Miks Latvis

automātisko ātrumkārbu lieto tikai idioti… nē!

[dropcap]N[/dropcap]o septembra CSDD ļaus kārtot tiesības ar automātisko ātrumkārbu un uz ielām parādīsies cilvēku grupa, kuriem būs tiesības pārvietoties tikai tādos auto, kas aprīkoti ar automātisko ātrumkārbu.

Virsraksts ir maldināšana, man šāds pasākums liekas ļoti pareizs. Tomēr izskatās, ka 90% auto vadītāju domā līdzīgi kā Reinis, kas nosoda izmaiņas – Autotārdi uz ceļiem jau rudenī.

Lai arī pats tuvākajā laikā negrasos lietot automātisko ātrumkārbu uzskatu, ka tehnoloģiskā evolūcija drīz iznīcinās manuālās kārbas kā sugu. Līdz šim automātiskās kārbas ir bijušas nekvalitatīvas, bet ar katru nākamo paaudzi tās kļūst precīzākas un ērtākas, tāpēc tas ir tikai laika jautājums, kad ikdienas lietošanā manuālās kārbas paliks tikai atsevišķos auto segmentos.

Manuālajai kārbai datoru pasaulē var piemeklēt garu rindu ar līdzībām – disketes, IRC, MsDOS, komandrinda, linux – šīs lietas prasīja zināšanas virs vidējā līmeņa. Tehnoloģijas atvieglo dzīvi un minētās parādības ir kļuvušas ērtākas, aizgājušas vēsturē vai arī tās šobrīd lieto tikai gīki. Nevar taču teikt, ka cilvēks, kas neprot darboties komandrindā nav pilnvērtīgs datorlietotājs.

Manuālā kārba savulaik radās izmaksu un tehnoloģisko ierobežojumu dēļ, ja šī tehnoloģija būtu bijusi pietiekami vienkārša jau auto dzimšanas laikā, tad šobrīd mēs manuālo kārbu redzētu tikai specializētos transporta līdzekļos.

Ar to visu es gribu teikt, ka būs jau labi un nekāda apokalipse neiestāsies. Kas grib var jāt pa ielu pajūgā, var lietot manuālo kārbu, bet var arī civilizēti pārvietoties ar automātisko ātrumkārbu.

CSDD informācija:

No 2011. gada septembra CSDD Rīgas nodaļā vadīšanas eksāmenu varēs kārtot arī ar automobili, kurš aprīkots ar automātisko pārnesumkārbu. Šādā gadījumā pēc CSDD eksāmenu nokārtošanas vadītājs saņems B kategorijas vadītāja apliecību ar 78. ierobežojumu kodu, kas dos tiesības vadīt transportlīdzekli tikai ar automātisko  pārnesumkārbu. Ja šis vadītājs vēlāk vēlēsies iegūt tiesības braukt arī ar automobili, kurš aprīkots ar mehānisko pārnesumkārbu, tad CSDD būs jānokārto braukšanas eksāmens ar mehānisko pārnesumkārbu (bez autoskolas kursu apmeklēšanas) un jāapmaina vadītāja apliecība.
csdd.lv/?pageID=1165913542

 

76 Responses

 1. Es nenosodu. Es teju vien ironizēju. Man nekas nav pret A/T, es pats ar tādu braucu. Bet tik bieži ir nācies sastapties (turpat Austrālijā) ar situāciju, kad ir kaut kur jābrauc, jāmainās ar auto, vai vienkārši ir ārkārtas gadījums un tad skan “ooi, sorry, man nav manuālo tiesību”. Smieklīgi.

 2. Tev izdevās.. piesaistīji uzmanību ar skaļu virsrakstu.. Gandrīz noticēju, ka līdz šim sakarīgs domu rakstnieks spēj uzrakstīt ko tik nesakarīgu..

  Jau 5 gadus ikdienā braucu ar automātu.. reizēm ar manuālo kārbu.. un neesmu ne degradējies, ne vēl kas ļaunāks :) Birokrātija ir izdomājusi vēl vienu veidu, kā attaisnot savu eksistenci ar jaunu papīru.. Ko man tas maina? Neko.. Tāpat kā vienalga, kurš ir valsts prezidents un vadošā partija pašvaldībā vai ekonomikas ministrijā.. :)

 3. Varbūt brīdī, kad būs auto aprīkoti ar kvalitatīvām distances ieturēšanas, pretslīdes, utt sistēmām vienkārši tiesībām varēs pieteikties online un saņemt e-pastā? Tas arī būs ok, jo “datoriņi jau visu izdarīs”? :)) Te nu es Tev galīgi nepiekrītu. Auto ir jāmāk vadīt, tad var braukt ar ko grib – automātu, manuāli…

  1. Tur jau tā lieta, ka ātrumu pārslēgšana tikai šobrīd nozīmē mācēšanu vadīt auto. Nākotnē māka pārslēgt ātrumus būs tik pat noderīga, kā māka iekopēt spēli pa gabaliem trīs disketēs. Ātrumu pārslēgšana ir tikai neliela daļa no “mākas.”

    1. bet priekš kam to vajag, ja var iztikt bez? ja tu nemāki linuxā grafisko vidi no komandrindas pieregulēt tas jau nenozīmē, ka tev ir problēmas ar galvu, bet gan to, ka esi izvēlējies vieglāku ceļu windows vai osx. Kurš saka, ka nespēj iemācīties? Varbūt negrib? Varbūt ir nopirkts auto ar auto kārbu un miers mājās?

     1. Nu vai arī lieto Linux ar normāli strādājosu dzelzi un automātiski strādājošu grafisko vidi. Neļaut kārtot tiešības ar automātisko ātrumkārbu ir tā pat kā neļaut ieslēgties pie Interneta jebkādā grafiskajā vidē – gribi Internetu? Palaid konsoli, ielādē tīkla kartes draiverus ar pareizajiem parametriem, pacel tīkla interfeisu, nokonfigurē adresi, dns, routingu, atver izejošo web un dns portu ugunsmūrī un tad vari lietot. Tā ir analoģija.

      Āutomātiskajai ātrumkārbai nav nekāda sakara ar drošu braukšanu, tieši otrādi – tas cik uzmanības iesācēji šoferi patērē ātrumu pārslēgšanai un cik noslāpst krustojuma vidū tikai palielina risku satiksmē. Es paredzu, ka pēc gadiem 15-20 manuālās ātrumkārbas aizliegs un vajadzēs nokārtot speciālu, ļoti dārgu eksāmenu, lai dabūtu atļauju tādu lietot, gandrīz kā šaujamieroci.

      1. Īsti neticu tai prognozētajai aizliegšanai – tad jau sen būtu bijis nepieciešams speciāls eksāmens (un attiecīgs ieraksts vadītāja apliecībā), lai dabūtu atļauju vadīt pilnpiedziņas transportlīdzekli, kurš, pārsniedzot saķeres robežas, savaldāms biku īpatnāk, nekā FWD vai RWD aparāti.

    2. Mašīnai ar automātisko kārbu ir 3 kontroles elementi: gāze, bremze, stūre.
     Mašīnai ar manuālo kārbu ir 5 kontroles elementi: gāze, bremze, stūre, sajūgs, ātrumpārslēgs.

     Attiecīgi mašīna ar AT ir gandrīz divas reizes vienkāršāka vadīšanā. Turklāt šim sarežģījumam nav absolūti nekāda sakara ar pašu braukšanu vai drošību uz ceļa. CSDD pārbauda nevis to vai tu māki vadīt auto, bet gan vai tu māki droši braukt satiksmē. Un tur ir pilnīgi vienalga kā tu kontrolē mašīnas darbību, svarīgi ir lai tu zinātu kas ir jādara, lai droši iekļautos satiksmē.

     Tā kā tas ka CSDD regulā kā tu māki noraut kādus kloķus viņu paraugmašīnās ir anahronisms.

 4. Ikdienā lietoju 3 auto, no kuriem viens ir A/T. Nedomāju, ka kods 78 principiāli atšķiras no plaši izplatītā koda 01 (man tāds acīmredzot būs pēc vadītāja apliecības kārtējās nomaiņas, pašlaik ir tikai attiecīgais ieraksts sadaļā “Piezīmes”).

 5. Manuprāt, A/T ir viens no labākajiem izgudrojumiem automašīnām, un attiecībā par konkrēto normu, ka varēs likt tiesības tikai ar A/T jāsaka – BEIDZOT.

  Tas ir viens no latviešu aizspriedumiem/stereotipiem, ka mašīnas ar A/T nevar pirkt, un tas nav forši, tikai idioti ar tādām braukā, utt.

  Pats braucu pēdējos 5 gadus ar 10 gadus vecu mašīnu, kurai ir A/T. Nekādu problēmu ne ar pašu braukšanu, ne arī A/T. Pilnīgi piekrītu, ka mehāniskās kārbas pazudīs tehnoloģiskajā progresā.

  1. Pilnīgi piekrītu. Pats šobrīd kārtoju tiesības uz A/T, jo kāpēc man ir jāsarežģī dzīve. Kā arī lielākā daļa jauno mašīnu ir nopērkamas ar A/T un pašam tāda ir.

 6. Un tad tā nelielā daļa mākas zūd un ir mazāks mākas daudzums.
  Bet vispār – ja CSDD piekrīt, ka tādā veidā nekas slikts nav, tad arī nav. Lai arī liekas, ka tur varētu būt problēmas ar koncentrāciju vai tamlīdzīgi.

 7. viena druška braukā ar ’86 Golfiņu automātu, zvērā dampis!

  un Onkulim taisnība, progress liek justies dažiem džekiem neērti un tas ir slikti, tas ir ļaunums automātiskā :D

  kad pāriesim uz elektriskajiem dampjiem, tur manuālās vairs toč nebūs. bet nu jā, ar elektromobīļiem tikai braukās pediņi un rītārdi, labāk ar 3L bendzīnnieku, vēlams pakaļpiedziņas bembi, tikai ar to var iemācīties braukt!!! :)

  btw, elektro moču ražotājiem parādās tendence likt iekšā manuālās kārbas, dīvaini, bet mož tas netikums tik ātri nezudīs un kloķi raustīsim vēl gadus simts..

  1. Daļai elektromobīļu nav ātrumkārbas kā tādas, jo: 1) elektromotoram ir vienāda jauda visos apgriezienos, līdz ar to nav nekādas jēgas ‘ātrumu’ pārslēgšanai, lai pielāgotu motora apgriezienu tā jaudas optimumam, 2) arī mix hibrīdi nelieto pakāpju kārbas, jo viņiem ir jāsapludina kopā benzīna un elektrības motoru griezes, ko dara ar elliptiskajām kārbām, kurām nav tāda koncepta kā ‘ātrums 1’ vai ‘ātrums 2’, jo tur ir līdzena apgriezes pārneses attiecība un ‘ātrums’ ir vair ne tikai vezels skaitlis, bet ir arī iespējams ātrums ‘1.3422’, ko automātiskā kārba tajā mašīnā arī izmanto.

 8. Salīdzināt auto vadīšanu ar kompja podziņu spaidīšanu ir, mazākais, muļķīgi. Un ja cilvēks, kurš izsaka šādus salīdzinājumus, ar šādu pašu, datorspēlētāja attieksmi piedalās satiksmē, tad man atliek vien cerēt, ka mēs uz ceļa nekad nesatiksimies! Piedalīšanās satiksmē ir milzīgi atbildība par savu un apkārtējo veselību un dzīvību.

  Otrkārt – mans raksts nebija par vai pret automātiskajām kārbām (man gan likās, ka skaidri to definēju jau otrajā rindkopā, bet, acīmredzot, ne visi to spēj uztvert, žēl). Mans raksts, īsumā, bija par to, ka, manuprāt, ja cilvēks nevar iemācīties braukt ar rokas kārbu, tad viņš ir pārāk dumjš lai vispār atrastos uz ceļa.

  Pašam arī patīk braukt ar AT, bet tam šajā gadījumā nav nekādas nozīmes.

  1. Liekas, ka esi aizmirsis, ka runa nav par auto, bet gan transporta līdzekļiem. Un tie, gribi vai nē, laika gaitā mainās. Kādreiz normālam vīrieša kārtas cilvēkam bija pašsaprotama prasme iejūgt zirgu. Tagad, domājams, to pat teorētiski prastu labi ja 1/3 daļa. Līdzīga ir situācija ar dajebkādam transporta līdzekļu īpatnībām – lai tās būtu automātiskās pārnesumkārbas, elektroniskas ierīces auto darbības nodrošināšanai (ABS, ESP, etc.) – vieni sabiedrības locekļi tos vienkārši lietos un atbalstīs šo īpatnību iekļaušanu aktuālajā likumdošanā, citi būs kategoriski pret un apgalvos, ka jaunievedumi tikai kaitē gan viņu personīgajai, gan visas sabiedrības drošībai uz ceļa…

   1. Atkal Tu atsakies uztvert manu domu. Lasi iepriekšējā komentāra otro rindkopu, kamēr sapratīsi.

    Gribi analoģiju? Tas būtu tas pats, kas atļaut figūras braukt ar parkingsensoriem. Man nav arī nekas pret to lietošanu, bet cilvēkam ir jāmāk noparkoties arī bez tiem. Tas, ka automobilim ir ABS (kas atkal ir ļoti labi) nenozīmē, ka drīkst nemācēt ziemā bremzēt bez tā.

    1. Tad es saku, ka tev būtu jāmāk braukt, bez stūres pastiprinātāja, bez priekšēja loga, bez piepumpētām riepām, bez kvalitatīvām bremzēm, bez stūres, jo tie visi ir jaunievedumi un cilvēkam ir jāprot noparkoties arī sēžot koka silē :)

     1. Tavi salīdzinājumi ir pārspīlēti un neadekvāti! Bez stūres ar auto vispār nevar braukt, toties var izvēlēties, vai braukt ar A/T vai M/T. Bez stūres pastiprinātāja braukt nav nekas īpašs – to prastu katrs. Runājot par priekšējā loga esamību vai neesamību – tas ir komforta jautājums. Arī bez piepumpētām riepām var braukt, tikai jautājums – cik tālu. Tavi salīdzinājumi nekādi neattiecas uz sarunas tēmu!

  2. Īsumā: Ja process X tiek padarīts vieglāks, tad cilvēks ir pārāk dumjš?

   Nu te jau arī ir problēma, ja cilvēks, kas neprot lietot kārbu automātiski ir slikts vadītājs un turklāt dumjš, tad es saku, ka visi, kas fotografē ar ziepju traukiem ir idioti, visi, kas lieto sabiedrisko transportu ir debīli, jo nav spējīgi tikt pie sava auto. Runa ir par izvēli atmest vecmodīgu tehnoloģiju un visu savu uzmanību koncentrētu ceļam, zīmēm, gājējiem, nevis tam, kurā ātrumā jāpārslēdzas.

   1. Tur jau tā lieta, ka manuālās kārbas tehnoloģija NAV vecmodīga – tā ir tikai CITA tehnoloģija. Runājot pēc tavas analoģijas, sanāk, ka, piemēram, arī vienu no degvielas veidiem vajadzētu atmest kā vecmodīgu, tikai tāpēc, ka vienu sāka lietot ātrāk, otru vēlāk, un pirmo varētu nosaukt par vecmodīgu, tomēr abi dara līdzīgu darbu. Un šādu salīdzinājumu ir ļoti daudz!

    1. Tehnoloģiskā evolūcija ir pakāpenisks process, kura laikā pārāka tehnoloģija pamazām aizstāj vecu tehnoloģiju. Ja automātiskā kārba ir par vienkāršu, tad var likt vadītājiem ar kāju žonglēt bumbiņu. Tādā veidā visi būs ieguvēji, jo braukt bez refleksām fona darbībām taču nav normāli ne?

  3. Automātiskā kārbas noņem vadītajam vēl vienu lietu (pat divas – vēl arī sajūgs) par kuru jāustraucas, kas jādarbina un kam tiek patērēta vadītāja ierobežotā uzmanība. Ja to paņem nost, tad vadītājam paliek daudz vairāk laika un uzmanības, lai tieši pievērstos situācijai uz ceļa un varētu braukt drošāk.

    1. Un kā tu domā, kas izraisa avārijas? Tie cilveki, kas katru dienu pavada vairākas stundas savā mašīnā un kuriem pārslēgšanās ir reflekss (refleksi starp citu arī patērē smadzeņu uzmanību, it īpaši avārijas situācijās) vai tie, kas brauc nese vai reti, kuriem pārslēgšanās patērē vairāk uzmanības?

   1. Nu žēl, ka arī bremzes un stūri kaut kā nevar piesaistīt automātiskajai kārbai – tad varētu absolūti nepārtraukti vērot situāciju uz ceļa un braukt VĒL drošāk! ;-)

 9. Tava iepriekšējā komentāra otro rindkopu izlasīju. Tajā Tu principā uzstādi diagnozi cilvēkiem, kas “nevar iemācīties braukt ar rokas kārbu”. Savukārt šādu diagnožu uzstādīšana, cik nu man zināms, ir attiecīgo ārstu komisiju kompetencē.

  Atvainojos, ja nu Tavas profesionālās aktivitātes iekļauj darbību augstākminēto komisiju sastāvā, par ko es vienkārši neesmu informēts.

  Kas attiecas uz analoģiju ar figūrām un parkingsensoriem – piedod, tā ir demagoģiska un neiztur kritiku. Tikpat labi es varētu paziņot, ka visas regulārās auto apkalpes pamatoperacijas (piemēram, eļļas un filtra nomaiņa) tā vadītājam ir jāprot veikt pašam.

   1. Redzi, izdegušo spuldzīti Tu vari iemest tuvākajā atkritumu tvertnē. Iespējams, ka nevis parastā atkritumu tvertnē, bet tādā, kas paredzēta tieši šāda veida atkritumiem. Savukārt izstrādāto eļļu domājošā sabiedrībā nevis iegāž kanalizācijā vai aprok grāvmalē, bet izmanto vai nu apkurei, vai arī atkārtotai pārstrādei.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Motor_oil_recycling

    Un to vieglāk darīt centralizēti, nevis katram savā pagalmā.

    Tie, kas šādas prasmes ir apguvuši, noteiktu laiku tās vēl veiksmīgi pielietos.
    Savukārt prasīt VISIEM jaunajiem autovadītājiem apgūt šīs prasmes no jauna būtu identiski glītrakstīšanas stundu atjaunošanai pamatskolā.

    P.S. Savu pamatskolā esmu apguvis glītrakstīšanu, bet arodvidusskolā – rasēšanu (ar roku, bez CAD rīkiem). Esmu mainījis saviem auto gan spuldzītes, gan eļļas un filtrus.

     1. Kā fakultatīvs priekšmets – why not…

      Bet vispār – domāju, ka pārskatāmā nākotnē varētu diezgan kardināli mainīties zināšanu/prasmju minimums, kas obligāti jāapgūst katram skolniekam.

     2. Nav jēgas vairs no tādas stundas, jo skolās pamazām pāriet uz rakstīšanu ar datoru, un principā nebūs vairs īpašas nozīmes vai tu māki skaidri un glīti rakstīt vai nē ;)

  1. Nu, un ko tad, ja ziemā uz parkingsensoriem sašļākti dubļi, sāls — pametīsi auto uz ielas vai parkosies pēc franču modes — pēc skaņas? Saprast auto gabarītus ir viena no pamata iemaņām. Vai arī tā ir demagoģija?

   Stulbais šajā visā ir iedalījums tajos, kas prot lietot M/T un tajos, kas neprot. Kāda tam jēga? Apturēs policists cilvēku, kam ir 78 kods ierakstīts vad. apl. stūrējot auto ar M/T, pie kam sekmīgi iekļaujoties satiksmē, un uzliks sodu. Par to, ka nav attiecīgi eksāmens nokārtots un naudiņas samaksātas.

   Tikai nesāciet par to, ka tad var braukt vispār bez vad. apl. un tā tālāk, par to nav runa.

 10. Pilnīgi un galīgi nepiekrītu rakstītajam. Labi, teorētiski – jā, būs tāds laiks, kad tomāti pārņems pasauli, bet nu lai salīdzinātu to ar kaut kādām disketēm un vēl sazin’ ko …doh …. Reāli, pašam personiski pilnībā nesimpatizē automātiskās kārbas un tās nicinu. Bet tavs apgalvojums, ka principā visiem sāk labāk garšot rupjmaize un tādēļ baltmaize pazudīs, nu kā šitā var teikt. Tā jau kā kārtējā sapņošana un bravūrīgā rakstīšana, elektro mobīļi ar pārņēms pasauli?!?!?! NEKAD, atkārtoju, nekad manuālā kārbā nebūs aizstājama. Tīri salīdzināta diena pret nakti un diezin vai bez vienas būtu tā mierīgi spēja izdzīvot. peace out

  1. Ņemot vērā, ka naftas krājumi ir galīgi un elektro auto ir neizbēgama nākotne, tavs apgalvojums ir līdzīgs tam čalim, kas teica, ka cilvēki nekad nespēs lidot ar mehānisku transporta līdzekli. :)

  2. “NEKAD, atkārtoju, nekad manuālā kārbā nebūs aizstājama.” — kā, kā, daudzās automašīnās jau šodien A/T veiksmīgi aizstāj manuālo. Nākotnē solās aizstāt ne tikai ātrumkārbu, bet pašu šoferi. Būs abas rokas brīvas un varēs runāt pa telefonu!!!

   Ar manuālo tiek vairāk braukšanas prieka, tā, protams, ir. Ja nepatīk analoģija ar disketēm, tad varētu iederēties vēl šāda: agrākos laikos cilvēki medīja meža dzīvniekus pārtikai un apģērbam. Medī arī mūsdienās, bet tagad vairāk tāpēc, ka patīk pats medīšanas process.

   1. pa kādu telefonu runāt? auto brauks pats, bet pa telefonu jārunā? lai runā pats! tikmēr var vīlēt meiteni, kas cerams nekad nepāries pašvīlēšanās režīmā!

 11. tārdi vai whatever kā nosaukti noteikti parādīsies vairāk, jo ir cilvēki, kas vienkārši nesaprot kā nolikt ar manuālo kārbu, tb nejēdz kā to izdarīt! Parādīsies vairāk nedroši braucēji un lēni braucēji, bet protams arī normālie ir tajā skaitā. Kā tajā tālajā zemē US, lielākoties visas mašīnas ir ar automātu.

  1. … jo tas ir ērti :) baigi patīk lasīt, ka cilvēki noliedz A/T ērtumu un mēģina SEV iestāstīt, ka nevar nolikt tiesības ar mehānisko. Pilnīgas muļķības.

   1. Drīz valsts izdomās, ka vajag atsevišķas tiesības tiem, kuriem ir automātiskie logu pacēlāji, un tiem, kuriem ir rokas logu pacēlāji ;-))))))))) Mik Latvi – tu esi uzķēries un pavedies uz prasta valsts un CSDD ierēdņu izgudrojuma, kā iekasēt valsts kasē papildus līdzekļus – tas ir viss. Banāli.

 12. Ui.. ko tik nevar darīt autiņā ar A/T :)
  Ik pa brīdim pieķeru sevi kājas palicis kautkur malā kur vairāk ventilācija pūš un ātrumu ar podziņām tik regulēju :D
  Hotdogi, telefona sarunas, avīzes (rīta korķos var redzēt jautrus skatus), blakussēdētājas celis…
  A/T pamudina uz daudzām lietām, kas novērš uzmanību no ceļa un samazina braukšanas drošību.

  Pats esmu rūdīts M/T piekritējs un ar A/T pa retam sanāk pastūrēt, bet zinu cik ļoti atraisa dvēseli nekā nedarīšana :)
  Tad jau manīs kā mainīsies braukšanas kultūra/dinamika/csn statistika.

  Pie negatīvajām lietām varu minēt:
  * +1L/100km motora rijīgumu parastā režīmā
  * ja grib braukt dinamiski – patēriņš ir +3L/100km
  * paātrinājuma iegūšana ekstrēmās situācijās tiktiešām ir ekstrēma. (ar mt tu zemapziņā zini kuru pārnesumu vajadzēs, lai izlidotu no nelaimes)
  * kickdown aizture tracina
  * ar A/T jūtos komfortabli ja ir liels motors (virs kādiem 150zs)

  kautkā tā… no visa pa bišķim.

   1. nav nav par traku, vēl jau arī automāta motora nodilums lielāks, jo nevar paripot bez piedziņas brīvgaitā, kā arī auto ātrāk stājas, nekā auto ar manuālo, kas ripo ar izspiestu sajūgu vai neitrālajā.

  1. Labi, nepamanīju tekstu “kickdown aizture” :) anyway, pat manam 10 gadus vecajam automātam pārnesums pie kickdown pārslēdzas normālā ātrumā.

 13. Īstenībā diskutabls jautājums.

  Kas attiecas uz manuālajām kārbām, tad tās nemaz tik drīz nepazudīs. Tīri tehnisku iemeslu dēļ,
  Izņemto nesen izstrādāto DSG tipa kārbu automātisko kārbu uzbūve pa lielam nav mainījusies – vienīgi tagad tās vada dators, kas nodrošina to ka kārba pareizāk māk izvēlēties pārnesumu, tomēr visi trūkumi ir saglabājušies, kaut arī palikuši mazāk traucējoši.

  Jebkurā gadījumā manuālā kārba ir lētāka, ekonomiskākā un nodrošina komfortablāku braukšanu ja mašīnai uzstādīts mazjaudas motors. Lv un eiropā ar manuālām kārbā ir aprīkotas vairākums auto, tāpēc uzskatu ka visiem jāmāk braukt ar manuālo kārbu.

 14. Ievērojot punktu par augstāku degvielas patēriņu ar automātisko kārbu un pieaugošās benzīna cenas, domājams, ka tik ātri manuālās kārbas neizzudīs. Un neredzu tajā neko sliktu. Šķiet, ka apgalvojumus, ka autovadītājam, braucot ar automātisko kārbu, nav jātērē daudz smadzeņu resursu ātrumu pārslēgšanai, izmanto cilvēki, kas vai nu vispār nemēdz braukt ar manuālo kārbu vai arī ir vispār bez tiesībām. Manuprāt, ātrumu pārslēgšana vadītājam ar puslīdz jēdzīgu stāžu ir tik ļoti automātiski nostrādāta, ka tā jau nu noteikti netraucē sekot notikumiem uz ceļa.

 15. Automātisko kārbu izdomāja invalīdiem. Ja atļaus kārtot tiesības gana ar manuālo, gan automātisko kārbu, tad domāju ir pienācis laiks veikt izmaiņas arī kategorijās. Lai tie, kas ir “invalīdi” saņem zemākas kategorijas tiesības (piemēram B automāts) un tie, kas māk pārvietoties ar abām kārbām, lai saņem normālas B kategorijas tiesības.

  Protams tehniskais progress ir nenoliedzams, tomēr mūsdienās, kad lielākā daļa automašīnu vēl ir aprīkotas ar manuālo kārbu situācija, kad uz ielas parādās ar manuālo kārbu aprīkots auto pie kura stūres sēž tikai ar automātu braucis cilvēks, var izrādīties vairāk nekā bīstama apkārtējiem!

  1. Tāda situācija taču nemaz nav iespējama, jo skaidri un gaiši ir pateikts, ja cilvēkam ir tiesības braukt ar automātisko kārbu, tad viņam ir aizliegts braukt ar manuālo. Ja kāds tā mēģinās braukt, tad tā principā būs braukšana bez tiesībām.

   1. Tieši tā. Taču zinot cik “ļoti rūpīgi” ceļu policija pārbauda jostas, aptieciņas, medicīniskās izziņas utt, nebrīnīšos, ja sadzīvē šī norma (78. ierobežojuma kods) nedarbosies.

    1. Vēl vēlējos gan komentēt, ka arī situācija, kad ar manuālo kārbu braucis cilvēks parādās uz ielas auto ar automātu ir pat ļoti bīstama!

     Vismaz kamēr pierod, jo neesošais sajūga pedālis var tikt sajaukts ar bremzi ;)

     1. Atļaušos īsti nepiekrist.

      Man pašam pirmā praktiskā pieredze ar A/T bija nevis lēna ripināšanās ap savu mazpilsētas kvartālu, bet gan piedalīšanās auto orientēšanās sacensībās pa galvaspilsētas ielām, turklāt ar ne-savu auto un novembra mēnesī – dienā, kad sagadīšanās pēc bija uzsnidzis pirmais sniegs.

      Nekādu diskomfortu ne es, ne mani komandas biedri A/T dēļ neizjutām. Vienīgais kvazi-čē-pē bija ekstrēma bremzēšana pie otrā no diviem secīgiem luksoforiem – pirmajā bija zaļais, bet otrā pēc daždesmit metriem – sarkanais.

 16. Kad pateicu šo vectēvam, viņš izbrīnīts teica:”Vai tad ar automātiskajām kārbām nevarēja nolkikt tiesības? Phe! Tā ir tāda krievu laiku atstāta muļķība.”

 17. Es iesaku palūkoties no šīs puses, ja pēkšņi helikopteru vadību uzlabotu, automatizētu un padarītu vienkāršāku, saglabājot to pašu drošības līmeni, vai tad tie cilvēki, kas vadītu jaunās paaudzes helikopterus būtu idioti? Man šķiet, ka nē.

  Vai jūs gribētu lidot lidmašīnā, kur pilots visu laiku, nemitīgi bakstās ap kloķiem, vai labāk, lai to dara dators un pilots mierīgi pārlūko procesu un iejaucas, ja nepieciešams?

  Vēsturē skatoties redzam, ka lietas kļūst vienkāršas, viegli lietojamas un pieejamas. Protams, ka ātrumus pārslēgt ir kaifs, bet šo kaifu var iegūt braucot ar pusautomātiem, kuros sajūga pārslēgšanu veic dators, kuram nav nekādu problēmu ar reakcijas ātrumu atšķirībā no cilvēka.

 18. Jā, Linux aizgājis vēsturē… Kā tad… Kas tavuprāt ir Android pamats? Parasti lietotāji tādu nekad neizmantos, tā ir vēsture? Tas nupatās tik pirms kāda gada vai diviem sācis savu uzvaras gājienu. Tāpat kā tie paši ne-iPad tableti. Tā ir vēsture un tos izmanto (izmantos nākotnē) tikai gīki?

  1. Par linux nebija domāts, ka tas ir aizgājis vēsturē, tas bija caur komatu. Ar linux viss ir štokos, tas attīstās un ikdienas lietotājam ir gandrīz tik pat draudzīgs kā citas OS.

 19. Manuprāt ir acīmredzams, ka tādu postu var uzrakstīt tikai cilvēks, kuram auto vadīšana nesagādā prieku, bet drīzāk ir pārvietošanās veids no punkta A uz punktu B, visticamāk ar kādu mazjaudīgu ekonomisku mašīnu. Esmu pārliecināts, ka manuālā ātrumkārba nekur nepazudīs, vismaz no auto entuziastu vidus. Tāpat kā ar motorollera ienākšanu mūsu dzīvēs, neviens nav atteicies no vecā labā divriteņa, kura vadīšana ir 2x sarežģītāka.

  P.S. Jā, pārvietojos “ar 3L bendzīnnieku, vēlams pakaļpiedziņas bembi”. Kā arī ar motorolleri (automāts) un divriteni (manuālā ātrkumkārba).

 20. Normāls auto ir jāiedarbina ar kurbuli. Visi, kas dara to ar aizdedzes atslēgu ir sātana izdzimumi un jāsadedzina uz sārta. Nost ar renesanci, lai dzīvo tumši vidusslaiki. Nē zinātnē, nē matemātikai. Nemācīsimies lasīt un rakstīt. Asināt zobinus, nokaut nepaklausīgos.

 21. Vispar izlasot šo rakstu un visus komentaru viss ko varu izsecinat ir tas ko jus šeit rakstat ir debilisms. Sanak ja cilveks izvelas braukt ar automatu, tad vinš uzreiz ir debils vai slikts šoferis? Uzskatu ka braukšanas maka ir nevis tas cik kruti tu maki raustit kloki, bet gan cik adekvats tu esi piedaloties cela satiksme… Pienemsim gadijumu, ka cilveks, kurš nekad nav sedejis pie stures un nemak pietiekami atri parslegt atrumu, ir izdomajis ka vinš loti grib braukt ar auto un nolikt tiesibas, ir liela iespejamiba ka vinš noliks tas tiesibas un piedalisies satiksme, bet vinam ta pat nebus tik liela pieredze braukšana ar manualu, un taja laika perioda kamer vinš uzkras to pieredzi vinš ir diezgan bistams uz cela. Taja paša laika tagad tam cilveku tipam ir izdeviba nokartot tiesibas uz automata un to laiku ko vinš ieekonome uz atrumparslegšanu vinš var veltit celu satiksmei… Mulkigi butu teikt, ja nemaki braukt ar manualu, tad sedi majas :D
  Tas ko daudzi te saka ka atlaut braukt ar automatu ir vnk p****c tas man atgadina tos laikus kad omes atteicas atzit internetu un ta pat skraidija uz kiosku pakal avizem lai uzzinatu zinas vai katru vakaru gaidija zinu parraidi pa televizoru, un tagad pat daudzi no tiem neta nepiekritejiem to lieto, jo ir parliecinajušies par to ka tas ir izdevigi un erti… tas pats ir ar manualu un automatu, common kada starpiba ar ko tu brauc ja tu brauc droši un nedari mulkibas pie stures… Daudzi tagad ta izrada savu neapmierinatibu ka bezmaz vai liekas ka vai nu viniem skauž ka vini ta nevareja kartot tiesibas savoslaikos, vai nu ka viniem bus baiga tragedija tikai tapec ka vinu kaiminš braukas ar automata tiesibam :D

 22. Nesaprotu par ko cepiens? ir cilvēki,kuri brauc bez tehniskajām – izietām,ir cilvēki ,kuri brauc dzērumā,ir vienkārši pārdroši puišeļi,kuri brauc kā nenormāli,bet piemēram es esmu sieviete ap 25gadiem,mēģinu attīstīt jaunu biznesu(nedomāju,ka esmu stulba,apkārtējie arī,cerams,ka ne) nu nav man laika ideāli iemācīties ar manuālo braukt,lai varētu nolikt tiesības,kuras ir ļoti nepieciešamas.Braukt māku,bet uztraucos,ka aizmirstu pārslēgties,nesanāk k-kas. Ar automātu braucu droši,nav man uztraukumu,nesēžos mašīnā līkām kājām,ka ja nu krustojumā noslāpšu un traucēšu citiem pārvietoties Priekš kam man sev un citiem čakarēt laiku un nervus,ja varu mierīgi nolikt ar automātu un tik pat mierīgi braukt?Nu kam Jums vajag,ka es Jums priekšā noslāpšu?Vajag – gan būs! :)))

 23. ”Nevar taču teikt, ka cilvēks, kas neprot darboties komandrindā nav pilnvērtīgs datorlietotājs”
  Apkalpoju vairākus simtus lietotāju, varu apgalvot pretējo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *