vēl mazliet par dzīvokļu meklēšanu

Pēc jautājuma komentāros gribēju mazliet paskaidrot, kā mums veicās ar dzīvokļu meklēšanu.

Kā, jau Zane minēja iepriekš mēs atradām dzīvokli Pnompeņā. No rīta braukājām apkārt 3 stundas un aplūkojām dažāda tipa dzīvokļus ar stipri atšķirīgu kvalitāti un cenu diapazonu. Zanes skolā būs daudz jaunu skolotāju un mēs bijām priekšpēdējie, kas ieradās pilsētā, tas nozīmē, ka skolas nozīmētie mākleri jau bija izdalījuši kaudzi ar labiem dzīvokļiem :)

Jau otrais dzīvoklis, ko no rīta redzējām bija ļoti jauks un atbilda mūsu maksimālajai atvēlētajai summai, bet mēs izvēlējāmies skatīties citus, lai zinātu, kādi vēl varianti ir iespējami. Gribējās ietaupīt un varbūt atrast, ko labāku. Šķiet, ka mūsu pirmajam māklerim vairs nebija citu labu dzīvokļu, vai arī viņš speciāli mums rādīja štruntīgas mītnes. Es teiktu, ka katrs nākamais bija sliktāks par iepriekšējo – dārgāks, sīkāks, bez ērtībām utt. Dažiem dzīvokļiem 10 metru attālumā notika milzīgi “klusi” būvdarbi. Vienīgi uz beigām mēs redzējām patiešām skaitu dzīvokļu ēku, ar diezgan laba izmēra baseinu, jauku balkonu un mini sporta zāli, bet cena jau bija 1300 $, kas ir krietni ārpus tam, ko esam gatavi maksāt, kā arī pats dzīvoklis, nebija gaišs un nepavisam ne mājīgs.

Vispār dzīvokļu cenas ir dažādas, rietumniekiem noteikti ir grūtāk, jo cenas mainās no sejas (balta, tātad tev ir vairāk naudas), stāva (dažkārt pat + 50 $ par stāvu) un miljons citām nesvarīgām lietām. Vismaz 50 $ sastāda internets, kas visur ir iekļauts dzīvokļa cenā. Cenā iekļauj arī kabeļu TV, gāzi (elektrisko plīti redzējām tikai vienā dzīvoklī, gāze te ir norma), apsardzi un dzīvokļa uzkopšanu, no kuras laikam nav iespējams izvairīties, jo to standartā iekļauj visi. Šķiet, ka cenā iekļaujas vēl kas, bet to zināsim, kad redzēsim līgumu.

Bija daži labi, bet sīki dzīvokļi par 500-600 $, bet tādos var dzīvot tikai vientuļnieki, jo diviem cilvēkiem nav kur apgriezties. Sākot no 1000 $ var jau dabūt veselu māju, vienu tādu redzējām, diezgan švakā stāvoklī ar ļoti zemiem griestiem. Kopumā cenas ir diezgan dīvainas, dažbrīd krietni uzskrūvētas, bet jebkurā gadījumā es biju gaidījis, ka tās būs krietni zemākas un salīdzināmas ar Latvijas dzīvokļu cenām krīzes laikā. Bet šeit, tieši otrādi, neizbēgami tuvojas nekustamo īpašumu burbulis, visapkārt ceļ jaunas dzīvokļu mājas un cenas tik kāpj un kāpj. Gan jau uz vietas dzīvojot radīsies sapratne par to, kas ir normāla dzīvokļa cena.

Vēl mums svarīga bija vieta, tuvums skolai. Skola ir vēstniecību rajonā un tas nozīmē augstākas cenas. Viens skolotāju pāris ar bērnu atrada māju “pāri tiltam,” kas nozīmē, dikti tālu, bet cik saprotu, tad cena par visu māju, labā stāvoklī ir dažus simtus virs 1000 $.

Nezinu, cik tā ir taisnība, bet šis esot slikts mēnesis, kad meklēt dzīvokļus, jo esot liels pieprasījums, attiecīgi augstākas cenas un nekas labs vairs neesot pāri palicis. Neizklausās ticami, bet lai jau.

Īsumā, mums gandrīz nekas nepatika, no tā, ko redzējām, sākām jau domāt, ka esam pavisam izlutināti, līdz otrie mākleri parādīja ļoti patīkamu dzīvokli par saprātīgu summu, zemāko, kādu dienas laikā bijām redzējuši – 700 $. Šajā summā viss ir iekļauts izņemot elektrību, kas varētu būt ap 50 $, jo tur labu dienas daļu būšu es un turēšu ieslēgtu kondicionieri. Līgumu apzināti slēdzām uz vienu gadu, lai varētu iedzīvoties un vajadzības gadījumā nonākt pie lētāka un labāka dzīvokļa.

Gribēju vēl mazliet bilst par pārdošanu un imidžu. Pirmais mākleris rādīja dārgākus un štruntīgākus dzīvokļus, brauca ar nesvaigu tojotu un viņam bija krietni vecs sonī ēriksons, kas likās normāli, jo neko citu mēs nebijām redzējuši un te gandrīz visi braukā ar vecām tojotām, maziem mocīšiem vai milzu džipiem. Savukārt otrie mākleri atbrauca ar pasvaigu Lexus džipu, bija labi ģērbušies, patīkami komunicēja, spēja pajokot, lietoja iPhone un parādīja mums labāko dzīvokli par labāko cenu visas dienas garumā. Uzreiz izklausās, ka bling blings mūs ir pārņēmis savā varā, bet varbūt bling blings pie viņiem ir nonācis tāpēc, ka viņiem labi padodas savs darbs. Lai nu kā, esam apmierināti ar savu izvēli un nākamajos mēnešos dosim ziņu, vai viss vēl ir kārtībā un dzīvoklis mums patīk.

P.S.

Sākumā, kamēr vēl esam entuziasma pilni droši vien būs mazliet vairāk ierakstu, bet vēlāk droši vien vairāk par 2 nedēļā būs grūti izspiest :)

15 Responses

    1. Ņemot vērā, ka kravāšanās, pakošanās un pārvākšanās mums ir līdz kaklam, mēs ceram, ka pietiks ar diviem dzīvokļiem uz diviem gadiem. Šim konkrētajam dzīvoklim, kā jau minēju bija labākā cena, no visiem apskatītajiem un arī labākais performace :) ja būs iespēja atrast, ko labāku un ietaupīt, mēs ilgi nedomāsim, tikai uz šo brīdi izskatās, ka šo dzīvokli būs grūti pārsist. Protams, pagaidām ir grūti pieņemt, ka cena īsti nelīmējas kopā ar pārējiem skaitļiem, kas ir ļoti zemi.

    1. Vidējā alga valstī ir zema – ja wikipēdijai ir pareiza informācija tad ap 50 dolāriem mēnesī.
      Savukārt paturpinot par dzīvokļu cenām. Šīs salīdzinoši augstās cenas par dzīvokļiem ir tikai tāpēc, ka tie atrodas labos rajonos, sienas nav krāsotas atbilstoši Kambodžas stilam – kas nozīmē, ka tās ir krāsots speciāli “rietumniekiem”. Dzīvokļi ir iekārtoti ar labas kvalitātes mēbelēm, lielām gultām, virtuves tehniku un balkoniem. Vietējie iedzīvotāji šādus dzīvokļus nevar atļauties.
      Līdz ar to salīdzināt vietējo iedzīvotāju izpeļņu ar dzīvokļu cenām, kas paredzētas tūristiem un/vai ārzemniekiem ir lieki un nevajadzīgi.

    2. Es to salīdzinātu tā, ka šīs cenas ir tādā pašā līmenī kā Rīgas vidējais dzīvoklis, pret labu dzīvokli klusajā centrā. Ar to atšķirību, ka Rīgā visi dzīvokļi ir pietiekami dzīvojami un ja ir vēlme dzīvot normāli nav obligāti jāizgāž kaudze naudas, bet šeit ir vai nu dārgi un normāli vai  lēti un briesmīgi. (+ ir arī dārgi un briesmīgi)

  1. Te jau protams arī jārunā par prasībām. Es jau esmu tāds kas labprātāk dzīvotu tur kur dzīvo tikai vietējie, par kādiem 20€ mēnesī :)

    Nu un arī tas, ka šķiet kambodza nav tik lēta kā likās. Taizemē pārtika ir stipri letāka, ja vien nemeklē lietas kas vietejiem ir luksuss (piena produkti)

    1. Es ceru, ka tas ir joks. Tiešām divus gadus dzīvotu 2×3 metrus lielā dzīvoklī bez logiem un vairāk kā 30 grādu karstumā?

      Vispār jau laba doma, meklēt vietējiem domātu dzīvokli, bet tur jau tā lieta, ka prasības, lai arī ikdienišķas ir tādas, kuras nevar atrast vietējo cilvēku dzīvokļos.

      Kambodžā ir ļoti neliela, lai neteiktu, ka neeksistējoša vidusšķira. Cilvēki brauc ar mocīšiem vai ar milzīgiem leksus džipiem.

      Īsumā mūsu prasības pret dzīvokli bija tādas, lai tur ir kondicionētājs, internets un vismaz viena istaba, kur strādāt. Citādi sanāktu, ka man visa dzīve četrās sienās.

      Šobrīd tā arī ir, mums ir virtuve kopā ar viesistabu un guļamistaba un viss, vairāk nekā. Ir paveicies, ka ir foršs balkons un māja ir tikko palaista lietošanā. Mēs esot pirmie šī dzīvokļa iedzīvotāji. Neforšā daļa ir tā, ka lai arī dzīvoklis ir pavisam jauns šur un tur var manīt, ka celtnieki ir bijuši nevīžīgi un ir vairākas nepārdomātas lietas, kuras pamanījām sīkāk pētot apstākļus.

      Domāju, ka lēnā garā tiksim pie lētuma, gribu apgūt valodu un spēt izsekot līdzi tām cenām, kas skaitās normālas. Pie mūsu mājas bijām BKK tirgū un nelielā ēstuvē, kur cenas biežāk piemin vietējā valūtā nevis dolāros, kas ir laba zīme.

      Vēl dārgums rodas tāpēc, ka esam galvas pilsētā, cik zinu ceļojot apkārt būs iespēja norēķināties ar mazākām naudas summām, jo valstī ir tikai daži reģioni, kas ir tūristu izlutināti.

      1. Es vienkārsi esmu nedaudz šokēts joprojām, jo par kondicionētu viesnīcas istabu nekad nemaksājām vairāk kā 4ls dienā, un tur bija gan brokastis, gan protams istabu sakopa :) Un tā ir viesnīca. Dzīvokļiem būtu jābūt lētākiem. 

        1. Neesmu pārbaudījis, bet arī mans ceļvedis saka, ka Laosā un Vjetnamā kondicionētas istabas sākas no 7 $ uz augšu, bet nezināmu iemeslu dēļ Kambodžā kondicionieri pavisam droši parādās tikai istabās, kas ir sākot no 40-50 $ robežas.

          1. Piemēram, šajā viesnīcā ir kondicionēts 35 kv.m. numuriņš par 27$ par nakti, rezervējot pa dienām:
            http://goo.gl/VJegN

            Noteikti dzīvojot mēnešiem ilgi viņi būs gatavi iedot labāku cenu. Liekas jocīgi otrajā dienā parakstīt īres līgums uz gadu, tā vietā lai sākumā iedzīvotos un sajust, kādas ir īstās cenas, kādas ir īstās vajadzības tālajā zemē, utt.

            1. Tas nav jocīgi tāpēc, ka dzīvokļu mākleri ir “savējie” tie ir skolas organizēti, atrasti un rekomendēti džeki, kuru uzdevums ir skolotājiem atrast labākos dzīvokļus par labāko cenu.

              Par karsto ūdeni uzzinājām, ka tas ir normāli un reti kurā virtuvē ir karstais ūdens, tā tiešām esot ekstra.

              Ja nu mēs gada laikā konstatēsim, ka ir lētāki un labāki dzīvokļi, tad būs mazliet muļķīgi, bet kā jau minēju, tad vietējie apstiprināja, ka par mūsu dzīvokli tā ir ok cena. No kļūdām mācās, bet kamēr neko labāku neesam redzējuši nejūtu, ka būtu pieļauta kāda kļūda.

  2. pilniigi saprotu par cenaam! lai gan daudz tuvaak un vairaak eiropeiskaaka, bet Minskaa situaacija ir liidziiga! Veestnieciibu rajonaa, starptautiskaas skolas rajonaa, ne peec baltkrievu modes (lasiit, ar paklaajiem pie sienaam un vecaam meebeleem) dziivokli maksaaja taadaas cenas eiro! tiesi taa – vieteejie iegulda un uzpucee dziivoklus speciaali iebrauceejiem! un redzot, ka “var izspiest” , tad cenas aug! un dziivojot taalumaa, kaa min 2 gadus, veelme peec komforta ir neizbeegama! es Minskaa nodziivoju 4 :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *