Miks Latvis

Sinfonietta Rīga un Vojceha Kilara “Orawa”

Piektdien es jau otro reizi savā mūžā apmeklēju kamerorķestra Sinfonietta Rīga koncertu. Šajā reizē mūs ar draudzeni lutināja arī poļu diriģents Mareks Moss un solisti – arfiste Ieva Šablovska un obojists Normunds Šnē.

Tagad uzmetiet aci koncerta programmai:

 • Vojcehs KILARS
  “Orawa”
 • Henriks Mikolajs GURECKIS
  Trīs skaņdarbi antīkā stilā
 • Vitolds ĻUTOSLAVSKIS
  Dubultkoncerts obojai, arfai un kamerorķestrim
 • Volfgangs Amadejs MOCARTS
  Divertisments KV. 136
 • Bēla BARTOKS
  Divertisments
Atzīšos, ka biju dzirdējis 2 uzvārdus no šiem, bet tas arī viss. Protams par Mocartu man atmiņā ir no skolas laikiem šis tas aizķēries, bet par pārējiem nezināju pilnīgi neko. Kad nedaudz iepazinos ar programmiņu, jutos jau samērā apgaismots šo komponistu dzīves gājumos, un pēc interneta enciklopēdijas pašķirstīšanas jūtos kā guru :) .
Saprotamu iemeslu dēļ es uzskatu, ka nevaru un nekad nevarēšu novērtēt mūziķu prasmes, varu runāt tikai par savām izjūtām un to, cik ļoti man pie sirds iet katra no muzikālajām kompozīcijām.
Tātad, kā vakara “nagla,” ja pareizi saprotu bija paredzēts Ļutoslavska dubultkoncerts ar abiem solistiem. Maz ko saprotu no arfas spēles, bet man šis pasākums šķita ļoti aizdomīgi nebaudāms. Vitolda gabals bija neizprotami, samocīti sarežģīts. Es biju manāmi miegains un noguris un regulārā bungu sišana pēc klusuma mirkļiem mani spēja pamatīgi satracināt. Man tas likās kā viens liels eksperimentāls skaņu mudžeklis, turklāt neizdevies.
Nezinu kā tas nākas, bet pats pirmais darbs man iekrita sirdī visvairāk, tāpēc gribu ķerties pie sava lielākā prieka un atraduma – Vojceha Kilara Orawas.
Vojcehs Kilars, no wiki
Ja varam ticēt interneta enciklopēdijai, tad Vojcehs Kilars pateicoties Romānam Polaņskim ir iekļuvis Holivudas apritē jau no septiņdesmitajiem gadiem un ir mūzikas autors ļoti daudzām filmām un to skaitā ir tādi lielā kino darbi kā Trūmena šovs, We own the night, Bram Stoker’s Dracula, Death and the Maiden un The Ninth Gate.
Mans komentārs – mega forši. Kilars man atvēra ausis uz jaunu, modernu klasiskās mūzikas pasauli – uz tādiem mūzikas plauktiem, kuri saviļņo un ielien galvā uz ilgu laiku.
Gribu, lai arī jūs noklausītos šo skaņdarbu, tāpēc atļaušos darīt šādi:
[audio:http://www.mikslatvis.lv//wp-content/uploads/2008/04/Orawa.mp3]
Ceru, ka jums patika. Veiksmīgu nedēļas sākumu!
P.S.
Liels paldies koncerta organizatoriem par ielūgumu.