Pasapņosim. Iedomājieties grāmatu, kura eksistē tikai katra lasītāja prātā. Grāmata, kura katram lasītājam ir savādāka. Pieskaņota viņa unikālajām sajūtām un vēlmēm. Iedomājieties milzīgu teksta “pavedienu” krātuvi.

gramatag.PNGSākot lasīt vēl nesarakstīto grāmatu mēs vispārīgi ieskicējam žanru, galveno varoni vai varoņus notikumu vietu un laiku, atbildot uz vienkāršiem jautājumiem kādā atvērtā koda grāmatu ģeneratorā. Vienmēr tiek dota izvēle no pieejamajiem “pavedieniem,” kā arī iespēja tos modificēt, vai sarakstīt pašam savu jaunu pavedienu.

Iedomājies, ka vēlies nākamajā rindkopā dabas skata aprakstu ar rietošu sauli un ziliem pakalniem un pēc birkām (tagiem) vari no datubāzes atlasīt sev šķietami piemērotākos variantus (vai sarakstīt pats vēl labāku). Turklāt vari dot norādījumu rādīt populārākos teksta gabalus, vai gluži otrādi vismazāk izmantotos (attiecīgi maksas, vai bezmaksas). Katram teksta gabalam – teikumam, rindkopai ir savs autors, ja teksts tiek modificēts, tad tas tiek saglabāts, kā alternatīvs variants un tam tiek dota norāde gan par tā autoru, gan “labotāju.”

Tādā veidā ar laiku sakrājas milzum daudz variācijas par tēmu, no kurām galu galā katrs var salipināt savu puzli – sarakstīt savu grāmatu. Ar laiku tiek pievienoti arī tekstu bloki no senām un slavenām grāmatām.

Grāmatu beigās būtu iespējams arī izdrukāt un par attiecīgu samaksu arī iesiet un dot ISBN kodu. Tādejādi, katrs varētu kļūt par grāmatas autoru un izdevēju vienā personā. Grāmatas pirmajās iekšlapās būtu dota informācija par informācijas avotiem un līdzautoriem, sīkā drukā būtu norādīts arī procentuāls citu autoru ieguldījums.

Šādu grāmatu sākotnēji iespējams lasītu tikai autora paziņas, bet ja tā būtu pietiekami laba un aizrautu arī citus, tad ar šo lietu varētu arī pelnīt.

Pavedieni un teksta gabali varētu būt bezmaksas, ja arī fināla darbs netiek pārdots par naudu, taču, ja grāmata tiek veidota ar nolūku pārdot, tad katram svešajam autoram tiek procenti no grāmatas peļņas, turklāt, jo vairāk cilvēku izmanto kādu teksta gabalu, jo dārgāks (ienesīgāks) tas kļūst.

Iespējas šādām variācijām ir milzīgas un jo vairāk cilvēku iesaistītos, jo kvalitatīvāks kļūtu šis milzu projekts.

Kāds ir gatavs norealizēt konceptu?