Daži no mums abonē žurnālus vai avīzes, daži abonē RSS un nesaprot kā var maksāt par pastiprinātu koku izciršanu papīram, ja tās pašas ziņas var lasīt arī internetā.

Apdrukātam papīram ir sava pievilcība. To var sajust ar pirkstiem, pāršķirt lapas, izbaudīt ilustrāciju krāsas, priecāties par papīra tekstūru. Katram žurnālam ir savs svars un vērtība. Piemēram, es izbaudu katru Fotokvartālu, kuru paņemu rokās ir bauda, tā ir tik patīkama pārmaiņa paņemt rokās labu lasāmvielu un izjust teksta “svaru” un svaru. Piemēram, es labprāt palasītu mxz.lv drukāto versiju (it sevišķi, ja tur būtu arī solītie fotoattēli, kuri pēdējā laikā ir tikai saitēs uz flickr).

Iedomājamies, ka mums ir maza tipogrāfija, veiksmīga ideja un lieliski realizēta web 2.0 mājas lapa. Mēs pārdodam pesonīgo laikrakstu, kurā viss sarakstītais ir domāts konkrētam lasītājam.

Es kā lasītājs izvēlos kādu no jau gavajiem salikumiem, kuri veidoti ar viltīgu izdomu un CSS (esmu šo to lasījis par CSS piemērotību drukāšanai, esot OK). Izvēlos vāka izkārtojumu, norādu, lai izmanto uz random ģenerētu TVNET, flickr vai kādu citu dienas bildi vai arī ko statisku.

Izvēlos papīra tipu (žurnālveidīgu vai avīžveidīgu) un sleju skaitu. Pielāgoju lapu izmērus savām vēlmēm. Varu izvēlēties jau gatavus žurnālu variantus, man ir iespēja saņemt lētāku izdevumu, ja izvēlos biežāk izmantotus salikumus, vai ja izmantoju kādu jau gatavu lapu (piemēram, lapa ar vispārīgām ziņām īsumā, kura ir gandrīz katrā laikrakstā ir divreiz lētāka nekā pārējās).

Tālāk man atliek izvēlēties kurās vietās kādus RSS fīdus es ievietoju, un cik daudz vietas tie aizņemtu. Ja mani interesē konkrētas sfēras es paņemu tieši tās ziņas kuras nepieciešamas un atstāju vienu lapu vai puslapu svarīgākajām vispārīgajām ziņām. Pilnīga brīvība par satura izvēli.

Izvēlos periodiskumu, norādu saņemšanas adresi un gaidu pie pasta kastītes.

Protams tas viss izklausās sālīti, bet tiek dota izvēlēties visbiežāk izmantotos regulējumus par lētāku samaksu, turklāt, ja žurnāli tiek pasūtīti vairumā (uzņēmums saviem darbiniekiem) tad protams izmaksas un cena sarūk. Par konkrētām cenām ir grūti spriest, bet interneta plašumos jau ir redzētas līdzīgas lietas, kuras varētu pielāgot.

Šis tehnoloģiskā ziņā ir solis atpakaļ, ja runājam par web saturu, bet solis uz priekšu ja runājam par drukātajiem medijiem. Man patiktu šāds izdevums, jo tas būtu divu pārbaudītu vērtību sakausējums.