No 27. aprīļa Latvijā sāk oficiāli tirgot jaunos iPad tāpēc izlēmu, ka šis būtu labs brīdis apkopot pārdomas par Zanes jauno Apple iPad, kurš jau kādu laiku dzīvo mūsu dzīvoklī.

Daži jau zina, ka Apple jaunāko iPad izvēlējās nosaukt nevis par iPad 3, bet vienkārši par “iPad”, bet ērtības labad pa pasauli klīst dažādi apzīmējumi: “jaunais iPad”, “iPad 3”, “iPad 4G” utt. (un tādejādi tie nerada nekādu ērtību).

Liekas, ka iPad kā produkts ir pietiekami pazīstams un neprasa īpašus paskaidrojumus un tehnisko iespēju izklāstus. Arī Apple.lv lapā par iPad viss ir izskaidrots skaidrāk par skaidru. Tāpēc galvenokārt stāsts būs par to, vai tas ir vajadzīgs un kas jaunajā iPad ir atšķirīgs. Esmu novērojis, ka daudziem joprojām ir jautājums, kāpēc vispār pirkt šādu ierīci, kāda no tās jēga, ko ar to var darīt utt. Ir vēl suga, kas kategoriski noliedz iPad lietderību, bet tā jau ir viņu pašu problēma. Droši vien katrā gadījumā atbilde būs cita. Viens pērk iPad, lai lasītu žurnālus, rakstus un grāmatas, citiem iPad noder ceļojot, lai nebūtu jāstaipa apkārt dators utt. Mana atbilde ir tāda, ka iPad atradīs pielietojumu, lai arī kādas būtu pircēja intereses vai hobiji, jo pielietojumu un aplikāciju klāsts ir milzīgs.

Kāda ir mana iPad lietošanas pieredze?

Šobrīd iPad galvenokārt tiek lietots žurnālu un rakstu lasīšanai, epastu pārbaudei un sūtīšanai, skype sarunām, spēlēm, dažreiz pa kādam seriālam, protams arī twitter un facebook. Bet ir arī lietderīgāki pielietojuma veidi, Zane caur Dropbox ērti piekļūst saviem skolas mācību materiāliem, bet man noder iPad Safari, lai redzētu un pārbaudītu, kā tajā uzvedas dažādas mājas lapas. Vēl gribam likt pie darba iOS iPhoto un iMovie, lai garos braucienos un lidojumos varētu sašķirot un atlasīt bildes, kā arī strādāt ar safilmētajiem klipiem.

Viens no iPad iegādes iemesliem bija izpētīt, kādas ir tajā pieejamās mācību grāmatas un kādas ir iespējas pašiem veidot savus mācību materiālus. Par izveides daļu ir skaidrs, es uzskatu, ka iBooks Author ir revolūcija grāmatu veidošanas jomā. Tagad katram ir iespēja kļūt par izdevēju, jo “tipogrāfijas mašīna” tiek piešķirta bez maksas. Par interesantiem atradumiem jaunajā formātā izdoto grāmatu klāstā droši vien vēl ziņosim.

Ko saka cilvēks ar minimālu iOS un iPad pieredzi?

Izprašņāju Zani, lai noskaidrotu, ko viņa domā par savu iPad. Labās lietas es neprasīju, bet uzzināju trīs mīnusus. Pirmkārt, iPad (iOS) iebūvētā epasta aplikācija esot sagādājusi vilšanos, jo tā nepiedāvā visas tās iespējas, kuras nodrošina gmail interneta versija. Nācās strauji uzlikt pašu gmail veidoto iPad aplikāciju un iebūvētā epasta aplikācija tika nobēdzināta “štruntu” mapē. Un šī arī ir laba mācība, ja kaut kas nepatīk, var viegli tikt pie aplikācijas, kas to pašu lietu dara daudz labāk.

Otrkārt, lai arī viņai ir tikai neliela Mac pieredze, neesot skaidrs, kāpēc skrollēšanai ar Mac trackpad ir nepieciešami divi pirksti, bet iPad ar diviem pirkstiem neskrollējas.  Starp šīm divām pasaulēm šis ir viens ļoti līdzīgs process, bet tomēr katrā no ierīcēm ir jārīkojas mazliet atšķirīgi.

Treškārt, ir nelielas “dusmas” uz Apple, kas noteikuši ierobežojumu tam, cik lielas aplikācijas iespējams ielādēt iPad, ja ierīce ir pieslēgta 3G tīklam. Ok, mēs zinām, ka ASV ir švaks 3G pārklājums, bet attīstītajās valstīs varēja taču ļaut lietot 3G pēc patikšanas. It sevišķi aktuāli tas ir dzīvojot Kambodžā, kur 3G ir ātrākais no mums pieejamajiem interneta pieslēgumiem.

vai tev to vajag?

Kad vēl bija aktuāla pirmā iPad paaudze, bija runa par to, ka tam ir jāpierāda savas spējas un lietderīgums, ka tas ir tikai dārga spēļmantiņa, bet tagad grūti iedomāties, ko nevar izdarīt ar iPad, jo es uzskatu, ka ikdienas vajadzības tas nosedz pilnībā. Arī specifiskās jomās ir saradušās aplikācijas, kas spēj to, kam agrāk būtu nepieciešams pirkt pilnībā aprīkotu galda datoru. Vēl es ticu, ka ir cilvēki, kuru ikdienas ritmā iPadam nav vietas, bet no otras puses es redzu, ka daudziem dators ir tikai liela, neērta un nesaprotama kaste. Viņiem pietiktu ar iPad un datoru varētu atstāt istabas stūrī krājam putekļus. Pagaidām iPad ir ierīce, kas labi darbojas tandēmā ar datoru – ir lietas, kas jādara datorā un pārējās var paveikt ar iPad. Bet es redzu, kā šo-var-izdarīt-tikai-ar-datoru darbu skaits ar katru brīdi samazinās. Es neticu, ka pats kādreiz spēšu atbrīvoties no datora un iztikt, piemēram, tikai ar 13. paaudzes iPad (kas iznāks 2022. gadā), bet gan jau līdz tam laikam viss būs pieckārt mainījies.

Līdzīgi, kā ziepju trauki nav iznīcinājuši profesionālo foto kameru tirgu arī iPad negatavojas atbrīvot pasauli no datoriem. Tomēr jāsaprot, ka lielākajai daļai spoguļkameras (datora) pirkums ir naudas izšķiešana, jo ar ziepju trauku (iPad) rīkoties ir daudz vienkāršāk un ērtāk.