Miks Latvis

Search

par TV un lattelecom.tv

Lattelecom nesen nodeva testēšanā jaunu pakalpojumu – lattelecom.tv, vairāk par to, kas tas ir varat lasīt Kristapa rakstā.

Lattelecom.tv šobrīd pieejams tikai ar ielūgumiem, taču tos var salīdzinoši viegli saņemt komentāros pie Kristapa, vai arī jautāt šeit. Kad tiksiet pie ielūguma, būs pieejama izsmeļoša informācija šeit: http://www.lattelecom.tv/iepazisanas_ture

Šobrīd tiek piedāvāti divi pakalpojumi TV tiešraides un filmu noma.

filmu noma

Filmu nomu vēl neesmu izmēģinājis, bet šī ir lieta, kuru jau sen esmu gaidījis. Labprāt esmu gatavs maksāt par šādu pakalpojumu. Jau esmu lūkojis kādas ir iespējas Latvijā lietot Netflix un līdzīgus pakalpojumu sniedzējus no ASV, bet izskatās, ka tas tomēr nav tik vienkārši.

Cena par vienas filmas apskati ir 1,20 Ls, kas salīdzinājumā ar kino apmeklējumu ir krietni lētāk, taču no otras puses lielākā daļa filmu skatīsies uz sīka un pelēcīga laptopa. Ja lūkojamies uz to pašu Netflix, tad tur šī sistēma strādā mazliet savādāk, ir fiksēta mēneša maksa un iespēja skatīties filmas un seriālus bez nekādiem ierobežojumiem. Tas maksā 8 $, tātad 4,20 Ls, kas nozīmē, ka lattelecom.tv būtu prātīgi aplūkot statistiku un izpētīt, vidēji cik filmas mēnesī skatās viens produkta lietotājs. Iespējams var paralēli piedāvāt abus variantus – tūlītēja noma tiem, kas nevēlas ilgtermiņa saistības un ikmēneša maksa kino cienītājiem.

TV tiešraides

Ar TV man ir personiskas dabas nepatikšana. Es laikam esmu vienīgais, kuru neinteresē 17 Krievijas kanāli, tie pāris vājie letiņu kanāli un viens vienīgs Discovery. Es pat nezinu vai šeit var ko mainīt, jo, piemēram, maniem vecākiem, ir satelīta šķīvis ar 1000 kanāliem, bet pat tajā gadījumā skatāmi ir tikai kādi 5 no tiem.

Cik man zināms, Latvijas kanālos var aplūkot zemas kvalitātes seriālus no Krievijas un Vācijas un raugoties uz piedāvājumu rodas sajūta, ka esmu nonācis pagātnē pirms Latvijas pirmās neatkarības, kad pašiem mums nekā nebija un pa zemi tusēja zviedri, krievi un vācieši. Oriģinālā satura nav vispār vai arī tas ir ļoti vājš.

Nupat jau būs kādi 3 vai 4 gadi (neskaitu un precīzi neatminos) kopš TV kaste nav mūsu dzīvoklī. Pat ar šo jauno un “lielisko” pakalpojumu izskatās, ka nekas nemainīsies, jo neba jau mums naudas trūkst, lai kasti pirktu, bet gan kaste šķiet lieks putekļu krājējs.

Kad tomēr nonāku līdz TV mani interesē vēstures, zinātnes un tehnoloģiju raidījumi. Tādus raidījumus var sastapt tikai kabeļtelevīziju (pareizs termins?) kanālos, kuri visbiežāk Latvijā nav pieejami. Pats mans iecienītais standarta Discovery sen ir pārvērties par MTV līdzinieku – abos kanālos valda vieni vienīgi realitātes šovi un nav starpības vai tie ir par krabju zvejniekiem, asenizatoriem vai izlaistiem amerikāņu tīņiem.

Īsumā, TV tiešraides nesaista. Vienīgais, kas interesētu ir iespēja paša izvēlētā laikā skatīties kvalitatīvus raidījumus no arhīviem.

tehniskais izpildījums

Kamēr aiz okeāna cilvēki strādā pie universāliem TV risinājumiem, kas darbotos uz visām ierīcēm pašmājās visas problēmas tiek risinātas ar Flash, kas varbūt ir labs īstermiņa gājiens, bet ilgākā laika posmā tik un tā nāksies domāt par kādu prātīgāku formātu.

Noteikti varētu sastādīt sarakstu ar papildus fīčām, kuras gribētos redzēt, bet es pieņemu, ka tas ir atstāts nākotnes versijām. Turklāt, man patīk šī pieeja – sākumā tiek nodrošināta pamata funkcionalitāte un papildus lietas tiek pievienotas pēc tam, kad ir pārliecība, ka viss darbojas kā nākas.

Vienu gan es nesaprotu, kur ir HD? HD taču vajadzēja būt TV nākotnei, bet HD satura kā nav tā nav. Nezinu vai ir vērts piebilst, bet attēla kvalitāte uz laba monitora nav spoža, bet testa versijai tas varētu būt piedodams.

savelkam kopā

Vai masas pavilksies uz lattelecom.tv es neesmu drošs, bet ņemot vērā, ka esmu kino cienītājs un esmu gatavs maksāt par saturu, tad pirmā puse no šī pakalpojuma šķiet kā radīta tieši man.

Jautājums, kas notiks ātrāk: Netflix līmeņa pakalpojums atnāks līdz Latvijai, vai tāds tiks radīts šeit uz vietas?

Ja kaut kas no lattelecom.tv man vienā mirklī iepatikās, tad tā bija cerība, ka varēšu skatīties visu, visur un uz visa. Ideālais scenārijs: sāku skatīties filmu mājas datorā, turpinu skatīties ceļā uz iPhone/iPad un beigas noskatos galapunktā uz liela TV ekrāna. Dzelži šim scenārijam jau ir gatavi, atliek tikai pie šīs idejas kārtīgi piestrādāt. Ja tas notiks, tad tas gandrīz droši kļūs par manu mīļāko Latvijā veidoto tehnoloģisko pakalpojumu.

19 Responses

 1. Manuprāt cena 1.20 Ls interneta lietotājiem ir par dārgu, jo daudzi izvēlēsies alternatīvu (tiesa gan ne pārāk legālu). Filmu klāsts ir tik bēdīgs, ka vai nu ej uz kino vai meklē kaut kur citur. Varbūt ka es slikti meklēju, taču nav iespējas atrast TV arhīvus un tajā gadījumā pazūd vajadzība skatīties to TV caur internetu, ja cena būs līdzīga kā Interaktīvai vai virszemes digitālajai televīzijai, tad TV tiešraižu sadaļa ir bezjēdzīga, savukārt ja man kā esošam telekoma klientam ir iespēja papildus darbā lūrēt seriālus – tad jau cita lieta.

  Pašlaik ir tikai pati pati pati primitīvākā funkcionalitāte un īsti par noderīgumu spriest nevar, jāskatās kāda būs telekoma cenu politika un sasaiste ar esošo klientu interaktīvajai un virszemes digitālajai (lai var skatīties arhīvus un darbā lūrēt seriālus) un cenu politika filmām manuprāt ir pa šerpu priekš tik sliktas kvalitātes, uz sava 40″ (arī uz 32″) nekas labs nerādās, prasās HD

 2. Jau no seniem laikiem (deviņdesmitajiem) esmu sat tv piekritējs…sāku ar analogo satelīta
  tv un lielo ar motoru grozāmo šķīvi, kā tagad atceros 180 cm diametrā…esmu izgājis un pārdzīvojis daudzas sat. tv attīstības stadijas. Kašteļi ar ko uztert signālu jau sakrājušies kādi pieci (morāli noveco) Ak jā bija sestais no ‘Viasat’ , atvaino tāds sūds sen nebija redzēts. Pie kā tad nonācu… Pie Dreambox HD, ko ar iesaku citiem…palasi, ja interesē
  http://kllproject.lv/foto-un-video/satelita-tv-dazadi-risinajumi-dreambox/

 3. Pilnigu piekritu autoram, nu nav mums vairs saturigu tv kanalu, latviskais tur ir tik maz, ka tikpat labi var ari krievu kanalus skatities.
  Es ar pieteicos uz ielugumu, bet neka, nelaiz ieksa un viss.

 4. Ja nepiečakarētos visam, kas te ir tad, minēšu tikai pāris lietas no savas puses:
  1) TV skatīšanās caur interneta pārlūku priekš manis ir cool. Es runāju nevis par krievu TV seriāliem, bet, piemēram, par iespēju reizi gadā paskatīties uz Zatleru (nu, tur, 18. novembrī vai jaungada naktī) vai arī hokeju skatīties normālā tiešraidē. Bet, bez šaubām, šis pasākums ir abloms tādā ziņā, ka, kaut arī lattelecom.tv pieprasa reģistrāciju, tas nav pieejams ārpus Latvijas. Bļa, stulbi. Varēja taču tādā veidā vietējiem TV kanāliem auditoriju kačāt kaut vai dēļ Īrijas gurķu lasītājiem.
  2) Tehnoloģijai (tevis pieminētais bee attiecībā uz Flash) nav nekādas nozīmes. Tā ir iSūdu lietotāju uzpūsta problēma, kas ir pārgājusi no webdizaineriem — pist cilvēkiem smadzenes par tehnoloģijām. Da kaut vai Java apakšā būtu, ka tik viss strādā. Kāda pie velna starpība? Vai tad tev jāņemas ar izstrādi?
  3) Saturs. Es neredzu nekādu jēgu no filmu nomas, ja nevar piedāvāt loģisku TV arhīva nomu, kāda, cik noprotu, ir pieejama digitālās TV īpašniekiem. Bet varbūt es kaut ko jaucu, man TV nav jau 10 gadu.

 5. Tā vien liekas ka Lattelecom mēģina uzlabot savus produktus, iespējams arī rada jaunus, bet tas notiek tikai tāpēc lai kaut kas notiktu – un japaveiksies, o! jā… varbūt kāds par to visu būs gatavs šķirties no naudas. Ja paveiksies. Neticu ka lattelecom jaunos produktus gatavo balstoties uz to lietojuma ērtumu un skatītāju paradumiem. Vienkāršs piemērs – lattelecom sevi jau sen varētu pozicionēt kā “video-on-demand” sniedzējs, jo jau tagad savās melnajās kastītēs piedāvā ieraksta un atkārtojuma iespējas vairākiem kanāliem. Kas rada diezgan jau baudāmu “on-demand” satura apjomu. Šis “on-demand” saturs veiksmīgi var tikt prezentēts skatītājam tieši tajā laikā, kad viņš to vēlas un tik daudz cik vēlas. Tehniski viss ir paveikts. Un šeit sākas kreņķi – tam visam ir jābūt ērti lietojamam un šeit vairs nederēs lattelekom piekotais stils pie darba ar satura navigāciju, indeksāciju, klasifikāciju utt. un jau zinu ka pirmajos divos lattelecom jau tagad “krīt” ārā. Nenoliedzami parādās aizvien jauni un potenciāli trendi TV produktiem, ir tikai jātur acis vaļā – jautājums ir – vai mūsu, milzis lattelecom būs tik izveicīgs, lai kaut ko no tā visa spētu noķert un adoptēt? Un ne jau ap 2015. gadu.

 6. Vai ielūgumu vilciens vēl nav aizgājis? Negribēju jau lieki apgrūtināt, te jau tāpat daudz gribētāju, bet visur citur komenti slēgti, utt. Līdz šim skatījos tv.id.lv , bet nu tur pēdējā laikā maz skatāmā un vairāk nerāda nekā rāda, :)

   1. Paldies! Pirmais iespaids par tiešraidēm – nu tāds. 1:1 ar tv.id. streams liekas stabilāks, nav ķēpa katram atsevišķam kanālam ( kā ugunslapsai citā resursā) ar visādiem pluginiem. Mīnunss nevar izvēlēties valodu, nu vai vismaz subtitrus. Kā iespēja šad tad paskatīties ziņas vai kādu seriālu, ja pie rokas nav tv kastes – ir labi. Maksāt par to naudu…?? Nu skatoties cik lielu, bet diez vai.

 7. Jau testēju kādas 2ned, filmu sadala neinterese. Interesetu ja butu fikseta menesa abonentmaksa tam filmam un tad skaties cik gribi. Otrkart Ru kanali neskatos nevienu.. skatos tikai lv kanalus , Ngeografiju un Discovery.. vai tiesam lv ir milzigas problemas translet kadus eiropas kanalus vairak.. to pasu pro7 vai vel ko no discovery paketes.. travel and living..? Jo shie visi Rus kanali man televizora pieejami un tapat vini nolikti listes beigas, jo neviens majas neskatas….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *