Vakar telefonā pamanīju Panorāmas sižetu, kurā 500 Engures novada iedzīvotāji ir savākuši parakstus, lai neļautu celt torni jūras novērošanai. Tas ir mans dzimtais nostūris, tāpēc ar interesi skatījos, par ko šoreiz notiek šūmēšanās.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=moPzkLmn-Tc[/youtube]

Saite uz video.

Izskatās, ka galvenā problēma ir neprasme izskaidrot torņa būvēšanas nepieciešamību.

Pirmkārt, vai tornis ir patiešām nepieciešams?

Ziņu dienests īpaši šo jautājumu neizskaidroja. Es pieņemu, ka ziņu dienests nevar paskaidrot torņa nepieciešamību tāpēc, ka viņiem to nav varējuši izskaidrot “militāristi.” Vai tiešām nostrādāja klišeja? Militāristi, pieraduši, ka viņu pavēles izpilda, nespēj izskaidrot savas vajadzības – tornis ir vajadzīgs un, punkts, nekādu diskusiju?

Otrkārt, vai tornis ir kaitīgs videi un cilvēku veselībai?

Pieaicinātie speciālisti apgalvo, ka kaitīgums ir minimāls:

Aizsardzības ministrijas pieaicinātie speciālisti no Radiācijas drošības centra un Veselības inspekcijas sanāksmē skaidrojuši, ka novērošanas torņu ģeogrāfiskais izvietojums veidots tā, lai radara stars iestieptos jūrā un neskartu iedzīvotājus, tā starojums būšot mazāks nekā mobilajam telefonam un tādā garā.

(..)

Jūras novērošanas sistēma tiek būvēta tāda pati, kāda jau darbojoties Igaunijā, Lietuvā, Dānijā, Zviedrijā, Spānijā un citās ES dalībvalstīs. Tām jābūt savstarpēji savietojamām.
NRA, 2010. gada 7. maijs, Militāristi Apšuciemā būvēs torni

Treškārt, vai iedzīvotāji ir tiesīgi spriest par torņa radiāciju un ietekmi uz veselību?

Es pilnībā atbalstu, ka iedzīvotājiem ir tiesības vākt parakstus, lai torni celtu citā vietā. Var balsot pret torņa celšanu, ja nepatīk tā izskats, ja negribas bojāt kāpu joslu, ja negribas bojāt ainavu utt.

Bet. Vai drīkst balstot pret torņa celtniecību ar argumentu, ka radiācijas dēļ visi ciema iedzīvotāji mirs jauni? Sižetā, kā aktīvākie protestētāji, tika rādīta paaudze, kura izglītību ieguvusi padomju savienībā, laikā, kad skaitļojamās mašīnas bija ēku lielumā, aizņēma veselus stāvus utt. Paaudze, kura baidās no datoriem un interneta, tagad spriež, ka tornis ir veselībai kaitīgs.

Varbūt vācot protesta parakstus, būtu jāievieš atsevišķa aile ciema “radiācijas ekspertiem”? Ja ciema iedzīvotājs jūtas kā speciālists, tad viņam noteikti nebūtu bail aizpildīt mazu dabaszinātņu testu ar elementāriem fizikas un ķīmijas jautājumiem.