Mēs dzīvojam, laikā, kad projekti, kas tiek realizēti internetā ir maksimāli draudzīgi lietotājiem. Viss tiek veidots, tā, lai lietotājs justos, kā ienācis smalkā restorānā.

nekur.lv un svaigs.lv man atgādinu prastu padomjlaiku ēdnīcu. Nu tādu, kāda ir atrodama pret 1. Rīgas slimnīcu. “VEFietis” ja nemaldos. Bet ne par to ir runa.

Protams, ka RSS savācoša lapa ir skaista un jauka un visādi citādi laba. Bet man gribētos ko nedaudz vairāk. Kaut ko tādu, kas varētu pretendēt uz nopietnu centralizētu Latvijas blogu mājvietu.

Es iedomājos šo vietni, kā gaišu bibliotēku, kurā ir skaists informācijas stends, kurā lasītājam ar pirkstu norāda uz jaunākās periodikas stendu, kurās ir patiesi labi un lasīti žurnāli un avīzes.

Es neredzu jēgu sasviest visus žurnālus un avīzes, dzeltenas un zaļas vienā kaudzē un lepni paziņot, ka šeit tiek ievērota hronoloģiskā sistemātika. Tas tak ir neprāts, kur paliek parasto RSS agregātu iespēja lasīt tikai foto vai Linux blogus?

Es domāju, ka ir pienācis laiks, kad jānienāk trešajam spēlētāja ar trumpjiem rokās. Otrs variants ir tāds, ka abi minētie projekti sāk pārtrumpot viens otru. Abos gadījumos iegūs tikai lasītājs.

Nu lūk esmu sadzēries ābolu sulu un pēdējo nedēļu laikā izsapņojis, kādā virzienā vajadzētu attīstīt šos projektus vai radīt jaunu. Mana iecere ir pavisam vienkārša.

Nepieciešams apvienot RSS agregātu un augsti novērtētu saturu. Šādā veidā veidotos jauns lasītāju loks, kurus nesagaidītu dziļi neinteresanti raksti, kuri ir interesanti tikai bloga autoram un viņa tuvākajam draugu lokam.

Tiktāl viss būtu skaidrs. Jautājums – kā izveidot šādu interneta vietni? Par to esmu nedaudz padomājis, bet pats tehniski tādu norealizēt nevaru, lai gan princips ir pavisam vienkāršs.

Nedaudz padarbojos ar yahoo pipes. Tur vēlējos radīt tādu shēmu:

pardomas.jpg

Doma pavisam vienkārša izmērīt aktivitāti, pēc komentāru biežuma noteiktā laika posmā. Piemēram rakstam, kuram ir 3 komentāri stundā ir augstāks reitings, kā tādam rakstam, kuram ir 1 komentārs stundā.

Protams pati par sevi šī sistēma ir diezgan neprecīza, lai neteiktu vairāk. Komentāri vien neatspoguļo raksta aktualitāti. Tāpēc šai lietai jāpiekabina klāt lietotāju veidoti vērtējumi. Atrodot ideālo balansu starp komentētību un lietotāju vērtējumiem, iespējams noteikt kopējo raksta vērtību. Arī šī sistēma nav perfekta, kā viss uz šīs pasaules, bet tā tomēr būtu labāka nejaušam lasītājam. Vēl vērtības noteikšani var izvēlēties trešo sastāvdaļu – paša servisa iekšējo klikšķināšanas statistiku.

Lasītājiem ir 3 grupas:

  • aktīvi RSS klientu izmantotāji (domājams maza daļa no viņiem lieto arī nekur.lv un svaigs.lv)
  • cilvēki, kuri ir informēti par RSS eksistenci
  • cilvēki, kuriem RSS ir aiz zināšanu apvāršņa

Pēdējām divām grupām RSS piedāvātās iespējas ir kā buldozers mazdārziņam. Pietiek ar lāpstu.

Tāpēc vienam no šiem servisiem ir jāpiedāvā parakt lietotāja vietā. nekur.lv ir pierādījis, ka bez rakšanas mums nāksies sastapties ar cosmopolitan reklāmām un trīsvārdu ierakstiem. Protams, jāatstāj iespēja nospiest maģisku pogu, kura piedāvā nomainīt sleju ar precīzu RSS lenti vai ar novērtētajiem un komentētajiem rakstiem.

Nu un ar to arī beidzas dižie plāni. Rezumējot – jāturpina iesāktais ceļš vienkāršībā, ātrdarbībā un jāpievieno iztrūkstoša satura kvalitātes kontrole.

Ja nu gadījumā mani sadzird kāds cilvēks ar tik taisnām rokām, kā tramvaja sliedes, tad varbūt ir vērts apsvērt jauna resursa izveidi it īpaši, ja visa šī lieta nav tik ļoti sarežģīta.

Vēl viena plānojamā shēma:

maza-sheema.jpg

Un saldajam ēdienam mana fināla skice šim pasākumam pēc web 2.0 labākajiem standartiem: (spiest uz bildes, lai iegūtu skaistu un lielu attēlu) Uzmanību! dizains ir radīts tik šķebinoši salds, ka var iegūt acu traumu.

Skice