Miks Latvis

Engures novada iedzīvotāji neļauj būvēt torni jūras novērošanai

Vakar telefonā pamanīju Panorāmas sižetu, kurā 500 Engures novada iedzīvotāji ir savākuši parakstus, lai neļautu celt torni jūras novērošanai. Tas ir mans dzimtais nostūris, tāpēc ar interesi skatījos, par ko šoreiz notiek šūmēšanās.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=moPzkLmn-Tc[/youtube]

Saite uz video.

Izskatās, ka galvenā problēma ir neprasme izskaidrot torņa būvēšanas nepieciešamību.

Pirmkārt, vai tornis ir patiešām nepieciešams?

Ziņu dienests īpaši šo jautājumu neizskaidroja. Es pieņemu, ka ziņu dienests nevar paskaidrot torņa nepieciešamību tāpēc, ka viņiem to nav varējuši izskaidrot “militāristi.” Vai tiešām nostrādāja klišeja? Militāristi, pieraduši, ka viņu pavēles izpilda, nespēj izskaidrot savas vajadzības – tornis ir vajadzīgs un, punkts, nekādu diskusiju?

Otrkārt, vai tornis ir kaitīgs videi un cilvēku veselībai?

Pieaicinātie speciālisti apgalvo, ka kaitīgums ir minimāls:

Aizsardzības ministrijas pieaicinātie speciālisti no Radiācijas drošības centra un Veselības inspekcijas sanāksmē skaidrojuši, ka novērošanas torņu ģeogrāfiskais izvietojums veidots tā, lai radara stars iestieptos jūrā un neskartu iedzīvotājus, tā starojums būšot mazāks nekā mobilajam telefonam un tādā garā.

(..)

Jūras novērošanas sistēma tiek būvēta tāda pati, kāda jau darbojoties Igaunijā, Lietuvā, Dānijā, Zviedrijā, Spānijā un citās ES dalībvalstīs. Tām jābūt savstarpēji savietojamām.
NRA, 2010. gada 7. maijs, Militāristi Apšuciemā būvēs torni

Treškārt, vai iedzīvotāji ir tiesīgi spriest par torņa radiāciju un ietekmi uz veselību?

Es pilnībā atbalstu, ka iedzīvotājiem ir tiesības vākt parakstus, lai torni celtu citā vietā. Var balsot pret torņa celšanu, ja nepatīk tā izskats, ja negribas bojāt kāpu joslu, ja negribas bojāt ainavu utt.

Bet. Vai drīkst balstot pret torņa celtniecību ar argumentu, ka radiācijas dēļ visi ciema iedzīvotāji mirs jauni? Sižetā, kā aktīvākie protestētāji, tika rādīta paaudze, kura izglītību ieguvusi padomju savienībā, laikā, kad skaitļojamās mašīnas bija ēku lielumā, aizņēma veselus stāvus utt. Paaudze, kura baidās no datoriem un interneta, tagad spriež, ka tornis ir veselībai kaitīgs.

Varbūt vācot protesta parakstus, būtu jāievieš atsevišķa aile ciema “radiācijas ekspertiem”? Ja ciema iedzīvotājs jūtas kā speciālists, tad viņam noteikti nebūtu bail aizpildīt mazu dabaszinātņu testu ar elementāriem fizikas un ķīmijas jautājumiem.

13 Responses

 1. Ar šādu attieksmi daudzas labas lietas ir sabojātas – no rūpnīcām un ražotnēm līdz māju renovācijai. Sāk likties, ka mēs tiešām esam maza, skaudīga tautiņa, kas baidās pati no savas ēnas. Un vēl – man sāk stipri likties, ka mēs tiešām esam pelnījuši tādas valdības, kā mums ir bijušas….

 2. izskatās, ka iedzīvotāji var iet bekot. šodien pieņēma noteikumus, ka stratēģiskiem objektiem valsts var likt mīksto uz iedzīvotāju protestiem :( thats really sucks :(

  1. Tas ir pilnīgi nepieņemami un nedemokrātiski.

   Ja iedzīvotāji nobloķē celtniecību, tad valsts nobloķē iespējas protestēt?

   Šis ir “skaists” piemērs. Iedzīvotāji ir ļoti naski uz protestiem. Tā vietā, lai protestētu, varēja vienoties par kompromisa variantu. Projekts jau labu laiku kā sācies, vairāki torņi jau uzbūvēti, ir skaidrs, ka pavisam nobloķēt celtniecību nav iespējams, tātad paliek iespēja vienoties, kur tas traucē vismazāk.

   1. Iedzivotaaji piedavaaja torni buvet “Gausajaa juudzee” :p
    Ziniet, gudriisi, no malas jau viegli spriest, bet kad cilveekam ar to ir jaasadziivo visu dziivi, tad nemaz tik vienkaarsi tas viss nav.

 3. Šis jau ir standarta sviests. Ja iedzīvotājiem/dabas draugiem ļauj vaļu, tad celt neko nedrīkst – tad kliedz celtgribētāji un uzņēmēji, ka gremdē progresu, biznesu vai jebko citu. Ja aizliedz iedzīvotājiem daudz muldēt, tad visai bieži aizraujas un uzceļ dažādas ne visai vajadzīgas un ne vienmēr veselīgas lietas.

  Var kaut vai paskatīties kas par haju ir sācies saistībā ar vēja elektrostacijām Kurzemē, kur kādām 200-300 licences izņemtas (ļoti daudzas ir nopietnas, augstākas par Pēterbaznīcas torni), lielai daļai visas atļaujas piešķirtas un tagad tikai baiss kašķis sākas.

 4. Priekšpēdējā rindkopa pauž augstprātību un šauru redzesloku. Autora pieminētā paaudze nedzīvoja akmens laikmetā, un skaitļojamo mašīnu izmers nav noteicošais lielums lai spriestu par intelektu un spējām pieņemt saprātīgus lēmums. Vēl var piebilst, ka tā ir paaudze, kura uzbūvēja mums zināmās un pierastās skaitļojamās mašīnas mums pierastajos izmēros. :)

  1. Tā rindkopa nebija no smalkajām, bet ideja ir skaidra – zināšanas noveco tāpat kā cilvēki. Tas, kas bija pats modernākais zinātnes atklājums pirms 30-40 gadiem, tagad ir vēsture.

 5. Manuprāt ir acīmredzami, ka protesti nenotiek ainavas dēļ. Līdzīgi kā Audriņos, kad Gaisa spēku lokatora būvēšanas laikā “zinātāji” teicās, ka tā būšot otra Černobiļa. Zinot, ka Engures tornis visvairāk ir vajadzīgs pašiem enguriešiem, jo ar torņa palīdzību varēs redzēt pat jūrā iepūstas koka laiviņas, lai nelaimīgos izglābtu, protesti izskatās pēc pilnīgas muļķības.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *