Miks Latvis

pārdomas par Apple Watch pēc 7 mēnešu lietošanas

Pagājis vairāk nekā pusgads kopš ikdienā nēsāju Apple Watch Sport un šajā laikā esmu kļuvis par pulksteņu nēsātāju.

Īsā versija: Apple Watch ir piebāzts ar nelielām un ērtām funkcijām, kas katra pati par sevi varbūt nav nekas īpašs, bet kā komplekts tas strādā perfekti.

Pirms Apple Watch rokas pulksteņus ikdienā nelietoju, tāpēc esmu ticis pie jauna (un pārējai pasaulei sena) paraduma – lai uzzinātu pareizu laiku, es paskatos uz rokas. Citi teiks, “kas tur īpašs?” bet mūsdienās pat mazi bērni zina, ka pareizu laiku var uzzināt skatoties telefonā. Uz rokas skatās tikai tie, kam tas ir pieradums no seniem laikiem vai cita veida pieķeršanās mehāniskajiem pulksteņiem. Sākumā, pat, ja pulkstenis bija uz rokas, ieraduma vadīts, es vilku no kabatas telefonu un ieslēdzu ekrānu, lai redzētu, pareizu laiku. Tagad automātiski paceļu roku un skatos, pat ja tajā brīdī uz rokas nekā nav.

Tiem, kas seko līdzi tehnoloģijām, Apple Watch jau sen vairs nav jaunums un tā plusi un mīnusi ir izrunāti krustu šķērsu, tāpēc tālāk pievērsīšos tikai saviem novērojumiem.

time_piece_large_2x

Siksniņa un noformējums

Apple Watch melnais un matētais sporta variants ir diezgan neuzkrītošs, tikai retais pamana, ka tas ir “gudrais” pulkstenis. Domāju, ka dārgākie un spīdīgie modeļi varētu būt acīs krītošāki. Pulkstenis ir viegls un var ātri aizmirst, ka tas ir uz rokas. Pirms pāris mēnešiem no Amazon tirgotāja iepirku metāla siksniņu, kas, protams, rada nopietnāku iespaidu, bet vienlaikus padara visu pasākumu krietni smagāku un uzkrītošāku. Kādu brīdi palietoju un nu esmu atpakaļ pie oriģinālās siksniņas, kas ir kvalitatīva un ļoti ērta. Vēl viens iemesls, kāpēc šī ir labāka par metāla siksniņām ir tas, ka bieži lietoju portatīvo datoru un metāla siksniņa gribētu saskrāpēt datora virsmu.

siksnina

Pulksteņa vadība

Tagad jau esmu apguvis dažādas nianses un apslēptās funkcijas, bet atceros, ka pirmajā nedēļā ik dienas atradu pulkstenī jaunas iespējas. Daudzas lietas ir paslēptas un pieejamas tikai ar stiprāku spiedienu. Dažos skatos var pavilkt pirkstu no malām un tikt pie papildus labumiem. Ņemot vērā, ka Apple produktiem komplektā nenāk klasiskas pamācības, pieļauju, ka daudzi lietotāji sākumā ir diezgan apjukuši un iespējams viņi tā arī nepamana visas iespējas, ko piedāvā šis pulkstenis. Lai šo labotu, Apple ir sagatavojuši video pamācības, kuras pieejamas gan YouTube, gan arī iPhone Watch aplikācijā.

Soļu skaitīšana, aktivitātes, sirds ritms un miegs

Viens no galvenajiem iemesliem Apple Watch iegādei bija iespēja sekot līdzi ikdienas aktivitātēm. Manas darba dienas paiet sēžot pie datora, tāpēc gribu sekot līdzi soļiem, pastaigām un aktivitātēm, lai ikdienā atcerētos izkustēties pēc iespējas vairāk. Ja nu sagadās tā, ka veselu stundu strādāju nepakustējies, tad ar vieglu pieskārienu Apple Watch atgādina, ka ir jāpieceļas kājās un mazliet jāpastaigā.

Apple Watch noder arī spēlējot skvošu, skrienot un braucot ar velo. Sporta aplikācijas kļūst aizvien labākas un kopš jaunā API spēj sportošanas laikā pilnvērtīgi ievākt arī sirds darbības datus.

Skrienot un visādi citādi sportojot var sekot līdzi visām ierastajām lietām – tempam, distancei, laikam un sirds ritmam. Precizitāte ir diezgan laba, mērot un salīdzinot ar reālo attālumu kļūda parasti ir max 2-3% robežās.

Sirds ritma pētniekiem iesaku HeartWatch aplikāciju, kas glīti sagrupē sirds ritma (slodzes) datus kalendāra skatā.

Ir pieejamas aplikācijas, kas prot ievākt datus miega laikā, lai apkopotu statistiku par gulēšanas ilgumu un miega kvalitāti, bet tās īsti neesmu sācis lietot jo naktī labprātāk lieku pulksteni lādēties nākamajai dienai.

Podkāsti, audiogrāmatas un mūzika

Ikdienā bieži klausos podkāstus un ar Apple Watch var viegli kontrolēt to, kas skan austiņās. Ja nav gudrās austiņas ar iebūvētu pogu, tad pulkstenī var ērti regulēt skaļumu, patīt 30 sekundes uz priekšu/atpakaļ, pauzēt utt. Tas pats, protams, attiecas uz mūzikas klausīšanos.

Laika ziņas un gaisa temperatūra

Viena no lietām, kuru lietoju pārsteidzoši bieži, ir laika ziņas un gaisa temperatūra. Sekošana līdzi laikapstākļiem un temperatūrai varētu būt vecuma pazīme, bet ikdienā, tas noder plānojot ģimenes pastaigas. Paskaties uz rokas un redzi šī brīža gaisa temperatūru. Pagrozi mazo ripu 5 stundas uz priekšu, lai zinātu, kāds būs laiks vēlāk. Kā jau ar visām Apple Watch funkcijām, arī šo var viegli izdarīt telefonā, bet pulkstenī viss notiek ātrāk un vienkāršāk.

Laika zonas

Ceļojot ļoti ērta ir iespēja redzēt Latvijas laiku, vai gluži otrādi plānojot Skype ar klientiem vai draugiem, kas atrodas ārzemēs var redzēt arī viņu pareizo laiku. Drīz dosimies lielā piedzīvojumā un tad būs īpaši svarīgi redzēt, cik ir pulkstens Latvijā, lai saprastu, kas notiek ar miegu un kad plānot Skype zvanus.

Balss komandas

Siri ir sasniedzama tiklīdz pacel roku un saki “Hey Siri.” Protams, no malas tas ir tik muļķīgi, ka to daru tikai mājās, auto vai brīvā dabā. Visbiežāk šo lietoju gatavojot ēdienu, piemēram, “Hey Siri, countdown 8 minutes” ātri, ērti un vienkārši. Citos gadījumos Siri noder, lai nosūtītu īsu atbildes īsziņu no sērijas “ok.” Un jā, Siri ir “mazliet” smagnēja, bet pēc pāris sekunžu apdomāšanās tā saprot un izpilda visas tās pašas komandas, ko spēj telefonā atrodamā Siri.

Telefona zvani

Ar pulksteni ir iespējams gan zvanīt, gan arī atbildēt uz telefona zvaniem. Šī ir kārtējā lieta, kuru var droši darīt mājas apstākļos, bet neesmu riskējis veikt publiski. Ja kāds zvana un nav iespējams “pacelt klausuli” ļoti noderīga funkcija ir plaukstas uzlikšana uz pulksteņa, lai aizlaistu zvanu nebūtībā.

Īsziņas

Bieži īsziņas izlasu tieši pulkstenī, jo tā ir ātrāk un ērtāk. It sevišķi ja rokas, ir aizņemtas un nav laika vilkt laukā telefonu.

Kameras tālvadība

Šo funkciju pusgada laikā esmu izmantojis 2 reizes. Agrāk tā būtu bijusi zinātniskā fantastika vai Džeimsa Bonda triks, bet mūsdienās paslīd garām nemanīta. Pulkstenī var redzēt video tiešraidi no telefona kameras un nospiest kameras slēdzi attālināti. Pagaidām tas ir noderējis tikai tad, kad meža pastaigā nepieciešams grupas foto. Bet gan jau apķērīgi cilvēki varētu izdomāt kādu labāku pielietojumu.

Sekunžu rādītājs

Sekunžu rādītājs ir kārtējais sīkums, par kuru esmu dzirdējis, ka tas esot pieejams arī mehāniskajos pulksteņos. Iespēja uzmest aci sekunžu rādītājam ir lieta, kas noder, piemēram, gatavojot kafiju ar AeroPress it sevišķi, sākumā, kamēr nav izjūtas par to, cik ilgi, kas jādara. Sekunžu rādītāju visbiežāk lietoju maļot kafijas pupiņas ar espresso dzirnaviņām, kurām, lai panāktu pareizo malumu ir jādarbojas 6-7 sekundes (pie 18 gramiem). Var, protams, klusi pie sevis skaitīt sekundes, bet var arī panākt kontrolētu maluma ilgumu. (Un jā, es zinu, ka īstie kafijas gīki kafijas pupiņas maļ ar rokas dzirnaviņām)

Pulksteņa skati

Darba dienās, darba laikā lietoju praktiskāko skatu, kurš piebāzts ar sīkiem elementiem. Kalendārs, aktivitāšu apļi, temperatūra utt. Pārējā laikā izvēlos, ko vienkāršāku un neuzkrītošāku. Tas dod sajūtu, ka ir 2 pulksteņi – viens pavisam gīkisks un digitāls otrs mazliet piezemētāks un “klasiskāks.”

Daži no pulksteņa skatiem, kurus lietoju ikdienā:

IMG_1857

Aplikācijas

Ja neskaita tās, kas saistītas ar sportiskām aktivitātēm, tad aplikācijas pulkstenī izmantot īsti nesanāk. Pat Twitter līmeņa aplikācijas ir diezgan lēnas, jo ir ļoti atkarīgas no tā, ko spēj iesūtīt telefons. Veicot darbību tiek sūtīta komanda uz iPhone, kas apstrādā info un nosūta atbildi uz pulksteni. Tā rodas laika aizture un liekas, ka pat vienkāršas darbības liek pulkstenim “iebremzēt”. Jāgaida nākamā pulksteņu paaudze, jaudīgākas “iekšas” un varbūt parādīsies, kas patiešām interesants. Jāpiebilst, ka Apple iebūvētās aplikācijas pārsvarā darbojas ātri un tajās lēnums nav tik izteikts, kā trešo pušu izstrādātajās aplikācijās.

Maksājumi un Apple Pay

Ikdienā par pirkumiem labprāt maksātu pavicinot pa gaisu rokas pulksteni, bet pagaidām nekas neliecina par drīzu Apple Pay ienākšanu Latvijas tirgū.

Secinājumi

Apple vienā mazā pulkstenī sabāzuši veselu kaudzi ar funkcijām, kas manā bērnībā likās tāla nākotne. Šobrīd Apple Watch ir pulkstenis nepacietīgiem gīkiem, kas nespēj sagaidīt otro un trešo paaudzi, kurās noteikti būs iekļautas jaunas funkcijas un uzlabotas esošās.

Tas laikam viss, ko atcerējos sarakstīt. Šis bija iekrājies melnrakstos jau ilgu laiku, bet nekad nebija gana daudz laika, lai apkopotu visus sīkumus. Šī vakara Apple pasākums ir labs iemesls, lai beidzot nopublicētos. Varbūt laika gaitā atcerēšos vēl kādus labumus un pierakstīšu klāt tepat, vai jaunā apkopojumā.

One Response

  1. Pirmie iespaidi no manas puses. Lieliska ir kājāmgājēju navigācija, ar klauvēšanu pie rokas. Īpaši ar velo braucot (tas pats maršruts derēs). Ja uz to skatās kā parastu pulksteni + aktivitāšu trekeri ar dažām extra fīčām, ir lielisks produkts, īpaši par jauno cenu. Ja no tā negaida mini smartfonu.

    Citādi kaitina, ka reizēm aplikācija tik ilgi “lādējas”, ka ātrāk ir izņemt telefonu un atvērt to ko vajadzēja.

    Ceļojumā noderēja tīri labi. Redzēs kā strādā darbadienās mājās.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *