Kristaps ir sagatavojis pamatīgu ievada materiālu par to, kas ir QR kodi?, izkonspektējis wikipēdiju, salicis saites, bildes, video un tādā garā. Iesaku izlasīt un iepazīties ar šo tehnoloģiju.

Šai tehnoloģijai ir savi pielietojuma veidi, kur tā strādā ļoti labi (un turpinās strādāt arī nākamajos gados), taču uzskatu, ka, kopumā ņemot, QR kodi ir riktīgs tehnoloģiju oldskūls.

Ja nu kāds Latvijā gribēja izmantot QR kodus, tad šis ir pēdējais brīdis tos aktualizēt pirms tie kļūst par nišas izklaidi. Ja QR kodu entuziastiem pietiek ar saiti vai tekstuālu informāciju, tad redzams, ka mūsdienīgākas tehnoloģijas var piedāvāt daudz vairāk.

Ar šo visu es tikai gribēju atgādināt, ka “nākotne” jau kādu brīdi ir klāt un, piemēram, Google Goggles jau tagad dara diezgan daudzas jaukas lietas:

  • no fotogrāfijas izvelk tekstu un to iztulko, ja tas ir svešā valodā
  • tiek galā ar vizītkaršu informāciju (nav jāpārraksta kontaktu informācija)
  • atpazīst vīna etiķetes
  • atpazīst populārākos logotipus
  • atpazīst grāmatu vākus un dod tālākas saites
  • atpazīst tūrisma objektus un piedāvā meklēšanas rezultātus
  • atpazīst mākslas darbus

Kā tas notiek ar daudzām jaunām lietām, Goggles vēl nav perfekts un darbības lauks vēl nav pietiekami plašs, bet sākums ir daudzsološs un praktiskie pielietojumi jau tagad ir tik jaudīgi, ka es nesaprotu, kāpēc būtu jāķēpājas ar QR kodiem.

Skeptiķiem varu atgādināt Googles vērienu – ja pirms 3 gadiem kāds būtu teicis, ka Google grib nofotografēt un publicēt visas ielas visās pasaules lielākajās pilsētās, tas izklausītos pēc lieluma mānijas, bet tagad varam doties uz Street View un aplūkot, kas no tā ir sanācis.

Protams QR kodi un Goggles tehnoloģiski ir divas pilnīgi dažādas lietas, bet tas nerūp gala lietotājam. Ja runa ir par reālās pasaules informāciju, kuru nepieciešams digitalizēt, tad daudz saprotamāka ir šīs lietas/etiķetes/web adreses fotografēšana nevis bakstīšanās ap melnbaltu kodu.

Piemēram, cita starpā, pats esmu sācis lietot interesantu iPhone aplikāciju Snooth Pro, kas atpazīst nofotografētās vīna pudeles etiķeti un piedāvā papildus informāciju par šo vīnu, kā arī ļauj glīti to ielikt virtuālajā vīna pagrabā. Šajā gadījumā tiek lietota TinEye tehnoloģija. Nobildēju etiķeti, apstiprinu, ka vīna darītava ir pareizā un man parāda, kas tas par vīnu, kādas atsauksmes utt.

QR kods tik ātri nepazudīs, tas ir pārāk labs risinājums nišas problēmām, bet man grūti iedomāties, ka esošajā izpildījumā tas kļūs par masu produktu.