BarCamp Baltics 2008 ietvaros ar interesi noklausījos Martas Krivades prezentāciju par tribine.lv.

Viņa stāstīja par pilsonisko žurnālistiku un ziņu portāliem Latvijā. Tika atkārtots, ka mums ir tikai divas ziņu aģentūras un 3 galvenie portāli, kuri pamatā ziņas saražo tikai no preses relīzēm. Piekrītu, ka ziņu portālu kvalitāte nereti ir tik zema, ka tajos lasāmas gandrīz identiskas ziņas ar vienādām gramatiskajām kļūdām.

Viena izeja no bēdīgās zituācijas ir pilsoniskās žurnālistikas portāli, kuros katrs interneta lietotājs var publicēt rakstus un kļūt par žurnālistu. Ziņas tiek rakstītas “vieglākā” valodā un piedāvātais tēmu loks ir tuvāks vidusmēra lasītājam. Palielinoties aktīvajam rakstošo cilvēku skaitam iespējama situācija, kad portālā iespējams atrast ziņas katram pa gaumei un interesēm. Iedomājieties — 100 cilvēki, kuri raksta ziņas no katras Latvijas malas, spēj sniegt operatīvākus ziņojumus par reģionos notiekošo, nekā jebkura cita mediju grupa. Mans utopiskais plāns būtu sapulcināt spējīgus jauniešus, kuri būtu gatavi paši reaģēt un pievienot aktuālas ziņas no visas Latvijas. No otras puses, neprofesionāli žurnālisti ir mīnuss, kurš paskaidrojumus neprasa.

Par tribine.lv un mix.lv nākotnes attīstības scenārijiem es esmu daudz domājis un droši vien uzrakstīšu pēc pāris nedēļām. Līdz ar uzlabojumu ieviešanu (tuvāko mēnešu laikā) mix.lv, būs vērts arī salīdzināt šo divu projektu galvenos plusus un mīnusu. Bet tagad pie lietas…

motivācija

Marta savā prezentācijā runāja par problēmu ar jauno žurnālistu motivēšanu. tribine.lv šajā sakarā esot bijušas divas problēmas:

  • autoriem trūkst motivācija rakstīt rakstus
  • autoriem trūkst motivācija rakstīt labus rakstus.

Viņi – tribine.lv veidotāji (tribīnes projektu veido nerealitate.lv) problēmu ar motivāciju esot atrisinājuši ar naudas ieguldījumu, maksājot autoriem par rakstīšanu. Viņiem izdevās. Rakstu skaits ir liels un tas attiecīgi piesaista jaunus lasītājus.

Bet kas tādā gadījumā motivē blogu autorus? Martas nopeltajiem blogeriem (kuri tikai to vien dara, kā mērās ar statistikām) neviens neko nemaksā un viņi ir pietiekami motivēti, lai turpinātu rakstīt dienu no dienas. Uzskatu, ka cilvēku, kurš vēlas izteikties galvenokārt motivē divi faktori:

  1. iespēja sasniegt ieinteresētu auditoriju, kurai interesē autora viedoklis
  2. iespēja diskutēt ar lasītājiem, kuri ir zinoši autoram tuvajā tēmā

Vienkāršojot – autoru motivē statistika un sakarīgi komentāri. Turklāt autoram ir jāredz, ka ir iespējams sasniegt arī tādus lasītājus, kuri ir tik pat zinoši vai zinošāki par viņu.

Lai motivētu pilsoniskās žurnālistikas autorus portālam ir jānodrošina, ka jauno žurnālistu viedokli sasniedz pēc iespējas plašāks lasītāju loks, kā arī ir jārada labvēlīga vide jauniem komentāriem.

Nobeigumā vēlos pateikt paldies par prezentāciju un novēlēt veiksmi Martai un pārējiem tribine.lv veidotājiem.