Miks Latvis

Search

polarizācijas filtrs

[dropcap]A[/dropcap]grāk ar entuziasmu un zināmu regularitāti pirku jaunus foto niekus. Tas bija laiks, kad šķita, ka visu nosaka tehnika, ja tikai būtu labāks aparāts, būtu labākas bildes, bet tas viss ir aizgājis pagātnē. Foto štrunti tiek pirkti arvien retāk, jo esmu nostabilizējies pie 50 mm fiksētā objektīva un vairāk vai mazāk iztieku ar to, kas ir. Nemaz nerunājot, ka visa foto bagātība ir sakrāmēta kastēs un līdzi esmu paņēmis vien nepieciešamākos rīkus.

Drīz dosimies uz Siem Reap un baudīsim agrus rītus pie dažādiem tempļiem. Kambodžā saule ir spēcīga un lai pienācīgi iemūžinātu debesis, mākoņus un koku lapotnes es izdomāju, ka man būtu nepieciešams polarizācijas filtrs.

Šobrīd vēl tikai apgūstu filtra iespējas, bet jau tagad saprotu, ka būs ļoti interesanti pavērot, ko iespējams sasniegt viegkārši pagriežot filtru šurpu turpu, līdz atstarotā gaisma ieņem vēlamo pozīciju.

Šeit viens piemērs, ar polarizācijas filtru, kas pagriezts “neitrālā pozīcijā” (tātad nosacīti parasts kadrs):

Un tagad polarizācijas filtrs ir pagriezts tā, lai sasniegtu maksimālo efektu:

Kā redzams atšķirība ir milzīga.

Vēl esmu mēģinājis fotografēt zaļus krūmus un nelielu upīti – ar filtru ir iespējams tikt pie vienmērīgi zaļām lapām un ūdenim ir iespējams pilnībā noņemt atspīdumu un var redzēt upes gultni, akmeņus un zivis.

6 Responses

  1. man vasarā polarizators gandrīz vispār netiek skrūvēts nost no foto… :)
    vienīgais – polarizators neņem atspīdumu no metāliskām virsmām, maksimālo efektu var panākt tad, kad saule (gaismas avots) ir 90 grādu leņķī pret objektīvu un no polarizatora ir absolūts “0” efekts, ja gaismas avots atrodas kadrā. Bet to gan jau Tu zini pats.

    1. Tiešām pietiek. Man uz Kambodžu līdzi ir divi objektīvi, 50 mm fiksētais un 18-55 mm KIT , kas domāts ainavām, tā nu es dzīvoju bez zūmošanas un pilnīgi nejūtu, ka man kas trūktu. Varbūt pēc kāda gada, diviem nopirkšu ūberzūmu un runāšu citu valodu, bet pagaidām varu gulēt mierīgi zinot, ka man ir kāju zūms.

    2. Pietiek, bet tikai tad, ja tas ir 50mm *ekvivalents* objektīvs. Atteicīgi uz crop kamerām tas varētu būt kaut kas mazliet platāks, piemēram man uz sava Canon 550D tas ir 35mm fiksītis. Ideja ir tajā, ka šāda objektīva redzesloks ir ļoti tuvs tam kā cilvēka acs uztver pasauli – attiecīgi vienkārši ar kājām piezūmo uz vietu kur izskatās labi un objektīvā izskatīsies tieši tā pat.

      1. Ne jau “redzesloks”! Redzes leņķis/loks tev ir lielāks. Tas kas beigās nonāk uz bildes ir niecīgs centrālais fragments no tā, ko tu redzi. Runa varbūt ir par perspektīvu un to cik lieli izskatās objekti caur skatu meklētāju, salīdzinot ar otru aci.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *