Miks Latvis

kur nonāk nauda, kas samaksāta par mp3 failiem iepērkoties interneta mūzikas veikalā platforma.lv?

kur nonāk nauda, kas samaksāta par mp3 failiem iepērkoties interneta mūzikas veikalā platforma.lv?Atceroties pods.lv ierakstu (Amerikā nepalielina nodevu uz mūziku) gribējās noskaidrot, kas notiek ar to naudu, kas tiek samaksāta par mp3 dziesmām Latvijā.

Nesen no sarunas ar kādu grupas pārstāvi uzzināju, cik maza daļa no samaksātās naudas nonāk līdz pašiem mūzikas radītājiem, tāpēc nolēmu to papētīt sīkāk.

Zinu, ka nevienam nav jaunums, ka ar mūziku Latvijā bez sponsoru atbalsta nav tik vienkārši kaut ko nopelnīt, bet vēlāk mēģināšu to parādīt ar kaut vai pavisam aptuveniem skaitļiem. Drīzumā man būs iespēja aplūkot aprēķinus par dziesmas ierakstīšanu studijā un citām izmaksām, tad arī varēs noteikt, cik reizes dziesmu/albumu kādam ir jānopērk, lai mūziķis atpelnītu kaut vienu ieguldīto santīmu.

Nolēmu izpētīt situāciju interneta mūzikas veikalā platforma.lv. Pirms dažām dienām uz platforma.lv nosūtīju savus jautājumus un salīdzinoši īsā laikā tiku pie konkrētiem skaitļiem un grafikiem.

Naudas dalīšanas shēma

kur nonāk nauda, kas samaksāta par mp3 failiem iepērkoties interneta mūzikas veikalā platforma.lv?

Vispirms protams PVN – 21% no naudiņas aiziet mūsu mīļajai valstij. Tālāk pie pīrāga ķeras klāt AKKA/LAA, kuri saņem 5 santīmus par dziesmu vai 8% no mūzikas albuma netto cenas. Sākotnēji šie esot pieprasījuši 8% no albuma kopējas summas, bet tad ierakstu pārdevēji esot panākuši samērīgākus nosacījumus.

Atlikusī summa tiek sadalīta divās vienādās daļās – puse platforma.lv, puse izpildītājam.

Vēlreiz gribu atkārtot arī to, kas minēts attēlā:

No saviem līdzekļiem platforma.lv sedz reklāmas izmaksas, First Data karšu apstrādes, AmEx karšu apstrādes un Swedbank internetbankas komisijas, kā arī maksā AKKA/LAA par iespēju dziesmas klausīties pilnā garumā, kas sastāda lielāko autortiesību izmaksu daļu – 10 Ls par katriem 100 publiski izliktajiem darbiem mēnesī. Platforma.lv pašlaik pieejamas >5000 dziesmas.

Ja izpildītājam līgums ar platformu ir noslēgts kā privātpersonai, tad no izpildītāja daļas pirms izmaksas tiek ieturēts arī iedzīvotāju ienākuma nodoklis. (Citiem vārdiem sakot izpildītājam nepaliek pilnīgi nekas)

Nepērciet mūziku ar SMS

Trakākais sākas, ja mp3 fails tiek pirkts ar SMS palīdzību, tādā gadījumā pēc nodokļiem un AKKA/LAA pie atlikušās summas ķeras mobilais operators, kas iekasē no 14-22 santīmiem. Pēdējā gadījumā izpildītājs par savu dziesmu saņem 6 santīmus (no 47 santīmiem, kurus samaksā pircējs).

Secinājumi

Man šķiet, ka skaitļi runā pietiekami izteiksmīgi.