Miks Latvis

Search
uguņošana

karaļa tēva dzimšanas diena

Īsi gribēju pieminēt, ka Kambodžā nesen ieradās karaļa tēvs Norodom Sihanouk.

Karaļa tēvam 31. oktobrī bija 89. dzimšanas diena un viņš atgriezās valstī, lai piedalītos dzimšanas dienas svinībās. Līdz šim karaļa tēvs uzturējās ārpus Kambodžas par iemeslu minot ļoti slikto veselības stāvokli.

“Even though I still have health problem and need treatment every day, Samdech Ta (King-Father) and Samdech Yeay (Queen-Mother) will not depart out of Cambodia,” he said.

“I was born on Oct. 31, 1922 and tomorrow I will be 90 years old. I will stay with my people forever. And if Chinese doctors want to treat me, please come to Cambodia,” he added.

Norodoma dzimšanas dienas svinības agrāk esot svinētas pat veselas trīs dienas, bet šoreiz publiska svinību ceremonija notika tikai vienu dienu un mēs to diemžēl palaidām garām. Vienīgais, ko redzējām ir svētku uguņošana, kura, cik noprotu, gan notika visus trīs vakarus pēc kārtas.

uguņošana

Norodoms ir tautā ļoti mīlēts un cienīts karalis par spīti pretrunīgajai sadarbībai ar Sarkano khmeru režīmu. Šīs valsts vēsturi, līdzīgi, kā Latvijas, ir grūti izklāstīt dažos teikumos tāpēc to nemaz nemēģināšu.

Vislabāk par svinīgās ceremonijas gaitu ir uzrakstījis Casey Nelson – Birthday of King Father Norodom Sihanouk of Cambodia

Interesants fakts, kas attiecas ne tikai uz karaļa tēvu, bet uz visiem khmeriem ir tas, ka viņi “piedzimst vienu gadu veci” un pēc viena gada svin savu otro dzimšanas dienu. Tāpēc sanāk, ka pēc vietējo skaitīšanas sistēmas karaļa tēvam apritēja 90 gadi. Tas nozīmē, ka vienmēr, kad uzzināsim kāda vietējā iedzīvotāja vecumu mums patiesībā ir jāatņem viens gads, lai uzzinātu “patieso” vecumu.

3 Responses

  1. Tam, ka piedzimst gadu veci, par pamatu varētu būt doma, ka cilvēks dzimst ieņemšanas brīdī. Šeit tas ir “legalizēts”. Arī kristietībā pastāv viedoklis, ka ieņemšanas brīdis ir svarīgāks par dzimšanas brīdi. Tas ir par pamatu sīvajai pretstībai abortu legalizēšanā, jo faktiski teik nogalināts jau dzīvs cilvēks ar savu dvēseli.

    1. Domāju, ka iemesls ir daudz pasaulīgāks: Khmeri atzīmē nevis nozdzīvotos gadus, bet gan Cik reizes cilvēkam ir bijušas tieši “dzimšanas Dienas”, kas nozīmē, ka piedzimstot – tā ir 1. dzimšanas diena. Pēc gada – jau ir 2. dzimšanasdiena utjp.

  2. Fīču par 1 gadu jau biju dzirdējis kontekstā ar korejiešiem, neatceros kurai no divām daļām, bet viņiem bija līdzīgi prakse. Lasīju rakstu pa khmeriem žurnālā “Ilustrētā vēsture” – jāatzīst, ka khmeru vadītājs (iesauka laikam bija Pols Pots) arī bija ļoti interesanta personība un viņa idejas arī bija vērā ņemamas, problēma kā vienmēr bija izpildījumā!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *