Miks Latvis

Fisheye One White

Būtu jau prātīgi par Fisheye One White lomo kameru rakstīt tad, kad būtu izfotografētas vairākas filmiņas, dažādos apstākļos, bet ja otro filmiņu es izfotografētu tik pat “ātri” kā pirmo, tad šis apraksts man būtu jāatliek līdz Jāņiem.

fisheye one white

Fisheye One White ir lēts plastmasas fotoaparāts, kas veic tikai vienu funkciju – tas iemūžina super platleņķa fotogrāfijas uz 35mm filmiņas. Lomo kustības piekritēji apgalvo, ka šī esot vienīgā 35mm fotokamera, kurai ir iebūvēts fisheye objektīvs. Grūti uzzināt visus rādītājus, jo tie nekur netiek popularizēti. Vienīgais, kas man zināms par šo “objektīvu” ir tas, ka tam ir 170 grādu redzamības leņķis, kas ir pietiekami, lai izkropļotu attēlu pēc pilnas programmas.

Gribu pievērst uzmanību tam, ka šai foto kamerai nav nekādu lieku pogu un slēdzīšu – ir tikai knipsēšanas poga un zibspuldzes ieslēgšanas poga. Nekāda fokusa vai slēdža regulēšana, nekā tāda, kas ar ko būtu iespējams tieši ietekmēt rezultātu. Vienīgais, ko iespējams izdarīt, var ieslēgt zibspuldzi brīžos, kad šķiet, ka tā ir nepieciešama.

Pēc pirmās filmiņas izbildēšanas (labākie kadri te) noskaidrojās, ka ISO 400 filmiņas šai fotokamerai ir derīgas tikai un vienīgi ārpus telpām. Telpās viss ir tumšs, un tikai apžilbinot cilvēkus ar zibspuldzi ir iespējams, kaut ko noķert. Varbūt pie vainas bija lomo filmiņa, kuru nopirku, bet tā vien šķiet, ka lomogrāfijas veikaliņa pārdevējai bija taisnība par to, ka ar šo kameru vislabāk draudzējas ISO 800 filmiņas. Ziemas saulē, gan ISO 400 bija tieši laikā. Būs jānoskaidro, kura filmiņa labāk piemērota vasaras saulei, jo gribētos domāt, ka 200 varētu būt par maz un 400 par daudz.

Rēķinu, ka gada laikā ar šo fotoaparātu piepildīšu ne vairāk kā 4-5 filmiņas. Ja pieci reizinām ar (~3 Ls par filmiņu + ~3,5 Ls par gatavās filmiņas digitalizēšanu) = dārgs veids kā tikt pie fotogrāfijām. Laikam būs pēdējais brīdis iepirkt filmiņas no eBay.

Secinājums

Esmu ticis pie tā, ko sen biju kārojis – lēts un primitīvs fisheye. Domāju, ka tā arī turpināšu – eksperimentēšu, bildēšu niekus, knipsēšu Positivus festivāla laikā un citos saulainos mirkļos. Iespējams trīsdesmit gadus vecs platleņķa objektīvs ar m42 vītni ilgākā laika posmā būtu izdevīgāks pirkums, jo ar to varētu fotografēt daudz vairāk bez papildus izmaksām, taču man šoreiz gribējās, lai visā šajā procesā tiktu iesaistīts arī fotogrāfijas dinozaurs – 35mm filmiņa.

Oficiālā lomography veikala lapa.

LV lomography veikala lapa.