Miks Latvis

Aizsardzības ministrijai konflikts ar YouTube

Ļoti interesants pasākums noticies.

Tātad. No Latvijas armijas Youtube video kanāla ir izdzēsta krievu valodā tulkotās filmas „Latviešu leģions” versija un Aizsardzības ministrija automātiski uzskata, ka YouTube esot pakļāvusies ideoloģiskajam spiedienam. Cik man zināms parasti dzēšanai tiek dots kāds iemesls no YouTube puses, tāpēc drīzāk domāju, ka ideoloģijai ar šo nav nekāda sakara. Jāsagaida, kāda tad būs YouTube oficiālā atbilde, bet pamatā YouTube ir autortiesību vergi, kas vienlaikus arī ļoti jūtīgi pret jebkuriem kadriem, kas varētu kādu kaut vai attāli aizskart – nē pupiem, nē vardarbībai utt.

Filmu neesmu redzējis, bet zinot kā strādā YouTube nosūdzēšanas sistēma, tad ir pavisam vienkārši atrast kādu aizdomīgu kadru un nosūtīt ziņojumu, ka šī kadra dēļ viss klips ir jādzēš laukā. Varbūt pazibēja par daudz kāškrustu, varbūt kāds vardarbīgs kadrs, kas to zin. Protams, ka kādam var nepatikt filmas ideoloģija un tāpēc ir veikta nosūdzēšana, tomēr es domāju, ka pēc papīriem viss būs kārtībā – YouTube spēs uzrādīt “īsto” dzēšanas iemeslu.

Vēl varētu minēt, ka pie vainas ir YouTube autortiesību robots, bet tas parasti nostrādā, jau pirmajās minūtēs pēc video publicēšanas tāpēc šajā gadījumā nedomāju, ka vainīgas būs autortiesības.

Nesen līdzīgs starpgadījums gadījās arī NASAi, kas ir organizācija ar daudz lielākiem naudas resursiem. Viņiem arī vienu klipu nobloķēja un ar vienu es domāju kaut ko daudz svarīgāku un nozīmīgāku nekā Latvijas armijas vēstures sacerējumu – Nobloķēts NASA Marsa robota nolaišanās klips.

Aizsardzības ministrija atklājusi mēģinājumu ierobežot Latvijai nozīmīgas informācijas izplatīšanu interneta vietnē YouTube

Šodien Aizsardzības ministrija (AM) konstatējusi mēģinājumu ierobežot informācijas izplatīšanu par Latvijas sabiedrībai jūtīgiem vēstures notikumiem, proti, no Latvijas armijas Youtube video kanāla ir izdzēsta krievu valodā tulkotās filmas „Latviešu leģions” versija.

Interneta vietne Youtube pie filmas ir norādījusi, ka video saturs neatbilst tā pakalpojumu sniegšanas noteikumiem, neprecizējot konkrētāk tā dzēšanas iemeslu. AM pieļauj, ka Youtube bez padziļinātas analīzes pakļāvies ideoloģiskajam spiedienam, izdzēšot filmu par latviešu leģiona tapšanu un tā kaujas gaitām. „Šāda prakse ir nosodāma globālajos sociālajos medijos, kur būtu jāpastāv informācijas pieejamībai un atklātībai. Ir nepieļaujama šāda rīcība, kur acīmredzami tiek manipulēts ar informācijas pieejamību krievu valodā un vēstures notikumu skaidrojumu plašākai sabiedrībai,” norāda aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Latvijas armijas Youtube video kanāls ir oficiāla aizsardzības nozares informācijas vietne, kurā tiek ievietoti tikai AM veidoti vai atbalstīti video materiāli. Latvijas armijas Youtube video kanālā joprojām ir pieejama filma „Latviešu leģions” oriģinālvalodā un ar tulkojumu angļu valodā, bet tās versija krievu valodā šobrīd ir ievietota AM mājas lapā. AM ir lūgusi Youtube administratoriem skaidrojumu par filmas dzēšanu no Latvijas armijas kanāla.

Filma “Latviešu leģions”, kuras scenārija autors ir vēsturnieks Uldis Neiburgs, ir viens no izsmeļošākajiem dokumentālajiem materiāliem par latviešu karavīru cīņām Vācijas bruņoto spēku sastāvā Otrā pasaules kara laikā. Filma stāsta par latviešu leģiona tapšanu, tā kaujas gaitām un dažādo vērtējumu mūsdienu sabiedrībā. Tajā izmantots plašs dokumentālo kinohroniku materiāls, intervēti bijušie leģionāri un sniegti vēsturnieku viedokļi.

Filma “Latviešu leģions” ir veidota 2000.gadā filmu studijā “Deviņi” ar AM atbalstu.

Info: Filma “Latviešu leģions” krievu valodā

11 Responses

 1. “Viņiem arī vienu klipu nobloķēja un ar vienu es domāju kaut ko daudz
  svarīgāku un nozīmīgāku nekā Latvijas armijas vēstures sacerējumu” – paldies, pēc šī komentāra uz laiku laikiem Tev ir birka #idiots.

  1.  :D Izskatās, ka mana troļļošana trāpījusi kādam, bez humora izjūtas. Bet ja nopietni, tad kašķis par vēstures detaļām pilnīgi noteikti ir svarīgāks nekā Marsa izpēte.

   1.  Zinātnieki marsu izpētīs un ir gluži vienalga kad un kā to video ieraudzīs plašāka publika, kas no tā tāpat ne nieka nesaprot. Ar dzēstu video marsa izpēte nav apdraudēta.
    Saukt par savas tautas vēsturi uzņemtu dkumentālo filmu par “vēstures sacerējumu”… Nu skaidrs. Kremļa vēstures safabricējumi Tev šķiet ticamāki.

    1. Skaidrs, esi jau veicis visus nepieciešamos secinājumus un atņēmis man pilsonību.

     Dokumentālo filmu es apzināti nosaucu par “vēstures sacerējumu,” jo nevar noliegt, ka jebkura dokumentālā filma pēc būtības ir “vēstures sacerējums,” jo tās veidotāji ir tie, kas nosaka saturu. Viņi veic materiālu atlasi un interpretāciju un veido stāstījumu, kas ideālā gadījumā ir pēc iespējas tuvāk patiesajiem notikumiem. Es gan biju cerējis, ka vēl kāds par šo sacepsies, bet laikam trāpījies tikai tu.

     Papildus tam, es uzskatu, ka minētās dokumentālās filmas svarīgums ir pārspīlēts. Ja par latviešu valodas versijas nozīmi šaubu nav – mums jāzina sava vēsture, tad par krievu valodas tulkojumu esmu diezgan skeptisks. Vai tiešām tiem, kas dzīvo “demokrātiskajā” Krievijā interesē Latvijas vēsture Latvijas vēsturnieku skatījumā? Tas ir fakts, ka līdz pat šim brīdim par vieniem un tiem pašiem notikumiem vēsturniekiem domas dalās un tiek runātas ļoti atšķirīgas lietas. Un to arī var saprast, jo tāda ir vēstures (kā zinātnes) būtība – uz pagātnes notikumiem var paskatīties dažādi, dokumentus var analizēt atšķirīgi un beigās var nonākt pie atšķirīgiem secinājumiem.

     1.  Ja par latviešu valodas versijas nozīmi šaubu nav – mums jāzina sava
      vēsture, tad par krievu valodas tulkojumu esmu diezgan skeptisks. Vai
      tiešām tiem, kas dzīvo “demokrātiskajā” Krievijā interesē Latvijas
      vēsture Latvijas vēsturnieku skatījumā?

      Nepiemirsti, ka mums ir otra info telpa. Un ar laiku arī tajā varētu parādīties cilvēki, kam interesē kas vairāk par vienas puses viedokli. Tad būs labi, ka ir šāds materiāls.

  1. Tur jau tā lieta, ka YouTube uz savu roku bloķē tikai autortiesību gadījumos. Pārējās bloķēšanas ir saistītas ar to, ka kāds pie video klipa atzīmē, ka tas satur kādu pārkāpumu – vardarbība, pornogrāfija utt. Tālāk YouTube noreaģē un veic darbību balstoties uz to vai šo pārkāpumu saskata vai nē. Bet pagaidām nav jēgas vairs pārāk daudz diskutēt, jāgaida, ko YouTube atbildēs ministrijai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *