Īsā atbilde ir: “Jā, ir vērts.” Manā gadījumā, 45 latus vērts pasākums.

Pirms nedēļas es izdarīju lietu, kuru biju jau sen ieplānojis un daudzkārt atlicis – es apmeklēju Valsts ieņēmumu dienestu. Es vēlējos noskaidrot, kas tieši notiek ar maniem nodokļiem, un vai es neesmu gadījumā parādā valstij utt.

Process bija vienkāršs. Devos uz konsultāciju stāvu un izstāstīju savu situāciju.

Pagājušajā gadā pametu iepriekšējo darba vietu un sāku strādāt, kā freelance WordPress tēmu izstrādātājs, negribējās tērēt laiku un nervus ar uzņēmuma dibināšanu, tāpēc nolēmu ar klientiem slēgt autoratlīdzības līgumus. Tas bija brīdis, kad nodokļu likme autorlīgumiem bija 15%, tāpēc tas šķita labs īstermiņa risinājums. (Un mēs zinām, ka nekas nav ilgstošāks, kā īstermiņa risinājums.)

VID konsultante man izstāstīja, ja autorlīgumos ir iekļauta informācija par to, ka nodokli valstij maksā darba pasūtītājs, tad man pašam nekādas papildus iemaksas nav jāveic. Pie viena viņa jautāja, vai esmu iesniedzis ienākumu deklarāciju par 2009. gadu. To es, protams, neesmu darījis, jo man līdz šim došanās uz VID bija vienā baiļu kategorija ar zobārsta apmeklējumu.

Izrādās ienākumu deklarēšana notiek tā:

  • es sēžu un samulsis skatos, kā konsultante VID sistēmā atrod visu informāciju par maniem 2009. gada ienākumiem
  • pēc tam man iedod vienkāršu veidlapu un balsī sauc naudas summas un ailītes, kurās tās jāraksta
  • dažās vietās jāsaliek autogrāfi un 10 minūšu laikā viss ir kārtībā.

Kad gandrīz viss jau bija galā, VID konsultante mierīgā balsī paziņoja, ka ir veikta nodokļu pārmaksa un, aizpildot iesniegumu, es trīs mēnešu laikā no valsts atgūšu 45 latus.

Vai tikpat mierīgā balsī viņa paziņotu, ka es esmu valstij parādā XXX Ls? Tas mani mazliet sabiedēja.

Šobrīd es esmu apkopojis visus savus zobārsta un slimnīcas čekus, lai 2010. gada deklarācijā varētu iekļaut attaisnotos izdevumus un pretendēt uz nodokļu atmaksu.

Par nodokļu atmaksas jautājumiem man vēl gribas izpētīt un saprast kas un kā, līdz šim prātīgākā informācija bija VID lapā, bet es priecātos, ja kāds būtu izkonspektējis svarīgāko info, lai nav jāmežģī smadzenes burtojot visus apakšpunktus un izņēmuma gadījumus.

Ja nu kāds vēl šaubījās vai iet uz VID vai nē, es noteikti iesaku to izdarīt, jo neviens VID ierēdnis vēl nav iedomājies meklēt rokā tos cilvēkus, kuru pārmaksātā nodokļu nauda atrodas valsts kasē.