Iedvesmojoties no Artūra raksta, nolēmu īsi uzrakstīt par to, kas ir podkāsts.

Īss ievads podkāstos.

Avīzē žurnālista sleja ir līdzīga bloga ierakstam.

Radio raidījums ir līdzīgs podkāstam.

TV raidījums ir līdzīgs video podkāstam.

Tātad podkāsts vienkārši sakot ir tāds amatieru veidots skaņas fails, kurš līdzinās radio raidījumam. Tāpat kā radio tiek runāts par visām iespējamajām tēmām tāpat ir ar podkāstiem. Un līdzīgi kā ar blogu rakstiem arī podkāstam ir sava noteikta regularitāte, lai gan tā var būt arī ne īpaši izteikta.

Latvijā podkāstu nav ir viens mūzikas kāsts kuts.lv/podcast. Nu labi Un ir viens miris un viens krievu valodā. Kādreiz sensenos laikos bija diggkāsts (kuru pat nevar vairs noklausīties) tagad gan ir viens vienīgs podkāsts – Jocast. Tāpēc, ja gribat paklausīties kādu podkāstu latviešu valodā, jums tāds vispirms būs pašiem jārada.

Kā klausīties?
Vienkāršākā podkāstu klausīšanās metode ir ar blogā ievietotu mini atskaņotāju. Nospiežam plau pogu un podkāsts skan kā prieks.

Šeit ir podkāsta piemērs, kuru tikko ierakstīju:

[audio:http://www.mikslatvis.lv/wp-content/uploads/2007/05/pirmpod.mp3]

Man pašam visērtākā šķiet mūzikas atskaņotāja iTunes piedāvātā iespēja pierakstīties uz RSS lenti un saņemt audio failu pārnēsājamā mūzikas atskaņotājā. Tas dod iespēju klausīties podkāstu brīvos brīžos, visbiežāk atrodoties ceļā. Tā es, piemēram, rīkojos ar Jocastu.

Atzīšos, ka pats tikai nesen sāku aktīvi klausīties podkāstus, ja neskaita Jocastu, tad man iTunes piegādā arī Bjorkas video podkāstu un Stones Throw podkāstu. Par pēdējo uzzināju no Oriana Anvari.

Ņemot vērā, ka podkāstu izveidot ir sarežģītāk nekā bloga ierakstu, domāju, ka ar podkāstiem tik ātri nesāksies tāds bums, kāds pašlaik sākas ar blogiem. Tas ir bēdīgi, lai rastos kvalitatīva klausāmviela ir nepieciešama konkurence, kamēr konkurences nav monopolists var taisīt lažu. Lai gan Latvijas gadījumā pat par lažu nevar runāt, jo nav arī monopolista.

Ceru, ka pēc šī teksta izlasīšanas kādam radīsies interese un vēlme papētīt to podkāstu būšanu mazliet tuvāk un varbūt Latvijā radīsies arī kaut kas klausāms.