Šobrīd iOS AppStore ir pieejama manis veidota aplikācija – Ķieģelis, kas bloķē reklāmas.

Visiem interesantā daļa ir tieši reklāmu bloķēšana un, jā, Ķieģelis bloķē reklāmas Latvijas populārākajos portālos, bet tas nebūt nav viss. Vēl tiek bloķēti dažāda veida javascript kodi, ar kuriem reklāmas tīkli ievāc informāciju par lapas apmeklētājiem.

Katru reizi, kad tu atver kādu no Latvijas ziņu portāliem, šis portāls par tevi ievāc visu iespējamo informāciju un nosūta to tālāk uz citiem serveriem. Bez lietotāja ziņas ievāktie dati, tiek nodoti ne tikai paša portāla lietošanā, bet arī citu reklāmas tīklu rokās. Informācija, ko iespējams ievākt ir ļoti plaša – sākot ar ierīces datiem, līdz pat interesēm un paradumiem. Tiek apkopotas saites, kas aplūkotas, kā apmeklētājs ienācis lapā, ko apskatījis, cik ilgi lasījis katru ziņu, komentārus utt. Reklāmas tīkliem ir iespējas fiksēt datus par telefona/datora modeli, atrašanās vietu un interneta pieslēgumu. To visu apkopojot ir iespējams izveidot diezgan precīzu ainu par katru no lietotājiem. It sevišķi, ja apmeklējat vairākus portālus pēc kārtas. Visiem ir zināma tā sajūta, kad vienā jaukā dienā redzat reklāmas tieši par to veļas balinātāju, kuru nesen skatījāties Amazon.com vaikalā vai Google meklētājā. Pēkšņi, šis veļas balinātājs jums seko līdzi, lai arī kur jūs dotos. Tas rādās Facebookā, twitterī, ziņu portālos, epastā un beigās nekas cits neatliek kā to nopirkt. :)

Visbiežāk šo ievākto informāciju paņem Google, kas to izmanto statistikai un reklāmas tīkliem, bet pētot Latvijas portālus redzēju, ka informācija par lietotājiem tiek sūtīta uz reklāmas tīklu serveriem Polijā, Lietuvā un Igaunijā.

Ja tas īsti neliekas forši, tad varu atgādināt, ka Ķieģelis cenšas šādus kodus bloķēt, lai portālu lasīšana būtu pēc iespējas mierīgāka nodarbe. 100% garantijas, protams, nav, bet līdz ar nākamajām Ķieģeļa versijām tiks nobloķēti vēl vairāk trešo pušu izsekošanas kodi.

Ķieģeļa labumus centos aprakstīt arī Ķieģeļa lapā.

Kas tālāk?

Ir jau gatavas idejas par aplikācijas uzlabošanu un jaunu funkciju pievienošanu, atliek tikai iemācīties tādas uzprogrammēt.