Miks Latvis

StudyStart.lv – bezmaksas studiju ceļvedis Dānijā

Šis būs viens no pirmajiem un retajiem viesautoru ierakstiem šajā blogā. Manu draugu un paziņu lokā ir cilvēki, kas ir mācījušies Dānijā un es vēlējos informēt arī citus par šādu iespēju, tāpēc uzaicināju blogeri un StudyStart pārstāvi Rolandu aprakstīt svarīgākās lietas, kuras būtu jāzina tiem, kas domā par studēšanu Dānijā.

Rolands Umbrovskis

web eksperimentētājs, WordPress freelancer, e-art.lv autors
http://rolandinsh.lv

StudyStart.lv – bezmaksas studiju ceļvedis Dānijā

Nu jau daudziem vairs nav noslēpums, ka studēt ārpus Latvijas var arī bez maksas. Studēt angļu valodā var ne tikai angliski runājošajās valstīs – Lielbritānijā vai ASV, bet arī Skandināvijā. “Study Start” ( http://studystart.lv ) jau vairākus gadus sniedz bemaksas konsultācijas par iespējām studēt tieši Dānijā, kur šobrīd jau studē vairāk nekā 120 Study Start studenti no Latvijas.

Dānijas augstkolas īpaši ir ieinteresētas piesaistīt tieši Baltijas studentus, jo jaunieši ir parādījuši, ka spēj ātri intergrēties Dānijas sabiedrībā un ir liela motivācija studēt. Arī dāņu valoda, ja ir velēšanās to apgūt paralēli studijām, mums – baltiešiem – parasti nesagādā lielas problēmas, jo abam valodām ir līdzīga runas intonācijas. Study Start sadarbības augstkolas bieži piemin arī latviešu augstās ambīcijas un vēlme iegūt augstāko izglītību, kas bieži vien pietrūkst pašiem dāņu studentiem.

Strādājot par Study Start konsultantu, man ir radies priekšstats par to, kāda motivācija vada tagadējos 11. un 12. klases skolniekus – vēlēšanās doties uz ārzemēm, jo palikšanu Latvijā saista ar lielu cīņu par izdzīvošanu.

Jautājumi, kas visbiežāk interesē jauniešus ir par dzīvošanu Dānijā, izmaksām un iestāšanās prasībām. Latvijā iestāšanās augstskolās tiek saistīta ar lielu konkursu un iestājeksāmeniem. Dānijā turpretī iestājeksāmenu nav, bet ir jāuzrāda sava vidusskolas liecība ar atzīmēm un iegūto līmeni eksāmenos. Augstskolām ir ļoti svarīgi, lai studentiem angļu valoda ir atbilstošā līmenī. Latviešu jauniešiem, pabeidzot vidusskolu, parasti angļu valoda ir pietiekami labā līmenī, lai ar to varētu iestāties augstskolās.

Otrā lieta, kas jauniešus interesē, ir izmaksas. Par cik dzīvošanas izmaksas ir ļoti individuālas, tad ir grūti pateikt vai studentam pietiks ar 200 vai 500 latiem mēnesī. Veicot aptauju starp dažādu valstu studentiem, noskaidrojām, ka vidēji jaunieši tērē no 350 – 400 latiem mēnesī un šajā summā tiek ieskaitītas arī izklaides. Tomēr dzīvojot taupīgi pietiek arī ar 250 latiem.

Stipendijas un dzīvošanas izmaksu atvieglojumi

Stipendijas ir šobrīd otrs ļoti aktuāls jautājums ar ko saskaramies konsultējot jauniešus. Tad nu man jāsaka, ka stipendijas ir kā loterija – var iegūt un var neiegūt. Latvieši var pieteikties CIRIUS stipendijām, ko piedāvā Dānijas valdība. Stipendijas piešķir uz laiku no 2 līdz 9 mēnešiem un to summa ir 5000 DKK, kas ir aptuveni 480 LVL mēnesī.

Otra iespēja samazināt dzīvošanas izdevumus Dānijā, ir pieteikties dzīvokļa īres maksas atvieglojumiem, ko piedāvā Dānijas valsts pašvaldības. Atvieglojuma lielums ir individuāls, izvērtējot studenta ienākumus un izdevumus par dzīvokli. Parasti tie ir 15 % no īres maksas, kas ir aptuveni 500-600 DKK (45-50 lati) mēnesī. Šie atvieglojumi pienākas visiem. Sīkāk par to var jautāt Study Start, nosūtot e-pastu uz info@studystart.lv.

Trešā lietas, kas jauniešiem būtu jāzina, lai samazinātu izdevumus dzivojot Dānijā, ir par nodokļu atvieglojumiem. Ja students strādā paralēli studijām un viņa ienākumi nav lielāki par 42900 DKK (3861 LVL) gadā, tad ir jamaksā tikai 8% nodoklis no ienākumiem. Ja ienākumi pārsniedz šo summu, tad jāmaksā aptuveni 37 % liels nodoklis. Sīkāk par to var jautāt Study Start.

Dzīvošanas izdevumus var samazināt arī dalot īres maksu ar vēl kādu studentu. Parasti studiju dzīvokļos ir paredzēts dzīvot diviem studentiem, bet nav aizliegts dzīvot arī vairākiem kopā.

Study Start sadarbības augstskolas saviem topošajiem studentiem bieži vien rezervē dzīvošanai vietu kopmītnēs vai studiju dzīvokļos un dažas skolas pat apmaksā pirmo iemaksu (dzīvokļa depozītu), kas Dānijā ir jāmaksā 3 mēnešu īres maksas apjomā. Ja izvelētā augstskola nenodrošina dzīvošanu, tad Study Start palīdz jaunietim atrast un pieteikties dzīvokļiem.

Iestājprasības skolās

Tāpat viens no biežāk uzdotajiem jautājumiem ir par dokumentiem un valodu zināšanām. Skolas liecības vai attestātus skolēni var tulkot paši, apstiprinot ar skolas direktora vai klases audzinātājas parakstu un skolas zīmogu, atsevišķas skolas pieprasa notariāli apstiprinātu skolas liecību un attēstātu. Šis pakalpojums pie notāra maksā vidēji 9 LVL.

Tāpat esam izveidojuši paraugu, kā aizpildīt pieteikumu studijām, jo vienmēr sarežģīti uzrakstītie jautājumi pieteikuma anketā, ir pilnībā saprotami.

Study Start sniedz konsultacijas no Dānijas un atrodas ļoti ciešā kontaktā ar Dānijas augstskolām, kas nozīmē, ka jebkurš jautājums, pat visspecifiskākais, tiek atbildēts, pāris dienu laikā, sazinoties ar attiecīgo augstskolu.

Darbs Dānijā

Darbs studiju laikā ir atļauts, un to ir iespējams apvienot ar studijam. Strādā paralēli studijam gandrīz katrs otrais students, tai skaitā arī dāņu studenti. Skolas gan neiesaka strādāt vairak par 15 stundām nedēļā, bet ārpus skolas mācību laika, vasarā, var strādāt pilnu slodzi. Šobrīd Study Start strādā arī pie projekta, kas ar laiku studentiem varēs piedāvāt brīvā laika darbus, ko apvienot ar studijām. Šis piedāvājums būs pieejams tikai Study Start studentiem.

Latvieši Dānijā studēs kopā ar savējiem

Dānijas augstskolas piedāvā ļoti plašu studiju prgrammu klāstu. Pieredze rāda, ka latviešu jaunieši bieži vien izvelas inženierzinātņu un tehniskās programmas, kā arī arhitektūru. Liela daļa izvēlas multimediju un IT programmas. Arī mārketinga, tūrisma un viesmīlības programmās liela daļa studentu ir tieši no Latvijas.

Redzot latviešu jauniešu lielo interesi par studijām Dānijā, šogad Starptautiskā Biznesa akadēmija (International Business Academy ) veidos speciālu latviešu klasi (Marketing Management programmā), kurā studēs apmēram 25-30 jaunieši no Latvijas. Šis piedāvājums jau tagad ir radījis lielu interesi no latviešu jauniešu puses un pieteikumu skaits ar vien palielinās. Ja atsauksme būs liela, tad šādu klasi veidos arī citas Dānijas augstskolas. Ir doma veidot arī multimediju klasi latviešiem, kas šogad gan vēl netiek piedāvāta.

Pietikšanās termiņi

Studijas Dānijā sākas divas reizes gadā – pavasarī (janvaris/februāris) un rudenī (augusts/septembris). Tuvākais pieteikšanās termiņš ir 15. marts, vai līdz pat studiju sākumam uz brīvajām vietām.

13 Responses

 1. ļoti interesē studijas Dānija. Labprāt palūgtu palīdzību ar darbu. Esmu sarakstījies ar to StudyStart.lv un esmu jau ievācis inforumāciju, bet grūtāk ir ar darbu..

 2. @Anonīms : protams, arī skolas ir ieinteresētas, lai studenti justos labāk un palīdz

  @Tvinky : “Study Start” šobrīd darbojas ar tiem, kuri vēlas iegūt bakalauru vai pirmā līmeņa augstāko izglītību (AP degree, Bachelor Top-up http://studystart.lv/lv/programmu-limeni-danija/ ), bet ir, protams, arī maģistru studijas.
  Tāpat ja ir iesākts bakalaurs un nav pabeigts, tad ar esošajiem augstskolas kredītpunktiem var iestāties arī Dānijas skolās.

  @Edgars : nešaubos, ka ir vēl ļoti daudz mājas lapu par studijām ārzemēs :) Apskatījos. Izskatās pēc kursu aprakstiem no skolām, kas tikai ir apsveicami. Atradu arī “Study Start” sadarbības skolas ;) Visi “Study Start” aprakstītās programmas ir pieejamas arī angļu valodā: studystart.eu studentiem Lietuvā, Igaunijā un Polijā.

 3. šī nav vienīgā organizācija, kas piedāvā studijas, bet šī piedāvā tikai dānijā, domāju, ka vajadzētu nenoklusēt arī to, ka, lai studijas būtu par brīvu var nākties iemācīties dāņu valodu un to diez vai kur citur kā danijā izmantosiet. otrkārt, pincips ir tāds, ka dāņu skolas maksā studijstartam par studentu meklēšanu latvijā, tāpēc ir skaidrs, ka viņi ir ieinteresēti jauniešus turp dabūt.
  gribu piebilst, ka var būt jārēķinās ar kādiem 500 latiem (kopā visiem priekšmetiem) vēl pirms studiju sākšanas par grāmatām, ko skola var vēlēties pirkt visiem kopā utt. noskaidrojiet visas nianses…
  un jā, arī nelatviešu klasēs var gadīties puse no LV… veiksmi :)

 4. Sveika, diena!
  Zinām, ka neesam vienīgie, kuri piedāvā studijas Dānijā. Jā šobrīd piedāvājam studijas tikai Dānijā, jo atrodamies šajā valstī uz vietas un visas konsultācijas tiek sniegtas tieši no Dānijas. Atrodoties Dānijā varam palīdzēt rast risinājumu par visspecifiskākajam jautājumam visātrākajā laikā, sazvanoties ar pašu skolu vai to apmeklējot un izrunājot ar skolas pārstāvjiem katra topošā studenta vajadzības. Tāpat students vienmēr var sazināties ar “Study Start”, ja ir nepieciešama palīdzība jau atrodoties Dānijā.

  Protams Dānijas skolas maksā, lai piesaistītu studentus savām skolām, tieši tāpat kā citiem skolu aģentiem Latvijā, tomēr vēlos atgādināt kā no paša skolēna un topošā studenta nekādas samaksas netiek saņemtas. Kā ir ar citiem? ;) šobrīd vienīgais maksas pakalpojums ir tiem, kuri vēlas uzlabot savus rezultātus angļu valodā, bet arī tas dažām skolām ir BEZMAKSAS. Vairāk: http://studystart.lv/lv/?p=1218

  Par dāņu valodu, tā nav obligāta prasība, bet to var mācīties, ja ir vēlme. Visas “Study Start” piedāvātās studijas IR angļu valodā. Valodas zināšanas var noderēt gadījumos, ja ir vēlme strādāt Dānijā, kas ir kā jebkurā citā valstī.

  Viss par izmaksām ir aprakstīts “Study Start” interneta mājas lapā http://studystart.lv/lv/?p=67 kā arī viss par izmaksām tiek izskaidrots arī BEZMAKSAS konsultācijās. Un konsultācijās tiešām VAR NOSKAIDROT visas nianses, tādēļ jau mēs esam :)

 5. Es uz Daaniju aizbraucu studeet tiesi caur Study Start un man tiesaam loti palidzeeja, ka vareeju uzdot dazadus jautajumus, ari par to, cik piemeeram skola maksaa pusdienas vai kaa atrast darbu. Nezinu vai stajoties caur citam organizaacijam sanemtu taadu plidzibu, jo attieksme citur bija krietni savadaka, tadel esmu pateiciga Study Start, ka tagad studeju Danija.

 6. Sveiki! Gribēju zināt vai studijas var turpināt arī Bachelor Top-up, ja Latvijā ir iegūta 1.līmeņa augstākā izglītība Grāmatvedībā un ekanomikā(VAKARA NODAĻA).Un vai es vēl varu paspēt iestāties, ja 15. martā sagatavoju visus dokumentus. Vidusskolas eksāmenā angl. C līmenis, bet matemātikā – D līmenis. :(

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *