Miks Latvis

Podkāsts

Iedvesmojoties no Artūra raksta, nolēmu īsi uzrakstīt par to, kas ir podkāsts.

Īss ievads podkāstos.

Avīzē žurnālista sleja ir līdzīga bloga ierakstam.

Radio raidījums ir līdzīgs podkāstam.

TV raidījums ir līdzīgs video podkāstam.

Tātad podkāsts vienkārši sakot ir tāds amatieru veidots skaņas fails, kurš līdzinās radio raidījumam. Tāpat kā radio tiek runāts par visām iespējamajām tēmām tāpat ir ar podkāstiem. Un līdzīgi kā ar blogu rakstiem arī podkāstam ir sava noteikta regularitāte, lai gan tā var būt arī ne īpaši izteikta.

Latvijā podkāstu nav ir viens mūzikas kāsts kuts.lv/podcast. Nu labi Un ir viens miris un viens krievu valodā. Kādreiz sensenos laikos bija diggkāsts (kuru pat nevar vairs noklausīties) tagad gan ir viens vienīgs podkāsts – Jocast. Tāpēc, ja gribat paklausīties kādu podkāstu latviešu valodā, jums tāds vispirms būs pašiem jārada.

Kā klausīties?
Vienkāršākā podkāstu klausīšanās metode ir ar blogā ievietotu mini atskaņotāju. Nospiežam plau pogu un podkāsts skan kā prieks.

Šeit ir podkāsta piemērs, kuru tikko ierakstīju:

[audio:http://www.mikslatvis.lv/wp-content/uploads/2007/05/pirmpod.mp3]

Man pašam visērtākā šķiet mūzikas atskaņotāja iTunes piedāvātā iespēja pierakstīties uz RSS lenti un saņemt audio failu pārnēsājamā mūzikas atskaņotājā. Tas dod iespēju klausīties podkāstu brīvos brīžos, visbiežāk atrodoties ceļā. Tā es, piemēram, rīkojos ar Jocastu.

Atzīšos, ka pats tikai nesen sāku aktīvi klausīties podkāstus, ja neskaita Jocastu, tad man iTunes piegādā arī Bjorkas video podkāstu un Stones Throw podkāstu. Par pēdējo uzzināju no Oriana Anvari.

Ņemot vērā, ka podkāstu izveidot ir sarežģītāk nekā bloga ierakstu, domāju, ka ar podkāstiem tik ātri nesāksies tāds bums, kāds pašlaik sākas ar blogiem. Tas ir bēdīgi, lai rastos kvalitatīva klausāmviela ir nepieciešama konkurence, kamēr konkurences nav monopolists var taisīt lažu. Lai gan Latvijas gadījumā pat par lažu nevar runāt, jo nav arī monopolista.

Ceru, ka pēc šī teksta izlasīšanas kādam radīsies interese un vēlme papētīt to podkāstu būšanu mazliet tuvāk un varbūt Latvijā radīsies arī kaut kas klausāms.

33 Responses

 1. Hehe, labi sanaak taa, jums barinjaa, Arturs, tu, tad vel bija krizdabz.. un man liekas pozitivi tas, ka kopejai shiis lietas ieveersto cilveku skaits ir liels ;) malachi.
  isak sakot – tada ka akcija sanakusi un cerams ka bus auglji !

 2. viena lieta, kas man nāk prātā saistās ar to pašu kvalitāti. Rakstiņu var diezgan ātri pārskriet ar acīm, bet tādu podkāstu – jāklausās…

  Bet ir pluss – nav jāsēž pie kastes, var paņemt līdz :)

  Nu – atnāks, redzēs ;)

 3. kubiksovs: kad fotografē centies pēc iespējas labāk iekadrēt un esi nedaudz radošāks.

  ar to es gribēju teikt, ka viegli jau teikt neminstinies un runā brīvāk, bet kad viss nonāk līdz darīšanai, tad labie nodomi pazūd nebijuši :)

  bet jā tev ir taisnība :)

 4. + tomer man spriest u ndomat, ka vidkasti ir grutaki.. kameras prieksha pirmkart grutak nostaaties un bazaret + tehniski grutak, tomer, video, bla bla..

  taka es paredzu ka drizuma buus podkasti kaadi noteikti, vai noturigi, noteikti jabut kadam, ja ir mums tik daudz blogu, un dalja patiesham noturigi un jauki, tad es domaju vismaz 1 vai 2 podkasti buus un turesies, varbut bus vairak, bet cik noturigi nezinu, …

  vidkasti, hm, moska ari kaads buus bet vai divi u ntriis..diezvai! viens – varbuut jaa ;)

 5. nuu, ja kāds nezin, tad netvibes piedāvā tādu fīču, ka var lasīt tālāk visus rss fīdus, kamēr skan podkāsts.. (es nezinu vai tā ir kādam citam rss readerim)

 6. tas ir liels plus, jo reti, kad es noklausos tos “runājamos” podkastus līdz galam, kad rss viss ir tā teikt izlasīts vai izskatīts.
  personīgi vēl klausos vienkārši pasaules ziņas, bet pareti sanāk, jo nav tā īsti laika to ielikt ipodā :/
  protams mūzikas podkāsti vienmēr paliek kā klausīti ;)

 7. Es vienkārši neredzu jēgu klausīties podkāstus, kas principā ir bloga ierakstu tikai audio formā. Ja jau es esmu pie datora un esmu atvēris to blogu, labprāt palasu tekstu, nevis muļķīgi sēžu, blenžu ekrānā un uz austiņām klausos, ko tu tur saki.

  Podkāsti ir vērtīgi un interesanti tikai tad, ja to saturs ir tāds, ko nevar rakstiski noformēt. Piemēram, 3 tavas pēdējā laikā atklātās foršās dziesmas, vai ierakstīta kaimiņa lamāšanās trepjutelpā. Kautkas tāds.

 8. Domāju,ka podkāsts ir izdevīgākais variants nopietnu sarunu, interviju ierakstīšanai. Vispār ir jābūt labam runātājam, par sevi un savu dikciju pārliecinātam cilvēkam, lai podkāstu būtu vērts klausīties.

 9. Bet labi sanāca. Protams, to pašu, ko 0nkulis ierunāja, varēja arī uzrakstīt, bet šāds “kontakts”, ja tā to var nosaukt” ir daudz tiešāks un personiskāks par ierakstu. Tomēr ir patīkami un interesanti dzirdēt balsi, kas rada sajūtu, ka runā tieši ar Tevi.

  Labi sanāca paraudziņš.

 10. Ar podkaastiem ir kaa ar blogiem, vai kaa ar kaadu eedienu – nu ja tev nepatiik, ja nevari klausiities, ja liekas ka dikcija svaka, vai teemas neinteresantas, tad to var neklausiities/nelasiit, taa pat kaa neest oliives, ja tev taas negarsho.

  Ja nemaldos, tad ir divi veidi cilveeku – vieni, kas klausaas podkaastus, un otri, kas to nedara. Neviens nav ne labaaks ne sliktaaks, un tas, pie kuras kategorijas tu piederi, ir atkariigs no tevis pasha.

  Uszveru veelreiz ja kaads nesaprata galveno domu – ja tev nepatiik kaut kas, tad taa nav spiesta lieta to dariit. Paarsvaraa taa ir…

 11. nav podkāstu un nav arī vlogu. parastu blogu rakstīt ir salīdzinoši vienkārši, jo podkāstam tev ir jāmāk gludi runāt un improvizēt. ja nav pieredzes, var rakstīt scenāriju, un bieži tas ir vislabākais variants, tomēr neder diskusijai. es pats podkāstus klausos kaut kur pārvietojoties, bet pēdējā laikā biežāk audiogrāmatas. tāpat, jūtūbē var pierakstīties uz kanāliem, lai tiem sekotu līdzi, un man tādu ir 40, kaut gan tas ir par daudz, jo es negribu katru dienu stundu kaut ko tur skatīties.

  @mxz
  neviens tev neliek klausīties sēžot pie datora.

 12. Katrā ziņā, ja kādu interesē sava bloga duplicēšana podkāštu formā tiem, kam patīk klausīties nevis lasīt blogu, vai tiem, kam tā ir vienkāršāka pieejam (nedrīkst tomēr aizmirst, ka kādam varbūt ir vāja redze vai kas tamlīdzīgs, kas traucē lasīšanu), tad te ir aprakstīts šis tas šajā jautājumā:
  http://www.456bereastreet.com/archive/200705/oreilly_sites_implement_readspeaker_voice_technology/
  Šis vīriņš btw (Rodžers Johansons) arī pats duplicē savu blogu, bet cik daudzi to klausās – to gan es nezinu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *