Miks Latvis

Amazon ziņo, ka egrāmatu tirdzniecība pārsniedz drukātu grāmatu apjomu

Amazon paziņojusi, ka egrāmatu tirdzniecība Lielbritānijā beidzot ir pārsniegusi drukāto grāmatu tirgošanas apjomus. Lielbritānijā jau divus gadus tiek tirgotas Kindle egrāmatu lasīšanas ierīces, tāpēc varētu teikt, ka bija nepieciešami tikai divi gadi, lai egrāmatas pārņemtu drukāto grāmatu tirgu.

Protams, šie dati neņem vērā grāmatas, kas tiek tirgotas ārpus milzīgā interneta veikala, tomēr jāņem vērā, ka Amazon ir lielākais spēlētājs Lielbritānijas grāmatu tirgū.

Viens no pārdoto egrāmatu apjoma cēloņiem varētu būt Fifty Shades of Grey, kas ir šī brīža bestselleris (dižpārdoklis). Mazāk kā četros mēnešos Amazon ir pārdevusi vairāk kā 2 miljonus egrāmatu. Iespējams, ka šo grāmatu daudzi izvēlas pirkt tieši elektroniskā formā, jo nevēlas, lai apkārtējie pēc grāmatas vākiem spētu redzēt izvēlēto grāmatu (lasot ar Kindle neviens no apkārt esošajiem neredz grāmatas vāku un lasītāji var baudīt savu erotisko grāmatu, bez klātesošo nosodījuma).

Papildus šim tiek novērots vēl kāds interesants egrāmatu efekts – ir krietni palielinājies neatkarīgo autoru skaits, kas vēlas pašrocīgi publicēt savas grāmatas, bez izdevēju palīdzības. Amazon informē, ka pēdējā gada laikā par četrkārtīgi ir pieeaudzis autoru skaits, kas izmanto Kindle Direct Publishing pakalpojumu, kas autoriem pašiem ļauj publicēt savas grāmatas elektroniskā formātā.

Tiem, kas vēlas žēloties par drukātās grāmatas “nāvi” kā mierinājums varētu kalpot fakts, ka vidusmēra Kindle pircējs iegādājas četras reizes vairāk grāmatu nekā pirms elasītāja pirkuma. Tāpēc, lai arī ir saredzams drukāto grāmatu noriets, lasīšana kā process noteikti neiet mazumā, gluži otrādi cilvēki lasa vēl vairāk.

Šķiet, ka LV grāmatu tirgotājiem būtu laiks attapties nevis slinkot. Tas taču būtu jāsaprot, ka elektronisko grāmatu tirgošana ir daudzkārt izdevīgāka, jo tiek tirgots “nekas” salīdzinājumā ar drukātu grāmatu, kurai ir ražošanas izmaksas, kas jānosedz. Jā, Latvijas lasītāji nav tehnoloģiski advancēti tomēr impulsam ir jānāk no industrijas puses nevis no lasītājiem. Citādi nebūs iespējams noķert pirmo lasītāju vilni, kuri jau paši saviem spēkiem sapirkušies Kindle lasītājus un lasa grāmatas no ārzemju veikaliem.

No savas pieredzes, es Kindle vēl neesmu nopircis, bet kopš manā rīcībā ir planšete, es lasu krietni vairāk nekā līdz šim. Es redzu, ka iespēja brīvi izvēlēties un iegādāties grāmatas ir panākusi to, ka es pusgada laikā būšu izlasījis vairāk grāmatas nekā pirms tam divu gadu laikā.

Un kā ir ar jums? Papīra grāmatas vēl lasāt?

Ziņas avots: mashable.com – Amazon Announces Ebooks Now Outsell Print Books in UK

8 Responses

  1. Man šajā visā nepatīk tas, ka elektroniskā grāmata maksā salīdzinoši dārgi. Turklāt to nevar pārdot/atdot tālāk. Honorārs autoram tikpat mazs, bet izdevējam papildus ienākumi par ietaupīto drukāšanu. Stāstu par to, ka arī digitālajām grāmatām ir milzu izmaksas, mazliet pielīdzinu mūzikas industrijas žēlabām par to, ka CD maksā tik daudz, jo tur šausmīgas pūles jāieliek visiem 20 starpniekiem.

    Tā, ka pagaidām palieku pie tā, ka cītīgi pērku lietotas grāmatas no amazon un citiem ārvalstu veikaliem un tas sanāk daudz lētāk, nekā citi risinājumi. Un lasu tikpat daudz, cik iepriekš. Bet nešaubos, ka vienā brīdī elektroniskās grāmatas paliks stipri lētākas, tad arī pāriešu.

  2. Tas, ka pērk vēl nenozīmē ka lasa :) Es pats esmu lielisks piemērs – sapircies esmu tik daudz tās egrāmatas.. problēmas ir tāda, egrāmatas iegādāties ir ļoti viegls un spontāns lēmums. Ļoti viegli ir apmierināt “šovakar gribu kaut ko palasīt”, bet tas vairāk rītdien nebūs aktuāli. Vienu gadu lasīju tikai grāmatas uz Kindle, taču tagad, kad esmu pasācis lasīt arī normālu literatūru – tomēr to gribas lasīt kā fizisku grāmatu, pēc tam to ielikt plauktā, padalīties ar draugiem un kolēģiem.
    Kindle ir lēts un ātrs veids, izmantojams ar literatūru, kas ātri noveco – profesionālo. Nereti pērku grāmatas no Amazon neatkarīgiem izdevējiem .mobi formātos – šīm gramatām ir derīguma termiņš un nav īsti jēga no fiziskas.. lauzīs tik plauktu, putēs… no otras puses, ja es daudz ceļotu, es noteikti lasītu arī kindlā daiļliteratūru, jo tos klučus iznesāt līdzi nav īpaši feini :)

  3. es pirms pāris nedēļām tiku pie Kindle, par pieredzi gan jau būs ko teikt vēl pēc pāris nedēļām :)
    par īstajām grāmatām – tām tomēr piemīt savs šarms, kaut vai vāciņu noformējums. esmu sapircis čupu no Bookdepository, pamazām lasu, neiet tik ātri kā likās, bet lasu.

  4. Piekrītu mārim, arī es (tiesa gan uz Ipad) esmu sapircis grāmatas, bet reāli izlasījis emu aptuveni 1/3 daļu. Itsevišķi, ja kādai grāmatai ir atlaide, tad vispār liekas ”o super laba cena – nopirkšu, kad būs laiks izlasīšu” :)

Paldies par komentāru

%d bloggers like this: