Laikam jau visi zina, ka Īpašo uzdevumu ministres elektroniskās pārvaldes lietās Ina Gudele jau kādu laiku atpakaļ bija paziņojusi, ka tuvāko divu gadu laikā ikviens Latvijas skolotājs, tiks nodrošināts ar savu portatīvo datoru. (!)

Atsaucoties uz Linux centra rakstu par skolotāju datoriem 8. februārī nosūtīju saīsinātu to pašu pieklājīgo jautājumu:

Labdien!

Elektroniskās pārvaldes sekretariāta mājaslapā (http://www.eps.gov.lv) uzzināju par to, ka nākamajos divos gados katrs Latvijas skolotājs tiks nodrošināts ar klēpjdatoru.

Tā kā “Skolotāju datoruprogramma sāks darboties jau nākamgad, rodas sekojoši jautājumi:

Vai tika rīkots konkurss par datoru iegādi? Ja jā, tad, kas uzvarēja un kādi datori tiks piedāvāti skolotājiem, t.i., vai varētu noskaidrot minēto klēpjdatoru tehniskos parametrus, to izmaksas un ar kādu programmatūru paredzēts tos aprīkot?

Šorīt (pēc 12 dienām, jo gan ministre, gan padomnieks diemžēl slimoja) no ministres padomnieka saņēmu arī atbildi:

Labrīt!

Noteikti būs iepirkums saskaņā ar likumu. Tā kā finansējums pirmajai datoru partijai būs pieejams šā gada otrajā pusē, tad konkurss tiks rīkots atbilstoši piekļuvei finansējumam. Datoru specifikāciju sagatavos darba grupa, kurā būs speciālisti no IzM, ĪUMEPLS un asociācijas LIKTA un LDA (datortehnoloģiju asociācija). Datoru specifikācijas darba grupa darbu sāks martā. Tie tiks apgādāti ar nepieciešamo biroja programmatūru, bez specifiskām programmām, kuras tad varēs iepirkt katra skola atbilstoši to finansējumam. Daļa specifisko programmu, kas skolotājiem būs nepieciešamas tiešajā darbā, tiks pasūtītas centralizēti programmas IKTIK ietvaros sākot no šā gada oktobra, kad būs pieejams ERAF finansējums.

Tuvākajā laikā abu ministriju darba grupa izstrādās grafiku, kuriem skolotājiem, kurās skolās pirmajiem dos datorus.

Šogad datori tiks iepirkti vismaz par 700 000 LVL.

Ar cieņu, Dainis Miķelsons, ministres padomnieks.

P.S. Es atvainojos, ka Jums atbilde bija jāgaida tik ilgi. Ministre un es pagājušajā nedēļā slimojām.

Tagad rodas jautājums, kas ir tā biroja programmatūra, ar kuru tiks apgādāti datori? Es nerunāšu par to, ka mēs varētu sekot citu valstu paraugam un ekonomēt ar OS izvēloties kādu no Linux distributīvu plašā klāsta. Es gribētu vismaz cerēt, ka skolotājiem neiepirks MS Office 2007, bet viņi varētu lietot OpenOffice.

Latvijas vispārizglītojošajās skolās ir aptuveni 24000 skolotāju (pēc IZM datiem). Veiksim rupjus aprēķinus – portatīvais dators maksā 300 Ls (ja tiek veikts iepirkums lielā apjomā) kopā būtu nepieciešami 7,2 miljoni latu. Šogad ir piešķirta desmitā daļa no summas.

Vai tas vispār ir reāli, līdz 2008. gadam paspēt apgādāt visus skolotājus? Cik datorus viņi var atļauties šogad iepirkt? Apmēram 2000? Uz šādiem apjomiem MS programmatūra varētu izmaksāt orientējoši ap 60 Ls. Kopā par visiem datoriem programu nodrošinājumā vajadzētu iztērēt 1,4 miljonu Ls. Par šādu naudu jau varētu veikt apmācības kursus un apmācīt skolotājus darboties ar atvērtā koda produktiem?

Nākamajos divos gados katrs Latvijas skolotājs tiks nodrošināts ar portatīvo datoru, to reģionālajā seminārā „Latvija@Pasaule iniciatīva Jelgavas pilsētā un rajonā” paziņoja īpašu uzdevumu ministre elektroniskās pārvaldes lietās Ina Gudele.

Nu principā es esmu mazliet apjucis. Ja kāds var precīzāk prognozēt portatīvā datora vai programmatūru licenžu cenas, es būtu ļoti pateicīgs.