Miks Latvis

Seth Godin – Tribes: We Need You to Lead Us

Seth Godin - Tribes: We Need You to Lead Us

Seth Godin – Tribes: We Need You to Lead Us

Šo grāmatu es izlasīju pirms, apmēram, sešiem mēnešiem. Tas bija vēl pirms tam, kad biju apņēmies blogā izveidot sadaļu par un ap grāmatām, kurā biju iecerējis veikt nelielas piezīmes par katru izlasīto grāmatu.

Šis laikam būs sākums.

Vispirms iesaku noskatīties Seta Godina (Kas ir Sets Godins?) uzstāšanos TED konferencē, kurā viņš īsumā izklāsta savas grāmatas galveno ideju.

TED: Seth Godin on the tribes we lead

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uQGYr9bnktw[/youtube]

Saite uz video.

Un ja arī ar to ir par maz, tad piedāvāju nelielu interviju, kurā viņš mazliet paskaidro, kāpēc katram ir visas nepieciešamās tiesības un iespējas kļūt par kādas kustības līderi.

Seth Godin Explains Why You Need a Tribe

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Q6vpBDFoMqc[/youtube]

Saite uz video.

Tiem, kas neskatījās video mazliet paskaidrošu – cilts ir vairāk vai mazāk organizēta cilvēku masa, kuru vieno noteiktas idejas un mērķi. Godins piedāvā savu teoriju par šīm ciltīm laikmetā, kad ir iespējams atrast, apvienot un vadīt cilvēkus, kurus vieno parastas, neparastas, dīvainas un trakas idejas.

Kas vēl ir atrodams grāmatā? Autors dod vairākus piemērus, kuri spilgti raksturo šo “cilšu principu,” kā arī tiek parādīts, kādam jābūt šīs cilts līderim. Kā jau noprotams no virsraksta, grāmatas centrālā tēma ir par to, ka jebkurš var kļūt par līderi. Godins piedāvā vienkāršas vadlīnijas un padomus, kuri varētu kalpot, kā pamudinājums veidot un vadīt jaunas ciltis.

Jāsaka, ka pēc grāmatas izlasīšanas man uz kādu laiku bija pielipusi viņa cilšu teorija. Katru reizi, kad vien bija iespējams vilkt paralēles ar grāmatā aprakstītajiem modeļiem man radās vēlme analizēt, kas tieši ir konkrētās “cilts” veiksmes atslēga.

Ja domājam par vietējiem piemēriem, tad vispirms prātā nāk tikai dažādi personības kulti un citas parādības, kuras viegli sajaukt ar “īstajām” ciltīm.

Iespējams spilgtākais vietējais interneta vides piemērs ir draugiem.lv, kas vairs nav saucams par pilnvērtīgu cilti, jo šai kustībai ir pilnībā zudis tā galvenais mērķis (pievienot savus draugus virtuālajā vidē). Visi draugi ir atrasti, bet vairāk svaigu ideju portāla veidotāji vairs nepiedāvā. Cilts varbūt arī turpina eksistēt, bet tā netiek vadīta nevienā sabiedrībai lietderīgā virzienā.

Latvijas blogu vidē par cilti varētu saukt barcamp.lv kustību. Sava veida kustības veidojas arī sviesta cibas un vietējās twitter komūnas ietvaros, bet šīs ciltis reti nonāk līdz reāliem darbiem.

Ja kādam ir labi vietējo cilšu piemēri, būšu priecīgs uzklausīt.

P.S.

Ja kādam ienāk prātā traka doma iegādāties šo grāmatu, tad būšu pateicīgs, ja lietosiet manu Amazon.com saiti.

5 Responses

  1. Cilšu teorija, violetās govis, zilā okeāna stratēģija, neiromārketings, kā 10 dienās kļūt par miljonāru, kā apmierināt savu sievu 365 veidos…… lūk, jēdzienu ķēdīte, kas manā apziņā rodas tiklīdz es dzirdu par jebkuru jaunu teoriju, kas kādam sniegs augļus pati no sevis…. Skatoties no otras puses – ikviena jauna informācija mūs bagātina, ja vien paši spējam atšķirt graudus no pelavām, bet tas jau pavisam cits stāsts. Rezumēju – jaunā sadaļa blogā ir ļoti gaidīta, lai grāmatas lasās raiti jo raiti :)

  2. Allažu Ķimelis -> Godinu bāzt vienā maisā ar “kā 10 dienās kļūt par miljonāru” ir tas pats, kas pateikt, ka Britnija Spīrsas taisa tādu pašu mūziku kā Toms Waits.

  3. Te pieejama arī ppt no grāmatas prezentācijas pasākuma pagājušajā rudenī un audio (atsevišķā failā). Var pat iemanīties klikšķināt līdzi prezentācijai, klausoties audio.

    http://zz.typepad.com/lv/2008/10/seth-godin-tribes—par-mūsdienu-ciltīm.html

    Pēc vairākām patukši-visrspusējām Godina grāmatām, šajā beidzot ir vismaz apspēlētas un interesantā veidā skaisti iepakotas pāris vērā ņemamas (bet ne jaunas) domas. Noteikti ir vērts izslasīt (vai noklausīties audio).

  4. Esmu šo grāmatiņu paris reizes lidostu veikaliņos pašķirstījis, bet katru reizi tomēr esmu nolēmis nepirkt. Visa tā viņa runāšana par ciltim lielākoties ir visai nepamatota, kā koncepts jau skan labi, ir pat daži visai labi piemēri, tomēr diemžēl tie ir visai maz un grāmata (ja lasa skanera režīmā) šķiet ir bez scientific basis :(

  5. Kopš pirmās reizes, kad izlasīju pirmo Violetās govs lappusi, kļuvu par Seth Godin fani. Veids, kā viņš pasniedz lietas, kas notiek ap viņu un pasaulē, ir vienkārš un visiem saprotams. Kā rakstnieks viņš pavisam noteikti iedvesmo katru lasītāju uz lieliem darbiem. Cits stāsts – cik bieži darbi kļūst par realitāti. Gan vīrusa mārketings, gan cilšu teorija, manuprāt, ir diezgan līdzīgas – panākt, lai tavu domu vai ideju izplata cilvēki ir praktiski tas pats, kas vadīt cilti. Jo šī cilts arī izplata cilts vadītāja idejas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *