Miks Latvis

“Skolotāju datoru” programma

Laikam jau visi zina, ka Īpašo uzdevumu ministres elektroniskās pārvaldes lietās Ina Gudele jau kādu laiku atpakaļ bija paziņojusi, ka tuvāko divu gadu laikā ikviens Latvijas skolotājs, tiks nodrošināts ar savu portatīvo datoru. (!)

Atsaucoties uz Linux centra rakstu par skolotāju datoriem 8. februārī nosūtīju saīsinātu to pašu pieklājīgo jautājumu:

Labdien!

Elektroniskās pārvaldes sekretariāta mājaslapā (http://www.eps.gov.lv) uzzināju par to, ka nākamajos divos gados katrs Latvijas skolotājs tiks nodrošināts ar klēpjdatoru.

Tā kā “Skolotāju datoruprogramma sāks darboties jau nākamgad, rodas sekojoši jautājumi:

Vai tika rīkots konkurss par datoru iegādi? Ja jā, tad, kas uzvarēja un kādi datori tiks piedāvāti skolotājiem, t.i., vai varētu noskaidrot minēto klēpjdatoru tehniskos parametrus, to izmaksas un ar kādu programmatūru paredzēts tos aprīkot?

Šorīt (pēc 12 dienām, jo gan ministre, gan padomnieks diemžēl slimoja) no ministres padomnieka saņēmu arī atbildi:

Labrīt!

Noteikti būs iepirkums saskaņā ar likumu. Tā kā finansējums pirmajai datoru partijai būs pieejams šā gada otrajā pusē, tad konkurss tiks rīkots atbilstoši piekļuvei finansējumam. Datoru specifikāciju sagatavos darba grupa, kurā būs speciālisti no IzM, ĪUMEPLS un asociācijas LIKTA un LDA (datortehnoloģiju asociācija). Datoru specifikācijas darba grupa darbu sāks martā. Tie tiks apgādāti ar nepieciešamo biroja programmatūru, bez specifiskām programmām, kuras tad varēs iepirkt katra skola atbilstoši to finansējumam. Daļa specifisko programmu, kas skolotājiem būs nepieciešamas tiešajā darbā, tiks pasūtītas centralizēti programmas IKTIK ietvaros sākot no šā gada oktobra, kad būs pieejams ERAF finansējums.

Tuvākajā laikā abu ministriju darba grupa izstrādās grafiku, kuriem skolotājiem, kurās skolās pirmajiem dos datorus.

Šogad datori tiks iepirkti vismaz par 700 000 LVL.

Ar cieņu, Dainis Miķelsons, ministres padomnieks.

P.S. Es atvainojos, ka Jums atbilde bija jāgaida tik ilgi. Ministre un es pagājušajā nedēļā slimojām.

Tagad rodas jautājums, kas ir tā biroja programmatūra, ar kuru tiks apgādāti datori? Es nerunāšu par to, ka mēs varētu sekot citu valstu paraugam un ekonomēt ar OS izvēloties kādu no Linux distributīvu plašā klāsta. Es gribētu vismaz cerēt, ka skolotājiem neiepirks MS Office 2007, bet viņi varētu lietot OpenOffice.

Latvijas vispārizglītojošajās skolās ir aptuveni 24000 skolotāju (pēc IZM datiem). Veiksim rupjus aprēķinus – portatīvais dators maksā 300 Ls (ja tiek veikts iepirkums lielā apjomā) kopā būtu nepieciešami 7,2 miljoni latu. Šogad ir piešķirta desmitā daļa no summas.

Vai tas vispār ir reāli, līdz 2008. gadam paspēt apgādāt visus skolotājus? Cik datorus viņi var atļauties šogad iepirkt? Apmēram 2000? Uz šādiem apjomiem MS programmatūra varētu izmaksāt orientējoši ap 60 Ls. Kopā par visiem datoriem programu nodrošinājumā vajadzētu iztērēt 1,4 miljonu Ls. Par šādu naudu jau varētu veikt apmācības kursus un apmācīt skolotājus darboties ar atvērtā koda produktiem?

Nākamajos divos gados katrs Latvijas skolotājs tiks nodrošināts ar portatīvo datoru, to reģionālajā seminārā „Latvija@Pasaule iniciatīva Jelgavas pilsētā un rajonā” paziņoja īpašu uzdevumu ministre elektroniskās pārvaldes lietās Ina Gudele.

Nu principā es esmu mazliet apjucis. Ja kāds var precīzāk prognozēt portatīvā datora vai programmatūru licenžu cenas, es būtu ļoti pateicīgs.

34 Responses

 1. Raksti tā, it kā mūsu valdību nezinātu. Nu un, ka solīja? “Tā arī bija plānots, diemžēl neizdevās to laikus izpildīt, jo “. Citiem vārdiem – ja sanāks laikā, būs OK, ja nē – gan jau, ka kāds cits (konkrētāk – neviens, tā vienkārši sanāca) būs vainīgs.

 2. Nu nezinu gan vai ar to linuxīti viss būtu tik jauki. Francijā vai Vācijā arī izdomāja ietaupīt un jaunajiem pc uzlika linux, tad beigās visa cilvēku apmācība, programmu izstrāde (lai jaunā sistēma būtu savienojama ar veco, iestrādāto) izmaksāja vairāk nekā uzlikt Win.
  Ok, iespējams OO ir palicis gudrāks, bet šaubos vai tas netraucēs jau tā pagrūto Office programmu apguvi. Un vai gadījumā Microsoft šādiem mērķiem domātu softu nepārdod par smiekla naudu, vai pat daļēji par brīvu?
  Zinu, ka studenti pilnīgi legāli un par brīvu varēja iegūt Win, protams, kā download, bet tāpat legālu versiju.

 3. 0nkuli, Tu mani satriec kārtējo reizi. Atvērtā koda fanāts, tas nav tik easy. Aiz kam, atvērtā koda programmatūra nav vēl izaugusi līdz MS līmenim. Nav. OO principā ir vienkārš Wordpad, un nekas vairāk. Ar Office 2007 nav pat iespējams salīdzināt. Aiz kam, konkursos parasti ir prasības, MS Office vai ekvivalents (ja tiek piedāvāts ekvivalents, tad ir nepieciešams aprakstīt programmatūras funkcionalitāti, saskarnei ir jābūt maksimāli līdzīgai, un nepieciešams veikt lietotāju apmācību, kā arī nodrošināt programmatūras apkalpošanu garantijas periodā… ) neticu, ka ir kāda kompānija Latvijā kas to var, un kas to gribētu darīt, ja tā paša Ms Office EDU licences cena ir ~ 60 Ls. Priekš kam čakarēties ar to atvērto kodu, jo izmantot atvērto koda programmatūru tādā daudzumā piegādātājam manuprāt, ir milzīgs risks.

  Pie tam, ja iepirkumā tiek iesaistīts ERAF finansējums, tad tas ir noteikts projekts, un visam ir jānotiek noteiktajā/plānotājā laikā, jo savādāk valsts neizpildot plānoto nevar dabūt atpakaļ naudu no ES. Un ja godīgi, stipri šaubos par tiem 24000 skolotājiem, ka viņiem visiem tiks iepirkti datori. Drīzāk tur būs kāds kritērijs. Un domāju, ka līdz 2009.gada (kāpēc tekstā minēts 2008?) sākumam to ir reāli izdarīt.

 4. ef: Piekrītu, ka MS office iespējas ir (paļaujos uz citu sacītā, neemsu pats salīdzinājis tik sīkumaini) vairāk, taču kuram skolotājam viņas būs nepieciešams izmantot vai viņas arī izmantos? Un ja pat tāda vajadzība radīsies, un viņš tādu neatradīs OO, tad mierīgi to varēs izdarīt pa savam stilam, tā, kā darīja to līdz šim…

 5. Par windows es jau minēju, ka man nav žēl, lai jau lieto to, ja uz kvantumu dārgi nav, bet kāpēc skolotājiem ir vajadzīgs 2007 ofiss to gan es nesaprotu. Viņi rakstīs wordā tekstus un ar to pietiek, ekseļa piedāvātās iespējas ar šie neizspiedīs līdz maksimumam, tāpēc domāju, ka vairāk par OpenOffice nav pelnījuši. Tākā 2007 ofiss pārdodas atsevišķi varētu skaistu naudiņu ietaupīt.

 6. Onkuli, tavi kaķa ņaudieni vienā bariņam IT cilvekiem zinama interneta lapelē neko nedos. Tev ir 2 varianti:
  1) Ej lielajā politika un visu izmaini
  2) Stresa Nav un liecies mierā

 7. 1) laikam jau citu variantu nav :)
  2) stress būs tad, kad atklāsies, kārtējā šīs supersievietes blēdība

  Atkārtošu vēlreiz, ka skolotājiem nav vajadzīgs jaunais ofiss ar tām vajadzībām, kas ir viņiem pilnīgi pietiek ar OpenOffice. Vai ne tā?

 8. Lielajām programām ir daudz labu lietu. Cik no visas šīs funkcionalitātes praksē tiek izmantots bez krāniņa staipīšanas par to ka man ir ofiss 2007?! (ir labi zināms, ka excel funkcionalitātei tiešām pašlaik ītas alternatīvas nav ofisa vides programmām bet arī tā funkcionalitāti labi ja izmanto 1-3% lietotāju).

  Kad tu, ef, pēdējo rizi izmantoji exelī Pīrsona korelācijas koeficientu?! a?!

  Pastāstat man lūdzu kas tajā 2007 ofisā ir tik ūber kruta, lai es par viņu maksātu?! Dažādas sarežģītības dokumentus un bakalaura darbus esmu rakstijis OO un bez jabkādām problēmām, ja šo dokumentu noformēšanas, runa šoreiz par pieņemsim bakalaura darbu, prasības var uzskatīt par kautcik vērā ņemamu atskaites punktu funkcionalitātes prasībām pret ofisa programmatūru.

  Par ofisa lietām es drīzāk gribētu teikt, tas ir pieradums no vienas puses un veiksmīgi sačakarētas smadzenes ar domu ka mēs jau neko nevaram un neko nespējam davai samksājam un liekamies mierā. Un tam ka starp 2003 un 2007 ofisu normāls lietotājs neredzes ne mazakās atšķirības funkcionalitatē ir dziļi pofig. (daži simti šur vai tur – pofig)

  Un iesaku vēl paskatīties kas notiek lieliskajā eiropā diez kapēc necik sen bija runa par ateikšanos/pāreju no MS failu formātiem uz atvērtiem formātiem (jāpapēta termiņi un nosacījumi). Tas jau ir zināms-tad kāda mārutka pāc ir jāpērk lietas kuras neatbalsta formātus, kuri pēc dažiem gadiem būs de-facto standarts datu apmaiņā un arhīvos?! Vai tas ir apzināts pasakums, lai sagatavotu pāris merkaķiem darbu un kādia firmai lielisku darbu datu konvertācijai?!

 9. get real. kompjus apgādās ar VISTU un par 300ls atbilstošu dzelzi nevarēs iepirkt… neesi pamanījis kā ir noformēta atbilde? galvenais nav apgādāt n skolotājus, galvenais ir iztērēt n naudiņas apgādājot skolotājus! portatīvais būs no 700-1000Ls + vista + ofiss.

 10. Sandis: pareizi, pareizi, mēs jau arī spriedām, ka ņemot vērā neseno Gudeles un Bila rokasspiedienu, tur tiešā vai “gandrīz tiešā” veidā būs pateikts: Vista + Office 2007 + Tildes Birojs un tā novāktā komanda ļoti smalki šīs lietas atrunās vārdā neminot ne Vistu ne MS Office, bet specifikācija būs visai nepārprotama.

 11. Radās tāda jestra doma. Varbūt uztaisīt mazu aptauju kolotāju vidū par to kādām prasībām viņuprāt butu jāatbilst viņu datoram, ok tas pēc definīcijas neko īpaši nemainīs tikai pardādītu lielo atšķirību starp to ko vajag starp lielajiem “domātājiem” un reālo darītāju prasībām.

  Vai ir vispār veikta skolotāju prasību noskaidrošana jeb tās ir tikai ministrijas “vīzijas” par tēmu kas būtu skolotājam jālieto?!

 12. mana mamma ir skolotāja, viņai tas sertifikāts laikam ir, bet varētu būt ne pirmā svaiguma. ja es viņai priekšā noliktu OO viņa neatšķirtu to no worda varu saderēt uz savu cepuri

 13. Atšķirtu. Es savai mammai iebaroju OO un viņa nav nekāda super IT zinātāja. Viņa atrada, ka OO nav visu funkciju, kas nodrošinātu viņas darba vajadzības.

  Starp citu, es jau pa šito uzrakstīju savā blogā pirms kāda laika. Man sanāca, ka visas Latvijas skolotāju datorizācijai vajadzēs 50 miljonus un, ja piesaistīs ES naudu, tad tikai 12 miljonus no valsts budžeta.

 14. Klasiskākās asaras par to kas ir un kas nav OO salīdzināumā ar MS parsti ir sasistīts ar lapu numerāciju, par atēlu paskaidrojumiem un dažādu lietu numeracijām uc. shitiem tekstā ļaudis tikai priecājās.
  Ganjau varbūt vēl kautkas bet lapu nummerācija ir tas par ko ļaudis raud visvairāk-pārējais jau ir pupu mizas un lietas ko lieto reizi trīs gados vai pamana tikai pie jauna ofisa instalācijas pārejot pāri visām izvēlnēm meiģinot visās vecajās lietās atrast ko jaunu un piefiksējot “ak tāda fīča arī ir!”.

 15. ku-ku, Pīrsona korelācijas koeficenta izmantošana Excelī nav rādītājs. Varu atzīt godīgi, ka man patīk Office 2007 lietošanas ērtums ilgākā laika periodā, un to nevar salīdzināt ar OO. Nevar. OO visādi sīkumi kaitina, un, protams, pieradums pie MS Office, ko gan varētu labot. Un es kā advancētāks lietotājs (par sevi tādu uzskatu), varētu lietot arī OO, ko esmu darījis, bet neaizrauj. It sevišķi, ja visa programmatūra ir pieejama licencēta. Bet jebkurā gadījumā, pāreja uz OO prasītu ilgāku laika ieguldījumu, kā arī krietni lielāku finansiālu ieguldījumu.

  Kā arī vēlreiz minu un uzsveru, EDU licenču cenas atšķiras ļoti no “parastajām” cenām. Un vēl jums ir grūti saprast, ka cenas starp mazumtirdzniecību, un cenas starp konkursu piegādēm mēdz stipri atšķirties. Saprotams, ka tās ir zemākas.

 16. Atkaartoshos laikam, tachu – ne jau visiem skolotaajiem buus portabljadjnjiki. Tikai tiem, kas speej ECDL nokaartot. Un zini, esmu bijis uz vairaakaam rajona informaatikas skolotaaju metodisko apvieniibu seedeem un esmu secinaajis, ka ne katrs informaatikas skolotaajs ir speejiigs nokaartot to ECDL. Ok, lielos vilcienos vinji zin officu, zin par datora pamatlietaam viskaut ko. Bet dazham taa zinaashanu baaze ir iesuunojusi. Protams, varbuut samaaciitos un nokaartotu. Bet tie ir tikai informaatikas skolotaaji, taa ir neliela dalja (buutu interesanti kaut kur izrakt, cik tieshi). Cik no paareejiem kaut ko jeedz atbilstoshi ECDL prasiibaam? Es te savaa skolaa redzu darba koleegjes uchenes… Tak vinjas nezin elementaras lietas, visas zinashanas beidzas ar to, ka prot wordaa ieboldeet burtus un iecentreet. Dazha laba pat noseivot dokumentu neprot, tikai izdrukat. Excelis, kuraa vinjaam jaavada savas audzinaamaas klases atziimes, sagaadaa nenormaalas raizes, nekaadas formulas, protams, nemaz skatiisimies. Un neticu, ka visas vinjus nu tik skries maaciiities, lai tiktu pie haljavnaa portatiivaa. Ok, buus dalja, kas shiis akcijas iespaidaa ko jaunu apguus. Bet dikti neliela dalja.

 17. pilnībā piekrītu Edijam, ka pat visi informātikas skolotāji nav spējīgi ar pirmo piegājienu nokārtot ECDL (pirms 4 gadiem tie bija kādi 15-20% no visiem eksāmena kārtotājiem), savukārt citu priekšmetu skolotājiem klājas vēl grūtāk
  no otras puses, tiek rīkoti speciāli sagatavošanās kursi, kam vajadzētu uzlabot situāciju

 18. Muah.. kjapljaps pa 300Ls :)
  Esi reaals. Kjapljapi ar OS pa 300Ls naf.

  Nah skolotaajiem tildes birojs?
  OO labo kljuudas.
  Vaardniicas ir pieejamas internetaa.. prieksh kam lieki teereeties ?

 19. Rupji reikjinot leetaakie kjapljapi bodee maksaa ~380Ls
  Veikala uzcenojums līdz 20% parasti ggan ~ 10%
  Taatad.. iepirkums taadam drankjim ~ 304Ls . (tas ir reikjinot maksimaalo uzcenojumu. Reaali viss driizaak tas iepirkums buus ~330-340Ls)
  + windows.
  1k taljpljapu nav nemaz tik daudz. Nekaadas uuuuuberkosmiskas atlaides nedabuusi. Nebuus nekaadadas 30% atlaides.
  Uz taada apjoma tenderiem tirgotaaja uzcenojums nav lielaaks pa 3%
  Taa ka grozi kaa gribi, bet kjapljapu ar XP pa 300Ls nedabuus.

 20. Muah :)
  Domaajams, ka uz lielajiem apjomiem taas atlaides ir +/- dazhi procenti vai % daljas.
  Vairumnieks jau taa pats neliek vairaak kaa 5%.
  uz lieliem tenderiem biezhi vien vairumnieka % ir pat zem 1%.
  Razhotaajs arii nedos kosmiskas atlaides. Un kaapeec gan ? Neatkariigi no taa ir vai nav atlaides datori tiks pirkti.. kaapeec dot atlaidi ? :D

 21. ja ļaus učukiem izvēlēties, tad, protams, visi kliegs: podavai MS offisu un tikai …
  bet, tas tik tāpēc, ka neko citu vairums nav redzējis; lielākie stulbeņi, ieraudzījuši nepazīstamu interfeisu nevis mēģina to izmantot, bet nebalsī brēkdami aiztinas :(

  Tāpēc, nemainot datorapmācības principus, ko mainīt būs pagrūti;
  bila un gudeles rokasspiediens neko labu apmācības sistēmai nesola, jo tupākie apmācāmie pēc tam jebkādu citu softu reizēm atpazīt atsakās – meklē kautko jau redzētu, diemžēl

 22. Vispār man ir ideja ko kādi entuziasti varētu palīdzēt īstenot. Reāli vajadzīgs gandrīz vai tikai morāls atbalsts…
  Man vel mājās stāv pārdesmit oriģinālie ubuntu 6.06 un līdzīgi kubuntu diski. Varētu pabraukāt pa skolām un parādīt visus linux plusus. Lieta tāda, ka bērni nemazām nezin par tāda eksistenci.
  Būtu jāparāda sākumā visi beryl un compiz – tas piesaistītu jau vizuāli un ar to, ka šie efekti nerij daudz resursu, kā Vista. Jāparāda OO un citas progas. Beigās jāparāda arī izcilākie spēļu paraugi, lai piesaistītu geimerus. Šie skrīni >> http://linuxgamer.times.lv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *