celtnieki.jpg2008. gads solās būt labas ražas gads Francijas vīndariem un Latvijas blogu autoriem. Taču nepietiek, ar to, ka kāds Jaungada naktī ir apņēmies šogad cita starpā izveidot kārtējo blogu. Lai interneta vidē rastos jauns un kvalitatīvs lasāmais materiāls, manuprāt, ir nepieciešams vienkāršā valodā pastāstīt par to, kā izveidot blogu.

Ar šo ierakstu sākas rakstu sēriju, kurā soli pa solim es pastāstīšu, kā izveidot blogu no idejas līdz pat praktiskai bloga uzstādīšanai.

Sāksim ar vienkāršiem paškontroles jautājumiem, uz kuriem tev ir jāspēj atbildēt pārliecinoši, ja vien vēlies, lai modīgā blogu padarīšana tev padotos labi.

Par ko rakstīt?

Ja jau esi izvēlējies, ka rakstīsi blogu, tad tas nozīmē, ka tev ir nojausma, kas tas ir un ko tas ziemā ēd. Tev droši vien ir ideja par to, ko tu rakstīsi.

Pirms ķerties klāt pie darīšanas es tomēr ieteiktu kaut nedaudz padomāt par bloga veidošanas ideju. Kļūdaina izvēle var atspēlēties vēlāk, tāpēc labāk jau laikus pārliecināties, ka viss ir kārtībā.

Es gribētu īsumā pastāstīt par to, kas mums te Latvijā darās – kuri blogi ir veiksmīgi auguši un kuriem nav veicies, kuri blogi mums ir pārpārēm un kādi mums trūkst.

Aizpildītas nišas

  • IT blogi – par datoru lietām nemaz neiesaku mēģināt rakstīt. Latvijā ir pietiekoši daudz resursu, kuros parādās gan tehnikas apraksti, gan jaunāko ziņu tulkojumi. Ar tādiem nav jēga konkurēt. Ja patiešām gribi veidot blogu par IT lietām, tad iesaku vērt internetu galīgi ciet un visas tēmas domāt pašam – nekādi pārpublicējumi vai pielāgojumi. Ja veidosi jaunu blogu, kurā tu liksi iekšā tulkotas ziņas, tad pārējie tevi īpaši augstu nevērtēs. Risinājums? Meklē jaunu pieeju – izvēlies oriģinālu pasniegšanas veidu. Veido videokāstus, screenkāstus vai podkāstus. (Attiecīgi: filmē sevi, ieraksti ekrāna darbību, vai savu balsi. Eksperimentē un radi, ko jaunu)
  • Personīgie blogi – ja vien tu neesi topošais rakstnieks ar bagātu vārdu krājumu un izklaidējoši aizraujošu rakstīšanas stilu, tad tavu personīgo blogu lasīs tikai tavi paziņas. Izņēmuma kārtā tev varētu paveikties, ja esi plaši pazīstama, slavena vai skandaloza persona. Lai kļūtu par skandalozu personu vari izlīdzēties un skaļi paziņot kaut ko tādu, kas aizskartu lielāko daļu no aktīvajiem blogu autoriem. Ja sāc savu personisko blogu, tad pacenties būt pozitīvs. Atceries, ja rakstīsi par negatīvām lietām vai uz katra soļa meklēsi kašķi, tad ap tavu blogu pulcēsies ne tā labākā interneta publika.
  • Izklaidējošie blogi – ja blogs sastāvēs no “smieklīgiem” video klipiem vai bildītēm, kuras tev kāds ir atsūtījis epastā, tad vari aizmirst par popularitāti. Jā, tevi noteikti apmeklēs garlaicības mākti tīņi, bet vai tas ir tas, ko tu vēlies? Sāc domāt par interneta publikas izklaidēšanu citā jomā. Piedāvā viņiem to, ko pats labprāt patērētu. Likums “esi atšķirīgs un būsi populārs” joprojām ir spēkā.

Brīvas nišas

  • Nišas blogi – Kā to saprast? Vienkārši – netaisi savā blogā miksli. Miksli taisīt var atļauties personīgie blogi, ja rakstīsi par vienu tēmu, tad turpini to darīt. Ja tevi satrauc citi jautājumi, tad vienmēr ir iespēja izveidot personisko blogu. Nišas blogi ir vērtīgi tāpēc, ka visticamāk Latvijā ir brīvas tieši miljons nišas. Ja izvēlēsies savu hobiju un blogā rakstīsi tikai par to, tad ir 90% iespējamība, ka tavs blogs būs vienīgais Latvijā par šo tēmu. Un zini, ko nozīmē, ja tavs blogs ir vienīgais Latvijā kādā tēmā? Tas nozīmē, ka pēc gada (ja vien neko nesalaidīsi dēlī) tu jau būsi šīs tēmas autoritāte. Ja radīsies jauni blogi par šo tēmu, tie noteikti atsauksies uz vecāko “brāli,” tādā veidā spēcinot gan tavu pašapziņu, gan tavu reitingu google acīs. Un reitings ir svarīgs, tici. Ja kāds ieies google un meklēs par šo specifisko tēmu, tad es galvoju, ka tavs blogs būs pirmajā vietā. Un, ja tavi raksti būs apdomāti un kvalitatīvi, tad tu būsi nopelnījis sev jaunu lasītāju. Kāpēc es to tik droši apgalvoju? Tāpēc, ka google mīl blogerus. Salīdzinot meklējumu rezultātus, blogs googles acīs gandrīz vienmēr ir vērtīgāks, par parastas lapas informāciju. Tikai atceries parūpēties par to, lai tevis rakstītais teksts būtu vērtīgs arī citu interneta lietotāju acīs.

Kādu nišu izvēlēties?

Esam tur pat, kur sākumā. Tas, ka jāraksta par vienu noteiktu tēmu, laikam tagad ir skaidrs. Tagad sākas svarīgākā daļa. Kādu tieši tēmu izvēlēties? Šim patiesībā nevajadzētu būt īpaši smagam jautājumam.

Iesaku rakstīt par to, kas tev šķiet pats labākais uz pasaules. Raksti par to, kas tevi interesē visvairāk. Tēma, kuru tu labi pārzini, kura tev patīk un par kuru tu esi gatavs stāstīt stundām ilgi.

Katrs cilvēks ir apsēsts ar kaut ko. Raksti par savu apsēstību un citi tevi sadzirdēs. Ja tev tēma šķiet noderīga, tad vienmēr atradīsies līdzīgi domājošie.

Vari mēģināt pilnīgi pretēju stratēģiju. Raksti par to, ko tu vispār nezini. Nē, tas nav joks. Izvirzi sev jaunu mērķi. Sāc apgūt kaut ko jaunu un dokumentē savas atziņas. Tu palīdzēsi citiem, kuri dodas šāda paša mērķa virzienā.

Variācijas ir bezgalīgas. Pasaulē ir pietiekami daudz cilvēku, lai katram būtu iespēja rakstīt par savu tēmu un lai katrai tēmai atrastos grupa ar interesentiem.

Kā rakstīt?

Varbūt tu jau zini, kā rakstīsi? Nē? Tad noteikti padomā par savu rakstīšanas stilu. Atceries, ka mums apkārt ir daudz informācijas un mēs parasti izvēlamie to, kura ir vislabāk noformulēta. Vienmēr padomā vai tev pašam būtu interesanti lasīt savus tekstus.

Raksti brīvi. Blogi nav zinātniskas enciklopēdijas. Blogu lasīs cilvēki, tad arī raksti kā cilvēks. Klasiskajai dienasgrāmatai vēlamā uzruna ir: “Mīļā, dienasgrāmata. Es tev pastāstīšu par…” Tas ir tāpēc, lai rakstītājs justos atbrīvots un dabisks. Skan pārāk vienkārši? Varbūt, visas patiesības savā būtībā ir vienkāršas.

Izvēlies saviem lasītājiem piemērotu valodu. Pārdomā, kas ir tava auditorija, nelieto pārāk sarežģītus terminus, bez paskaidrojumiem, ja vien neraksti tieši speciālistiem paredzētu blogu. Droši izmanto savai tēmai atbilstošu slengu, tas lasītājiem ļaus uztvert tevi kā savējo.

Kas lasīs?

Pēdējais jautājums. Kas lasīs tavu blogu? Ieteiktu sākumā par to īpaši nesatraukties. Kad tavs blogs būs gatavs varēsi to pieteikt kādai no blogu jaunumu lapām, kurās var lasīt jaunākos rakstus no Latvijas blogiem. Ja pievienosi blogu nekur.lv vai ekstra.lv tad tavu rakstu noteikti pamanīs, lasīs un aizies pie tevis ciemos, lai palasītu vēl. Kā padarīt rakstu pamanāmu, lai tas izceltos uz pārējo fona? Par to, kādā no nākamajiem šīs sērijas rakstiem.

Nobeigumā varbūt mazliet banāla frāze – par 1000 lasītājiem vērtīgāki ir 10 gudri komentētāji.

Ar to arī šoreiz varētu būt gana. Turpinājums ne ātrāk kā pēc nedēļas.

Šīs sērijas nākamais raksts ir sagatavošanas stadijā. Ja tev ir jautājumi, uz kuriem es varētu atbildēt, tad raksti uz kontaktu sadaļā norādīto epastu.