Ļoti interesants pasākums noticies.

Tātad. No Latvijas armijas Youtube video kanāla ir izdzēsta krievu valodā tulkotās filmas „Latviešu leģions” versija un Aizsardzības ministrija automātiski uzskata, ka YouTube esot pakļāvusies ideoloģiskajam spiedienam. Cik man zināms parasti dzēšanai tiek dots kāds iemesls no YouTube puses, tāpēc drīzāk domāju, ka ideoloģijai ar šo nav nekāda sakara. Jāsagaida, kāda tad būs YouTube oficiālā atbilde, bet pamatā YouTube ir autortiesību vergi, kas vienlaikus arī ļoti jūtīgi pret jebkuriem kadriem, kas varētu kādu kaut vai attāli aizskart – nē pupiem, nē vardarbībai utt.

Filmu neesmu redzējis, bet zinot kā strādā YouTube nosūdzēšanas sistēma, tad ir pavisam vienkārši atrast kādu aizdomīgu kadru un nosūtīt ziņojumu, ka šī kadra dēļ viss klips ir jādzēš laukā. Varbūt pazibēja par daudz kāškrustu, varbūt kāds vardarbīgs kadrs, kas to zin. Protams, ka kādam var nepatikt filmas ideoloģija un tāpēc ir veikta nosūdzēšana, tomēr es domāju, ka pēc papīriem viss būs kārtībā – YouTube spēs uzrādīt “īsto” dzēšanas iemeslu.

Vēl varētu minēt, ka pie vainas ir YouTube autortiesību robots, bet tas parasti nostrādā, jau pirmajās minūtēs pēc video publicēšanas tāpēc šajā gadījumā nedomāju, ka vainīgas būs autortiesības.

Nesen līdzīgs starpgadījums gadījās arī NASAi, kas ir organizācija ar daudz lielākiem naudas resursiem. Viņiem arī vienu klipu nobloķēja un ar vienu es domāju kaut ko daudz svarīgāku un nozīmīgāku nekā Latvijas armijas vēstures sacerējumu – Nobloķēts NASA Marsa robota nolaišanās klips.

Aizsardzības ministrija atklājusi mēģinājumu ierobežot Latvijai nozīmīgas informācijas izplatīšanu interneta vietnē YouTube

Šodien Aizsardzības ministrija (AM) konstatējusi mēģinājumu ierobežot informācijas izplatīšanu par Latvijas sabiedrībai jūtīgiem vēstures notikumiem, proti, no Latvijas armijas Youtube video kanāla ir izdzēsta krievu valodā tulkotās filmas „Latviešu leģions” versija.

Interneta vietne Youtube pie filmas ir norādījusi, ka video saturs neatbilst tā pakalpojumu sniegšanas noteikumiem, neprecizējot konkrētāk tā dzēšanas iemeslu. AM pieļauj, ka Youtube bez padziļinātas analīzes pakļāvies ideoloģiskajam spiedienam, izdzēšot filmu par latviešu leģiona tapšanu un tā kaujas gaitām. „Šāda prakse ir nosodāma globālajos sociālajos medijos, kur būtu jāpastāv informācijas pieejamībai un atklātībai. Ir nepieļaujama šāda rīcība, kur acīmredzami tiek manipulēts ar informācijas pieejamību krievu valodā un vēstures notikumu skaidrojumu plašākai sabiedrībai,” norāda aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Latvijas armijas Youtube video kanāls ir oficiāla aizsardzības nozares informācijas vietne, kurā tiek ievietoti tikai AM veidoti vai atbalstīti video materiāli. Latvijas armijas Youtube video kanālā joprojām ir pieejama filma „Latviešu leģions” oriģinālvalodā un ar tulkojumu angļu valodā, bet tās versija krievu valodā šobrīd ir ievietota AM mājas lapā. AM ir lūgusi Youtube administratoriem skaidrojumu par filmas dzēšanu no Latvijas armijas kanāla.

Filma “Latviešu leģions”, kuras scenārija autors ir vēsturnieks Uldis Neiburgs, ir viens no izsmeļošākajiem dokumentālajiem materiāliem par latviešu karavīru cīņām Vācijas bruņoto spēku sastāvā Otrā pasaules kara laikā. Filma stāsta par latviešu leģiona tapšanu, tā kaujas gaitām un dažādo vērtējumu mūsdienu sabiedrībā. Tajā izmantots plašs dokumentālo kinohroniku materiāls, intervēti bijušie leģionāri un sniegti vēsturnieku viedokļi.

Filma “Latviešu leģions” ir veidota 2000.gadā filmu studijā “Deviņi” ar AM atbalstu.

Info: Filma “Latviešu leģions” krievu valodā