Pēdējās dienās un naktīs cilvēki twitterī bieži piemin Mēnesi, daļēji tāpēc, ka šajās naktīs daudzi grib ieraudzīt astronomu solīto ziemeļblāzmu, bet galvenokārt tāpēc, ka Mēness izskatās krietni lielāks un spožāks kā parasti.

Izrādās, ka šie subjektīvie novērojumi atbilst tam, ka šajās dienās Mēness atrodas orbītas ap zemi perigejā – stāvoklī, kad tas ir vistuvāk zemei (vēl šo stāvokli mēdz dēvēt par periapsīdu). Šo efektu pastiprina tas, ka perigejs sakrīt ar pilnmēnesi.

Nolēmu izmantot iespēju un veikt pāris kadrus ar fotoaparātu, kā arī pirmo reizi mūžā izmēģināju Mēnesi nofilmēt.

Savos Mēness vērojumos nekur tālu nedevos. Fotografēju izsniedzoties laukā pa logu. Ļoti traucēja siltais gaiss, kas nāca laukā no istabas un izkropļoja gaismu. Līdzīgi kā karstā dienā virs asfalta mēs redzam, kā virmo gaiss, arī ziemā var novērot to pašu, ja atver vaļā logu. Jau viens no pirmajiem kadriem izdevās pietiekami ass. Diemžēl pilnmēness nav tik fotogēnisks, kā jebkura cita mēness fāze, kad ir redzamas izteiksmīgas krāteru ēnas.

Fotografēts bez statīva ar Canon EOS 450D, ISO 800, 1/500 s un f11. Lietoju savu analogo m42 vītnes 200 mm objektīvu Pallas Magenta AM (tādus ebay var nopirkt par ļoti lētām naudām). Pateicoties crop faktoram to varētu saukt par 320 mm objektīvu. Gala rezultāts ir izgriezts 1:1 izšķirtspējā un pēcapstrādē veikts neliels asuma uzlabojums.

Neveiksmīgus kadrus var iegūt viegli, bet Mēness ir draudzīgs objekts un pēc pāris kadriem var atrast izdevīgāko kombināciju. Lai Mēness fotografēšana būtu pavisam droša iesaku palasīt šo materiālu: Take a Picture of the Moon.

filmēšana

Tālāk es atcerējos, ka man uz datora ir uzstādīta neliela programma (EOS Camera Movie Recorder), ar kuras palīdzību var ierakstīt kameras live view režīmā redzamo attēlu.

Piedāvāju 60 sekundes ar video ierakstu, kas filmēts cauri logam ar to pašu iepriekš minēto ekipējumu un tam pa virsu pieckārtīgs palielinājums. Interesanti, ka pie šāda palielinājuma jau īsā laika sprīdī ir skaidri redzams, kā Mēness pārvietojas attiecībā pret zemi. Dažu minūšu laikā Mēness paspēja “izskriet” pavisam laukā no kadra.

Tātad pirmajās 20 sekundēs redzams Mēness attēls ar viegli redzamu hromatisko aberāciju, otrajās divdesmit sekundēs salīdzinoši labas kvalitātes Mēness un trešajās 20 sekundēs var aplūkot, kā izskatās Mēness, ja atver logu un ļauj siltajam gaisam ietekmēt attēlu. (Pirmās sekundes nezināmu iemeslu dēļ ir sakropļojusi youtube)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=T6qHbuk6qvs[/youtube]

Saite uz video.

Ja interesē, tad visus nākamos Mēness perigejus (un apogejus) var noskaidrot šeit: Lunar Perigee and Apogee Calculator