Miks Latvis

Kādus žurnālus tu lasi?

es nesen konstatēju, ka man ļoti patīk šķirstīt labus žurnālus. Vai zināt kādi ir labi žurnāli? Tie ir tādi žurnāli, kuros ir daudz bilžu un fotogrāfiju. Tie ir tādi žurnāli, kuri drukāti uz augstvērtīga papīra, kuram pieskaroties rodas sajūtas par to, cik žurnāls ir augstvērtīgs (jau pēc papīra vien). Tikai kā otrais seko saturs. Vismaz ar mani tā ir. (zinu, jau zinu – ne viss ir zelts, kas spīd)

Labu lasāmvielu var itin labi atrast interneta plašumos ārējās zemēs, tāpēc jau uzreiz nav jāpērk žurnāls. Tajā pašā Rīgas Laikā ir daži labi rakstiņi, kuri ir tulkoti vai balstīti uz New Yorker, The Daily Mirror (un kurus varēja izlasīt arī internetā) rakstiem. Tāpēc rakstu vēlreiz, nav ne vainas izvēlēties žurnālus pēc “cepurēm.”

Regulāri iepērku Fotokvartālus. Man ir visi numuri izņemot pirmo. Pēdējam numuram bija lielisks pielikums par fotografēšanu. Man patīk žurnāli, ja tajos ir daudz fotogrāfiju un šajā to ir īpaši daudz. Tas dod iespēju smelties jaunas idejas. Man patīk vērot interesantas fotogrāfijas un prātot, kā panākts viens vai otrs efekts. Gan jau ka atradīsies pa kādam brēcējam, kuram nepatīk Fotokvartāla raksti, arī es ne visiem 100% piekrītu, bet kā jau minēju – es pērku šo žurnālu savu acu priekam.

Nesen izmēģinājuma nolūkos iepirku vēl vienu šīs pašas izdevniecības “Neputns” žurnālu. Tas saucas Studija. Vēl pilnībā neesmu iepazinies ar žurnāla saturu, tik vien kā izšķirstījis cauri. Pēdējā numura tēma ir reālisms. Gribētu atgādināt, ka neesmu milzīgs mākslas speciālists un pazinējs, bet, piemēram, vienu no centrālajām intervijām izlasīju ar gardu muti. Tajā tiek intervēts mākslinieks Normunds Brasliņš. Intervija ilustrēta ar viņa darbu reprodukcijām. Man likās ļoti interesanti lasīt mākslinieka domas un vienlaikus vērot viņa darbus. Pilnīgi noteikti iesaku izlasīt šo interviju, ja kādam ir tāda iespēja.

nationgeogr.jpgVēl viens žurnāls, kuru es iepērku kādas 3-4 reizes gadā :) ir vecais labais National Geographic. Brīžiem, gan gribētos to nosaukt par Global Photographic, jo viena no lielākajām vērtībām ir fotogrāfijas no visas pasaules, gan atvērumos, gan tajos paplašinātajos atvērumos, kad panorāmas foto ir gandrīz 4 lapaspušu platumā. Arī šis žurnāls labi kalpo, kā fotoskola. Aprīļa NG ir ļoti interesants raksts par to, kā āfrikas tradicionālā mūzika ir ietekmējusi popkultūru. Īsos vārdos atstāstot lietas būtība ir tāda, ka nav gandrīz neviena žanra uz šīs pasaules, kurā nebūtu aizguvuma no afroamerikāņu mūzikas pasaules. Vienkārši fantastiska ir arī viena no šī raksta ilustrācijām. Pilna laika līnija ar hronoloģisku sadalījumu, kurā attēloti ne tikai lielie mūzikas žanri, bet arī stili un tos pārstāvošie izpildītāji. Ilustrācija ir izvietota uz 3 lapaspusēm tāpēc tur ir ko papētīt katram mūzikas mīlim. Raksts par hip-hopa kultūru ir pieejams arī NG mājas lapā tiesa gan es neatradu to laika līniju, kas ir drukātajā žurnāla versijā. National Geographic – Hip-hop planet

newveto.jpgVēl jāpiemin, ka līdz manām rokām nonācis arī aprīļa Veto par žurnālu līdz šim zināju tikai tik daudz, kā vien to, ka tāds eksistē. Kāds no Veto lasītājiem Mārtiņš par žurnālu saka, ka tas ir kā cerība “jaunai inteliģences paaudzei.” Nezinu, cik pamatots ir šāds apgalvojums, bet varu pateikt tik to, ka man ļoti patika vāka materiāls. :) es to domāju gauži vienkārši – papīrs ir nenormāli forši sataustāms. patīkami gluds un maigs. Bet ja nopietni, tad starp Veto rakstiem man acīs iekrita Gustava Terzena raksts par rokmūziku – patiesi aizraujoša lasāmviela.

Visbeidzot es šodien iepirku arī maija Rīgas Laiku. Vēl neesmu paguvis izlasīt, bet ieskatījos ar vienu aci – itin labs, protams. Iepirku šo visu lasāmvielu laicīgi, jo došos padzīvoties pa Vāciju. Un, lai ceļā pavadītais laiks netiku izšķiests – nodarbošos ar veco labo lasīšanu.

[papildināts
Pilnīgi aizmirsu par Ilustrēto Zinātni, labi, ka atcerējos, tas nu reiz ir viens ellīgi labs laika kavēklis. Manuprāt, Ilustrētā Zinātne komentārus neprasa – populārzinātnisks izdevums, kurā raksti var būt par jebkuru no dabaszinātņu tēmām un arī ārpus tām. Un svarīgākais šajā lietā ir tas, ka rakstus svešā jomā iespējams lasīt jebkuram nezinātājam un vienlaikus tie būs saistoši arī jomas speciālistiem.]
Te ir jums
no onkuļa jautājums: “kādus labus žurnālus jūs vēl varētu man ieteikt?”

29 Responses

 1. naf, naf, naf Latvijā labu&smuku&krutu&reālu tādu kā ārpasulē žurnālu, bet tie, kas pretendētu uz tādu statusu tu jau nosauci… Bet kaut vai tajā pašā Vācijā… ehhh nesen pāršķirstīju Berlīnē dzīvojošu spāņu žurnālu… pa smuko… lai LV kaut ko tādu izdotu, jāmainās attieksmei, domāšanai un cilvēku vēlmei lasīt labas lietas… A ko tu uz Vāciju brauc lasīt latviešu žurnālus :))? Vai arī izvēlies ekstrēmo 20 stundu braucienu? :D

 2. Visus žurnālus aprakstījis esi pārāk kārdinoši :P eh.
  Agrāk lasīju “Spēļu Pasauli”, tad sapratu, ka to visu varu izlasīt arī netā par brīvu un vairs nepasūtīju/nepirku.
  Noteikti nopirkšu Veto, kaut vai dēļ tās intervijas par rokmūziku.
  Es tev varētu ieteikt “Mistēriju” palasīt, tas bija diezgan oriģināls un atšķirīgs žurnāls. Bildes tur varbūt arī nav nekādas dižās, viņi vairāk spiež uz rakstiem.

 3. Ilustretā zinātne?

  No vietējiem arī viss(kaut kad sen kaut kur sāpi jau izkliedzu).
  Ik pa laikam iepērku Digital Photo, to lielo kvadrātaino.
  P.S. Kad tikshu majas no darba, varetu iechekot to Foto kvartala pirmo nummuru, ja nu kas, aizsutishu pa pastu.

 4. Gan jau kādam atradīsies kādas negatīvas pārdomas, taču es vēl aizvien pastudēju veco labo Klubu.

  Otra lieta – tīri labi patīk Nedēļa.

  dažādi citi – vairāk ‘one-off case’

 5. baltais runcis: varētu lūgt 2 teikumus par pēdējiem diviem? Terra ir pa gabalu redzēta, bet par pēdējiem pirmā dzirdēšana. (no Vides vēstīm daži raksti, laikam dažreiz tiek TVnetā pārpublicēti)

 6. Grūti būs izteikt pāris teikumos…
  Terra- manuprāt labākais populārzinātniskais žurnāls Latvijā.
  ZvD- labākais zinātniskais žurnāls Latvijā (laikam tikai divi vien ir :) )- pamatā astronomija(zvaigznes, planētas, kosmiskās misijas uc) .
  VV- zaļās domāšanas treniņam. Labi noder gan pilsētniekam, gan lauciniekam.

 7. oriģinālu žurnālu, vēl tipogrāfijas smaržu var just :)
  un man arī būtu žēl, ja es vāktu visus nummurus, bet šis diemžēl ir mans vienīgais. so īsti man šamo nevajag.

 8. Lai saliktus savdabiigus punktus uz “i” attieciibaa uz Jaffa Magazine (tiem, kas dzirdeejushi):
  a) 9. jun. Andrejostas Pulkvedī buus mega prezentaacijas pasaakums jaunajam izdevumam ar vaacu DJ leibla (aizmirsu kaada, speelee minimal techno) piedaliisanos;
  b) no 10. jun. tas buus iegaadaajams visaas tirdnieciibas vietaas (sekojiet liidzi reklaamai veelaak MTV, Draugiem u.c.);
  c) vairaak info sekos.

  Jaacer arii ka kaads uzraxtiis tik pat ceriigu un daudzsoloshu aprakstu par jaunaako izdevumu, lai gan ar JFM ir taa – parasti cilveekiem vainu patiik, vainu nee, vainu saprot, vainu nee, un tas ir okeij.

 9. Tik tiešām Fotokvartāls ir vērts to cenu, ko tas maksā. Ne tikai fotogrāfiju dēļ, bet teišām arī pašu rakstu, kur pat lielākoties ne tikai maļās pa fotogrāfijas lauciņu, bet aizskar ļoti daudz dažādu problēmu mākslā un dzīvē kopumā. Kā ļoti labu piemēru var minēt pēdējā nummura rakstu par līķu fotogrāfijām.

  National Gegraphic vēl šodien cītīgi pētiju skolas bibliotēkā. Tur diskusiju nav.

  Bet Veto gan šad tad parādās šis tas banāls. Un raksti arī nav no tiem augstākās kvalitātes, cik esmu dzirdējis (pats gan neesmu nekāds patstāvīgais lasītājs).

 10. Fotokvartālam pirmos numurus grāmatnīcās papētīju, bet kaut kā nepaķēra. Vienu laiku cītīgi pirku Digital Camera World – tur bija labas bildes un sakarīgi raksti. Nebija jau augstākās raudzes materiāls (tāds gan laikam sastopams tik grāmatās), tomēr bija interesanti, protams, pilns ar, manuprāt, nevajadzīgiem fotoaparātu mērīšanās rakstiem, tomēr katram numuram bija savs temats un liela daļa rakstu bija tieši ap to, piemēram, 2006. gada oktobra numura tēma bija “capture the world in motion”. Diemžēl, laika trūkuma/prioritāšu dēļ nedaudz esmu pārtraucis šo pasākumu, jo biju nonācis līdz situācijai, kad iznācis jau jaunais numurs, bet pats vēl neesmu izlasījis iepriekšējo.

  Starp citu, vienīgā vieta Rīgā, kur jamo varēja iegādāties (un arī ne pārāk daudz eksemplāru) bija Barona-Dzirnavu krustojuma Narvesenā, nevienā citā nemanīju, kopš pagājušā gada oktobra gan neesmu interesējies.

 11. Par “Ilustrēto Zinātni” pilnībā piekrītu. Pārējie līdz manai pilsētai varbūt arī neatnāk, neesmu manījusi. “Rīgas laiks” visu laiku izkrīt no manu lasāmo papīru saraksta, bet varbūt beidzot jāsaņemas palasīt. Vēl par lasīšanas vērtiem (ja var palasīt krieviski) varu minēt “GEO” un “Bokrug sveta”. Tiem, kas zin otrā žurnāla tāda paša nosaukuma raidījumu, nav jāskaidro. Tiem, kas nezin: abi žurnāli ir ar smukām bildēm (svarīgi) un rakstiem saistībā ar dažādām pasaules vietām, ceļojumiem, arheoloģiju, vēsturi, antropoloģiju, drusku arī kultūru un mākslu.

 12. Mikam – ja nu tev sanāk kādas iespēja tikt pie foto kvartāla digitālā formā, lūdzu dod ziņu. es centīšos sākt ar esošo numuru, visu laiku aizmirstu un esmu iekavējis.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *