Galda spēļu veikalā ienāca vīrietis, pēc izskata divu bērnu tēvs, vecumā labu brīdi pirms 40 gadiem. Viņš uz īsu mirkli palūkojās apkārt un ar manāmu mērķtiecību devās pārdevējas virzienā.

Tā vien šķita, ka ieraugot, ka pārdevēja ir izrādījusies jauna meitene, vīrietis guva pārliecību, ka veikala apciemojums noritēs gludāk nekā plānots.

– “Labdien! Jūs man pārdevāt sabojātus metamos kauliņus un es vēlētos tos apmainīt pret jauniem,” viņš paziņoja.

– “Kā jūs to domājat?” Pārdevēja acīmredzami sagatavojās uz uzjautrinošu sarunu, bet nopietnā sejas izteiksme liecināja, ka viņa centīsies sevi nenodot.

– “Mēs ar bērniem esam iecienījuši spēlēt Katanu, bet šo spēli bojā fakts, ka, metos abus mūsu metamos kauliņus, visu laiku krīt vieni un tie paši skaitļi. Sešinieks, septiņnieks un astoņnieks krīt daudzkārt biežāk nekā pārējie cipari. It īpaši septiņnieks, tas krīt gandrīz visu laiku.”

– “Ļaujiet paskaidrot. Šāds kauliņu krišanas biežums spēlē jau ir paredzēts, tas nav nekas neparasts.”

– “Nedomāju vis. Spēle šādi tiek tikai sabojāta, jo mēs vairs nevaram paļauties, ka katrs skaitlis uzkritīs vienlīdz bieži. Jums noteikti ir citi, metamie kauliņi, kurus mēs varētu izmantot, lai šo spēli beidzot varētu normāli uzspēlēt.”

– “Jā, mums ir citi metamie kauliņi, taču es vēlos vēlreiz atkārtot, ka viss notiek pareizi. Sešinieki, septiņnieki un astoņnieki patiešām krīt biežāk, jo tā tas arī ir paredzēts. Ņemsim par piemēru 2 un 12, cik variantos var uzmest 12?” Meitenei bija naiva iecere paskaidrot metamo kauliņu mešanas principus, bez statistikas jēdziena iesaistīšanas.

– “Es saprotu, ka 12 var uzmest tad, ja abiem kauliņiem izkrīt sešinieki. Bet kāda tam vispār nozīme? Es vienkārši vēlos metamos kauliņus, kuriem 12 izkristu tik pat bieži kā 6, 7 un 8. Vai jums tiešām tādu nav? Esmu gatavs tos nopirkt par savu naudu.”

Viņš uzvarēja – izgāja no veikala ar diviem pilnīgi jauniem metamajiem kauliņiem.