz mazā sensora pārsniedz tā izmērus, tapēc tu skaties tikai uz bildes viducīti (cropu) un tas dod šaurāku skata leņķi.

 2. Nu liekas esi sapratis nepareizi, par visu šito padarīšanu. Crop ir Crop = ar matricas, (sensora) izmēriem, parasti vid.prof. klases DSLR kameram, tas ir apmēram 1,6x (liekas Nikonam bija 1,7x vai kaut kā tā īsti neatceros) mazāks nekā filmiņas “sensora” filmas 24mm x 36mm izmērs. Un mm objektīvam arī nepalielinās :)

 3. Otrādi, Nikonam ir lielāki sensori ar Corpu 1,5, pret pārējo 1,6.

  Gredzenu var jebkurš virpotājs uztaisīt, bet…
  …atbīdot objektīvu, Tu palielini projecētā attēla lielumu uz matricas, jeb citiem vārdiem sakot palielini Corp faktoru! Tas ir tieši pretējais tam, ko Tu gribu panākt! :D
  Tā arī darbojas tie telekonvertietu gredzeni- atbīdot objektīvu, fokusēšanās robežās uztaisa Corpu, kā rezultātā ir šaurāks leņķis un “garāka truba”.

  Tev vajag pretējo- piebīdīt objektīvu tuvāk matricai. Teorētiski to varētu paveikt ar lēcu, bet tas būs ārpus objektīva fokusēšamas robežas!
  Bez tam, ja tu palasīsies, kādus tik brīnumus nelieto objektīvu režotāji, lai tas attēls būtu tāds kā viņš ir, tad sapratīsi ka tur briļļu lēcas nederēs…

  Vienvārdsakot- aizmirsti!

 4. Es saprotu, ka mm nepalielinās. Tik traks es neesmu. Bet pamata doma ir tāda, ka ja es uztaisu bildi vienā vietā, no viena objektīva un ar dažādām kamerām, tad man principā vienmēr viens kadrs būs “1,6” reizes piezūmots. Idejiski zūms būs iegūts nogriežot malas mazākajai bildei. Es to visu saprotu, bet ja es aizmirstu par šo filmiņas kameru un ikdienā darbojos tikai ar veciem objektīviem, man visu laiku ir jāierēķina, ka lūk ar šo 50mm objektīvu, man sanāks bildes, kas “izskatās” pēc 80mm.

  Ar metāla ripu es izteicos ļoti neprecīzi. Es tieši biju domājis, ka tur derētu lēca, kas attēlu “samazina.” Un kropļojumi šobrīd arī nav tik aktuāli, jo šāda lēca būtu interesanta, piemēram, platleņķa objektīviem, kuri jau tā pat kropļo pasauli uz nebēdu.

 5. versatile, Onkulis ikdienā strādā ar web projektiem, tādēļ ir saprotams un piedodams, ka tehniskas lietas viņam ir svešas.

 6. Ieklausies uzmanīgāk Reiņa teiktajā. Bilde kas bildēta ar 50mm uz kropotas matricas atšķirsies no tās kas būs bildēta ar 80mm uz fullframe matricas, jo otrajam mainīsies field of view, bet pirmajam platākā bildē tiks izgriezts vidus. platlenķiem tas ir labāk jūtams, ka bilde tiek izstiepta gar malām.

  Dīvaini ka to visu tikai tagad pamanīji ;)

 7. N.R.:
  Es iespējams neprecīzi/nepareizi izsakos, bet, manuprāt, es ideju saprotu labi. Centrālā lieta par kuru es priecājos ir iespēja, vēl pilnvērtīgāk izmantot vecos krievu stobrus. Vecā dziesma: 300mm “kļūst” par 480mm.

  A 300 mm lens on a camera with a 1.6 crop factor delivers images with the same FOV that a 35 mm film format camera would require a 480 mm lens to capture.

  Pamanījis arī biju jau diezgan laicīgi, bet es tam nepiegriezu tik lielu vērību un nebiju iedziļinājies, precīzos skaitļos utt.

 8. Mik, viss jau ir pareizi par to, ka vecie 300mm izskatās kā 480mm vai cik-tur uz ciparu kamerām. Priecājies.

  Tas, ko es teicu bija attiecināms uz tavu pēdējo paragrāfu, kurā tu izteici vēlmi sameklēt kaut kādu ripu, lai platleņķi vairs nebūs x1.6 un es tikai saku, ka tas nav iespējams.

 9. Izmanto 4/3 sistēmu, un tavs 300mm kļūs par 600mm. Katrai sistēmai ir savi +/-

  Runājot par to paplašināšanu, tas ir iespējams, tikai tu to ripu bāzīsi nevis starp objektīvu un kameru, bet gan lēcai firsu (tur, kur skrūvē filtru). To sauc par Wide Angle Converter, google it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *