Miks Latvis

Search

mana problēma

Šobrīd strādāju pie viena Latvijā sena un populāra bloga jaunā dizaina (viss vēl tikai top). Šo uzdevumu uztveru ļoti nopietni. Šo te es rakstu, lai vēlreiz sakopotu domas, koncentrētos uzdevumam un nenovirzītos no mērķa.

Uzsākot darbu man likās, ka būs jāizdara nopietna izvēle: taisīt blogu tādu, kā pašam patīk, nedomājot ne par ko citu vai taisīt tā kā gribas bloga autoram, vai arī taisīt tā, lai būtu maksimāli ērti bloga regulārajiem lasītājiem.

Pirms varēju ķerties pie darba bija svarīgi ir saprast, kam patiesībā tiek veidots jaunais dizains. Kāds būs jaunā dizaina uzdevums? Kādas bija vecā dizaina problēmas? Vai nebūs jākāpj uz tiem pašiem grābekļiem? Kā atvieglot lasītāju dzīvi? Ko ar šo jauno dizainu vēlas sasniegt bloga autors?

Man gribas pierādīt, ka bloga dizains nav tikai tas, ko mēs esam ikdienā pieraduši redzēt pa labi un pa kreisi. Gribu parādīt svaigu skatījumu uz blogu dizainiem, vienlaikus nemulsinot regulāros lasītājus un atvieglojot informācijas uztveršanu visiem pārējiem bloga apmeklētājiem.

Ļoti svarīgs punkts šoreiz ir dizaina “neredzamība”. Dizains būs pilnībā pakārtots bloga saturam un funkcijām. Mans mērķis ir panākt, ka lasītājiem bloga jaunais dizains būtu gandrīz nemanāms.

Svarīgi atcerēties, ka neviena fīča jaunajā dizainā nebūs ķeksīša pēc. Katram sīkumam būs sava vieta un funkcija, viss liekais tiks ravēts ārā un atlikušais sakārtots tik loģiski, cik vien tas ir iespējams, pieturoties pie tradīcijām, taču akli nesekojot tām.

Saprotu, ka šis būs smags uzdevums un bez kritikas neiztiks.

5 Responses

 1. patīkami, ka esi aizdomājies par tādu tēmu. Tas ir retums. Strādājot webā Latvijā jau vairāk kā desmit gadus, uz vienas rokas pirkstiem varu skaitīt gadījumus, kad kāds domā tādās kategorijās. Nerunāsim par lieliem mediju uzņēmumiem, ikdienā par šo praktiski neviens nedomā un tas ir liels KAUNS šai industrijai Latvijā. Viena no lietām, ar ko vajadzētu sākt – kas sakārto struktūru – līdzīgi kā būvējot māju – ir jādomā par pamatiem. Un šeit redzkur viens piemērs – protams, no čaļa, kas taisījis NYT un vēl šo to – par to, kā veidot mājas lapas pamatu – dizainu un kā to padarīt lietotājam ērtu un saprotamu un neuzkrītošu. Pašu šis te ļoti iedvesmoja. Esmu arī šo to darījis šajā tēmā, tā ka zinu – tas palīdz. Būtiskākais – cik daudz laika esi gatavs šim veltīt. http://subtraction.com/pics/0703/grids_are_good.pdf

 2. laikam īsti nesapratu, kas te domāts. bet svarīgākais it visā, manuprāt, ir UI un saturs. krāsas un viss pārējais, kas saistīts ar CSS ir otršķirīgi. un vēl AJAX fīčas vai animācijas ir vēl maznozīmīgāk, bet ja iepriekšējais ir OK, tas var nostrādāt lieliski.

  ir arī otra problēma – vari izdomāt nezin ko baigi revolucionāru, bet riskē pilnībā zaudēt lietotāja ierasto izpratni par to, kur kam ir jābūt (par lietu kārtību) un tas mazinās cilvēku interesi par lapu.

  protams, man nav nojausma par ko tu īsti domāji šo rakstu, tikai esmu arī daudz aizdomājies par līdzigām tēmām.

  @Guigo: nez, man atkal pēdējā laikā liekas, jo mazāk kolonnas, jo labāk. Divas varbūt vēl var, bet ne vairāk. Protams, tas ir subjektīvi.

 3. Bez dizaina “fīčām” vajadzētu kārtīgi padomāt arī par tipogrāfiju.
  Blogā vēl vairāk kā parastā mājas lapā svarīgi ir, lai lasīšana būtu ērta. Šajā blogā, piemēram, teksta rindkopas platums ir pārāk liels, katrā rindiņā ir 9x – 100 simbolu. Lasīšana daudz ērtāka un ātrāka būtu, ja simbolu skaits būtu 75(vai mazāk, angļu val. pieņemts ~66).

 4. Tipogrāfija un gaisīgs, brīvs izvietojums ar plašu whitespace – IMHO ir tās lietas, kas padara jebkuru dizainu lasāmu un saprotamu un mazāk var iedziļināties UI niansēs. Jo dizains blīvāks, jo vairāk jādomā par UI.
  Latvijā ir ļoti maz speciālistu, kas pieiet šiem jautājumiem nopietni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *