Skatos “ūber-r21vo” pinkšķ, ka LZA Terminoloģijas komisijas aptaujā par “latviskojumiem” visvairāk ir sabalsojuši par “blogs, blogošana, blogeris”. Sviests. Kas tur ir tik slikts?
fails, ikona, monitors, kursors, klasteris, printeris – tie visi tādā gadījumā ir anglicismi, (termini.lv norāda, ka tieši šie ir normāli termini)
Pozitīvi, ka internetā katrs var izbļauties uz lielu aitu baru, taču šajā gadījumā nevar nepiekrist savam bērnudārza pasniedzējam – “sūdzēties ir slikti”.
27 Responses
Man personīgi ir liels prieks, ka terminologi beidzot ir sākuši apjautāt datorlietotājus par to, kādi termini viņiem šķiet pieņemami un kādi ne. Vispār jau to vajadzēja sākt darīt pirms kādiem 10 gadiem, bet labāk vēlu nekā nekad. Cerēsim, ka terminoloģijas komiteja šādas aptaujas rīkos arī turpmāk pēc vajadzības, jo joprojām katru dienu parādās jaunas IT tehnoloģijas un attiecīgi arī to termini.
viens pabļaustās, otrs aizsvilas. take it easy.
Ta ko jus te taisat traci un perienu kur taa nav es enspaortu.. Jums darit nav ko ??
Ta kada starpiba katrs sauc kaa grib un miers.. nav ko peerties beztolka..
katra privatais blogs, dienasgramata , emuars vai cits suuds ir privaata padarishana un sauc to kaa grib.. Sjo basta
Un vispar zini ka araa ir ahujeni zajebis laiks ?
0nkuli, tas gan manuprāt bija pavisam lieki..
Nav jau viens. Ir tur procenti.
Bet ko Tu ņem galvā r21vo, kas citiem sniedzot pareizo paraugu izdaiļojis savu blogu ar fiškām, prikoliem, web lietām u.c.
Ko tad mēs darītu ar serveriem, monitoriem, ikonām?
Valodas piesārņošana NAV jaunu vārdu ieviešana tajā. Tā ir valodas papildināšana/paplašināšana. Valoda ir dzīva un tā tai ir jāuzvedas.
Es domāju onkulis aizsvilās par aitām. :)
Šoreiz, Onkuli, es tev nepiekrītu. Tavi piemēri ir līki, tu esi dumjš kā zāle.
# kintu Says: Maijs 26th, 2007 at 17:23
Man personīgi ir liels prieks, ka terminologi beidzot ir sākuši apjautāt datorlietotājus par to, kādi termini viņiem šķiet pieņemami un kādi ne. Vispār jau to vajadzēja sākt darīt pirms kādiem 10 gadiem, bet labāk vēlu nekā nekad. Cerēsim, ka terminoloģijas komiteja šādas aptaujas rīkos arī turpmāk pēc vajadzības, jo joprojām katru dienu parādās jaunas IT tehnoloģijas un attiecīgi arī to termini.
ko6ka says: Pie šādiem rezultātiem savu mūžu vairs tas netiks darīts :D Pajautrojās terminoloģijas komisija un domāju ar to arī tiem pietika :D [man vismaz pietiktu]
Tad jau varam tāpat kā krievu valodā – uzrakstīt angļu vārdu ar latviskām galotnēm un sanāks mums tādi vārdi, kā: ноутбук, роуминг un tamlīdzīgi.
ir krietni vien labāki un latviskāki vārdi par “blogs, blogošana, blogeris”..
bet nu ieraksts muļķīgs manuprāt…
var jau būt, ka bija lieki man šādi izteikties, bet tikpat lieki bija nosaukt visus “blogs” atbalstītājus par auniem.
Ahaha, сам ты aita.
blog var palikt, kā neoficiāls sarunvalodas vārds, tomēr akadēmiskajā valodā tam nav vietas.
Kapēc lai nav? Mums tak blogi nekad agrāk nav bijuši. Tas ir jaunieviesums. Nav obligāti vienmēr atvisināt daudzārdu frāzes vai salikteņus.
baisi diiviani lepoties ar to ka valoda ir piesarnjota un kārklu vārdi ar latviešu valodas galotneem ir iegajushies,taapec jebkuru mēģinājumu apriet un lepoties ar savu grudriibu/spiitiigiibu un lietot kārklu vārdu ;/
Onkulis malacis!
Šoreiz es ar Tevi :D
To Orians:
Par datoru arī ir joprojām jārēc – kāda jēga aizstāt anglicismu kompjūters ar tīru aizguvumu no zviedru valodas – dators?
Bet padomājiet vēlreiz, kam mums ir jāpateicas par latviešu valodas eksistenci. Pūristi teiks, ka tas ir Endzelīns, jaunlatviešu utt., bet nezin kāpēc visi aizmirst, ka pamatā valodai ir vienkāršā tauta. Endzelīns sakārtoja un normēja valodu, un jaunlatvieši izdomāja vārdus, kuriem vēl nebija apzīmējumu latviešu valodā, un tas ir liels un nozīmīgs darbs, bet viņi jau neizdomāja latviešu valodu kā tādu, bet tikai pierādīja, ka zemnieku, darba cilvēku “prastā” valoda ir tikpat pilnvērtīga, kā aristokrātu “smalkā” vācu valoda. Būtībā tie, kas uzskata, ka valodas bagātības var nāk tikai no dažiem īpaši atlasītiem cilvēkiem, ieņem tā laika pārvāciskotāju pozīciju un nostājas pret jaunlatviešu idejām.
Tvarts: aptauja skaidri parādīja, kurš termins patīk tautai
>Onkulis
aptauja parādīja, ka tauta ir aitu bars :D
Qued: tieši šī tuvredzīgā viedokļa dēļ es aizsvilos
Nu sviests totāls. Valoda, kā jau te viens teica, ir dzīva. Tā attīstās, tajā nāk jauni vārdi, veci aiziet. Pārsvarā jaunie vārdi nāk no citām valodām. Ticat vai nē, bet lielākā (ļoti lielākā) daļa vārdu ir tieši tādā pašā veidā kā blogs ienācis mūsu valodā. Tikai tas ir noticis gaužām sen un lietojot šos vārdus mēs par to vairs nedomājam.
Valoda nav x vārdi no kuriem tad veidojam jebkuram jaunam objektam/parādībai/procesam nosaukumu. Tas ir pat ļoti normāls process, ka valodā parādās jauni vārdi. Un patiesībā piedrāzt (atvainojos) kāda ir to izcelsme. Kāda atšķirība. Pats galvenais, ka vārds labi kalpo savam mērķim.
Orians Anvari: kur Tu vārdā dators un datne saskati latvisko izcelsmi?
> Orians Anvari
Tautas tulkotā Windows vismaz nebūtu tas vulgārais “beidzēt”. Bez tam ir taču diezgan daudzas Linux programmas tulkotas, un man šķiet ka WordPress arī bija “tautas” kopprodukts, un nekā briesmīga tur nebija. Viena otra programma pat bija latviskāka par oficiālo tulkojumu.
kvai par komninatu lai sauc, who cares ;)
Demokrātija ir zemākā valsts pārvaldes forma, tautai nedrīkst doti izvēli … jo kārāda vēsture tauta vienmēr iebrauc auzās, vienmēr