Miks Latvis

Prophets of Science Fiction

Prophets of Science Fiction ir Science kanāla raidījums, kurā astoņu sēriju garumā tiek apskatīti astoņi zinātniskās fantastikas autoru darbi un mūsdienu zinātnes sasniegumi. Raidījuma vadītājs un producents ir Ridlijs Skots, viens no maniem mīļākajiem kino režisoriem.

Katrā sērijā tiek pievērsta uzmanība vienam visiem zināmam zinātniskās fantastikas autoram: Mary Shelley, Philip K. Dick, H.G. Wells, Arthur C. Clarke, Isaac Asimov, Jules Verne, Robert Heinlein. Viņu vidū iepīts arī George Lucas, kas ir baigais malacis ar saviem Zvaigžņu kariem, bet, manuprāt, viņš šajā kompānijā īsti neiederas.

Pirmā sērija veltīta Frankenšteina autorei un šī ir arī viena no kritizētākajām sērijām, jo, to redzēsiet arī paši, tā ir pilna ar dramatizējumiem un pārspīlējumiem. Šis raidījums stāsta par autoru personiskajām dzīvēm, velk paralēles ar to, kas tajā laikā notiek zinātnē un skaidro, kā tas atspoguļojas autoru darbos. Brīžiem gribas, lai stāsta un iedziļinās mazliet sīkāk un plašāk, bet raidījuma formāts dara savu un veselām grāmatām tiek pārskriets pāri pāri vien dažos teikumos. Tālākās sērijās temati ir interesantāki un arī mūsdienu tehnoloģiju atrādīšana ir tematiem atbilstoša.

Atzīšos, ka Heinlens bija autors par kuru nezināju praktiski neko. Biju redzējis vien vājo sci-fi filmu Starship Troopers un galīgi nepārzināju viņa nozīmi zinātniskās fantastikas pasaules ietvaros. Par pārējiem autoriem biju vairāk vai mazāk informēts. Pirms ķeros pie grāmatas mēdzu izlasīt autora biogrāfijas, lai saprastu, ko lasu, tāpēc daļa no informācijas noderēja zināšanu atsvaidzināšanai.

Raidījumā komentārus dod interesants pulciņš ar cilvēkiem – katrā sērijā ar skatītāju pļāpā pats Ridlijs Skots; runā zinātniskās fantastikas autoru draugi/laikabiedri; neiztikt bez Michio Kaku, kuru šķiet, aicina uz visiem šāda tipa raidījumiem; savus sasniegumus komentē arī paši zinātnieki; manīju arī vienu “futurologu” utt. Tiem, kas ikdienā seko līdzi zinātnes sasniegumiem, redzēs arī citas pazīstamas sejas no, piemēram, TED vai kāda populārzinātniska interneta žurnāla.

Domāju, ka šis raidījums patiks visiem zinātniskās fantastikas faniem. Savā vērtējumu skalā (1-5 zvaigznes) dodu stabilas 3,5 vai pat visas 4 zvaigznes (aizgūts no Netflix, kur cenšos visu vērtēt pēc vienotas skalas, lai rekomendāciju algoritms man varētu labāk palīdzēt – “3” nozīmē patīk, bet “4” nozīmē ļoti patīk).

Jāpiebilst, ka raidījums ērti pieejams Netflix.

Paldies par komentāru