Miks Latvis

pilsoniskā žurnālistika un motivācija

BarCamp Baltics 2008 ietvaros ar interesi noklausījos Martas Krivades prezentāciju par tribine.lv.

Viņa stāstīja par pilsonisko žurnālistiku un ziņu portāliem Latvijā. Tika atkārtots, ka mums ir tikai divas ziņu aģentūras un 3 galvenie portāli, kuri pamatā ziņas saražo tikai no preses relīzēm. Piekrītu, ka ziņu portālu kvalitāte nereti ir tik zema, ka tajos lasāmas gandrīz identiskas ziņas ar vienādām gramatiskajām kļūdām.

Viena izeja no bēdīgās zituācijas ir pilsoniskās žurnālistikas portāli, kuros katrs interneta lietotājs var publicēt rakstus un kļūt par žurnālistu. Ziņas tiek rakstītas “vieglākā” valodā un piedāvātais tēmu loks ir tuvāks vidusmēra lasītājam. Palielinoties aktīvajam rakstošo cilvēku skaitam iespējama situācija, kad portālā iespējams atrast ziņas katram pa gaumei un interesēm. Iedomājieties — 100 cilvēki, kuri raksta ziņas no katras Latvijas malas, spēj sniegt operatīvākus ziņojumus par reģionos notiekošo, nekā jebkura cita mediju grupa. Mans utopiskais plāns būtu sapulcināt spējīgus jauniešus, kuri būtu gatavi paši reaģēt un pievienot aktuālas ziņas no visas Latvijas. No otras puses, neprofesionāli žurnālisti ir mīnuss, kurš paskaidrojumus neprasa.

Par tribine.lv un mix.lv nākotnes attīstības scenārijiem es esmu daudz domājis un droši vien uzrakstīšu pēc pāris nedēļām. Līdz ar uzlabojumu ieviešanu (tuvāko mēnešu laikā) mix.lv, būs vērts arī salīdzināt šo divu projektu galvenos plusus un mīnusu. Bet tagad pie lietas…

motivācija

Marta savā prezentācijā runāja par problēmu ar jauno žurnālistu motivēšanu. tribine.lv šajā sakarā esot bijušas divas problēmas:

 • autoriem trūkst motivācija rakstīt rakstus
 • autoriem trūkst motivācija rakstīt labus rakstus.

Viņi – tribine.lv veidotāji (tribīnes projektu veido nerealitate.lv) problēmu ar motivāciju esot atrisinājuši ar naudas ieguldījumu, maksājot autoriem par rakstīšanu. Viņiem izdevās. Rakstu skaits ir liels un tas attiecīgi piesaista jaunus lasītājus.

Bet kas tādā gadījumā motivē blogu autorus? Martas nopeltajiem blogeriem (kuri tikai to vien dara, kā mērās ar statistikām) neviens neko nemaksā un viņi ir pietiekami motivēti, lai turpinātu rakstīt dienu no dienas. Uzskatu, ka cilvēku, kurš vēlas izteikties galvenokārt motivē divi faktori:

 1. iespēja sasniegt ieinteresētu auditoriju, kurai interesē autora viedoklis
 2. iespēja diskutēt ar lasītājiem, kuri ir zinoši autoram tuvajā tēmā

Vienkāršojot – autoru motivē statistika un sakarīgi komentāri. Turklāt autoram ir jāredz, ka ir iespējams sasniegt arī tādus lasītājus, kuri ir tik pat zinoši vai zinošāki par viņu.

Lai motivētu pilsoniskās žurnālistikas autorus portālam ir jānodrošina, ka jauno žurnālistu viedokli sasniedz pēc iespējas plašāks lasītāju loks, kā arī ir jārada labvēlīga vide jauniem komentāriem.

Nobeigumā vēlos pateikt paldies par prezentāciju un novēlēt veiksmi Martai un pārējiem tribine.lv veidotājiem.

9 Responses

 1. tribīnes metodes jaunu autoreļu piesaistei manī kaut kā izveidoja ļoti negatīvu iespaidu par šī projekta mārketingu, okei, vajag saturu portālam, bet nosaukt par žurnālistiku vidusskolnieka copy->translate->paste tipa ģenerētu saturu ir bišķi par augstu tēmēts:)
  jā, paskatījos nupat, izskatas, ka ir uz labo pusi gājušas tur lietas, bet nav vēlēšanāš iedziļināties.

  runājot par pilsonisko žurnālistiku – jebkura publiska dienasgrāmata tikpat labi kā “tribīne” atbilst šim pilsoniskas sabiedrības elementam un konkrētā portāla vēlēšanās šo skanīgo vārdu savienojumu piesaistīt sev ir tīrs mārketings.

 2. korkijs: cik saprotu, tad tribine pašlaik tieši nodarbojas ar to, lai paceltu rakstu kvalitāti.

  Jo vairāk Latvijā saradās blogu, jo vairāk parādījās arī kvalitatīvie blogi. Jāņem vērā ka interesanti lasīt ir tikai 5% no visiem jaunumiem, tad līdzīgi ir arī tribine.lv gadījumā.

  Es piekrītu, ka arī publiskās dienasgrāmatas atbilst pilsoniskās žurnālistikas nosacījumiem, taču lielākoties Latvijas blogos nav nekā interesanta. Tāpēc arī mix.lv lietotāji principā ir saucami par blogeriem, jo viņiem, tiek piedāvātas tās pašas iespējas, kādas ir blogu autoriem. Piemēram http://jerry.mix.lv ir, manuprāt, labāks par 90% no tiem autoriem, kuri atrodami nekur.lv.

  Galvenā atšķirība ir tāda, ka šobrīd mix.lv apmeklējums ir augstāks par vidusmēra bloga apmeklējumu.

 3. inbternets nekad nav bijis tik uzticams medijs kā TV… Un nav arī tādas vajadzības – internets ir talu no žurnālistikas ideāliem. vismaz Latvijā :D :) Latvijas internets ir drīzāk paredzēts izklaidei…

 4. KX: par TV uzticamību vēl varētu pastrīdēties. TV mīnuss ir tas, ka tur ir tikai tikai tās ziņas, kuras ir marķētas kā visai Latvijai svarīgas. Bet cilvēkiem ikdienā ir lietas, kas ir daudz svarīgākas par politiskajiem skandāliem un slavenībām. Ikdienas dzīvi ietekmē pavisam sadzīviski jautājumi. Arī par reģioniem lielajiem medijiem nav nekādas intereses. (tieši tāpēc arī mix.lv ir aizsākta jauna sadaļa Latvijas reģionu ziņas)

  Raksti, kurus rakstījuši neprofesionāļi visbiežāk nebūs tik uzticami, kā klasiskie. Ja autors ir norādījis pilnu informāciju par sevi, tad rakstam jau ir daudz lielāka ticamības pakāpe. Klasiskajos medijos trūkst viedokļu, savukārt tādi projekti kā mix.lv dod iespēju diskutēt un iepazīties ar viedokļu dažādību.

  Māris: par ko tieši tu runā. Gribu pievērst tavu uzmanību, tam, ka neredzu jēgu tādiem mīklainiem komentāriem. Ja ir ko teikt saki, ja nav tad klusē.

 5. TV ir orietnēts uz izklaidi nevis informēšanu, ir ļoti daudz cilvēku, kuru izpratne par pasauli un lielākā daļa zināšanu iegūtas tieši ar tēvē palīdzību un zinies, paklausoties šādos cilvēkos ir tikai un vienīgi žēl viņu. šai sakarā pilnīgi un galīgi nevaru piekrist KX, internetā nu tomēr ir dažāda informācija, bieži vien jaunāka un labāk pasniegta, nekā liela daļa universitātes lekciju, varbūt vienīgi jautājums ir par tavām interesēm, KX?

 6. es tieši runāju par ziņām, ne jau par filmām vai šoviem, to jau vajadzēja noprast :) :) bet tas jau ir izskaidrojams ar vienu pavisam saprotamu faktu – tur strādā profesionāli žurnālisti. kad mix un citos tāda veida portālos, to skaitā tvnet un ziņu portālos, strādāš profesionāli žurnālisti, tad arī viss būš normāli ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *