Miks Latvis

ir varianti: Business Software Alliance

Teksts no BSA mājaslapas.

Datorprogrammas ļauj paveikt gandrīz ikvienu darbu ātrāk, lētāk un efektīvāk. Uzņēmumam vairs nav jāalgo trīs grāmatveži, jo pietiek ar vienu. Nosūtīt tāmi klientam Amerikā vairs neprasa nedēļu, bet gan pāris minūtes. Lai izlabotu vienu kļūdu, nav jāpārraksta viss dokuments.

Datorprogrammu tapšanā kāds ir ieguldījis savu laiku, darbu un idejas, lai ļautu Tev strādāt efektīvāk. Šis cilvēks vēlas saņemt par savu darbu atlīdzību tieši tāpat kā ikviens cits.

Latvijā vairāk nekā puse lietoto datorprogrammu ir nelegālas.

Tas liek programmatūras ražotājiem tērēt liekus resursus, cenšoties nodrošināt savu produktu labāku aizsardzību pret pirātismu. Tas nemotivē radīt kaut ko jaunu, jo – tāpat nozags. Bet no tā zaudē ne tikai datorpirāts, bet arī legālais lietotājs.

Pirātisms kavē datorprogrammu attīstību.

Ar šo BSA ir īpaši lepni:

2006.gadā par autortiesību pārkāpšanu, izmantojot nelicencētu grāmatvedības programmatūru, ar 40 stundu piespiedu sabiedrisko darbu tika sodīta kāda Valmieras iedzīvotāja – individuālā komersante. Viņai bija jāatlīdzina datorprogrammu uzņēmumiem radītie zaudējumi 764 latu vērtībā. Forši ne?

2006.gadā SIA “Arhitekta Oļģerta Dūdas birojs” izbeidza uzņēmējdarbību pēc 13000 latu kompensācijas samaksāšanas datorprogrammu ražotājiem par nelegālu programmu lietošanu.

Ceļu būves uzņēmums „BRD projekts” tikai kompensācijās vien datorprogrammu ražotājiem 2005. un 2006.gada laikā samaksāja 30000 latu.

Nepatīk priekšnieka šefošana? Anonīmi paziņo, ka jums ir nelegāla programmatūra. Gribi sataisīt podus savā vietējā skolā vai pašvaldībā. Paziņo, ka datoros ir nelicenzētas programmas vai mp3 faili. Jautrība garantēta.

Protams, ka zagt ir slikti. Ir divi varianti pirkt licenzes vai arī izvēlēties analogus bezmakas atvērtā koda produktus. Varam meklēt šeit – Open Source Alternative.

6 Responses

 1. Liela daļa mācību iestādes ir nostādītas muļķīgā situācijā. Nepietiek līdzekļu normālas datortehnikas iegādei (kur nu vēl licencētām programmām) taču tai pat laikā standarti un programmas paredz mācību procesā izmantot Windows un Microsoft Office.
  Open Source Alternative? Skolā pagaidām tas nav reāli. Protams, skolēnus vajag informēt un iepazīstināt ar alternatīvām bezmaksas programmām, taču, kamēr valsts ieskaite 10.klasei (un drīzumā arī 7.klasei) ir balstīta uz M$ Office izmantošanu, tikmēr izmaiņas nav sagaidāmas.

 2. Pats atbalstu legālu programmatūru, bet tādas kompānijas kā BSA mani drusku kretinē, lai gan patiesībā labi vien ir, ka ir. Jo vairāk cilvēku paņems priekšā, jo vairāk pāries uz open source /free software (ja cilvēks nevar atļauties maksāt, tad nevar, nu nesāks viņš pirkt neko arī pēc soda). Un, ja pietiekami daudz cilvēku pāries, varbūt tās kādreiz būs tikpat lietojamas kā Windows (es domāju tieši popularitāti un no tās izrietošo 3d party support – draiverus, spēles, “pašmāju” mazos softiņus). Turklāt tā ir mentalitāte. Vēl pirms dažiem gadiem es nevarēju iedomāties sevi pērkam kādu software par naudu, tagad jau sarakstā ir viena topošā spēle un lēnām vācu līdzekļus vairāku softu, bez kuriem savu ikdienas dzīvi nevaru iedomāties, legālai iegādei. Es pērku to, ko varu atļauties, ko nevaru – dabonu pa citiem kanāliem un ceru, ka kādreiz varēšu. :) Jo patiesība ir – ja tie, kas pelna ar softu, nespēs nopelnīt, softa nebūs. Un es neesmu ar mieru, ka labi softi (t.sk. spēles) pazūd. Lielos industrijas sūdus (>75% filmu, spēļu, mūzikas) gan netaisos pirkt nekad, tikpat daudz finansu, cik principa dēļ. To, kas man patīk, varu atbalstīt citos veidos (aiziet uz ķini, nopirkt DVD, albumu).

  O, cik gari sanāca.

 3. Nu tie open source nekam neder, ja es nodarbojos ar 3d (lūdzu nepiemini Blender, ta nav profesionāla 3d programmatūra) un arhitektuuru. Tā jau tie ir lietojami un labi, it īpaši jauniem uzņēmumiem.

 4. krutajām firmām nauda pietiek softam tie lai arī pērk. Ja esi iesācējs un naudas nav, varbūt labāk izvēlēties atvērto kodu. Ja blender nav profesionāla 3d programma tad es nezinu, kas ir. Šajā lapā ir uzskaitīti uzņēmumi, kas izmantojot blender pelna naudu: http://www.blender.org/community/professionals/
  Cita lieta ir tas, ka blender ir jāapgūst, tāpat kā ir jāpierod pie gimp (kas man pašam ne visai izdodas). Visa lieta ir pieradumā.

 5. Pilnīgi precīzi-pieradums ir vislielakā problēma jaunu lietu apgūšanai. Tādēļ arī ir tik izdevīgi būt pirmajam ar ko lietotājs saskaras un redz. Skolās MS, augstskolās dažādi kursi balstās tikai un vienīgi uz komerciāliem produktiem, un lai cik jautri tas neliktos paši pasniedzeji bieži vien arī ir izplatītaji (labākie zināmie piemēri iz augstskolu vides MicroStation=RTU, ESRI=LU, ganjau ir vēl). Sagatvojam darbiniekus darbam ar attiecīgo programmatūru un tālāk jau nākošajiem darba devējiem nekas cits neatliks kā pirkt to, ar ko māk strādat, jo ļoti maza daļa potenciālo darbinieku ir tādi, kas jaunas lietas grib un var apgūt ātri ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *