Miks Latvis

Kas ir QR kodi un kāpēc tie ir vēsture?

Kristaps ir sagatavojis pamatīgu ievada materiālu par to, kas ir QR kodi?, izkonspektējis wikipēdiju, salicis saites, bildes, video un tādā garā. Iesaku izlasīt un iepazīties ar šo tehnoloģiju.

Šai tehnoloģijai ir savi pielietojuma veidi, kur tā strādā ļoti labi (un turpinās strādāt arī nākamajos gados), taču uzskatu, ka, kopumā ņemot, QR kodi ir riktīgs tehnoloģiju oldskūls.

Ja nu kāds Latvijā gribēja izmantot QR kodus, tad šis ir pēdējais brīdis tos aktualizēt pirms tie kļūst par nišas izklaidi. Ja QR kodu entuziastiem pietiek ar saiti vai tekstuālu informāciju, tad redzams, ka mūsdienīgākas tehnoloģijas var piedāvāt daudz vairāk.

Ar šo visu es tikai gribēju atgādināt, ka “nākotne” jau kādu brīdi ir klāt un, piemēram, Google Goggles jau tagad dara diezgan daudzas jaukas lietas:

 • no fotogrāfijas izvelk tekstu un to iztulko, ja tas ir svešā valodā
 • tiek galā ar vizītkaršu informāciju (nav jāpārraksta kontaktu informācija)
 • atpazīst vīna etiķetes
 • atpazīst populārākos logotipus
 • atpazīst grāmatu vākus un dod tālākas saites
 • atpazīst tūrisma objektus un piedāvā meklēšanas rezultātus
 • atpazīst mākslas darbus

Kā tas notiek ar daudzām jaunām lietām, Goggles vēl nav perfekts un darbības lauks vēl nav pietiekami plašs, bet sākums ir daudzsološs un praktiskie pielietojumi jau tagad ir tik jaudīgi, ka es nesaprotu, kāpēc būtu jāķēpājas ar QR kodiem.

Skeptiķiem varu atgādināt Googles vērienu – ja pirms 3 gadiem kāds būtu teicis, ka Google grib nofotografēt un publicēt visas ielas visās pasaules lielākajās pilsētās, tas izklausītos pēc lieluma mānijas, bet tagad varam doties uz Street View un aplūkot, kas no tā ir sanācis.

Protams QR kodi un Goggles tehnoloģiski ir divas pilnīgi dažādas lietas, bet tas nerūp gala lietotājam. Ja runa ir par reālās pasaules informāciju, kuru nepieciešams digitalizēt, tad daudz saprotamāka ir šīs lietas/etiķetes/web adreses fotografēšana nevis bakstīšanās ap melnbaltu kodu.

Piemēram, cita starpā, pats esmu sācis lietot interesantu iPhone aplikāciju Snooth Pro, kas atpazīst nofotografētās vīna pudeles etiķeti un piedāvā papildus informāciju par šo vīnu, kā arī ļauj glīti to ielikt virtuālajā vīna pagrabā. Šajā gadījumā tiek lietota TinEye tehnoloģija. Nobildēju etiķeti, apstiprinu, ka vīna darītava ir pareizā un man parāda, kas tas par vīnu, kādas atsauksmes utt.

QR kods tik ātri nepazudīs, tas ir pārāk labs risinājums nišas problēmām, bet man grūti iedomāties, ka esošajā izpildījumā tas kļūs par masu produktu.

34 Responses

 1. Stilīga proga, paldies, nezināju. Ar kolēģiem patestējām, diemžēl tulkošana atbalsta pagaidām ļoti maz valodu (6?). Uz bildēm strādāja, atpazina mazpazīstamus dabasskatus ar apbrīnojamu prezicitāti.

 2. Google googles ir jaunāks un labāks risinājums, bet tikai visam citam ne tam, kam paredzēts QR kods. Es saprotu, viss attistās, iespējams google-googles pēc pāris gadiem varēs atpazīt vairums priekšmetu un lietu, bet tas nav galīgi tas, kam QR kods paredzēts. QR ir, lai atvērtu URL.

  Uz jautājumu “kāpēc tie ir vēsture?” tu neesi atbildējis. Kā lai es no ekrāna, sienas, citas virsmas ar 3 klikšķiem savā telefonā atveru URL ??? Tad kad būs tāda tehnoloģija, tad ok varēsi teikt, ka QR ir vēsture.

   1. Atpazīst, bet tikai dažreiz un vai tikai daļu. Gan pēc laika tehnoloģija uzlabosies un atpazīs precīzi un pat no miglainiem attēliem, bet ne jau runa par to, bet par to, ka uzdrukāt kaut kur garu URL ir aplami, tas ir pārāk garš un nesmuks. Te pāris piemēri.

    – Geocache logbukā 100 simbolu urlis, kuru pēc pusgada vairs nevar salasīt.
    – 4quare bildei blakus briezmīgs, garš urlis (te ar qr http://quiqr.posterous.com/check-in-to-foursquare-by-scanning-qr-codes-w)
    – žurnālā blakus smukai reklāmai pretīgs garš urlis

    daudz smukāk/parocīgāk blakus ir smuka QR bildīte.

 3. Piedod lūdzu, bet atļaušos izteikt kritiku, jo sanāk ikdienā strādāt ar svītrukodiem, skaneriem un to printeriem! Tev ne arī Kristapam nav pilnīgi nekādas nojausmas kamdēļ vispār ir izgudrots un tiek lietots svītrukods un ar šajā gadījumā 2D kodi.

  Visas googles, aifoni, tineye un virtuālie vīnu pagrabi ir, piedodiet par manu franču valodu, ir fuflo! Svītrukoda reālais pielietojums ir preces un tās plūsmas identifikācijas un kontroles automatizācija, respektīvi loģistika un tā nav maza niša.

  Parastā svītrukodā (piemēram code128) var ierakstīt līdz 128 simboliem. Itkā teorētiski pietiek, lai piefiksētu teiksim preces kodu. Bet mūsdienās ražotājam bieži ir jānorāda vairāk informācijas nekā 128 simboli, šī informācija bieži iekļauj, ražotāju, seriālos numurus, ražošanas laiku, derīguma termiņu, sastāvu, komplektāciju, uzglabāšanas veidu, pat gala saņēmēju utt.
  Tad ir divi varianti vai nu dodam to līdzi uz papīra, kuru tad katrā punktā kur prece tiek uzglabāta, ir jāievada sistēmā, un papīri mēdz noklīst, vai informācija parrakstot tiek kļūdaini ierakstīta. Vai arī otrs variants liekam iekš 2d koda iekšā.

  Līdz šim vēl 2d kods nav pilnīgi masveidā iegājies, jo visur vēl aktīvi tiek izmantoti parastie svītrukodi un pāreja uz 2d notiek lēnām, jo ir saistīta ar pirmāmkārtām, tehnikas nomaiņu. 2D kodus lasa ar tā sauktajiem imageriem nevis parastajiem skaneriem. Vienkārši kamēr tehnikas parku visu neatpelna, tas nenolietojas un nenomaina parasti tā uz sitienu nepāriet uz jaunākām lietām.
  Un arī loģistikas softi vēl ne visi spēj veiksmīgi strādāt ar to informāciju kas ir tajā 2d kodā.

  Un tici man visur kur ir prece un tās plūsma nav ne googles, ne iphone, ne ar kāda cita smalka gadzeta ar kuru vipendrivatsa! Loģistikas nozarē visam jānotiekas ātri, nekļūdīgi un vienkārši.
  Šajā jomā visu diktē loģistikas nozare nevis google, un priekš viņiem 2D nu galīgi nav oldskuul!
  Vai tas 2D ieiesies tikpat plaši kā parastais svītrukods, es personīgi neesmu pārliecināts, dēļ viņa nolasīšanas niansēm. Es domāju ka pamatā vēl labu laiku dominēs 1d kods ar papildus 2d, kā lielāku informācijas nesēju.
  Otra alternatīva ir protams RFID, bet šobrīd tā tehnoloģija ir vēl ļoti ļoti dārga priekš tādām preču masām.

  1. Paldies par izsmeļošo komentāru svītrukodu pasaulē. Taču šajā kontekstā QR ir kods ir apskatīts, kā gīku rīks, lai telefonā atvērtu web adreses, kas uzdrukātas uz plakātiem. Par QR industriālo pielietojumu neņemos spriest.

  2. Es pieņemu, Tu saprati, ka nedz mani, nedz Miku, nedz citus “parastus mirstīgos” īsti neinteresē kas ir un kas nav vajadzīgs loģistikas nozarei :) Mēs neuzskaitām preces no rīta līdz vakaram. Mums interesē kā šāda tipa tehnoloģiju var izmantot, lai atvieglotu mūsu “parasto” dzīvi un informāciju no reālās pasaules dabūt mūsu digitālajos gadžetos. To var saukt kaut par ZumZum kodu, svarīgi, lai tas ērti, ātri un precīzi darbojas. Tehniskās nianses lai paliek speciālistiem! :)

 4. Google Goggles vai tamlīdzīgs risinājums ir (ne pārāk tāla) nākotne, taču pagaidām tā ne tuvu nav lietojama visā pasaulē. Un kamēr tā šeit īsti nedarbojas, vajag kādu citu risinājumu. Tavs ieteikums ir pagaidām neko nedarīt, sēdēt rokām klēpī saliktām un gaidīt kamēr kāds milzis izveidos savu nākamās paaudzes rīku? :) Ir jācenšas apkārt jau pieejamās tehnoloģijas izmantot savas dzīves atvieglošanai.

  1. Hmm, cik es mēģināju, tad Goggles man ver vaļā url, tātad šī QR funkcija darbojas un klāt nāk vēl n fīčas, kas nav un nebūs QR kodos.

   Tāpēc tas, ka cilvēki izvēlas lietot QR kodus un sevi ierobežo man šķiet mazliet dīvains pasākums, ja reiz var lietot daudz elegantākus risinājumus. Starp citu, vai es jau minēju to, ka Goggles piedevām pie visa darbojas arī kā QR kodu lasītājs?

 5. Google Goggles nestrādā uz iPhone 3G, tātad pieļauju,ka nestrādā arī vēl uz virknes citu smartphone un tādēļ tehnoloģijai vēl jāpagaida savus ziedu laikus. Tikmer QR var rosīties.

 6. QR kods visticamāk neizmirs, nomainīs parasto svītrkodu. Tas ir vairāk domāts industrijai. Tas ka to lieto kaut kādi ģīki citām vajadzībām, un tagad parādījās alternatīva, nevienu nekrata.

 7. Uzliku sev to Krizdabz ieteikto ZXing Barcode Scanner. Baigi patika, ka es tikai pavēršu kameru pret QR kodu un šis jau viņu ir nolasījis. Atvēru Googles – tur jānospiež bildēšanas poga, tad šis nobildē, apstrādā kādas trīs sekundes, reizēm vairāk. Sux. Es sākumā biju baigi sajūsmā par Googles, vismaz skatoties visādus video par šamo. Kad pamēģina darbībā, tad nekas īpašs. Ok, tekstu nolasa, sagooglēt kaut ko prot, bet ne vienmēr pareizi. Un cik esmu mēģinājis pēc fotogrāfijas kaut ko atrast – nekā prātīga, vairāk tāda māžošanās. Varbūt Eifeļtorni nobildējot to tiešām atrod, bet tas arī viss.

 8. Patestēju vēl. Uztaisīju QR kodu ar garāku tekstu. Googles lasa piecas sekundes, tas zxing`s joprojām momentāli. Nav vairs jautājumu, ko lietošu pie vajadzības.

 9. Neizmirs un pat nenomainīs klasisko EAN-13.
  Pārāk lieli izdevumi sistēmas maiņai.
  Ja reiz 15 gadu laikā nav aizgājis, tad arī neaizies.

  Varbūt kādam ir stipri tuvs radinieks saeimā? Izbīdam cauri QR likumprojektu? Būsim pirmie.

 10. “Ja telefons var nolasīt QR kodu, tad gandrīz droši, ka Goggles arī uz tā var uztapināt.”
  Man ir Nokia N82 un apšaubu tevis teikto, lai gan kas to zin. Dzīve pilna pārsteigumu.

 11. Mēģinu ar Googles nolasīt no Address bar šīs pašas lapas adresi. Googles ilgi lasa un trešo reizi pēc kārtas piedāvā izkropļotu tekstu – onkuiis, kas-ii ir -vesture, utt. Loģiski, ka tāds links man vaļā neverās. Protams, būtu saīsinātais formāts, kaut kāds ej.uz/blabla un lielākiem burtiem, tad jau laikam nolasītu un atvērtu. Bet ne vienmēr tas links arī uz drukātajiem papīriem ir vajadzīgajā izmērā. Izdrukāju uz papīra lapas vairākus QR kodus dažādos (mazos) izmēros un blakus linkus ar maziem burtiņiem. Ok, tas QR aizņem vairāk vietas it kā.. bet arī var vairāk info iekļaut. Savukārt to linku ar mazajiem burtiņiem ne viemēr korekti nolasa. Pie tam – dara to lēni un tas kretinē.

  Es neaizstāvu QR. Tas man ir kas jauns. Tikai testējos un ziņoju par rezultātiem. Šobrīd izskatās, ka katram ir savs pielietojums. Teiksim, Miks rakstīja, ka Googles labi atpazīst vizītkaršu info. Tad nu ņēmu ārā savu vizītkaršu mapīti un paskanēju te bikiņ. Neteiksim, ka rezultāti ir pārsteidzoši labi. Izteiktas problēmas ar latviešu burtiem. Atsevišķi fonti šķiet nepatīk vairāk par citiem. Telefona numurus gan nolasa smuki, pie kontaktiem tik tiešām piedāvā pievienot. Bija gan pāris vizītkartes, kurām tā forma ir tik interesanta (kā jau mākslinieku vizītkartēm), ka Googles neatpazina to kā vizītkarti nemaz.

 12. Viena liela starpība starp QR kodiem un Google Google vai tamlīdzīgām lietām ir tas, ka QR kodi ir neatkarīgi un distributēti – katrs var izveidot savu QR kodu un tajā ierakstīt jebkādu tekstu, vai jebkādu linku uz jebkādu lapu. Un tad jebkura QR kodus lasoša ierīce varēs šo tekstu izlasīt un linku iegūt – bez aizkaves, praktiski bez apstrādes, bez web servisa izmantošanas, bez centrālas datu bāzes. Un nekas arī netraucē padod šo tekstu Google Translate tulkošanai.

  QR kodi ir ātri, precīzi, universāli, nepiesaistīti kādam ražotājam un viegli identificējami. Googles ir pavisam cita lieta un QR kodus tā aizstāt nevar.

 13. Sorry, ka turpinu spamot.. bet man tās vizītkartes neliek mieru. :)

  Skaidrs, ka kaut kādas krutās mākslinieku vizītkartes neatpazīst. Labi, ja telefona numurus nolasa. Bet pat dažu labu labā stāvoklī esošu standarta vizītkarti baltā krāsā ar melniem burtiem negrib korekti lasīt. Teiksim info@firma.lv nolasīja kā infoSfirma.lv, url nolasa ar kļūdām.. tas nekam neder. Nesaku, ka vajadzētu visiem tagad vizītkartes ar QR kodiem. Un būtībā ir jau feini, ka Googles prot to, ko uz šo brīdi prot. Taču tur ir kur vēl augt un pamatīgi.

  Jā, un kamera man nav slikta telefonā. Desire HD, 8mpix. Patreizējais apgaismojums ir čut ne ideāls, kā jau ofisā pienākās.

 14. incanti, cik daudzi nezin angļu vārdiņu “Goggles” :)
  tas tikai liecina, ka vārdiņš “Google” ir smagi iespiedies mūsu dzīvēs.

 15. manuprāt QR kodi mirs tāpat kā Bluetooth

  šauri nišas speciālisti turpinās izmantot (loģistika, etc), bet nu masveida mārketinga akcijām tas formāts jau ir miris. ZZ viņu padarbināja Latvijā, bet tāpat jebkuram uzprasi kas ir QR kods un visi neziņā šūpos galvu.

  esmu runājis.

 16. Guigo, a kāpēc lai lietotājam jāzin kas ir QR kods? Pietiek ar to, ka viņš zin, ka viņa telefons lasa kaut kādus kodus. Pilnīgi pietiek, ja visi etiķešu drukātāji pēkšņi izmantotu to un tad tās lietas aiziet.

  BT arī diez vai izmirs, jo tas ir universāls viegls protokols datu pārsūtīšanai On-Demand, kas neprasa rijīgu tīkla HW/SW.

 17. ak dies cik daudz pārgudrīšu. bluetooth nav miris un netaisās mirt, es rakstu uz BT klaviatūras un bīdos ar BT peli.

  QR kods nav tikai URL atvēršanai, tas ir tikai gīkiem tā. Tas tiek tūkstošiem reižu biežāk pielietots citiem mērķiem kur tas ir daudz noderīgāks un tik ātri netiks aizstāts. Ja QR kodus vairs nedrukās uz telefonu reklāmām, to pamanīs tikai Kristaps, un pārējie lietos to tāpat kā lieto jau gadiem.

 18. Google Goggles strādā tikai uz smārtfouniem. Qr kodu lasītājs principā uz jebkura telefona ar kameru.

  Nedomāju ka pēc gadiem x vairums izmantos smārtfounus.

  1. Tur jau tā lieta, smartfoni ir kādiem 10% iedzīvotājiem, bet dažus komentārus iepriekš viens gudrītis apgalvo, ka neviens nezin kas ir QR kods. Nu tad lai nejautā savai sētniecei vai mammai, bet smartfounu lietotājam.

 19. Jau pie Kristapa rakstīju:
  Šodien nejauši pamanīju uz sava Dell lādētāja QR kodu, domāju, oo, tūlīt čekošu, kas tur paslēpts, ņemu iPhone, novelku APP, un uztaisīju 20 bildes, bet tā arī kodu man neuzķēra, jo kamera par švaku. iPhone 3G. Tas nozīmē tikai to, ka mazi QR kodi nav īsti nolasāmi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *