Miks Latvis

Kas ir Valdis Zatlers?

Es nepazīstu mūsu prezidentu. Es knapi atceros viņa balsi, es neatceros nevienu spilgtu viņa domu vai izteikumu. Es nezinu viņa viedokli valstij svarīgos jautājumos. Vai jūs varat atcerēties, ko nozīmīgu viņš ir pēdējā laikā teicis? Ko prezidents domā par to, ka igauņiem tūlīt būs eiro, ko viņš domā par karsto laiku, par dziesmu svētkiem, par mistiskajām  partiju apvienībām?

Es zinu, ka prezidentam bija trusis, tagad es zinu, ka viņam ir tviteris. Nopriecājos, jo naivi domāju, ka tagad uzzināšu par viņa ikdienu, plāniem, iecerēm, rūpēm un pārdomām.

Tviteris būtu lieliska vieta, kur es varētu izlasīt: “šodien tikos ar Baraku Obamu tā nebiju uztraucies, kopš skandāla par pacientu pateicības naudām,” “pēc pusdienām ar Medvedjevu konstatēju, ka manas krievu valodas prasmes joprojām ir līmenī.” utt.

Līdzīgi kā iepriekš esmu uzzinājis par citām spilgtām Latvijas un ārzemju personībām: žurnālistiem, zinātniekiem, mūziķiem, dīdžejiem un augstskolu pasniedzējiem, es cerēju, ka tviteris tiks izmantots tiešai un nepastarpinātai komunikācijai ar tautu. Es cerēju, ka man un citiem būs iespēja, pajautāt “hei, prezident, kā Tev šodien iet?” “Kāda bija Tava aizvadītā nedēļa?” “Kādi darbi jāveic šai nedēļai?” Prezidents taču ir cilvēks, vai ne tā?

Realitāte ir pavisam cita:

VP: Lai latvju dziesma tālu skan, lai latvju gars mūžam stiprs.
2:15 PM Jul 8th

Twitter konts @rigas_pils sastāv no PR cilvēku sastādītiem tekstiem, bet retās reizes, kad kaut ko bilst prezidents nav saprotams, vai to ir rakstījis dzīvs cilvēks, vai robots, kuram ielādēta programma ar patētiskiem saukļiem.

26 Responses

 1. Gluži manas domas, ko arī nekavējos paust jau pirmajā prezidenta tviterdienā – taču plašāk neizvērsu, jo bija cerība, ka attiecīgie PR kadri izlasīs šos komentārus (ne tikai manus, bet arī daudzus citus tādā garā) un “pieņems mērus” – respektīvi, ja ne tiešām vairāk personificēs šo kontu, tad vismaz pacentīsies radīt tādu šķietamību – kā mazāko no vairākiem ļaunumiem (lai arī tomēr pietiekami nepatīkamu). Taču šobrīd ir skaidrs, ka tāds nav prezidenta komandas mērķis. Joprojām “komunikācija ar sabiedrību” tiek veidota īsti Lielā Brāļa garā – vienvirziena.

 2. Par Valdi Twiterī – No Vienas puses Tev ir taisnība, neko sakarīgu no šī konta nevar uzzināt, taču no otras puses tie ir viņa pirmie soļi Twiterī … iespējams ka pēc 3 mēnešiem saturs kļūs daudz kvalitatīvāks un saistošāks LV Tvītotājiem.

  Par ikdienu – tā tiešām ir, es arī zinu, ka viņam ir trusis, un tas ka viņš nesen ir apmācīts runāt kā deputātiem – plaši un gari stāstot nepateikt neko sakarīgu … To skolu iziet ikviens no viņiem, tikai Valdim vēl tā neveikli sanāk, lai pamācās no Domburovska, viņam atbilde ir uz jebkuru reportieru jautājumu momentāni… laikam bija labākais skolēns :D

 3. Bet tā nav tikai prezidenta kaite vien – veselai rindai arī politisko spīdekļu sociālie mediji liekas esam tikai vēl viens PR virzīšanas kanāls, ne vairāk. Prezidentam te nebūtu slikti parādīt savu atšķirību un ar labu piemēru rosināt arī citus. A nekā.

  Protams, var jau teikt, ka ne jau katram politiķim jābūt speciālistam itin visās jomās. Taču es šeit saskatu daudz lielāku problēmu, nevis prastu zināšanu trūkumu. Manuprāt, politiķi nevis NEPROT, bet nemaz NEGRIB komunicēt. Un sabiedrība, kā rāda pieredze, savukārt nemaz no viņiem to arī neprasa – jo konstruktīvas diskusijas pirmajiem atņemtu iespēju nodarboties ar populismu, bet otriem gausties un pašiem neko nedarīt. Latvietis ir kļuvis garā kūtrs.

 4. Nu pārāk stilīgs jau nav tas mūsu prezidents, un tādi pat ir viņa vēstījumi tviterī. Valdi, saņemies! Onkuļa piemēri ir perfekti, tā apmēram arī vajadzētu.
  Zatleram gan prātīgāk būtu izveidot kontu savā vārdā, nevis bezpersonisko “Valsts prezidents” (pareizi, starp citu, ir “Valsts Prezidents”). Ne jau saules mūžu būsi prezidents… Pēctecis varbūt kaunēsies par tur sarakstīto.
  Onkulim gan reāli jāmācās komatus likt (no offense), teksts vietām pilnīgi nesaprotams.
  Un Zatlera konts tviterī patiesībā saucas @rigas_pils.

 5. Eināram – Onkulis jau nebūt to arī neiedomājas. Taču tas būtu tikai normāli, mūsdienīgi un turklāt pilnīgi iespējami, twitter tieši tam ir domāts, lai taupītu laiku. No plika PR vairs retajam rodas kas cits kā tikai vēdergraizes.

 6. Uzskatu, ka twiteris nav tas mēdijs, kurā prezidentam vajadzētu izpausties. Drīzāk šleseram vai žirinovskim. Starp citu, vai tik viņam nebija atvaļinājuma laiks jūnijā. Pie tam prezidentu diemžēl neievēl tauta, līdz ar to nav spiesta lieta glaudīt tautai pa spalvai utt.

 7. Un tieši šleserisms tviterī ir vismazāk vajadzīgs, jo tieši tajā visvairāk izpaužas vienvirziena komunikācijas princips. Vispār nesen nācās novērot interesantu lietu, un jo tālāk iet, jo vairāk tas izpaužas – vissliktākā soc. mediju komunikācija ir Latvijas labējiem politiķiem, kas maksā par darbu PR komandām, un vislabākā – kreisajiem, kas cenšas komunicēt paši. Iespējams, to nosaka šī politiskā pārliecība, kurā labējie strādā uz kapitālu, kreisie uz cilvēkiem. Protams, es runāju par ideālo situāciju un tiem politiķiem, kas zem kreisuma nemaskē pavisam citādas kāres – taču to tagad neapspriedīsim, citādi aiziesim galīgi nost no tēmas.

 8. Šobrīd V.Zatlers runājot twitterī uzrunā nepilnus 1500 Latvijas iedzīvotājus (kāda daļa no tiem noteikti ir citvalstīs mītošie utml). Pat ļoti rupji rēķinot viņš, veltot personīgo vai valsts apmaksāto darbadienas laiku twitter saturam, uzrunātu 0.06% iedzīvotāju/fanu/sekotāju vai sauciet nu tos kā gribat.

  Cik, jūsuprāt, attiecībā pret patērēto laiku, lietderīga ir laika izmantošana dēļ knapi 1% auditorijas sasniegšanas, pat ja saturs, ko viņš tur radītu būsu āāāsom? :)

   1. Kas Tev liek domāt, ka twitter ir viens no galvenajiem “kanāliem” Latvijas interneta vidē? Es domāju, ka, ja Valdim vajadzēs, viņš ar LETA var runāt bez twitter starpniecības. :)

    Neattaisnoju vai nenopeļu, vien domāju, ka kancelejas uzskats par twitter’i ir atšķirīgs no latvieša un vidējā interneta lietotāja uzskatiem. Iespējams, tur arī ir tā aizķeršanās, ka nav nostādīts mērķis šāda konta uzturēšanai, vai arī, ja tas ir, tad tādiem twitter lietotājiem kā man, Tev un Mikam, tas nešķiet interesanti, bet priekš LETA tur nekā nav un diez vai arī būs. (tas kā piemērs)

    1. Mediji izmanto tviterī nonākušas ziņas savu rakstu veidošanai. Cilvēks, kas nav tviterī, nemaz nenojauš, cik daudzas ziņas vispirms nonāk tur un tikai tad medijos.
     Piemēram, Neo4ata, meteorīts, avārija pie Braslas utt.

 9. Sekotāju skaits nav nekāds rādītājs, milzīgs skaits cilvēku lasa twiteri paši tur nemaz nebūdami reģistrējušies.

  Protams, Zatleram noteikti ir bail rakstīt ko normālu, jo tad būtu jābūt izcili uzmanīgam lai nekļūtu par mediju apsmieklu.

 10. Vai iedomājāties par to, ka ir kādi noteikumi, kā Valsts Prezidentam ir jāuzvedas un kādus izteikumus viņš oficiāli vispār drīkst izplatīt? Tieši tāpēc pastāv VP kanceleja, lai prezidenta paziņojumi nesanāktu kaut kādi normām neatbilstoši.

 11. Zatlers varētu pamācīties no Medvedeva, kura konts ir pietiekami oficiāls un tomēr personificēts. Pat ja to raksta PR vecis, tik un tā rodas šī prezidenta atvērtības sajūta – lai gan ne mazāka ir iespēja, ka Medvedevs raksta pats, galu galā viņš bija pirmais, kurš Krievijā kļuva par iPhone 4 īpašnieku :) Un viņa kontam nekādi nevaru pārmest nepārdomātību, lai arī teksti brīžiem ir par to, ka prezidents mīl veselībai kaitīgus saldumus vai futbolu. Mīnuss ir tas, ka arī Medvedevs pagaidām nav iesaistījies komunikācijā, iztiekot bez reply podziņas, taču viņš tomēr reaģē uz to, ko viņam jautā. Varbūt pareizi vien ir – nereklamēt citiem katru jautātāju – jo Medvedevam ir gandrīz 50000 sekotāju un noteikti būs vēl vairāk. Taču Zatlera gadījumā divpusēja komunikācija ir ak vai cik nepieciešama.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *