Miks Latvis

kas rada slēptās reklāmas Latvijas portālos?

Viens no lasītākajiem mix.lv autoriem Chirix pirms kāda laika aprakstīja, kāpēc viņam ir zudis azarts pievienot rakstus mix.lv, jo portālā ir par daudz savairojušies “reklāmisti, antireklāmisti, pīārščiki”:

.. kā vilnis sāka velties visādi rakstnieki-viendienīši, slavinot Maximas tirdziņus, Dominas mantu plačus un DNB hipotekāro kredītu brīvdienas.

DnB Nord banka jau ir zināms gadījums – viņus dažādos portālos slavināja (ne īpaši ticami) dikti apmierināta kliente. Te atkal jāmin mango.lv raksts – Kā ar savu reklāmu ielauzties masu medijos?

Tam sekoja Alberta publisks jautājums, ko darīt ar slēptajām reklāmām? Rakstā tiek minēts burvjutrusis.mix.lv, kuru veidojusi PR aģentūra Olsen.

Samērā ilgstoši mix.lv, tribine.lv, tv.delfi.lv, viriesi.lv, spoki.lv, krabjiem.lv un visur citur, kur vien bija iespējams iespamot ar apbrīnojamu regularitāti kādu laiku uzdarbojās interneta lietotājs “Arnolds“, kas ķengāja BTA, veidoja pat video klipus, viss izteiksmes veids parādīja, ka gluži parasts neapmierināts klients viņš nav.

Un tad es uzgāju gadījumu, kas vispār ir atsevišķa raksta vērts:

Cik var saprast, tad neviens šoreiz nav bez vainas, ne BTA, ne ARS. Bet izskatās, ka ARS galīgi nejūtas pārliecināti par savu taisnību, tāpēc sāk paši sacerēt savu realitāti ar izdomātu cilvēku palīdzību diena.lv tautas balss sadaļā.

Diena.lv tautas balss sadaļa:

Cik, gan bieži reāli cilvēki parakstās “cilvēks, kas cīnās par taisnību?” Atšķirībā no ticamajiem stāstiem, kur cilvēks apraksta savu pieredzi, ka kāda kompānija viņu ir uzmetusi, tad diena.lv tautas balss sadaļā parādās raksti, kurus sūta satraukti cilvēki, kuriem pašiem nekas slikts nav noticis, kuri ar skaistiem virsrakstiem pievērš uzmanību un pauž vienu vienīgu ziņu – BTA ir sliktie.

Ja gribam redzēt, kā īsti cilvēki pauž savu sašutumu, tad paskatāmies uz IZZI piemēru, meklējot twitter.com pēc vārda “izzi”, paveras diezgan skaidra aina. (Tas vislabāk redzams vecākajos, pirmajos ierakstos, kad vēl IZZI lietai nebija pievērsušies visi, kam nebija slinkums) IZZI gadījumā, man bija iespējams izsekot reālu cilvēku pieredzei, viņiem patiešām negāja internets un par to arī viņi nolamāja IZZI, katru reizi, kad modema lampiņas beidza raustīties, kā nākas.

Visbeidzot es ar tā paša twitter.com palīdzību noskaidroju, ka ARS labā strādā sabiedrisko attiecību kompānija PRAE. (To šodien apstiprināja uzticams un zinošs lietotājs).

Ņemot vērā, ka šos rakstus radījusi šāda nopietna kompānija, tad gribas teikt, ka darbs ir paveikts slikti, pat pavirši, grūti pat noticēt, ka par šādu pakalpojumu ir maksātas pieņemu, ka pieklājīgas naudas summas. ARS tik pat labi ar saviem spēkiem varēja izveidot daudz ticamākus lietotāju profilus un viņu izdomātās nedienas ar apdrošinātāju.

Apkopojam, ko mēs zinām:

 • raksti ir nekvalitatīvi veidoti, nav grūti sazīmēt, ka tie nav īsti, bet gan pasūtīti
 • pasūtītāja rīcība (ARS) šādā veidā nomelnojot sadarbības partneri (BTA) ir neglīta
 • šāda veida nomelnošana, ar viltotām lasītāju vēstulēm lielajos portālos ir melīga un neētiska rīcība
 • prae.lv lapā var atrast, ka PRAE kādu laiku ir strādājuši BTA labā, bet tagad strādā pret viņiem, kas šo situāciju padara vēl neglītāku

kā tas saskan ar prae.lv sadaļu Mūsu profesionālās vērtības un principi?

mūsu darbība balstās uz stingru ētikas un morāles principu, likumdošanas un klienta interešu ievērošanu.

Vēlreiz visiem “jauno mediju speciālistiem” gribu atgādināt, ka nevar vienas dienas laikā atnākt izveidot profilu visos portālos un servisos pēc kārtas, saspamot un gāzt kalnus. Tas nav mudinājums prasmīgāk maskēties, tas ir mudinājums lieki netērēt savu laiku un klientu naudu. Īsti lietotāji ar galvu uz pleciem zina, kas ir un kas nav īsts, tāpēc nekāda slēpšanās nelīdzēs. Vismaz ne ar tik primitīvām metodēm, kādas piekopj ARS un PRAE.

17 Responses

 1. Lai lielie cīnās pie sevis un nelien pie mums. Vairs nelasu Mix.lv un Tribīne.lv tieši dēļ reklāmu rakstiem pirms vēlēšanām to bija pārāk daudz.

 2. Es gan nepārdodos, kā trusis iluzionistiem. Manu piedzīvojumu atspoguļojums ir domāts garlaikotiem, pa netu klīstošiem ļaužiem, un, attiecīgi, ikviens pieminētais krogs, viesnīca, koncerts vai festivāls ir manu piedzīvojumu sastāvdaļa, nevis reklāma :)

 3. Ļoti lieliski novērojumi. Es iepriekš biju manījis visādus rakstus, kas pret BTA, bet galīgi nedomāju, ka tā varētu izrīkoties aģentūra. Es vēl tagad šaubos…
  Bet jā, vēlviens pierādījums, ka, ja īsti nemāki izmantot šo lielisko vidi mārketinga nolūkiem, tad labāk neeksperimentēt. Šmuce var sanāk liela.

 4. Cienītais Mik Latvi,
  versija ir interesanta, bet ne adekvāta – jo pašā pamatā balstās uz apgalvojuma “man viena tante pateica”, uz kura tad uzbūvēts viss pārējais. Kā jūs tādā gadījumā komentētu “lasītājus”, kuru vārdā šodien vienā dienā iekš mix.lv un tribine.lv parādījās raksti – ARSsviests un kaut kas par grūtnieces skumjo stāstu -, kuros autori arī uzdodas par reāliem cilvēkiem, kaut ir acīmredzami jūsu pieminētā BTA apkalpotāju izdomāti (nav nekādu faktu, mix lapā rakstam par ARS pat ir muļķīgi pielikts atslēgas vārds BTA)? Baidos, ka reālā situācija ir – notiek normāls informatīvais kariņš, no kura jūs esat pamanījis tikai mazu maliņu. Nez vai jums ir pamats turpāk uzticēties tik labi informētajam cilvēkam, – izskatās, ka viņš jūs ir drusku izmantojis.
  Bet, ja ir taisnība, ko jūs rakstāt par PRAE, varu tikai izteikt cieņu šai kompānijai – klienta labā ir pastrādāts tiešām efektīvi.

 5. Autoram:
  Nu tagad es skatos, ka ir sācies pilnīgs sviests, vai kā jūs saucat “informatīvais kariņš.” Par šo konkrēto gadījumu, es tiešām gribētu redzēt, kur tieši parādās efektīvais PRAE darbs, veidojot falšus rakstus tajā pašā mix.lv?

 6. Nezinu, vai tas ir PRAE vai varbūt kantoris, kas strādā ar Veselības centru 4, vai arī Diplomātiskā servisa medicīnas centra cilvēki, vai arī kantoris, kas ar ARS strādā tagad, jo BTA ir ieriebis faktiski visiem privātajiem mediķiem – nu, ko, peļņa ta svarīga. Taču fakts – ja parādās acīmredzami BTA labā strādājošs “lasītājs” (tribīnes gadījumā “grūtniece”), kurš uzraksta rakstu miksā “Mikslatvissviests”, kurā bez faktiem stāsta, kā tu esi vakar dzērumā sēdējis peļķē, turklāt miksā ir tā īpatnā lieta, ka autors var izmest ārā visus lasītāju komentus, kas viņam nepatīk? Tad ko tu darīsi, a? Ignorēsi? Labi, tu to vari. Bet liels kantoris, kam no šitāda te kariņa var ciest bizness? Man liekas, vienīgais veids ir – noparodēt. Gribētu teikt no sava viedokļa – sanācis labākajā iespējamā veidā. Bet nu – par gaumi nestrīdos. Labu nedēļas nogali.

 7. Par apdrošinātājiem tas gan nav nekāds noslēūms, piemēram OCTA un KASKO polisēm – ir tādi, kur izmaksas var saņemt burtiski tikai tiesājoties. Un sliktie apdrošintāji, bez jebkādām reklāmam vai antireklāmām ir zināmi visiem brokeriem un ar to biznesu saistītajiem cilvēkiem.

 8. Tu raksti, ka īstie lietotāji saprot, ka tā ir slēptā reklāma, bet cik tādi ir?!? Viņiem galvenais ir parasto lietotāju masas. Un tām var iestātīt ļoti daudz.

 9. Drusku nepārliecina vienas tantes teiktais, maigi sakot, bērnudārzs pilnīgs un smīdina, ka dižais rakstnieks (par blogeri sevi dēvē, ja? :)) te par suni Capu sācis izlikties.

 10. Nu lai atvaino autors, bet pēc šīs sazvērestības teorijas man rodas šaubas arī par pašu autoru. Vai tik te neveidojas jauna sazvērestība pret atseviškām PR aģentūrām un par labu BTA???

  Visi zina, ka BTA reputācija nav tā labākā – “n” regresi, vislielākās sūdzības tirgū, neveiksmīgā indulgence “ātruma polise”, “n” kašķi ar servisiem, u.tt.

 11. Ar lielu interesi izsekoju visai “rakstu sērijai”.Vienīgais, ko gribēju bilst – šo piesauktos gadījumus es nesauktu par slēpto reklāmu, bet gan mērķtiecīgu PR kampaņu; tiesa gan, ar kreisām rokām izplānotu. Vienkāršakiem vārdiem to laikam biežāk nosaucam par slavinošo PR/melno PR. Es laikam vēl ieviestu terminu “pelēkais PR” – gadījumi, kad mērķtiecīgi gaismā tiek celti veci fakti.

  imho

  Ja atļauts, tad neliels trackback: http://blog.observations.lv/2009/reklama-pilu-diki/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *